Новини для українців всього свту

Thursday, May. 6, 2021

Михайло Саакашвілі більше не голова Одещини

Автор:

|

Листопад 10, 2016

|

Рубрика:

Михайло Саакашвілі більше не голова Одещини

Михайло Саакашвілі

У понеділок, 7 листопада, в українському політичному просторі прогриміла чергова сенсація. Вранці стало відомо про відхід із посади Ґеорґія Лорткіпанідзе, начальника головного управління Національної поліції Одеської області та одного з найближчих соратників Михайла Саакашвілі. Силовик, котрий очолив реґіональну поліцію в червні 2015 року, тобто майже відразу ж після призначення п. Саакашвілі очільником області, у своєму відеозверненні зазначив, що «вірить у краще майбутнє Одеси й України», але назвав ситуацію в силових органах критичною. За його словами, зараз в одеській поліції бракує близько 1 тис. співробітників, а найближчим часом за рішенням атестаційної комісії з органів збираються звільнити ще 400. Слідчі змушені вести від 200 до 400 справ одночасно, не легше дільничним та оперативникам. «Добре знаючи систему, яку я очолюю, гадаю, що на цьому етапі розвитку поліції Одеської області потрібна «нова кров», — підсумував відставник.

«Я той солдат, який йде стільки, скільки треба»
«Просто так це не минеться», — одразу заворушилися втаємничені в реалії української політики діячі. І мали рацію. Гарячий кавказький чолов’яга Саакашвілі прокоментував відставку свого товариша надвичайно емоційно: «У нього відібрали більшість функцій, а потім почали цькування з усіх боків. Лорткіпанідзе був першим начальником поліції за останній час, котрий не брав хабарів. Ну що ж, тепер корупціонери та мерзотники всіх мастей можуть святкувати перемогу».
А вже за кілька годин про свою відставку заявив і сам керівник Одещини. Причому слів він і цього разу не добирав. Останньою краплею для нього, за словами колишнього президента Грузії, стали оприлюднені електронні декларації українських чиновників. «Я бачу ці знахабнілі пики, немає іншого слова, які і тут, і по всій Україні заявляють нахабно, що у них є мільярд тільки готівкою, і вони ще отримують соціальну допомогу від держави, від тих пенсіонерів, котрі тремтячими руками останні копійки збирають, щоб не загинути з голоду», — обурювався він.
За словами п. Саакашвілі, теперішня влада України не відрізняється від попередньої: «Яка різниця українцям, хто буде на них чхати — Порошенко чи Янукович, яка різниця українцям, хто їх буде грабувати». На адресу Петра Порошенка прозвучало чимало образливих речей. Михайло Саакашвілі бідкався, що у нього взагалі не було реальної влади в реґіоні, оскільки «Президент її здав корупціонерам і ворогам України».
«Порошенко особисто підтримує два клани, бандитських, кримінальних, з убивць 90-х — клан Труханова й ізмаїльський корупційний клан Урбанського. І реально всю владу в області віддали цим двом. Ну, і ще їхнім союзникам — сепаратистам із «Нашого краю» Антона Кіссе», — волав тепер уже колишній одеський керівник. Дісталося і головним політичним опонентам п. Саакашвілі — колишньому прем’єру Арсенію Яценюку і його найближчому соратникові по партії «Народний фронт», міністру внутрішніх справ Арсену Авакову, котрих п. Саакашвілі обізвав «стовпами корупції».
«Це — не робота, мені це дуже набридло, й я дуже втомився. У цій ситуації я вирішив подати у відставку і почати новий етап боротьби. У мене не опустяться руки», — пообіцяв наостанок колишній президент Грузії. «Нехай вони не сподіваються і нехай не розраховують позбутися мене. Я той солдат, котрий іде, скільки може, а потім стільки, скільки треба. Скільки треба для повної перемоги і для того, щоб позбавити Україну від цієї мерзоти і від цього корупційного бруду», — ефектно завершив свою промову політик.
За інформацією «Української правди», після заяви п. Саакашвілі про відставку, Петро Порошенко зібрав у себе учасників ситуативної кімнати. Намагалися запросити і самого відставника, але той не взяв слухавку. Обговорювали одне-єдине питання — що з цим робити?
Поки що в Адміністрації Президента немає чіткої тактики стосовно Михайла Саакашвілі, позаяк незрозуміло, чого він хоче.

«Таран, що здатен розбити будь-яку стіну»
Призначення 30 травня 2015 року головою Одеської облдержадміністрації (ОДА) колишнього президента Грузії нагадувало грім серед ясного неба. Представляючи нового губернатора, Петро Порошенко не шкодував схвальних епітетів, характеризуючи колишнього президента Грузії як «незалежну, рішучу людину, котра змінила Тбілісі». За словами Президента України, основним завданням п. Саакашвілі на посаді голови ОДА мала стати деолігархізація реґіону. В Одесі, яка до того була вотчиною Ігоря Палиці, приятеля Коломойського, це звучало дуже актуально.
Михайло Саакашвілі, котрого в кулуарах української політики порівнювали з тараном, що здатен розбити будь-яку стіну, взявся до роботи з притаманним йому ентузіазмом. Крім колишнього заступника міністра внутрішніх справ Грузії Лорткіпанідзе, котрий очолив поліцію, в області з’явилися ще кілька яскравих діячів. Зокрема прокурором Одещини був призначений інший грузин — Давід Сакварелідзе, котрий на той час працював заступником генерального прокурора. На посадах заступника губернатора з’явилися молоденька активістка Євромайдану Юлія Марушевська, котра згодом очолила Одеську митницю, та відома російська опозиціонерка Марія Гайдар.
Колишній президент Грузії буквально не сходив із перших шпальт газет. То він мало не особисто за кермом бульдозера зносить паркан, яким колишній нардеп від Партії реґіонів Василь Хмельницький відгородив колись комунальний пляж, то виганяє з посади директора Іллічівського порту Юрія Крука через підозри в корупції.

Склянка води
Михайло Саакашвілі не обмежувався самою лише Одесою. У вересні 2015 року, через чотири місяці після свого призначення, він уперше почав говорити про саботаж реформ тодішнім прем’єром Арсенієм Яценюком, котрий нібито діє в інтересах Ігоря Коломойського й інших скоробагатьків. Гострий на язик олігарх із відповіддю не забарився і порівняв очільника Одещини із собакою, який кусає.
Той не припиняв нищівної критики уряду й Арсенія Яценюка особисто. Команда прем’єра також тримала язика в кишені. Петро Порошенко намагався лишатися осторонь конфлікту і не підтримував жодну зі сторін. Треба віддати належне колишньому грузинському президенту: він не сказав жодного поганого слова на адресу президента українського.
Напруга зростала й урешті вилилася у відкритий конфлікт на засіданні Національної ради реформ 14 грудня минулого року, під час якого міністр Аваков жбурнув склянку води в бік п. Саакашвілі.
Сварка між головою ОДА і міністром супроводжувалася епітетами «злодій», «трепло», «гастролер», «циркач» і «сволота». Тоді ж вперше з’явилися чутки про те, що Михайло Саакашвілі має намір створити свою політичну партію. 23 грудня 2015 року очільник Одещини провів перший Антикорупційний форум у Києві, під час якого заявив про створення позапартійного антикорупційного «Руху за очищення», який набув всеукраїнського формату.

Причини відставки
«Про те, що Михайло піде, у вузьких колах почали балакати ще півроку тому. Але були незакінчені проекти — і залишати все просто так? Ми порадилися, що не варто», — розповів «Українській правді» співрозмовник в оточенні п. Саакашвілі, додаючи, що той близько півроку не міг призначити собі п’ятьох заступників — через блокування з Києва.
«Розпочаті нами проекти ми реально не можемо закінчити, бо з Києва не дають. Що таке зараз голова ОДА в Україні? Це реально людина, котра без Києва не має повноважень. Ну так, 7 жовтня п. Порошенко приїхав в Одесу, вони одне одному гарно посміхалися. Президент вміє гарно публічно поводитися. Але у них завжди був розрив світогляду. Один хоче робити, а не може. Інший — може, а не хоче. Це, мабуть, основна причина їхнього непорозуміння», — каже співрозмовник.
Але справа не тільки в обмеженості повноважень голови ОДА. Михайлові Саакашвілі був потрібен позитив напередодні парламентських виборів у Грузії, які відбулися в жовтні ц. р., і які партія екс-президента «Єдиний національний рух» програла. Саме цю версію прямим текстом озвучив Петро Порошенко.
Не таємниця, що п. Саакашвілі плекав надію повернутися на батьківщину тріумфатором. Не вийшло. Тож невгамовний Міха, швидше за все, вирішив робити політчину кар’єру в Україні. Нагадаємо, що саме його кандидатуру розглядали на посаду прем’єра після відставки Арсенія Яценюка, але Президент вирішив робити ставку на давнього вінницького соратника Володимира Гройсмана. Зрозуміло, що одеський губернатор образився.
У липні ж його соратники оголосили про наміри створити нову полічтину партію «Хвиля», а Віктор Чумак, депутат від «Блоку Петра Порошенка» (БПП) повідомив, що номінаційний комітет активно набирає людей, котрі будуть членами нової партії. Паралельно інші молоді політики, в числі котрих Мустафа Найєм, Сергій Лещенко, Світлана Заліщук, Василь Гацько зайнялися розвитком партії на базі «Демальянсу» і вели перемовини про об’єднання з потенційним політичним проектом п. Саакашвілі.
Тож немає сумнівів, що ми вже незабаром знову почуємо про колишнього грузинського президента. Тим більше, що його остання промова як губернатора аж надто нагадує оголошення війни п. Порошенкові. Буквально за кілька тижнів до відставки п. Саакашвілі заявляв, що попри результати виборів у Грузії, якими б вони не були, він «не планує полишати свої великі плани, які має для України».

Ігор Берчак

P. S. Навесні 2016 року соціологічні дослідження групи «Рейтинґ» засвідчили, що якби у Михайла Саакашвілі була своя партія, в разі проведення парламентських виборів найближчими днями вона могла б посісти третє місце з результатом 10 %, обійшовши БПП із його 9 %.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply