Новини для українців всього свту

Friday, Jan. 27, 2023

На Схід чи на Захід? Куди поведе Україну новий Президент

Автор:

|

Квітень 03, 2019

|

Рубрика:

На Схід чи на Захід? Куди поведе Україну новий Президент


Володимир Зеленський і Петро Порошенко

У другий тур голосування на виборах Президента України вийшли Петро Порошенко та Володимир Зеленський.

«День тиші»
У суботу, 30 березня, перевиборча агітація була заборонена. Однак телеканал «1+1» весь день крутив в ефірі програми студії «Квартал 95». І натхненне обличчя одного з кандидатів у Президенти не сходила з голубого екрану. А після цього показали ще й фільм «Рейґан», який озвучував Володимир Зеленський, прозоро натякаючи на їхню начебто тотожність. Коли ж телевізійникам закинули порушення виборчого права, прес-служба телеканалу «1+1» заявила: це просто збіг, а п. Зеленський там — актор, а не кандидат у Президенти. Начебто це дві різні особи.
Не обійшлося і без інших порушень. Так, рух «Чесно» виявив у Києві кілька білбордів, які нагадували агітацію кандидатів у Президенти Володимира Зеленського, Петра Порошенка й Юлії Тимошенко. «Формально така реклама не є порушенням виборчого законодавства», — зазначили активісти.
Однак зауважили, що зазвичай таку рекламу розміщають на тих самих площах, де раніше була агітація кандидата. «Першими змінювати зображення перед самими виборами почали у Порошенка. Офіційну марковану рекламу «Кандидатів багато, а Президент один» замінили на виконану в тому ж стилі «Думай», але вже без вихідних даних. Цього ж дня зі сторінки Президента у Facebook почали поширювати рамки для аватарок із тим же гаслом. Аналогічна ситуація з рекламою Тимошенко: її «Україна обирає зміни» замінили на виконане в тому ж стилі «Змінюй», так само без вихідних даних», — зазначив Ігор Фещенко, експерт руху «Чесно». На його думку, найімовірніше, таку рекламу оплатили не з виборчих фондів, отже, невідомими є походження коштів і обсяг витрат на встановлення цієї реклами спеціально до «дня тиші» та дня виборів. Такі явища представники «Чесно» фіксували у різних реґіонах.
Відтак у поліцію надійшло 159 заяв про порушення виборчого законодавства. Про це повідомив Сергій Яровий, перший заступник міністра внутрішніх справ України. 79 фактів пов’язані з незаконною агітацією, вісім — із підкупом виборців, два — хуліганство, один — загроза фізичною розправою та 69 інших.
Крім цього, поліція відкрила карне провадження за повідомленням про порушення виборчого законодавства в Кам’янці-Бузький на Львівщині. Там голова однієї з дільничних виборчих комісій зіпсувала 180 виборчих бюлетенів, поставивши штамп «вибув» навпроти прізвища одного з кандидатів у Президента України. Виявивши хибу, жінка сама повідомила про подію до окружної виборчої комісії. Також вчудили і на виборчій дільниці в селі Нижні Сірогози Херсонської області. Представники комісії поставили штамп «вибув» навпроти прізвища кандидата в Президенти Олександра Мороза, бо почули таку інформацію по телебаченню, і зіпсували 1 293 бюлетені. Тепер порушникам загрожує позбавлення волі на термін від трьох до семи років із позбавленням права займати певні посади або займатися певною діяльністю на термін від двох до трьох років.
Також у суботу біля Азовського моря помітили величезну групу військ Російської Федерації (РФ). Про це повідомив Степан Полторак, міністр оборони України. «28 батальйонів тактичних груп, сили і засоби збільшені під час окупації Криму за окремими напрямками в десятеро, — уточнив він і додав: — «Ми завжди напоготові, щоб виконати свій конституційний обов’язок і захистити нашу державу».

Голосування
У неділю, 31 березня, в Україні розпочалися президентські вибори. Виборчі дільниці відкрилися о восьмій ранку. Першим із політиків прибув віддати свій голос Віталій Кличко, міський Києва. До виборчої дільниці він прибув у спортивному костюмі, на велосипеді та без дружини.
А перші порушення на виборах Президента зафіксували у Житомирській області. На дільниці у Коростені виборці проголосували до офіційного відкриття дільниці, а на дільниці у Черняхівському районі декотрі виборці прийшли на дільницю без паспортів. Голосування без паспортів, а за іншими документами, фіксували достатньо часто.
У Конотопі, що на Сумщині, спостерігачі виявили дві зламані урни, непридатні для голосування, оскільки їх неможливо було опломбувати. Незважаючи на спротив секретаря дільничної комісії, активісти домоглися вилучення урн та оформили два акти про порушення.
Найбільше порушень правоохоронці зафіксували на Донеччині та у Києві, а загалом по країні їх було 384. Більшість порушень пов’язані з незаконною агітацією, підкупом виборців, фотографування бюлетеню та спробою винести бланк для голосування з дільниці.
У місті Борзна, на Чернігівщині, невідомий чоловік намагався підпалити виборчу дільницю, але займання швидко ліквідували. Виборчий процес не припиняли.
У Волновасі під час зйомки виборчого процесу в залі для голосувань, члена виборчої комісії побили його ж колеги. 41-річний чоловік викликав поліцію та заявив, що про напад і пошкодження відеокамери. Від ушпиталення відмовився.
У Вільнянську Запорізької області помітили фотографування виборчих бюлетенів. Правопорушника затримала поліція. У Броварах Київської області виборець також фотографував бюлетень у кабінці для голосування, алое йому минулося.
У столиці України правоохоронцям надійшло повідомлення про мінування готелю «Україна». Всіх звідти евакуювали. Про мінування дев’ятьох виборчих дільниць повідомили і в Дніпрі. Про це розповів Ярослав Тракало, речник Національної поліції. На щастя, вибухових матеріалів у всіх випадках не виявили. За такі дії правопорушникам загрожує до шести років позбавлення волі.
З огляду на величезну групу військ РФ біля Азовського моря, Чорне й Азовське моря та річку Дунай патрулювали вісім українських тактичних груп. Вони змогли убезпечити українську територію він провокацій.

Лідери й аутсайдери
Після опрацювання всіх протоколів Центральна виборча комісія повідомила результати: Володимир Зеленський — 30,24 %, Петро Порошенко — 15,93 %, Юлія Тимошенко — 13,39 %, Юрій Бойко — 11,66 %, Анатолій Гриценко — 6,93 %, Ігор Смешко — 6,03 %, Олег Ляшко — 5,47 %, Олександр Вілкул — 4,16 %, Руслан Кошулинський — 1,63 %, Юрій Тимошенко — 0,62 %, Олександр Шевченко — 0,57 %, Валентин Наливайченко — 0,22 %, Ольга Богомолець — 0,17 %, Геннадій Балашов — 0,17 %, Роман Безсмертний —
0,14 %, Віктор Бондар — 0,11 %, Юлія Литвиненко — 0,1 %, Юрій Дерев’янко — 0,1 %, Сергій Тарута — 0,1 %, Інна Богословська — 0,09 %, Ігор Шевченко — 0,09 %, Володимир Петров — 0,08 %, Юрій Кармазін — 0,08 %, Віталій Скоцик — 0,08 %, Сергій Каплін — 0,07 %, Олександр Мороз — 0,07 %, Василь Журавльов — 0,05 %, Віктор Кривенко — 0,04 %, Ілля Кива — 0,03 %, Микола Габер — 0,03 %, Олександр Ващенко — 0,03 %, Руслан Ригованов — 0,02 %, Андрій Новак — 0,02 %, Олександр Соловйов — 0,02 %, Олександр Данилюк — 0,02 %, Віталій Купрій — 0,02 %, Аркадій Корнацький — 0,02 %, Сергій Носенко — 0,01 % і Роман Насіров — 0,01 %. 1,18 % бюлетенів визнали недійсними.
Згідно з висновками Місії спостерігачів Парламентської асамблеї (ПА) Організації з безпеки на співпраці в Європі (ОБСЄ), у першому турі виборів Президента українці мали можливість вільного волевиявлення. «Ми можемо говорити, безумовно, що це були конкурентні вибори і була забезпечена можливість голосувати за того кандидата, котрого обирав громадянин», — заявив Ілка Канева, голова ПА ОБСЄ. За його словами, на теперішніх президентських виборах в Україні була велика кількість міжнародних спостерігачів, що також сприяло мінімізації порушень, а виявлені в день голосування не вплинуть на результат волевиявлення. Країни «Великої сімки» висновки ОБСЄ схвалили.
Своєю чергою, Ллойд Аксуорті, голова Канадської місії спостереження CANADEM, яка стежила за цими виборами, заявив, вони відбулися вільно та чесно. Другий тур виборів має відбутися 21 квітня.

Євген Клен

До слова
В Україні можуть запровадити посаду віце-президента. Відповідну петицію зареєстрували на сайті Президента України. Автор петиції № 22/051482-еп наголосив, що нашій країні потрібен віце-президент, котрого має обирати чинний глава країни. Ініціатор новації не повідомив, які функції має виконувати особа, котра займе посаду, та навіщо це треба. Крім цього, сам термін президентства можуть скоротити з п’яти до трьох років. Таку петицію опублікували також на сайті Президента України. Автор зазначив, що українці не хочуть п’ять років терпіти бездіяльність влади. Щоб покращувати життя, потрібно запроваджувати зміни. Також пропонують скоротити термін перебування на посаді й представників інших гілок влади. Частіша зміна влади начебто допоможе запобігти кровопролиттю та новим Майданам у майбутньому, а трирічний термін буцімто достатній для того, щоб втілити реформи в життя.

Що писала про українська вибори світова преса

Associated Press: «Зеленський показав на екрані, яким має бути справжній Президент»
Екзит-поли на президентських виборах в Україні засвідчили, що Зеленський отримує близько 30 відсотків голосів, що набагато менше, ніж потрібно для перемоги у першому турі. Відтак діючий Президент Петро Порошенко зайняв другу позицію, що відправило його та Зеленського в другий тур 21 квітня.
«Результати першого туру президентських виборів в Україні продемонстрували, що там воліють коміка без політичного досвіду, ніж 38 його суперників. Та цього не достатньо для перемоги в першому раунді, а теперішній Президент ще має шанс», — заявляють експерти аґенції.
Високі показники Володимира Зеленського в недільному голосуванні відображають прагнення українців до «нової крові» в свої політичній системі, яку з’їдає корупцією, і нового підходу до припинення війни з підтримуваними Росією сепаратистами на сході країни, що триває вже майже п’ять років.
Ці вибори були затьмарені твердженнями про широку купівлю голосів. Поліція заявила, що вони отримали понад 2,1 тис. скарг на порушення лише в день голосування на додачу до сотень попередніх заяв про шахрайство, в т. ч. спроби підкупу і винесення бюлетенів із виборчих дільниць.
Зеленський став зіркою телесеріалу про вчителя, котрий стає Президентом після того, як на знятому прихованою камерою відео засуджує корупцію. Тепер його прихильники сподіваються, що він зможе боротися з корупцією в реальному житті.
«Зеленський показав нам на екрані, яким має бути справжній Президент, — розповіла 30-річна Тетяна Зінченко, котра віддала свій голос комікові. — Він показав, до чого повинен прагнути лідер держави — боротися з корупцією справами, а не словами, допомагати бідним і контролювати олігархів».
Як і популярний персонаж, роль якого грає 41-річний Зеленський, це кандидат зробив корупцію основу своєї виборчої кампанії. Він запропонував довічну заборону на державну посаду для будь-якого засудженого за хабарництво. Він також закликав до прямих перемовин із Росією про припинення конфлікту на сході України. Відсутність у нього політичного досвіду сприяла його популярності серед виборців на тлі широкого розчарування політичною елітою країни.
53-річний Порошенко, магнат-кондитер, котрого обрали п’ять років тому, досяг успіху в визнанні незалежності Української православної церква, щоб вона більше не була відгалуженням Російської православної церкви.
Проте він побачив схвалення його правлячої еліти на тлі економічних проблем України та різкого зниження рівня життя. Порошенко обіцяв розгромити повстанців на сході і повернути контроль над Кримом, який Росія анексувала 2014 року, через санкції проти Росії з боку США й Європейського Союзу.
Схема розкрадань Збройних сил, до якої нібито залучене оточення Порошенка, а також його фабрика в Росії переслідували Порошенка перед виборами. Ультраправі активісти вимагали ув’язнити обвинувачених у скандалі соратників Президента.
Зеленський і Тимошенко, котра зайняла третє місце, скористалися імовірними крадіжками у військових для поборення Порошенка, котрий був змушений відстрілювався від своїх суперників. Він назвав своїх опонентів маріонетками бізнесмена Ігоря Коломойського, але і Зеленський, і Тимошенко ці закиди спростували.
Багато політичних спостерігачів назвали ці президентські вибори битвою Порошенка та Коломойського.
Для обміну ударами і Президент, і комік покладалися на арсенал підконтрольних засобів масової інформації. За кілька днів до виборів телеканал Коломойського «1+1» випустив новий сезон серіалу «Слуга народу», в якому Зеленський виступає лідером України.
«Коломойському вдалося створити широкий фронт проти Порошенка, — стверджує Вадим Карасьов, керівник незалежного київського аналітичного центру «Інститут глобальних стратегій». — Україна пройшла дві революції, але все закінчилося тим самим — боротьбою між олігархами за владу та ресурси».

The Guardian: «Кампанія Зеленського виявилася неортодоксальною»
Актор і комік Володимир Зеленський лідирує у першому турі президентських виборів в Україні, про що свідчать перші результати підрахунку голосів. Це голосування зробило комедійного актора, котрий не має політичного досвіду, на крок ближчим до того, щоб стати наступним Президентом України.
Зеленський, котрий зіграв президента у телевізійному серіалі «Слуга народу», був явним фаворитом.
Він обігнав Порошенка, теперішнього Президента, котрий заробив капітал на своїй шоколадній імперії, і Тимошенко, колишню прем’єр-міністра, спрацювавши як антикорупційний залп. «Я наміряюся його знищити, — сказав про Порошенка Михайло Федоров, голова цифрової стратегії Зеленського. — Бо він мародер.
Сам Порошенко, виступаючи перед своїми прихильниками в Києві, сказав, що розуміє, українці розчаровані, але закликав їх не підтримувати Зеленського. «Доля пов’язала мене з маріонеткою Коломойського, — заявив Порошенко, маючи на увазі українського олігарха, котрий має ділові стосунки зі Зеленським. — І ми не дамо Коломойському жодного шансу».
Темна конячка Зеленський розраховував на високу явку серед молодшого покоління виборців, котрі прагнуть змін у країні і розчаровані зупиненими реформами та млявою економікою. П’ять років тому українці скинули свого президента в вуличних акціях проти корупції. Багато хто вважає, що вимоги Революції гідності не виконані.
«Я була на Майдані, тому що хотіла щось кращого для себе і для своєї доньки, — каже Марія Тищенко. — І не побачила, що щось реально змінюється, а Зеленський — це, принаймні, свіже обличчя». «Я знаю, що він не має багато досвіду, але це — не найважливіше, — додає її чоловік. — Бо професійні політики — корумповані».
Однак є такі, хто вважають, що відсутність досвіду Зеленського може загрожувати країні, що перебуває у війні проти сепаратистів, котрих підтримує Росія, на південному сході країни. «Не час вибирати блазня Президентом, це не жарт, це справді небезпечно», — заявив 48-річний Михайло, котрий відмовився назвати своє прізвище.
Кампанія Зеленського виявилася неортодоксальною, вона робила ставку на комедійні шоу, а не на традиційні мітинги, уникаючи регулярного спілкування з пресою.
23-річний Святослав Юраш, радник його виборчої кампанії, заявив, що команда Зеленського була впевнена в перемозі вже в першому раунді, ґрунтуючись на загальному розчаруванні діючим Президентом. «Усі втомилися від правлячої політичної еліти, в усіх вікових категоріях, а не лише серед молоді», — запевнив він і додав, що не хотів бачити Порошенка в другому турі. «Я дуже розчарований, — сказав політтехнолог. — Я хотів би бачити крах Порошенка вже в першому турі».

France presse: «Голосування за коміка — реакція на корупційні скандали та протест проти старих еліт»
Новачок у політиці, комік Володимир Зеленський очолив перший тур президентських виборів в Україні, зберігаючи сильні позиції для другого раунду, щоб 21 квітня протистояти чинному Президенту Петру Порошенку.
Сюрприз цієї виборчої кампанії — 41-річний актор і підприємець, чий досвід влади обмежується втіленням образу президента в телесеріалі, здається, перевершив усі прогнози, ставши втіленням недовіри українців до їхнього політичного класу, використавши серйозні економічні труднощі та корупційні скандали.
Незважаючи на сумніви його критиків щодо невизначеності його програми та його здатності керувати країною, що воює, та апогеєм напруги стосунків Росії зі Заходом, він отримав 30,2 % голосів виборів.
Цим він набагато випередив 53-річного Петра Порошенка, котрий отримав скромні 16,7 %.
Президенту Порошенку зараховують у заслуги зближення країни з Заходом, відновлення армії з руїни і започаткування економічних реформ. Однак його звинувачують у тому, що не зміг подолати корупцією, що було головною вимогою повстанців Євромайдану, котрі привели його до влади п’ять років тому.
Він виходить у другий раунд, але його успіхи там — під сумнівом.
За оцінкою аналітика Анатолія Октисюка з Центру «Демократичний дім» у Києві, у другому турі переможе комік, адже теперішній Президент досяг «стелі» своєї підтримки. «Це реакція на корупційні скандали та протест проти старих еліт», — запевняє він.
Його прихильники розглядають Зеленського як нове обличчя в склеротичному політичному ландшафті, а опоненти звинувачують, що він є маріонеткою олігарха Ігоря Коломойського, особистого ворога пана Порошенка, що сам Зеленський заперечує.

Rzeczpospolita: «Україна зазирнула в прірву»
Майже кожен третій українець, який брав участь у першому турі президентських виборів у неділю, 31 березня, віддав свій голос блазневі без досвіду роботи у владі та навіть без політичної програми. Тому цілком можливо, що Володимир Зеленський після другого туру виборів за три тижні стане новим лідером держави. Це нищівний вирок п’ятьом рокам правління Петра Порошенка та його команди.
Теперішньому президентові вдалося швидко відновити Збройні сили і, можливо, запобігти окупації Росією південної частини країни. Він також зумів стабілізувати державні фінанси та запобігти банкрутству України. Він підняв ціни на газ, без якого державний бюджет не міг бути виконаним.
Проте українці поїхали на київський Майдан на рубежі 2013-го і 2014 року з двох основних причин. По-перше, вони хотіли покінчити з правлінням олігархів і поширеною корупцією, по-друге, інтегрувати країну з ЄС. А в цьому прогрес — мізерний.
Порошенко, котрий із моменту приходу до влади збагатився, як мало навряд чи хто завгодно, послідовно захищав інтереси найбагатших. — Тому, завдяки величезним можливостям впливу на виборців через засоби масової інформації і навіть безпосередньою купівлею голосів, усі кандидати, котрі отримали найкращі результати на цих виборах, походять із класу олігархів: крім Порошенка, Зеленського, котрий тісно пов’язаний із Ігорем Коломийським.
Ще до виборів цієї неділі мільйони українців вже проголосували ногами, виїхавши на роботу за кордон. Україна, яка за часів здобуття незалежності мала населення 55 мільйонів людей, тепер має менше, ніж Польща, якщо відняти Крим і Донбас, окуповані Росією. Це шокуючий результат.
Також влада Порошенка не надто підштовхує державу до інтеграції в Європу. Йому вдалося скасувати візи до країн ЄС, а також до більшості латиноамериканських країн. Президент також привів реалізації угоди про глибший митний союз. Але при теперішньому стані економіки Україна ним не надто скористалася. Достатньо сказати, що її торгівля з Німеччиною становить лише 5 % товарообміну Польщі з цим своїм західним сусідою.
Правда, порівняно зі Зеленським, Порошенко, безумовно, безпечніший, а тому він кращий кандидат, і тепер не залишається нічого іншого, ніж тримати за нього кулаки.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply