Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 31, 2023

Міністр внутрішніх справ України представив план деокупації Донбасу

Автор:

|

Лютий 20, 2019

|

Рубрика:

Міністр внутрішніх справ України представив план деокупації Донбасу

Арсен Аваков

Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», дійшов висновку, що насправді Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України, презентував у Вашинґтоні… себе.

«Нові механізми»
Арсен Аваков представив під час «круглого столу» в Інституті світу у Вашинґтоні «Стратегію деокупації Донбасу «Механізм малих кроків». Розпочав із пояснення: «Оскільки засоби припинення активної фази аґресії Російської Федерації (РФ) проти України і повернення української території не діють, Міністерство внутрішніх справ (МВС) пропонує нові механізми, які допоможуть повернути окуповані території Донбасу». Гість також твердив: «Ми назвали нашу стратегію деокупацію та реінтеграції Донбасу «Механізмом малих кроків», бо вважаємо, що досягти бажаного результату можна лише крок за кроком».
Він також запевнив, що введенню нової стратегії передуватиме підготовчий етап. Зокрема, він передбачатиме формування необхідного правового поля, введення комунікаційної стратегії, визначення статусу Спеціальної міжнародної миротворчої місії, створення програм моніторингу, консультативної та ресурсної допомоги.
«На окремому обраній ділянці окупованих територій створюється демілітаризована зона безпеки. Всі військові формування з обох сторін відводяться за обумовлену лінію. Державна прикордонна служба України за підтримки спеціальної міжнародної миротворчої місії беруть під свій контроль ділянку території й її межі. Правопорядок і законність забезпечують сили Національної поліції, Національної України і моніторингової місією», — анонсував міністр.
«На цій території проводять місцеві вибори. Головний принцип — дотримання українського законодавства та забезпечення вільного волевиявлення. Відновлюється робота всіх державних інститутів, правоохоронних органів України, поновлюється безпека і правопорядок, соціальне забезпечення, освіта, фінансова сфера, а також гідний рівень життя», — пообіцяв він.
Міністр також наголосив: «Процес деокупації на перших двох територіях може тривати від шести до восьми місяців. Після того, як ми вдало проведемо перші п’ять кроків, ми зможемо сказати і про інші. Це залежить від кількості наших ресурсів — від кількості миротворців і коштів на відновлення наших територій».
Арсен Аваков також запевнив: «Коли люди побачать, що зайшла українська влада з українським прапором, створила перехідні компромісні умови, забезпечила належну якість життя та безпеки для цих людей, уся решта території крок за кроком будуть повертатися до України».
«Прийняти закони про колаборантів та амністію — можна, прийняти перехідний період — можна, з проведенням місцевих виборів можуть виникнути проблеми. Але ми не допустимо федералізацію й автономію. Україна готова проводити діалог і працювати над звільненням своїх територій, але є пункти, які не можуть обговорюватися», — заспокоїв міністр.
Він також конкретизував: «У нас усього шість пунктів, за якими ми не готові йти на компроміси. Зміна державного устрою України — не можна ставити питання про державу Україна як федерацію. Амністія не може бути застосована до осіб, котрі здійснили тяжкі злочини. І, звісно, під обговорення не ставиться питання про курс України на Європейський Союз і НАТО».
Торік міністр внутрішніх справ анонсував механізми роботи плану деокупації та реінтеграції Донбасу на прикладі тимчасово окупованої Горлівки. Тоді він розповідав: «Наприклад, із Горлівки виводять всі бандформування, туди заходять українські прикордонники разом із миротворцями, стають на кордоні району, а також представник юстиції України. Він оголошує за українськими законами вибори в місцеві ради. І ми маємо отримати українську владу на місцях».
Водночас міністр зауважив, що «ніяких виборів під прицілом, тільки присутність блакитних шоломів та українських поліційних сил». Потім, за словами п. Авакова, буде «друга фаза — фаза відновлення якості життя на окупованих територіях нормальної освіти, громадянських прав, документів, відновлення інфраструктури, вирішення проблем екологічної катастрофи та гуманітарного розмінування на місцях».

«Росія не бажає»
Олександр Турчинов, секретар Ради національної безпеки й оборони України, зауважив тоді, що план п. Авакова є лише одним із варіантів мирного відновлення контролю над теренами, окупованими РФ. І додав: «Якщо розглядати деокупацію мирним шляхом, то з’являється проблема у вигляді Путіна. Росія не бажає припиняти аґресію на Донбасі і знижувати градус протистояння».
Павло Клімкін, міністр закордонних справ України, також заявив, що реалізація стратегії «малих кроків», пропонована Арсеном Аваковим, наразі неможлива через протидію РФ, бо, за його словами, «Росії взагалі не потрібен Донбас, а потрібні окуповані території, щоб використовувати їх для дестабілізації всієї України, ніяк інакше», — зазначив він.
Свою чергою, Ігор Романенко, екс-заступник начальника Генерального штабу Збройний Сил України, зауважив, що «позиція РФ відома — вони не хочуть там бачити ні українську поліцію, ні українських військових, її цікавить другий етап політичної частини, а саме — конституційні зміни, формування своєї прокуратури, поліції, влади з міжнародними повноваженнями, з можливістю взаємодії з Москвою тощо». Відтак вердикт генерала — невтішний: «Тому план Авакова — це поки ні про що».
А в Українські службі Бі-Бі-Сі розповіли: «Експерти і користувачі соціальних мереж звертають увагу на те, що у плані Авакова нез’ясованими лишаються кілька принципових моментів і головний із них — як Україна мала б домагатися створення «демілітаризованої зони», іншими словами, примушувати бойовиків залишити той чи інший населений пункт, аби потім у ньому можна було реалізовувати інші пункти плану».
Зокрема, Марія Кучеренко, експерт Центру досліджень проблем громадянського суспільства, зауважила: «План передбачає низку передумов, які не залежать ні від Авакова, ні від України, — введення миротворців. Інша проблема — виведення російських військ із самопроголошених «республік». Зараз немає жодних ознак, що РФ це робитиме. І тут не важливо, ідеться про усю окуповану територію чи про окремі населені пункти, як у плані міністра Авакова. А саме цей крок деокупації автор не конкретизує, наче це очевидно. Насправді ж нічого не очевидно».
Аналітик дійшла такого висновку: «Це насамперед проба здобути додаткові бали на темі, яка хвилює усіх. Але виникає логічне запитання — чому взагалі МВС займається питаннями деокупації, якщо Україна має відкритий міждержавний конфлікт? Так, це не доведено наразі у міжнародних судах, але позиція України полягає у тому, що вона воює з Росією. До чого тут МВС узагалі? Звісно, на певному етапі це міністерство має долучитися до наведення порядку після деокупації, коли вже ітиметься про встановлення законності, правосуддя. А зараз про деокупацію мають говорити Міністерство оборони та Генеральний штаб ЗСУ».
Роман Безсмертний, екс-посол України у Білорусі зауважив: «Хоча назва плану стосується Донбасу, маю сказати, що це продовження, м’яко кажучи, дискусії між Президентом та урядом. Даруйте, але за такого підходу це ще одна дискредитована ідея».
Віктор Зам’ятін, експерт політико-правових програм Центру Разумкова, вважає: «Гадаю, план Авакова — це перша з пропозицій, яких ще може бути багато. Дискусія — це добре, бо всі розуміють, що мінський процес не рухається і треба щось змінювати. Але пропозиції — це одне, а план — це інше. План може бути тільки державний, а не Порошенка чи Авакова». Стосовно ж міністра експерт зауважив: «Аваков підкреслює, що він важлива фігура і йому є що сказати».
А от Володимир Фесенко коментував на план міністра внутрішніх справ так: «В Україні йдуть президентська і парламентські кампанії, і не зрозуміло, де і ким буде Аваков після їхнього завершення. Він, мабуть, піде у відставку разом із усім урядом. План Авакова з повернення Донбасу — іміджевий проект міністра. Аваков показує США, що як глава МВС — борець за чесні вибори. З іншого, показує себе як миротворця, котрий має свій особливий план».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply