Новини для українців всього свту

Sunday, Nov. 28, 2021

На перемовинах щодо Донбасу другого президента замінив перший

Автор:

|

Серпень 05, 2020

|

Рубрика:

На перемовинах щодо Донбасу другого президента замінив перший
Леонід Кравчук

Як писав «Міст», минулого тижня з перемовного процесу в Тристоронній контактній групі (ТКГ) із мирного врегулювання ситуації на сході України в Мінську (Білорусь) вийшов Леонід Кучма. Він заявив, що втомився. Мабуть, потрібен хтось молодший, адже другому президенту України вже 83 роки.

Кравчук плюс
І такий знайшовся. 86-річний Леонід Кравчук, перший президент України! 30 липня Володимир Зеленський хутенько підписав указ про його призначення главою української делегації в ТКГ. Леонід Макарович одразу ж заявив, що йому потрібно більше нової крові та запропонував приєднатися до нього… Вітольда Фокіна, першого главу українського уряду. Йому 87. «Його знають на Донбасі, він із 16 років у шахті. І ми хотіли б мати у групі людину, яку знає Донбас. Аби він міг сказати, чого хочуть стратегічно, національно й як завгодно люди, які там живуть, — пояснив новопризначений посол. — А час для відпочинку не прийшов». Дивне в теперішньої української влади уявлення про молоді кадри.
Леонід Кравчук заявив, що робитиме все можливе для досягнення миру на Донбасі. Але насамперед хоче замінити частину української делегації (чи є ще активні в Україні політики-пенсіонери, котрим за 80?). «Ми починаємо життя не з «чистого аркуша», починаємо з певних плюсів, але були і мінуси», — дорікнув він своїм попередникам.
Водночас запевнив, що готовий іти на компроміси з Російською Федерацією (РФ). «Компроміси — як управляти ситуацією, — сказав він і зізнався: — Така в мене місія!» Новий глава ТКГ вважає, що зараз на порядку денному — повне припинення вогню. «Я буду робити для цього все, що зможу, — запевнив він. — Потім говоримо про способи місцевого самоврядування, про вибори, а потім крок за кроком йдемо далі».
А задля повернення тимчасово окупованої території Донбасу та припинення вогню потрібно буцімто вести перемовини з представниками окремих районів Донецької та Луганської областей (ОРДЛО). «Судячи з їхніх заяв, «виборів», які там вже відбулися, вони хочуть автономії, федералізації. Вони хочуть, щоб це була територія з ознаками не лише якогось «особливого статусу управління», а щоб це була територія з ознаками державності. Тобто беруть дуже високо. РФ поки що каже про «особливий статус», як це записано в мінських документах. Але там записали так, що ми самі не знаємо, що це таке», — заявив п. Кравчук. До слова, на перемовинах української влади з терористами вже давно наполягає Путін. Адже тоді зможе домагатися зняття з РФ санкцій, бо в Україні — «громадянська війна».
Перший президент також розповів, що на початку бойових дій на Донбасі він уже звертався до ватажків «республік», аби ті підготували письмові пропозиції про те, що хочуть мати на території цих районів, але ніякої відповіді так і не отримав.
Новий глава української делегації зазначив, що йдеться про «особливу систему управління» на цих територіях, бо на його думку, там управління не може дублювати ті схеми, які існують в інших реґіонах, бо в ОРДЛО склалася складна і не схожа на інші реґіони України ситуація. «Але є речі, які компромісам не піддаються — суверенітет, територіальна цілісність, незалежність і недоторканність кордонів», — пояснив він. Але чи можна вірити «хитрому лисові»?
Також п. Кравчук вважає, що вирішити питання встановлення миру на Донбасі буде дуже складно без участі в цьому процесі США. «Найсильніша та найбагатша країна світу може мати найбільший вплив», — заявив він, але уточнив, що йдеться лише про перспективу і додав, що шанс на припинення бойових дій є й у теперішньому форматі.

Єрмак мінус
Однак ознак того, що домовлятися з українцями Кремль наміру не має, стає щораз більше. Ось і Дмитро Козак, заступник голови Адміністрації президента РФ, вирішив припинити перемовини щодо Донбасу з Андрієм Єрмаком, керівником Офісу президента України (ОПУ). Про це він заявив у листі Анґелі Меркель, канцлерці Німеччини.
Чиновник назвав перемовини щодо Донбасу на рівні радників глав держав «нормандського формату» безглуздими та запропонував від цього формату відмовитися. Також він вважає беззмістовним проєкт документа, який зараз опрацьовують. Дмитро Козак зазначив, що «експеримент» можна продовжити, однак уже без участі РФ. Він запропонував помічникам лідерів «нормандської четвірки» займатися винятково технічним супроводом зустрічей глав держав.
Андрій Єрмак назвав лист представника Кремля проявом дипломатичної гри. «Перемовний процес має свої особливості. Особливо непростий він тепер, коли Україна зайняла проактивну позицію. Тож одна зі сторін хоче посилити свої позиції та перехопити ініціативу», — запевнив він.
А Леонід Кравчук вважає, що це лише пропозиція, а не рішення. «Не знаю, чи має право Козак, як і Кравчук, як і Єрмак, говорити за всю РФ чи за всю Україну. Лише якщо скаже Путін чи Зеленський, це буде рішення держави», — зазначив він.
Своєю чергою, Дмитро Пєсков, прес-секретар Путіна, запевнив, що про згортання перемовин із українського врегулювання, мова не йде. За його словами, РФ, як і раніше, прихильна до мінських домовленостей. «Про згортання перемовин Козак не писав, а якщо так кажуть, то це перекручуванням, — пояснив чиновник.

Євген Клен

Коментарі експертів:
Ігор Артюшенко, депутат Верховної Ради України VIII скликання:
— Як би зараз не намагалася (ОПУ) малювати з Кравчука «державника», то з історії не викреслити його членство в Комуністичній партії, яка є забороненою організацією, роззброєння та підписання Будапештського меморандуму. Саме він не простежив за тим, аби в документі були реальні гарантії захисту українського суверенітету. Всі пам’ятають дику інфляцію, голод і приватизацію державних підприємств за безцінок. Якби в 1990-х на виборах переміг В’ячеслав Чорновіл, ми були б уже у Європейському Союзі, але 73 % тоді тужили за радянською спадщиною і зараз «маємо те, що маємо». Президентство Кравчука закінчилося дочасно, але він із політики не пішов. Пам’ятаєте політичну силу «Не так», в якій Медведчук та Кравчук були однопартійцями? А до цього існувала ще партія СДПУ(о). Він публічно вимагав імпічменту Ющенка, а також долучився до нищення рейтинґу Порошенка.

Наталя Юсупова, українська блогерка та волонтерка:
— Кравчуку 86 років, а він ніяк не може заспокоїться, все мало йому. Літає чартерами з олігархами, бавиться на днях народженнях, життя вдалося. Коли він став президентом України, в державі була ядерна зброя і було понад 50 млн українців. За Кравчука почали дерибанити країну, продавати кораблі та заводи. 30 літ минуло, країна зруйнована, але не треба розповідати, як тоді комусь було добре. Вочевидь, забули, як людям зарплату по пів року не давали? Як люди стояли в черзі за молоком і не мали за що купити м’яса? Кравчук нікому не допоміг за роки війни, ніхто його не бачив ні в шпиталях, ні на прощаннях, ні на фронті, абсолютно нічого хорошого не зробив для країни, повний нуль.

Олександр Лазарєв, політолог:
— Лист Дмитра Козака — це камінь у город Андрія Єрмака та Володимира Зеленського. Ми ж чудово розуміємо, що глава ОПУ займається обов’язками президента, має зв’язки в Москві, і через ці зв’язки може вирішувати питання як ефективний перемовник і комунікатор. Та ні на крок ближче до миру ми не стали. Нещодавня розмова Путіна зі Зеленським — аванс для української влади для того, аби вона на внутрішній арені змогла показати, що веде якісь перемовини. А цим листом зараз завуальовано вимагають виконання політичної частини «Мінська». Якщо Україна на це не піде, або не покаже шляху виконання, Кремль більше не має наміру продовжувати таким чином, як раніше.

Віталій Портников, оглядач «Радіо Свобода»:
— Андрій Єрмак стверджує, що лист Дмитра Козака, — «тонка дипломатія». Насправді ніякої «тонкої дипломатії» там немає. Навпаки, це сигнал, яким Кремль, а не Козак, демонструє своє небажання домовлятися навіть не з Єрмаком, а зі Зеленським. Андрій Єрмак, котрий раніше був ключовою фігурою в консультаціях між Москвою та Києвом з української сторони, Кремль більше не сприймає як парламентера, з яким можна мати справу. Після появи листа Козака з ТКГ пішов Леонід Кучма, відомий своїми зв’язками в російських політичних колах, його вважають близьким приятелем усе ще впливової родини Бориса Єльцина. Зеленський замінив Кучму Кравчуком, котрий ніколи ніяких зв’язків у Москві ні з ким не мав, зате його сприймають у російському політичному істеблішменті, як «зрадника», котрий розвалив найдорожче для Путіна — Радянський Союз. Це в Києві можна довго розповідати про близькість Кравчука до Медведчука. Останній також був учасником перемовного процесу за Порошенка, і що це змінило? Зате для таких людей, як Путін, Козак чи Гризлов призначення Кравчука — справжнісіньке знущання.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply