Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 26, 2021

НАЗК судиться з головним бухгалтером ВО «Свобода»

Автор:

|

Серпень 10, 2017

|

Рубрика:

НАЗК судиться з головним бухгалтером ВО «Свобода»

Наталія Корчак

Якщо «Свобода» не покаже помітних зрушень і не почне виконувати українське законодавство, вона зможе сміливо претендувати на звання «розчарування року» серед партій, яким довіряли українці.

Загрожує конфіскація
Національна агенція з питань запобігання корупції (НАЗК) повідомила 1 серпня, що попросило в позові до Дарницького районного суду в Києві притягнути до адміністративної відповідальності Ярослава Пелешака, головного бухгалтера Всеукраїнського об’єднання (ВО) «Свобода», за порушення встановленого законом «Про політичні партії» порядок отримання внеску на підтримку партії, оскільки виявило невідповідність у її звіті й банківських виписках між прізвищами тих, хто поповнювали скарбничку грішми. НАЗК також запевнила, що в його департаменті з питань запобігання політичній корупції натрапили на цю невідповідність, аналізуючи звіт «Свободи» про майно, доходи, витрати та зобов’язання фінансового характеру за четвертий квартал 2016 року.
Відомство також конкретизувало: «Завдяки рішенню Шевченківського районного суду Києва про розкриття банківської таємниці агенція встановила, що 11 платежів на загальну суму 2 330 900 грн були внесені впродовж листопада-грудня 2016 року в касу банку головним бухгалтером політсили Пелешаком. Також встановлено, що він отримав через партійну касу ще 26 100 грн вкладів від фізичних осіб».
НАЗК також нагадало, що, за законом «Про політичні партії», грошові внески на користь партії здійснюються через банківські операції особисто фізичними особами з установленням установою банку персональної інформації про них. Суд також кваліфікував внесення грошових коштів на рахунок «Свободи» не безпосередньо фізичними особами як порушення вимоги Кодексу про адміністративні правопорушення, яка передбачає штраф із конфіскацією суми внеску на користь держави.
Із рахунку «Свободи» також мають конфіскувати 2 млн 357 тис. грн. Але оскільки Дарницький суд не зміг зібратися 28 липня на засідання з цього приводу через відсутність на ньому представників ВО, яких суд належним чином не повідомив про розгляд справи, її розгляд перенесено на 4 вересня. У «Свободі» ніяк не прокоментували позов щодо її головного бухгалтера.

Претензії — до 12 партій
НАЗК не вперше виявила порушення в звітності партій. Приміром, 28 червня Наталія Корчак, її голова, повідомила, що напередодні столичний Печерський райсуд визнав винною в порушенні порядку фінансування партії «Самопоміч» Ірину Сисоєнко, керівника її Київської обласної організації та депутата Верховної Ради. «Відповідно до аналізу звіту Київської обласної організації «Об’єднання «Самопоміч» за четвертий квартал 2016-го, департамент НАЗК із питань запобігання політичній корупції виявив здійснення благодійних внесків на користь партії через касу цієї організації. Були десять внесків від фізичних осіб на загальну суму 131,9 тис. грн. Упродовж трьох останніх місяців 2016 року внески вносилися керівником обласної парторганізації на поточний рахунок партії. Рішенням суду внесену суму конфісковано. Крім цього, виписано штраф у розмірі 1,7 тис. грн», — пояснила очільник НАЗК.
«За схожими порушеннями вже є відповідні постанови судів про конфіскацію майна у партії УКРОП, Прогресивної соціалістичної партії, Конґресу українських націоналістів. Але ходіння партій «по граблях», схоже, триває. Як і незнання відповідних законів», — також нагадала вона.
Ще 25 січня ц. р. п. Корчак заявляла, що експерти виявили ознаки карних порушень у фінансових звітах 12 українських партій. Зокрема — «Свободи», Народного руху України (НРУ), Аграрної та Комуністичної партій, Партії сильної влади, Партії вільних демократів, а також партій «Зелені», «Наш край», «Нова політика», «Власна сила», «Самоврядна Українська держава» та «Політичного об’єднання «Пряма дія».
Наприклад, НРУ не вказав у звіті партійний автомобіль, партії «Наш край» та «Свобода» зумисне занизили кількість партійних осередків, комуністи взагалі не вказали у звіті 64 об’єкти нерухомості, які перебувають у їхній власності. А в звіті Аграрної партії фахівці НАЗК виявили ознаки порушення правил фінансування партії з боку однієї юридичної й однієї фізичної особи, які не мали на це права. Наталія Корчак також запевнила, що матеріали про усі виявлені порушення спрямовані до Національної поліції, яка мала б порушити відповідні карні провадження.

Ляшку вдалося «вислизнути»
Також 20 липня ц. р. Руслан Радецький, заступник голови НАЗК, заявив, що просить Генеральну прокуратуру (ГПУ) перевірити електронні декларації Юлії Тимошенко, лідера ВО «Батьківщина». Бо, за його словами, «надана прокуратурою інформація стосовно даних у деклараціях Тимошенко за 2015-2016 рр. містить фактичні дані, що можуть бути перевірені, щодо подання у деклараціях недостовірної інформації».
21 липня НАЗК заявило про сумісництво Олегом Ляшком, лідером Радикальної партії України, посади депутата Верховної Ради й керівника газети, а також конкретизувало: «В рамках перевірки уповноваженою особою агенції було отримано докази входження п. Ляшка у період з 1 січня до 27 жовтня 2016 року до виконавчого органу редакції газети «Політика». Цей факт підтверджено копією реєстраційної справи, отриманою від Голосіївської районної державної адміністрації Києва. В реєстраційній справі є копія статуту редакції газети «Політика», згідно з яким депутатові належить 33,3 % акцій цього видання. Також є й документи, підписані п. Ляшком як головою його правління. Підпис політика стоїть під змінами до статуту товариства, які були внесені 1998-го. Дані про Олега Ляшка як керівника видання також підтверджено листами державної податкової інспекції у Голосіївському районі Києва. Факт того, що депутат є керівником газети «Політика» підтверджено й витягами з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців і громадських формувань».
Однак Олег Ляшко назвав справу проти нього «прикладом політично заангажованої діяльності, яку проводить НАЗК» й оскаржив її в суді. А той закрив 21 липня справу закрив.

Ігор Голод

Коментарі експертів
Сергій Таран, політолог:
— Дуже добре, що НАЗК настільки ретельно перевіряє декларації українських політиків і що триває широке обговорення цієї теми. Ми ще не мали в історії України такої практики, щоб настільки прискіплива була увага до фінансових документів, пов’язаних із політиками. Ця практика у нас недавно з’явилася, хоча на Заході вона розповсюджена. Навіть те, що у суді звинувачення проти лідера Радикальної партії виявилися непідтвердженими, це також добре, адже у судах бувають і виправдальні вироки. Але незрозуміло, у чому звинувачували Олега Ляшка, і в чому підозрюють Юлію Тимошенко. На Заході є деталізоване обговорення, що саме інкримінують тим чи іншим особам, у чому саме їх підозрюють, і люди обговорюють юридичні моменти, деталі, документи. А українське суспільство це не цікавить, ми обговорюємо, хто у кого плюнув.

Вадим Івченко, народний депутат України:
— Попри заяви п. Ляшка про переслідування владою, ГПУ не підтримала під час суду адмінпротокол НАЗК, натомість подала письмове звернення до НАЗК щодо перевірки декларацій Юлії Тимошенко. Це переслідування. Це політичний орган, точніше, політична посада генерального прокурора, який, з одного боку, створює шоу для Олега Ляшка, а з іншого боку, вони чітко вказують на певні події, які має зробити НАЗК. Чи НАЗК не отримало «замовлення» щодо перевірки декларації п. Тимошенко і чи щодо перевірки декларацій іще багатьох керівників фракцій або нардепів звернулася ГПУ до НАЗК?

Катерина Давиденко, експерт громадської організації «Центр «Ейдос»:
— Хоча до справжньої прозорості ще далеко, більшість партій таки «поповзла» назустріч виборцям і почала відкривати завісу партійних кас. На жаль, про «Свободу» такого не скажеш. Якщо «Свобода» не покаже помітних зрушень в останньому кварталі 2016 року і не почне виконувати українське законодавство, вона зможе сміливо претендувати на звання «розчарування року» серед партій, яким довіряли українці. Адже дехто у своїй, Богом даній країні серед рівних намагається бути трохи рівнішим.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply