Новини для українців всього свту

Monday, Jan. 30, 2023

Найвагоміші політичні події в Україні 2021 року

Автор:

|

Грудень 31, 2021

|

Рубрика:

Найвагоміші політичні події в Україні 2021 року
Володимир Зеленський і Джо Байден, 1 вересня 2021 р., Вашинґтон

Загроза аґресії РФ
Ще з весни почали з’являтися повідомлення про концентрацією Російською Федерацією (РФ) значної групи військ уздовж українського кордону. Влітку ситуація на якийсь час притишилася, але восени знову настало загострення. На початку грудня розвідувальні спільноти США після вивчення даних дійшли висновку, що РФ зосередила біля кордонів України групу з 175 тис. військовослужбовців. «Російські плани передбачають військовий наступ на Україну вже на початку 2022 року з масштабом сил, що вдвічі перевищує той, який ми бачили минулої весни під час раптових навчань РФ біля кордонів України», — розповів The Washington Post представник розвідки США.
Як повідомляв «Міст», Росія готова атакувати.

Візит Зеленського до США
Однак, на щастя, Україна зараз не залишилася сам на сам проти Кремля, як це було 2014-го. «За 30 років від моменту здобуття Україною незалежності наше стратегічне партнерство ніколи не було сильнішим, ніж зараз», — зазначав американський телеканал CNN за підсумками візиту Володимира Зеленського до США 31 серпня — 2 вересня. Джо Байден запевнив у незмінності позиції США щодо підтримки суверенітету та територіальної цілісності України перед обличчям можливої аґресії РФ. За результатами візиту підписали низку важливих двосторонніх документів у сферах Стратегічного оборонного партнерства, досліджень, розробок і випробувань, спільних космічних проєктів і встановлення лінії захищеного зв’язку. Також за підсумками зустрічі підписали оборонну угоду, яка, фактично, відкриває більше можливостей, ніж отримання статусу основного союзника поза НАТО.
Раніше «Міст» розповідав, про що розмовляли Байден і Зеленський.

«Кримська платформа»
23 серпня в Києві відбувся установчий саміт «Кримської платформи». Якщо говорити про кількість і рівень учасників, він став найпотужнішим дипломатичним заходом, який проводили в Україні за час відновлення незалежності. 47 країн-учасниць (разом із Україною), серед яких всі країни-члени Європейського Союзу, НАТО, а також G7. Дев’ять президентів, чотири прем’єр-міністри, 14 міністрів закордонних справ, а також інші урядовці та посли закордонних держав. Саміт викликав вкрай нервову реакцію в Москві, адже питання тимчасової окупації української Автономної Республіки Крим (АРК) знову посіло чільне місце в порядку денному світової політики.
Раніше «Міст» розповідав, про роль діаспори у просуванні Кримської платформи.

«Чорні п’ятниці» від РНБО
Рада національної безпеки й оборони (РНБО) України стала головним каральним інструментом Зе-влади. Від початку року цей орган регулярно організовує «чорні п’ятниці», складаючи різноманітні списки «ворогів народу» — олігархів, контрабандистів, «злодіїв у законі» — проти яких запроваджують персональні санкції. В лютому «за фінансування тероризму» під них потрапив Тарас Козак, соратник Віктора Медведчука, кума Путіна, голови політради партії «Опозиційна платформа — За життя». У результаті припинили мовлення відверто проросійські телеканали «112 Україна», NewsOne і ZIK, які належали Козаку. Сам він утік до РФ.
Раніше «Міст» розповідав, у РНБО визнали, що приймали хибні рішення.

Справа Медведчука
Згодом підозру в державній зраді та сприянні тероризму оголосили й самому куму Путіна, якого 13 травня взяли під домашній арешт (2 листопада суд замінив його на особисте зобов’язання). Йдеться про участь Медведчука у 2014-2015 рр. у незаконних схемах зі закупівлі вугілля в Окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО) на загальну суму понад 3 млрд грн, що «поставило енергетичну сферу України в залежність від РФ і терористичних організацій». Також кума Путіна разом із Козаком підозрюють у незаконній передачі РФ газового родовища в АРК; наданні російським спецслужбам відомостей, що містять державну таємницю (про секретний підрозділ Збройних сил України); проведенні підривної діяльності проти України (підготовка мережі російського впливу в Україні під назвою «Промінь»).
Як повідомляв «Міст», у Медведчука знайшли незадеклароване майно.

Порошенко: підозра в держзраді
У грудні до «вугільної справи» Медведчука несподівано «причепили» Петра Порошенка. П’ятого президента теж підозрюють у державній зраді. Нібито це він разом із Медведчуком і представниками вищого керівництва РФ організував злочинну схему зі закупівлі вугілля в ОРДЛО. У розмовах Медведчука, які фігурують у «вугільній справі», з представниками Кремля, ймовірно, фігурують прізвища Петра Порошенка, Валерії Гонтарєвої, яка тоді очолювала Національний банк України, а також Бориса Ложкіна, глави Адміністрації президента у 2014-2016 рр. Хоча й Порошенко терміново покинув межі України, він пообіцяв обов’язково повернутися на початку 2022 року.
Як повідомляв «Міст», Порошенка «причепили» до справи Медведчука про держраду.

Закон про деолігархізацію
23 вересня Верховна Рада України (ВРУ), попри значну критику з боку суспільства та експертів, ухвалила президентський закон про деолігархізацію. Його мета — зменшити вплив великих бізнесменів на політичні процеси в країні. Олігархами вважатимуть тих осіб, які відповідають принаймні трьом із чотирьох критеріїв: беруть участь у політичному житті; мають значний вплив на засоби масової інформації; є кінцевими бенефіціарними власниками монополії; підтверджена вартість їхніх активів перевищує 1 млн прожиткових мінімумів, встановлених для працездатних осіб на 1 січня відповідного року — близько 2,27 млрд грн.
Як повідомляв «Міст», ВРУ таки проголосувала за скандальний закон про олігархів.

Президент проти олігарха
Після ухвалення цього закону у Володимира Зеленського почалися дуже напружені відносини з Рінатом Ахметовим. 26 листопада під час пресмарафону, присвяченого екватору його каденції, президент несподівано заявив про підготовку спроби державного перевороту в Україні в перших числах грудня за участю представників РФ, в яку намагаються втягнути найзаможнішого українця. «Вважаю, що це підстава бізнесмена Ахметова. Вважаю, що це спецоперація, його втягують у війну проти держави Україна. Вважаю, що він її розпочав, вважаю, що, на жаль, це буде його велика помилка, тому що не можна воювати проти свого народу, проти президента, обраного народом України», — ці слова Зеленського прозвучали, як грім серед ясного неба. Через два тижні Ірина Венедиктова, генеральна прокурорка України, заявила, що проти бізнесової імперії Ахметова порушили понад 200 карних справ. У відповідь медіа-ресурси олігарха започаткували аґресивну інформаційну війну проти влади.
Як повідомляв «Міст», проти бізнесу Ріната Ахметова порушили 200 карних справ.

Відставки Авакова та Разумкова
У липні у відставку за власним бажанням пішов Арсен Аваков. Його називали «вічним міністром», адже очолював Міністерство внутрішніх справ (МВС) понад сім років. Прийшовши на посаду в лютому 2014-го, працював за трьох президентів (крім Порошенка і Зеленського був іще й виконувач обов’язків Олександр Турчинов) і чотирьох прем’єрів. Тепер ексміністр будує власну політичну кар’єру, раз по раз усе жорсткіше критикуючи Зе-владу.
7 жовтня ВРУ ухвалила рішення про відставку з посади спікера парламенту Дмитра Разумкова. За це рішення проголосували 284 депутати, переважно (215 голосів «за») з провладної фракції «Слуга народу» (СН). Там заявили, що Разумков «відступив від принципів президентської команди та більше не може бути її представником на такій відповідальній посаді». Новим спікером став значно слухняніший Руслан Стефанчук.
Як повідомляв «Міст», Дмитро Разумков — головна загроза Зеленському.

«Ваґнерґейт» і Pandora Papers
Упродовж року було два гучних міжнародних розслідування, які так чи інакше мали вплив на ситуацію в Україні. У листопаді аґенція Bellingcat опублікував розслідування про зрив спецоперації щодо затримання бойовиків російської приватної військової компанії «Ваґнер», які брали участь у бойових діях на Донбасі. На жаль, сенсації українці не дочекалися. Висновки Bellingcat і видання The Insider не суперечать результатам розслідування Тимчасової слідчої комісії (ТСК) ВРУ, яка встановила, що причиною провалу спецоперації наприкінці липня минулого року стало її відтермінування. Проте визначити, хто саме з українських чиновників ухвалив таке рішення, ТСК не змогла. Міжнародні розслідувачі стверджують, що мають дані щодо того, що операцію перенесли за вказівкою Офісу президента України, проте офіційно підтвердити цього не можуть.
Друге гучне розслідування — Pandora Papers. Упродовж року понад 600 журналістів із 117 країн, зокрема, з України, вивчали конфіденційні файли про офшори, пов’язані з теперішніми і колишніми світовими лідерами. У документах Pandora Papers фігурує також Володимир Зеленський та інші українські політики. За даними журналістів, Зеленський і його соратники можуть бути причетними до переведення 40 млн USD від структур, пов’язаних із олігархом Ігорем Коломойським. Розслідування Pandora Papers також мало мінімальний вплив, адже йшлося про той час, коли Зеленський ще не був президентом і не займав державних посад, а офшори самі по собі не є незаконними.
Як повідомляв «Міст», Bellingcat нарешті оприлюднила результати розслідування «Ваґнерґейту».

Ігор Берчак

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply