Новини для українців всього свту

Monday, May. 16, 2022

Надзвичайний стан в Україні запровадили наразі в енергетиці

Автор:

|

Лютий 23, 2017

|

Рубрика:

Надзвичайний стан в Україні запровадили наразі в енергетиці

Володимир Гройсман

Застереження українського уряду сприймають як його спробу спонукати блокувальників торгівлі з окупантами припинити свою акцію.

Через блокаду
Члени Кабінету Міністрів України (КМУ) ухвалили розпорядження «Про вжиття тимчасових надзвичайних заходів на ринку електроенергії». Прем’єр-міністр Гройсман пояснив, що це «через блокаду поставок вугілля» (ветеранами українсько-російської війни, про акцію яких тижневик «Міст» розповідав у минулому числі).
А Ігор Насалик, міністр енергетики, запевнив, що надзвичайний стан в енергетиці запроваджено, щоб мінімізувати негативні наслідки браку вугілля антрацитової групи, зменшивши його споживання на 300 тис. т щомісяця. Але для цього, за його словами, передбачені можливі графіки відключень об’єктів від енергопостачання та варіанти переходу до ручного управління тепловими електричними станціями (ТЕС), щоб максимально використовувати газове вугілля, а мінімально — антрацит.
І хоч прем’єр запевнив, що урядовці зроблять все для того, аби мінімізувати наслідки й уникнути відключень для українців через запровадження надзвичайних заходів, однак він не заперечив застереження антикризового енергетичного штабу напередодні, що «віялові» відімкнення електроенергії через дефіцит антрацитової групи можуть торкнутися Харківської, Дніпропетровської, Київської, Чернігівської, Запорізької, Сумської та Черкаської областей. Бо в Національній енергетичній компанії «Укренерго» стверджували, що навіть за умови надзвичайного стану, загальних запасів вугілля антрацитової групи на всіх теплових електростанціях вистачить лише на 40 діб.
Однак політолог Петро Олещук зауважив,: «12 лютого — Володимир Гройсман пророкує відімкнення від електроенергії по всій країні. 13 лютого. Той глава КМУ міркує про перспективи експорту електроенергії в Молдові і ставиться до них оптимістично. А 17 лютого він уточнює, що вимкнень електроенергії не уникнути, якщо запаси зменшуватимуться».

Передбачили й накопичили
Щоправда, 20 лютого п. Насалик заспокоїв, що наразі накопичені на складах необхідні обсяги вугілля дають можливість генераціям працювати, незважаючи на тривале блокування постачання антрациту. Він також нагадав, що коли влітку минулого року трапилися «подібні критичні ситуації» — «зокрема, навантаження на теплову генерацію було на 20 % більше, ніж у грудні, січні та лютому минулого року, то очолюване ним міністерство «передбачило можливі кризові ситуації та здійснило належну підготовку до цього опалювального періоду».
Міністр також запевнив, що зокрема кероване ним відомство накопичило необхідні обсяги вугілля на складах, що дає можливість генераціям працювати, незважаючи на тривале блокування постачання антрациту. Крім цього, частку атомної генерації завдяки своєчасній підготовці доведено на сьогодні до 62 % в енергобалансі країни.
Тому українці заспокоїлися, мовляв, уряд лише лякав вимкненнями електропостачання, щоб змусити блокувальників торгівлі з окупантами припинити свою акцію. Чи не найактивніше запевняє їх у цьому Володимир Парасюк, один із головних блокувальників торгівлі з окупантами і позафракційний народний депутат, котрий назвав введення надзвичайного стану в енергетиці «фейком».
«Надзвичайний стан в енергетиці — це те саме, як вислів «ефективний контроль на окупованих територіях». В українському законодавстві є поняття надзвичайних станів, але вони урегульовуються тільки внутрішніми розпорядженнями КМУ. З точки зору юриспруденції це все пустодзвонство, яке не має ніякої системності. Це просто назвали надзвичайним станом, але дорожньої карти у ньому не існує, бо все урегульовується внутрішніми розпорядженнями того чи іншого міністерства чи КМУ загалом», — пояснив він.
Володимир Парасюк також розповів: «Ми були на Краматорській теплоенергоцентралі (ТЕЦ). З’ясовували ситуацію щодо можливих вимкнень, якщо не буде поставок антрациту. Там сказали, що жодних відключень не буде, бо основу основ в нашій державі, а саме у енергетичній сфері займають атомні електростанції. ТЕЦ від вугілля не залежать. Їхня зупинка навіть не завдасть 1 % шкоди стабільності енергозабезпечення».
Однак, Валерій Боровик, голова правління альянсу «Нова енергія України», все ж не виключає, що, за його словами, «українці справді зможуть відчути введення надзвичайного стану в енергетиці, якщо у своєму блефі уряд піде ще далі, тобто не обмежиться лише його проголошенням, але й вдасться до конкретних кроків щодо цього».
Водночас експерт запевнив, що наразі прямих підстав для введення надзвичайного стану в енергетиці ні він, ні його колеги-аналітики не бачать. Відтак, він нагадав, що ще до початку опалювального сезону в Україні робилися позитивні заяви — мовляв, в Україні вистачить вугілля для проходження опалювального сезону з мінімальним відставанням від графіку.
Та й профільний міністр забив тривогу, вимагаючи, щоб закачали близько 17 млрд куб. м газу на випадок, якщо знадобиться підтримка газом, бо раптом не буде вугілля. Але оскільки електроенергія, вироблена з газу, є дорожчою, в Національній акціонерній компанії «Нафтогаз України» тоді відповіли, що цього робити не треба, бо планування закупівлі вугілля відбувалося у звичайному режимі.

«Нагнітання — від лукавого»
Тому п. Боровик цілком слушно зауважив: «Сьогодні, за офіційними даними, на деяких ТЕЦ вугілля вистачає на 17 днів, на деяких — на три місяці, але в середньому — на 40 днів. Вибачте, а як же ви тоді готувалися до диверсифікації в умовах війни?».
Голова правління альянсу «Нова енергія України» також нагадав, що учасники блокади торгівлі з окупованою частиною Донбасу обіцяли перешкоджати лише незаконному, «чорному», постачанню товарів із окупованих територій, натомість пропускати ті вантажі, які мають належні документи та конкретного споживача. Вони також пропонували створювати разом комісії, які перевірятимуть все це і пропускатимуть конкретні екстрені товари.
Відтак Валерій Боровик питає: «Чому влада не йде на перемовини зі своїм народом? Натомість вона починає залякувати тим, що доведеться закуповувати електроенергію в Росії тощо». «Цей хаос і нагнітання атмосфери, яке ми спостерігаємо, — від лукавого. Це робиться владою для того, щоб дотиснути суспільство та виконати ультиматум донецького олігарха Ріната Ахметова, котрий купує вугілля саме на окупованих теренах Донбасу», — вважає експерт.
Відтак, Валерій Боровик наполягає: «Підстав для запровадження надзвичайного стану немає. Тим більше, що добігає кінця опалювальний сезон. І більше 1 млн т вугілля ще має бути на складах станом на 1 березня. Тому це рішення КМУ — зовсім необґрунтоване».
Голова правління альянсу «Нова енергія України» також пояснив: «Загалом, таким рішенням можновладці намагаються вирішити кілька питань. Перше — економічне. Адже зрозуміло, що за поставками з окупованих територій стоять конкретні люди, котрі отримують свої «відкати». Друге питання — політичне. Умовно кажучи, влада зараз намагається показати те, хто в домі господар, дискредитувати, в т. ч., «Самопоміч», повісивши на неї введення надзвичайного стану, та показати невідкриту співпрацю з частиною «Опоблоку».

Ігор Голод

Пряма мова
Анатолій Віногродський, ветеран антитерористичної операції та координатор блокади на Донбасі:
— Своїх цілей ми досягли частково. Перш за все, люди в Україні почали говорити про блокаду. Керівництво країни почало вживати якихось дій — як адекватних, так і неадекватні. Якщо влада ввела надзвичайні заходи в енергетиці для боротьби з нами, то вони — вороги України. Завдяки діям цього уряду й його попередників Рінат Ахметов монополізував цілий сектор ринку енергетики. Тому ми стали залежати не лише від навали на Україну Росії, але ще і від олігарха. Аґресія й окупація означають, що у нас не лінія розмежування сторін, про яку чуємо щодня, а лінія фронту. А переміщення вантажів через лінію фронту на користь окупанта є зрадою Батьківщини».

Гоп-ля
Ситуація з антрацитні вугіллям переходить межі здорового глузду. «Виявляється, що Україна (Ахметов) до останнього часу експортувала антрацитне вугілля за кордон. І тільки 16 лютого Петро Порошенко робити це заборонив», — написав у Facebook політичний оглядач Олександр Аронець.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply