Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 30, 2022

На місцевих виборах в Україні перемогли «синиці в руках»

Автор:

|

Жовтень 30, 2020

|

Рубрика:

На місцевих виборах в Україні перемогли «синиці в руках»

Прихильників пропрезидентської партії «Слуга народу» (СН) в Україні неабияк поменшало.

Нікому не вірять
Хоч остаточні результати місцевих виборів в Україні, перший тур яких відбувся 25 жовтня, офіційно ще не полічили, інформацію для висновків вже є. Найголовніший із них — більшість дорослих громадян України зневірилися в можливості змін у своїй країні.
Адже проголосували лише 36,88 % виборців — майже на 10 % менше, ніж на місцевих перегонах 2015 року. Тоді місцеву владу сформували 46,5 % електорату. А 2020-го 12 % опитаних соціологічною групою «Рейтинґ» зізналися, що для них цьогорічні вибори нецікаві. Отже, не вважають їх доленосними.
Вочевидь, тієї ж думки дійшли й ті 15 %, котрі твердили, що в день виборів були зайняті. Бо якби сподівалися на зміни, то відклали б інші справи набік. Ще 19 % опитаних не голосували, бо проживають не за місцем реєстрації. Але раніше багато таких якраз їздили туди, де народилися, щоб брати участь у виборах. А 14 % не пішли голосувати тому, що «не знали, за кого». І лише 10 % не взяли участі у виборах через коронавірус.
Блогер Денис Гороховський дійшов такого висновку: «Люди розчарувалися остаточно й уже не вірять, що можна щось змінити в країні» Політтехнолог Сергій Таран пояснив: «Ті, хто не прийшли на вибори, нікому не вірять». А оглядач В’ячеслав Чечило констатував: «Вибори проігнорувала основна маса населення. Прийшов переважно підгодований і фанатично відданий електорат».

«Журавлі» розчарували
Він і обрав на місцевих виборах 2020 року «синиць у руках», яких визнав кращими, ніж «нові обличчя» з пропрезидентської партії СН. Бо «журавлі в небі», яким довірилася торік на парламентських перегонах більшість виборців, уже їх розчарувала.
Андрій Смирнов, відповідальний редактор журналу «Новий час», узагальнив попередні результати виборів: «Зеленський програв усе. Підсумки вчорашніх місцевих виборів різко контрастують з тріумфом СН на парламентських. За даними екзитполів, жодному зі Зе-кандидатів не вдалося стати фаворитом мерських виборів у жодному з обласних центрів».
Відтак на телеканалі «1+1» констатували: «Більшість діючих мерів українських міст найімовірніше збережуть свої посади. Ба більше, їм вдасться завести до місцевих та обласних рад свої новостворені партії». Тож політичний експерт Андрій Смолій резюмував: «Партія Зеленського з тріском провалює вибори. Провалює практично у всіх реґіонах».
Політолог Тарас Березовець запевнив: «Титанік» під назвою «Слуга народу» зустрівся зі своїм айсбергом». А колишній народний депутат Тарас Чорновіл пояснив: «Відбувся тотальний програш «слуг» на виборах мерів. У деяких областях членів провладної партії не буде навіть у міських та обласних радах. Коли очікування не виправдовуються, настає абсолютно прогнозований і дуже жорсткий відкат. Для Зеленського ці вибори стали початком кінця як політика. Наразі він втратить контроль над місцевою владою. І це погано, бо на сході та півдні можуть проявитися сепаратистські тенденції».

Фактично референдум
Своєю чергою, Віталій Бала, директор Аґенції моделювання ситуацій, наголосив: «Місцеві вибори стали своєрідним референдумом за довіру Зеленському. І з’ясувалося, що більшість людей йому вже не довіряють».
Руслан Бортник, директор Українського Інституту політики констатував: «Результат, який, гадаю, буде в діапазоні 15-20 % загалом в Україні, для цієї партії порівняно з 43 % річної давності й перемогою більшості в мажоритарних округах, свідчить про те, що ця партія втрачає перспективу, що майбутнє у цього бренду — дуже туманне. Ця поразка призведе до посилення кризи всередині партії та монобільшості в парламенті. Всі розуміють, що в разі дочасних парламентських виборів повторити результат 43 % вже неможливо».
Юрій Романенко, експерт Українського інституту майбутнього, наголосив: «Головний результат місцевих виборів — роль СН як інтегрального українського проекту закінчена. Знову гору взяла мозаїчність і реґіональність. Зеленський провалив шанс на посилення впливу центру. Тому попереду посилення конфлікту між слабкою центральною владою та реґіонами. Зараз знову вакантне місце для політичної сили, яка буде інтегратором України».
Олександр Доній, голова Центру дослідження політичних цінностей, вважає: «Оскільки рейтинґ СН падає, а альтернативи у вигляді серйозних центристських проектів немає, їх місце зайняли реґіональні еліти». Олексій Голобуцький, Заступник директора Аґенції моделювання ситуацій, пояснив: «Люди, подивившись, як вони змінили центральну владу і що з цього вийшло, не захотіли йти на зміни на місцевому рівні».

Остерігаються гірших
Тож Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», на запитання «Чому на місцевих виборах в обласних центрах здебільшого перемогу або ж найбільший відсоток підтримки отримали теперішні мери?» відповів: «Головна причина, визначальна — реформа децентралізації. Бюджети всіх великих міст, порівняно з 2015-м роком зросли вдвічі. Порівняно з 2014-м — втричі. В деяких містах — ще більше. І там, де мери цим скористалися, хоча б частково використали це для міста і продемонстрували людям, дало їм перевагу перед іншими кандидатами».
«Вплив тут мала й епідемія коронавірусу. Явка знизилася, і в цих умовах більш консолідований електорат виявився у мерів і в місцевих партій. Їх знали краще й їхні виборці прийшли. Крім цього, в питанні протистояння довкола теми карантинних обмежень між місцевою та центральною владою місцевій владі вдалося завоювати симпатії місцевих жителів. Центральна влада вводить обмеження — це не подобається, а місцева влада захищає», — додав експерт.
Євген Головаха, заступник голови Інституту соціології, пояснив: «Українці на місцевому рівні неймовірно консервативні. Яскравий приклад цього — те, що майже усюди переобирають мерів. Хоч не думаю, що всі мери успішні. Мабуть, люди побоюються, що прийде хтось іще гірший. Мовляв, тут ми ще якось живемо, а оберемо іншого — прийде зовсім некомпетентний і корумпований. Явка низька й тому, що люди не бачать альтернативи на місцевому рівні».
Ігор Попов, колишній голова Комітету виборців України, констатував: «Головні проблеми, які українці асоціюють із центральною владою, — війна на Донбасі, корупція чиновників вищого ранґу, безробіття, низькі зарплати та пенсії. І ці проблеми люди в своїй масі вважають невирішеними. А ось мери відповідають за ремонт доріг, заміну вікон тощо. Після децентралізації у мерів з’явилися на це гроші, виборці побачили, що в питаннях благоустрою все гаразд, отже, мера треба підтримати. А в глобальних питаннях великої політики все погано, тож від партії влади треба втікати».
Політолог Володимир Воля зазначив: «Люди зробили ставку на тих, кого вже знають та бачили у роботі. Мовляв, краще вже нехай ті, що вже є». Олексій Голобуцький вважає: «Більшість виборців подумали — якщо прийдуть нові непрофесіонали, некомпетентні, то навіть те мале, що зараз мають, може просто зникнути. Тому так практично не думаючи, голосують за діючих мерів».

Загроза реваншу
Відтак Дмитро Яблоновський, заступник виконавчого директора Центру економічної стратегії, резюмував: «Програла вся країна, втративши шанс скористатися здобутками децентралізації для перезапуску країни «знизу». Натомість місцеві феодали продовжать цементувати свою монополію на владу, маючі у розпорядженні ще більше ресурсів — сільськогосподарські землі, зростаючі місцеві бюджети та «пральні» у вигляді комунальних підприємств».
А от Ярослав Антоняк, колишній радник голови Служби безпеки України, попередив: «Одна з ключових загроз для України сьогодні — прихід до органів самоврядування на місцях проросійських сил та їхніх представників, які зможуть пропаґувати та насаджувати наративи 2014 року вже не як прості обивателі, а як законно обрані представники народу. Парад федералізації та загроза загострення сепаратизму абсолютно реальні і, на жаль, мало хто сьогодні каже про це. «Російська весна» сьогодні для мене набагато реальніша, ніж шість років тому, оскільки я не бачу системної роботи спецслужб щодо нівелювання даних загроз, а робота противника ведеться системно»,
Але політолог Олександр Антонюк заспокоїв: «Рухів, які проти проросійського реваншу, буде більше, ніж проросійської сили. Активних реваншистів — 15 %. Інші 15 %, які ми називаємо «електоральним болотом», ностальгують за Росією, за хорошими стосунками, але точно не хочуть жити в Росії. І 70 % — проукраїнські сили». Та й президент запевнив: «Жорстко стежитиму за новообраною місцевою владою».
Як повідомляв «Міст», Зеленський намагався вплинути на виборців в інтерв’ю «обраним» телеканалам.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply