Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Нарешті судитимуть Олександра Єфремова, соратника Януковича

Автор:

|

Січень 12, 2017

|

Рубрика:

Нарешті судитимуть Олександра Єфремова, соратника Януковича

Олександр Єфремов

Затриманого за підозрою в державній зраді Олександра Єфремова повезуть на його малу батьківщину, в якій він, імовірно, сприяв створенню бандитської «недореспубліки».

«Користався своїм правом»
Олександра Єфремова, колишнього голову парламентської фракції соратників Януковича «Партія реґіонів» (ПР) затримали в аеропорту Києва за підозрою в державній зраді, посяганні на територіальну цілісність і суверенітет України, захопленні державних будівель і сприянні створенню терористичної організації «Луганська народна республіка» ще 30 липня 2016 року. І за ті півроку, які минули відтоді, багато хто в Україні вже дійшли висновку, що схопили його й утримують під вартою лише для того, аби лякати тих колишніх членів ПР, котрі знову потрапили до Верховної Ради України (ВРУ) під іншими личинами.
Однак депутат українського парламенту Ігор Лапін пояснювала: «Головна причина, чому Єфремова не посадили рік тому — це гроші. Корумпована система прокуратури — це була закрита консервна банка, яка не впускала в себе нічого і нікого нового. А теперішній генеральний прокурор України Юрій Луценко — це політик. Він має намір «грати в довгу» і буде робити популярні кроки, які вимагає суспільство, інакше стане політичним трупом».
І ось нарешті 3 січня слідчі Генеральної прокуратури України (ГПУ) таки вручили п. Єфремову обвинувальний акт у його справі. Відтак, підозри, які слугували підставами для його затримання, стали обвинуваченнями.
Павло Кожухівський, прокурор ГПУ у справі Олександра Єфремова, пояснив затримку в скеруванні справи екс-реґіонала до суду так: «Єфремову 24 листопада 2016-го було продовжено термін утримання під вартою до 22 січня 2017 року. Він скористався своїм правом, оскаржив цю постанову слідчого судді першої інстанції і зараз триває розгляд апеляційної скарги. У зв’язку з тим, що п. Єфремов станом на 2014 рік був народним депутатом, то його апеляційна скарга розглядається колегією суддів у складі п’ятьох суддів. Зараз не було можливо сформувати колегію суддів із різних підстав, у т. ч. через хворобу одного із суддів, тому засідання перенесли».
«У справі Єфремова було допитано понад 70 свідків, в основному, це жителі Луганської області, проаналізовано відеозаписи з подій весни 2014-го та телефонні з’єднання», — запевнив п. Кожухівський.
Своєю чергою, Микола Голомша, колишній заступник генерального прокурора, повідомив в ефірі київського телевізійного каналу «112 Україна»: «Злочини Єфремова були очевидними і під час діяльності його, як народного депутата. Тому вважаю, що доказів предостатньо». Але водночас він вважає, що «треба буде активно підготуватись прокурорам до судових дебатів. Проти них буде працювати вся верхівка колишньої ПР з адвокатами, треба бути готовими до аргументації.»
«Утім шансів для виправдувального вироку немає, факти очевидні. Свідчення колишніх нардепів, свідчення колишніх представників влади і відповідні захоплення територій Луганської області, створення терористичної організації — цю справу вносили ще при мені. Доказів достатньо, прокурори професійні, проти системної протидії треба готуватись і працювати», — впевнений п. Голомша.

«Однією ногою на свободі»?
А 10 січня Апеляційний суд Луганської області ухвалив рішення розглядати цю справу в Старобільську на Луганщині —малій батьківщині соратника президента-втікача, в якій він сприяв створенню бандитської «недореспубліки». Генеральний прокурор України пояснив: «Це буде і політично, й юридично правильно — за місцем скоєння злочину і саме там, де ідеологи сепаратизму відчинили двері війні».
Однак Юрій Васильченко, політичний оглядач київського телевізійного Espreso.tv, зауважив: щойно «колишньому голові фракції реґіоналів вручили обвинувачувальний акт, як одразу ж почалися розмови про те, що він уже однією ногою на волі».
Журналіст поділився такими своїми спостереженнями: «З телеефірів звучить три мантри: екс-реґіонала не посадять, бо у теперішньої влади з колишньою — змова, Єфремову інкримінують замах на територіальну цілісність України, а це довести неможливо, і, третє — «справа Єфремова» політична, тому вердикт суду адвокати оскаржать у міжнародних судах. На це нанизуються інші «зради» — за вбивства на Майдані ніхто не сидить, Януковича не засудять, його гроші не відберуть. Простіше кажучи, пропало все. У цю круговерть маніпуляцій включаються провладні політики, освячуючи її своїми коментарями. Замість того, щоб взагалі ігнорувати такі медіа».
Відтак, п. Васильченко вважає: «Судовий процес над ним (Єфремовим. — Ред.) стане випробуванням не лише для прокуратури, що саме собою зрозуміло, але й політиків та експертів». Оглядач Espreso.tv також спрогнозував, що адвокати та соратники п. Єфремова максимально «підніматимуть градус навколо суду, тому коштів на медіа-маніпуляції не жалітимуть». За його словами, «захисники колишнього голови фракції Януковича переконані, що ліплячи з нього жертву політичних репресій їм вдасться змінити громадську думку на свою користь, і, на жаль, у нас достатньо запопадливих балакучих голів, котрі допомагатимуть робити з Єфремова такого собі безгрішного».
Відтак, Юрій Васильченко вважає: «А, враховуючи, кому належать телеканали, інформаційно Єфремов вже почав вигравати, бо у суспільство закинули зерна сумніви у здатності його посадити. Тепер їх плекатимуть щоденними здогадами, припущеннями та теоріями змов».

Ігор Голод

Коментарі експертів
Тарас Чорновіл, колишній соратник Олександра Єфремова по фракції ПР:
— Єфремов причетний до розпалювання сепаратистських настроїв. Його найближчі соратники, заступники та помічники безпосередньо брали участь у захопленні влади терористами, підготовці для введення російських військ на Луганщину. Але довести в суді пряму причетність до цього саме Єфремова буде складно. Найімовірніше, він сяде за розкрадання в особливо великих розмірах і втручання у діяльність органів влади з метою завдання шкоди інтересам держави й особистого збагачення. Йдеться про виплати шахтарям, закупівлю обладнання. Хоча для цієї справи бракує матеріалів, бо всі свідки перебувають на окупованій території.

Руслан Бортник, директор Інституту аналізу та менеджменту:
— Єфремова не засудять. Років через два, коли про справу майже забудуть, Єфремов вийде на свободу. Адже за 2014-2015 рр. більшість доказів загубили або знищили. На Єфремова вішають те, що й торік. Але тоді звинувачення про сепаратизм були додаткові. Зараз вони — основні, бо такі підозри голосно звучать. Але довести їх важко.

Наталія Целовальниченко, адвокат:
— Олександр Єфремов досі має певний вплив на Луганщину і докази його причетності до сепаратизму можна знайти. Все буде залежати від того, наскільки професійно та ґрунтовно поставляться до цієї справи прокурори. Вважаю, що перспектива у судового процесу є, проте, на жаль, суспільство не має можливості ознайомитися з матеріалами справи, щоб робити кваліфіковані висновки.

Віктор Небоженко, політолог:
— Єфремов принесений в жертву в результаті домовленостей між теперішньої владою та справжніми лідерами колишньої ПР. Тож доля Єфремова навряд чи може спіткати інших лідерів реґіоналів, а судовий розгляд його справи може знову завершитися нічим. Найбільше зацікавленим в арешті Єфремова може бути теперішній генпрокурор, котрому важливо продемонструвати свою відповідність цій посаді. Юрію Луценку, котрий не має за плечима прокурорської кар’єри, необхідно довести, що він не просто політик чи чийсь кум, а ще й очільник прокуратури в країні, яка зараз воює з найстрашнішим ворогом у світі.

Олександр Палій, політолог:
— Єфремову вдавалося уникнути покарання раніше, оскільки ГПУ тоді була не настільки рішуче налаштована. Зараз ситуація змінилася, прокурор серйозно ставиться до справи. Це початок реальної боротьби з корупцією та державною зрадою. Ми бачимо зараз антикорупційно налаштованого Президента, прем’єр-міністра, голову Верховної Ради, генерального прокурора і керівників нових організацій, створених для боротьби з корупцією. Такої ситуації у нас не було дуже давно.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply