Новини для українців всього свту

Sunday, May. 16, 2021

Навіщо українцям політичний антикваріат?

Автор:

|

Лютий 27, 2019

|

Рубрика:

Навіщо українцям політичний антикваріат?

Українській політиці і політикам бракує єдності. І так було завжди. Не даремно ж в одній із пісень, під час звучання якої українці встають, як при виконанні гімну, є слова: «Боже, послухай благання, нищить недоля наш край. В єдності сила народу — Боже, нам єдність подай!».
Нещодавно довелося почути про начебто позитивний приклад об’єднання, в центрі якого опинився лідер «Громадянської платформи» Анатолій Гриценко. Його соратниками в боротьбі з корумпованою клановою системою в Україні, стали генерал-майор юстиції Віктор Чумак, професор Микола Томенко та юрист Микола Катеринчук. Анатолій Гриценко з колегами кажуть, що українській політиці вкрай необхідні нові обличчя — молоді люди, котрі не заплямували себе співпрацею з попередніми режимами. Що вони бачать своїм завданням привести до влади «чесних, патріотичних, професійних людей». Одним словом — одна команда, спільне бачення, однакове розуміння. Читаючи таке одкровення, задаєшся питанням, а як всі ці люди тоді оцінюють власні політичні біографії? Бо якщо б у паспорті ставити штампи про зміну партій, політичних блоків і середовищ, публічних і прихованих, то в багатьох з них уже давно закінчилися б чисті сторінки.
Можливо, вони себе вважають незмінною золотою ланкою, на якій ґрунтується тяглість української державницької традиції останніх років? Тоді їм треба змінити риторику та поміняти амплуа, бо на нові обличчя вони аж ніяк не тягнуть. Навпаки, з появою Миколи Томенка чи Миколи Катеринчука дивовижна політична оскомина аж сковує обличчя. Особливо тим, хто віддавна стежить за українськими політичними процесами. Де їх тільки не було, і чиїм скритим воїнством вони тільки не були.
Союз із Томенком та Катеринчуком не додає Гриценкові жодної політичної ваги. Він ніби служить сигналом для Святослава Вакарчука, Романа Безсмертного й Андрія Садового — кидайте власні амбіції, приєднуйтесь до мене. Тільки я можу бути центром об’єднання. Але водночас «союз» із такими нафталінними політиками, як Томенко та Катеринчук, яскраво промовляє: не робіть цього кроку, не ховайте себе і свої політичні проекти для майбутнього.
Увійти в союз із двома Миколами — це поміняти шило на мило. Тоді треба погодитися з думкою, що альтернативи чинному Президентові немає. Після оголошення цього дивного «союзу» за європейську Україну та демократичні цінності перед очима відразу пропливли етапи української політики останніх десятиліть. Де Микола Томенко, випускник Київського державного університету імені Тараса Шевченка за спеціальністю «Історія КПРС», ні дня не працюючи за фахом, поринає у вир міністерських кабінетів, фондів і кулуарної політики. Де досягає захмарних вершин. Не вдалося пробитися до Верховної Ради від партії «Реформи і порядок» — не біда. Як тільки Віктор Ющенко став набирати на політичній силі, Микола Томенко вже при ньому.
2002-го стає депутатом українського парламенту. У 2004-2005 рр. працює на посаді гуманітарного віце-прем’єра в уряді Юлії Тимошенко. Потім вступає до «Батьківщини» і стає заступником голови фракції «Блоку Юлії Тимошенко» у Верховній Раді. Отут карта пішла серйозна. Після позачергових виборів 2007-го Микола Томенко зайняв посаду віце-спікера Верховної Ради (ВРУ).
Треба нагадати, що весь цей час у вищих політичних колах тривають підкилимні бої. Найбільше розчаровує ворожнеча між «заклятими союзниками»: Ющенком, Тимошенко і Порошенком. Миколі Томенку завдяки веселій товариській вдачі, а, може, і ще якимось цнотам, що тягнуться в середовище небідних регіоналістських політиків, поціновувачів баскетболу та футболу, вдається вміло лавірувати. Але він не просто вчасно «лягає» під нового патрона, він гучно заявляє протести, подає у відставку з високих посад. Відставку не приймають, мабуть, через незамінність такого кадра. Але ці широкі рухи дозволяють йому у квітні 2014 року підтримати кандидатуру Петра Порошенка на президентських виборах. Запам’ятайте, це вже третій затятий антагоніст із трійки: Ющенко, Тимошенко, Порошенко.
Зрозуміло, що на виборах у листопаді 2014 року Томенко стає народним депутатом, але вже за списками «Блоку Петра Порошенка». Проте тут не склалося. Пан Микола часто виступав проти «генеральної лінії партії», вийшов із фракції, а 29 березня 2016-го Володимир Гройсман, голова ВРУ оголосив рішення про дочасне припинення повноважень депутата п. Томенка. Здавалося б — кінець кар’єри і політичне забуття.
Зовсім ні. Пан Томенко згадав про те, що він — доктор наук, найкращий політолог та історик від Бога. Він був би зовсім дивним, якби ще на піку політичної кар’єри не подбав про запасні варіанти і не заснував фонд «Рідна країна». Микола Томенко пішов викладати і розродився цікавими історичними проектами.
Мені довелось якось чути годинний виступ п. Томенка на міжнародній історичній конференції. Що вам сказати? Історія з промуванням на конкурс «Євробачення» гурту «Гринджоли» видалася легкою примхою. Микола Томенко вважає, що для досягнень політичних цілей історію треба політизувати, міфологізувати (тобто примітивізувати) і головне: «Українська історія все підказує». Тобто всі відповіді на питання сучасності можна знайти в минулому. Крім того, він написав «Історію української державності» і мріє, щоб усе доросле населення України прослухало цей курс на спеціальних вечірніх курсах. Про те, що «ми» програли Полтавську битву, бо не було Facebook та Інтернету, годі й казати.
При цьому, виголошуючи лекцію, п. Томенко злегка пританцьовував та називав себе «Колею». У його рухах і поведінці вгадувався «ді-джей» першого Майдану — Коля Томенко. Він переконував, що донецькі казали йому: «Коля, ми Пушкіна і Шевченка не знаємо, як і російської й української культури. У нас власна культура — донецька». І тому, зробив висновок п. Томенко, наша культурна й історична політика мають бути аґресивними та всеохопними. А пропаганда нашої культури має ґрунтуватися на сімейних традиційних українських цінностях, на світоглядній національній традиції, а не на чужих європейських взірцях.
Даруйте за такий розлогий переказ виступу, але інакше було б годі розкрити весь спектр «світоглядних» поглядів цього політика, який тепер допомагатиме Анатолію Гриценку зламати стару систему та вести Україну в Європу.
Про другого персонажа — Миколу Катеринчука можна достатньо прочитати, задавши його прізвище в пошук. Але серед численних публікацій ви натрапите на багато повторень, що цей чоловік — це порожнє місце. Чоловік, котрий так само пройшов крізь зміну різних політичних середовищ і відзначилася багатьма аферами.
Катеринчук так само був народним депутатом і соратником Віктора Ющенка. Потім перейшов до «Батьківщини», що так само забезпечило йому статус народного депутата. Він навіть працював 2005 року першим заступником голови Державної податкової адміністрації України, звідки через профнепридатність добровільно звільнився. Потім балотувався в мери Києва. Набрав трохи більше за 4 %, але завів у Київську міську раду кількох «тушок», котрі вже на першому засіданні віддали свої голоси за Олеся Довгого, ставленика Леоніда Черновецького. Уся виборча кампанія Катеринчука супроводжувалася підозрами в нечистоплотній співпраці з Черновецьким.
Але найбільше «прославили» цього політика звинувачення у привласненні патенту на розробку «Стиролом» препарату, що підвищує чоловічу потенцію, — «Еректилу». Тарас Клименко звинувачував п. Катеринчука в тому, що той на продажі патенту заробив 45 млн тодішніх гривень.
Історія з «Еректилом» плавно підводить нас до спільного знаменника. І п. Томенко, і п. Катеринчук вважають себе справжніми секс-символами України. Прихильники Миколи Томенка розповідають леґенди про те, як жінки на Помаранчевій революції за будь-яку ціну намагалися потрапити до його намету. А Миколу Катеринчука, не без його участі, проголошують секс-символом серед українських політиків. Для потішання власного еґо це, може, і непогано. Але чи таких політиків ми зараз потребуємо? І вже зовсім суб’єктивно, п. Гриценко, для чого вам такі пропахлі нафталіном соратники?

Любарт Дольський, Zaxid.net

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply