Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков «не тоне»

Автор:

|

Червень 11, 2020

|

Рубрика:

Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков «не тоне»
Арсен Аваков

Його відставка може відбутися лише з ініціативи Володимира Зеленського.

«Садисти у погонах»
Сотні українців вимагали 5 червня в Києві, Львові та Харкові, попри дощову погоду, відставки Арсена Авакова, міністра внутрішніх справ України. За словами мітинґарів, їхнє терпіння вичерпала заява 26-річної жінки з Кагарлика на Київщині (яка виховує п’ятирічну дівчинку, хвору на ДЦП), що її у відділку поліції зі сьомої години вечора 23 травня до четвертої ранку 24-го змушували зізнатися в крадіжці катуваннями — розбили ніс, душили, одягали протигаз і кайданки, стріляли над головою та ґвалтували.
Причому звинувачені цією жінкою давно вже мали привернути увагу інших правоохоронців. Адвокат Масі Найєм повідомив: «Більше десяти заяв від різних людей написані на підозрюваних. В заявах йшла мова про насилля».
Їх мав би розслідувати Департамент внутрішньої безпеки поліції. Однак, п. Найєм констатував: «Але цей департамент фактично не працює. Оскільки залишилась кланова звичка — свої прикривають своїх. Тому підозрюваних точно має бути більше. В т. ч. з особового складу Департаменту внутрішньої безпеки».
Олександр Соколов, виконувач обов’язки директора Державного бюро розслідувань (ДБР), розповів 7 червня про «близько 5 тис. кримінальних проваджень за фактами жорстокого поводження з боку правоохоронців, у т. ч. тортур». А в Офісі генерального прокурора визнали, що, за даними його спецпідрозділу, який займається справами катування в поліції, «у 2018-2019 рр. кількість зареєстрованих кримінальних проваджень цієї категорії дорівнює майже 1,8 тис. випадкам на рік, передусім, це стосується порушень у діях працівників Національної поліції, Державної кримінально-виконавчої служби та Служби безпеки України». А от про їхнє покарання правоохоронці повідомляють не часто.
6 червня слідчі ДБР затримали в Павлограді Дніпропетровської області начальника місцевого відділу поліції, його заступника, керівника одного зі секторів і чотирьох оперативників, котрі катуваннями змушували людей красти, торгувати зброєю та наркотиками, які їм давали. Згодом штучно «розкривали» ці режисовані злочини.
Анна Маляр, голова Центру правових і кримінологічних досліджень, наголосила: «Садисти у погонах діють же не від свого особистого імені, а від імені держави. Вони ж людину викликали до державної установи. Про яку довіру до держави може після цього бути мова?».

Кругова порука
Свою чергою, юрист Василь Мірошниченко розповів: «У справах, де фігурують представники правоохоронних органів, є певна толерантність міністра внутрішніх справ Авакова. Є кругова порука. У будь-якій розвиненій країні такий випадок, як у Кагарлику, призвів би до питання про відставку міністра».
А Віталій Шабунін. голова правління громадської організації «Центр протидії корупції», констатував: «Поліція продовжує калічити життя українців. Але адекватної реакції з боку влади немає. Й міністра внутрішніх справ ще досі не відправили у відставку». Він також розповів: «Чекав на реакцію політиків, які Авакова призначили. Конкретно на реакцію Зеленського, Шмигаля (прем’єра України. — Авт.) і партії «Слуга народу». Знаєте якою була їхня реакція? Ніякою. Її просто не було. Люди, котрі відповідають за призначення Авакова, не спромоглися навіть на більш-менш значиму заяву після зґвалтування жінки у поліції. Президенту України, прем’єру та найбільшій фракції в історії України забракло сміливості навіть рота в бік Авакова відкрити».
«І справа не лише в страху. Вони розуміють, що повною мірою відповідають за цю траґедію. Знаєте чому? Перед тим, як вони призначали Авакова в уряд, його супер-реформована поліція вже вбивала та калічила українців. І знаючи це, Зеленський двічі під власну відповідальність залишав його в уряді, — пояснив Шабунін. — Тож зґвалтована в Кагарлику жінка — на совісті Зеленського і його «слуг», котрі двічі залишали Авакова в уряді».
Залишили й після заяви жительки Кагарлика. Попри те, що партія «Голос» заявляла: «Повинна настати неминуча відповідальність за те, що злочинці в погонах катують і ґвалтують людей. Зараз монобільшість має визнати, що реформа поліції провалена і для її перезапуску потрібні нові мізки і нові серця. Керівництво Міністерства внутрішніх справ необхідно поміняти. Промовчати зараз — це взяти на себе відповідальність за все, що відбувається в поліції сьогодні. Ситуації в Кагарлику можна було б уникнути, якби раніше поліція в інших реґіонах несла відповідальність за подібні злочини».

Руйнація державності
Ще однією причиною протестів у Києві, Львові та Харкові була, за словами Антона Геращенка, заступника міністра внутрішніх справ. «кримінальна розбірка між угрупованнями, які «дахують» перевезення маршрутними таксі» в Броварах на Київщині. 29 травня приміські маршрути там виборювали в житлових кварталах стріляниною з мисливської та травматичної зброї близько ста молодиків.
Один автобус із ними приїхав із Вінниці. Ще один гурт на трьох мікроавтобусах — із Києва. «Бігає натовп людей із пістолетами, автоматами, помповиками, стріляє в один одного. У сусідів на п’ятому поверсі у вікні дірка», — розповів очевидець.
У соціальних мережах дивувалися, як увагу поліції не привернули молодики, котрі ще 27 травня залякували в Броварах водіїв. Голова Центру правових і кримінологічних досліджень пояснила: «Поліція дуже добре знала все, що відбувалося — й яким чином розподіляли маршрути, й яким чином трапився конфлікт. Така перестрілка може статися лише в тій державі, в якій корупція вщент роз’їла державні інституції та ситуація набула рівня загрози національній безпеці. Наступний крок — руйнація державності».
«Жоден із нас незахищений сьогодні від випадкового потрапляння на лінію вогню якихось «розбірок» із використанням зброї. А я нагадаю, що правоохоронна функція — це єдина функція, яка виправдовує для сучасної людини сенс існування держави як інституції. Для всього іншого держава не потрібна, люди навчилися давати собі раду без неї. Тому, коли держава перестає виконувати цю єдину потрібну людям функцію і люди самі виконують роль поліції та суду, держава може зникнути як така або перетворитись на Сомалі», — пояснила п. Маляр.

«Голос» у «пустелі»
Коли ж депутатка закликала Авакова в парламенті вибачитися за злочини поліціянтів, той відповів, що не буде. Але Масі Найєм зауважив: «Поліції є за що вибачатись — Департамент внутрішньої безпеки не спрацював. Як він може спрацювати на численні скарги, якщо сам міністр внутрішніх справ демонструє, що не хоче визнавати помилку?».
Однак, на звільненні Авакова наполягає лише партія «Голос». Вона вже розпочала збір підписів за відставку цього міністра.
Кіра Рудик, голова «Голосу». пояснила: «Ґвалтували жінку у Кагарлику люди, котрі пройшли атестацію у поліції, хтось їх атестував, поновлював на посадах; хтось контролював їхню роботу та допустив, аби це системно відбувалося у нашій країні. А те, що сталося у Броварах, — не єдина помилка, а помилка великої реформи. Або наші силові структури не знали, що 100 людей можуть десь придбати зброю, а потім зібратися з нею і вчинити стрілянину; або у них зовсім прогалина у комунікаціях усередині всіх етапів розвідувальної роботи; або вони це знали і нічого не зробили. Це не поодинокі випадки».
«Я вже навіть не кажу про тих невинних людей, котрих поліція кидає за ґрати. Зараз ми говоримо, що це два знаки того, що реформа правоохоронної системи провалена, вона показує отакі величезні дірки; і ми, і наші громадяни не можемо почуватися у безпеці в своїй країні. Це має припинитися», — додала вона.
Олександр Качура, депутат пропрезидентської фракції «Слуга народу», визнав, що абсолютна більшість у ній не підтримує відставки міністра, бо «не має іншої кадрової пропозиції». А прем’єр Шмигаль заявив: «Аваков — міністр із колосальним досвідом, має досвід бюрократа, політика та менеджера».
Своєю чергою, президент Зеленський запевнив 6 червня: «Досі немає кращого міністра, так і є. Я вважаю, що він справді потужний міністр». Тож п. Шабунін наголосив: «Зеленський особисто і кожен депутат буде відповідати особисто за всі наступні звірства поліції, які точно будуть». «Для команди Зеленського все більш актуальною стає потреба в пошуку оптимальної альтернативи Авакову», — вважає політолог Володимир Фесенко.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply