Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 16, 2021

Народні депутати України за поданням президента розпустили ЦВК

Автор:

|

Вересень 18, 2019

|

Рубрика:

Народні депутати України за поданням президента розпустили ЦВК
Тетяна Сліпачук

Президентські та парламентські вибори, які провели цього року в Україні, всі закордонні спостерігачі, в т. ч. від української діаспори, відзначили їхню відповідність світовим стандартам. Але в цьому чомусь засумнівалися представники Зе-команди, котрі в результаті цих виборів і прийшли до влади.

Акція
Нова влада в Україні вже довела, що вміє діяти блискавично, змінюючи всіх і вся на «своїх», незалежно від фаховості, аби лояльні. Спершу Володимир Зеленський надіслав до Верховної Ради України (ВРУ) подання про дочасне припинення повноважень Центральної виборчої комісії (ЦВК). «ЦВК неодноразово проявляла недостатню виваженість або навіть політичну упередженість», — заявив він і як доказ назвав рішення комісії про відмову в реєстрації 28 кандидатів у народні депутати.
Потім Комітет ВРУ з питань організації державної влади рекомендував підтримати подання президента про розпуск складу ЦВК. «ЦВК неодноразово демонструвала упередженість і прийняла необґрунтоване рішення про скасування реєстрації кандидата, яке було скасоване судом, — запевнив і Руслан Стефанчук, перший віце-спікер парламенту. — Згідно з Конституцією, призначення і звільнення членів ЦВК належить до повноважень парламенту. Повноваження ЦВК можуть бути припинені дочасно за вмотивованим поданням президента України». Коли ж у нього поцікавилися, що юридично означає термін «вмотивоване подання», він відповів, що подання президента є обґрунтованим.
Відтак ВРУ на своєму засіданні 13 вересня 341 голосом підтримала пропозицію глави держави про дочасне припинення повноважень усіх членів ЦВК. Нагадаємо, що цей склад ЦВК парламент затвердила 20 вересня 2018-го. До того ВРУ чотири роки не могла домовитися щодо призначення нових членів ЦВК попри те, що термін повноважень 12 із 15 її членів сплив у червні 2014-го, а ще в одного — у лютому 2017 року.
За законом, термін повноважень члена комісії — сім літ. Теперішній склад ЦВК не попрацював навіть рік. Але представникам Зе-команди порушувати закони не звикати. Більше того, вони ще й хочуть змінити закон про ЦВК. За словами Олександра Качура, народного депутата від «Слуги народу» (СН), його фракція планує зменшити кількість членів комісії до 15.

Реакція
Тетяна Сліпачук, голова вже розпущеної ЦВК, вважає припинення повноважень членів комісії політичним. На її думку, це рішення може поставити під сумнів легітимність проведення цьогорічних виборчих кампаній. «Якщо звільняють усю комісію, отже, вона зробила щось таке, що підриває основи Конституції, державного устрою, правомірності та легітимності виборчого процесу», — заявила п. Сліпачук.
Після цього оприлюднила свою офіційну заяву й ЦВК. «У зв’язку з початком процедури припинення повноважень складу Центральної виборчої комісії та з метою уникнення ситуації, яка поставить під загрозу встановлення легітимних і законних результатів виборів, ЦВК вимушена відтермінувати початок повторного підрахунку голосів на виконання рішення суду по справі № 9901/486/19, — йдеться у повідомленні. — Вважаємо за необхідне акцентувати, що такі дії несуть за собою і політичну відповідальність як президента, так і Верховної Ради України».
Члени комісії заявили, що не сприймають звинувачення на свою адресу, які нівелюють факт проведення чесних, демократичних виборів, а також їхнє визнання народом України та міжнародною спільнотою. Євген Радченко, заступник голови ЦВК, вважає рішення ВРУ несправедливим, але сенсу оскаржувати його не бачить, оскільки воно є політичним. «Ми оцінюємо, що це — нова реальність. Уперше в Україні з’явилася партія монобільшості в парламенті. І, звісно, природним є їхнє бажання перезавантажити всі можливі органи, незважаючи на семирічний термін повноважень, передбачений законом для ЦВК», — додала Наталія Бернацька, секретар ЦВК.
Петро Порошенко, п’ятий президент України, зазначив, що рішення про розпуск ЦВК суперечить демократичним засадам країни, адже під час виборів члени комісії довели свій професійний рівень. «Рішення про розпуск Центральної виборчої комісії є політично вмотивованим і несумісним із демократичними принципами розвитку країни. Про це ми говорили з тимчасово повіреним у справах США в Україні Вільямом Тейлором», — написав він у Facebook.
А Ольга Айвазовська, голова правління громадянської мережі «Опора», вважає, що намір відправити весь склад ЦВК у відставку не можна порівняти з тими проблемами, які виникали в комісії під час виборчих кампаній. «Закон про Центральну виборчу комісію, ст. 31-1, визначає, що подання має бути мотивованим. Мотивоване воно? Так, мотивоване. Але з точки зору обґрунтованості, змісту зауважень воно недостатньо вагоме, щоб говорити, що ті проблеми, які виникали під час роботи ЦВК, були порушеннями, вчиненими нею свідомо, грубими та системними», — заявила вона.
За словами активістки, рішення, на які посилаються ініціатори звільнення членів ЦВК, зокрема, 28 оскаржень постанов комісії, не можуть арґументувати те, що комісія нібито перешкоджала реалізації пасивного виборчого права. Вона наголосила, що організації, які спостерігають за виборами, оцінюють вплив зафіксованих порушень на результати виборів або перебіг виборчого процесу.
«Ми можемо констатувати, що дії або бездіяльність ЦВК жодним чином не призвели до того, що кандидати, котрі бажали бути зареєстрованими, не були зареєстровані або що вони не реалізували своє виборче право шляхом участі у виборчому процесі. Дехто з них навіть переміг», — сказала п. Айвазовська.
Водночас вона зазначила, що з 2004 року рішення стосовно ЦВК із призначення, припинення повноважень виникали як вихід із кризи. Експертка пояснила, що політичну нейтральність ЦВК забезпечує те, що термін повноважень її членів більший, ніж каденція одного скликання ВРУ, яка їх призначає. «Наразі з’явилася правова та практична можливість мати незалежний орган, на який не може мати вплив жодна група в парламенті. ЦВК інституційно може бути політично нейтральною. Водночас арґументи теперішньої більшості, насамперед «Слуги народу», полягають у тому, що є нова політична реальність і під неї потрібно сконструювати й Центральну виборчу комісію», — зазначила активістка вона. — Очевидно, що навіть дотримуючись принципу пропорційного представництва, ми отримаємо абсолютну більшість представників однієї політичної сили. Можливо, вони будуть дуже ефективними, експертними… Але це жодним чином не вирішує проблему політичної заангажованості ЦВК, якщо вона формується під нову політичну реальність».

Євген Клен

Коментарі експертів
Георгій Тука, колишній заступник міністра з питань тимчасово окупованих територій і внутрішньо переміщених осіб України:
— Як на мене, доволі ганебна картина: 341 народний депутат начхав на Закон і проголосував за відставку ЦВК. У фракцій є різні мотиви, різні інтереси. СН продовжує діяти за принципом «бачу ціль — не бачу перешкод». «Медведчуки» прагнуть втюхати в майбутній склад ЦВК «своїх». Так само, як і «Батьківщина». Продажні мажоритарники відпрацьовують майбутні бюджетні подачки. Приємно вразив «Голос» — жодного голосу за ґвалтування Закону. Результати «Європейської солідарності» очікувані. Але мене більше непокоїть інший аспект! Кілька разів висловлював своє неґативне ставлення до «квотного» принципу! Як результат, ми отримуємо не незалежний орган, а строкату компанію «своїх». Гадаю, що мою позицію про необхідність зміни «квотної» системи підтримає більшість українців, для котрих слово «демократія» — не вміст власного холодильника. Виходячи зі загальної концепції концентрації владних повноважень в одних руках, від «зелених чоловічків» варто очікувати стрімких атак і на інші інституції, незалежність яких зумовлена подовженим терміном обрання керівництва: Омбудсмен, Рахункова палата тощо.

Сергій Фурса, спеціаліст відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital, найбільшої інвестиційної компанії України:
— У парламенті з’явилася коаліція. «Опозиційна платформа — За життя» + «Слуга народу» + «Батьківщина», і до них ще приєдналися мажоритарники з групи «За майбутнє Коломойського». Вони разом вирішили розігнати ЦВК, яка провела найдемократичніші вибори в історії України. Й яка повинна бути незалежним інститутом. Основою демократії. Мала б бути, але не зрослося, вочевидь. Хороша коаліція. Перспективна. Як би її назвати? Коаліція «За капітуляцію»? Коаліція імені формули Штайнмаєра? Як багато голосами такої коаліції можна в майбутньому проголосувати. Особливо, за побажання Путіна зі зміни української Конституції.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply