Новини для українців всього свту

Friday, Apr. 16, 2021

Меседжі Президента для народних депутатів були адресовані не їм

Автор:

|

Вересень 27, 2018

|

Рубрика:

Меседжі Президента для народних депутатів були адресовані не їм

Промова глави Української держави у Верховній Раді (ВРУ) була надто вже «електоральною».

П’ятий із п’ятим
П’ятий Президент України виступив у парламенті зі своїм уже, даруйте за тавтологію, п’ятим щорічним посланням до депутатів, сприйнятим політологами як його передвиборча програма. Як зауважила оглядач Наталія Сокирчук, «він упродовж усієї промови використовував електоральний прийом — коротка констатація негативу, після якої — розлоге описання успіхів».
Крім численних досягнень України за період його керування, які Петро Олексійович назвав «неймовірними змінами», він також вписав у послання гасло своєї майбутньої кампанії — «Армія, мова, віра». Щоправда, сором’язливо подав його як «формулу сучасної української ідентичності».
Петро Порошенко також «пройшовся» по своїх основних суперниках у виборчих перегонах. Причому головний акцент було зроблено на Юлію Тимошенко, котра разом зі своїми соратниками по очолюваному нею Всеукраїнському об’єднанню «Батьківщина», як повідомляли присутні у залі журналісти, впродовж усієї промови глави держави хихотіла. Це дещо збивало главу держави — він навіть кілька разів запнувся.
У посланні Президента можна виокремити кілька меседжів, які він адресував, звісно ж, виборцям, а принагідно — й опонентам. Передусім закликав депутатів підтримати зміни до Конституції щодо Європейського Союзу (ЄС) і НАТО (фактично — за те, аби поки що відправити ці зміни до Конституційного суду). Насправді ж це є звернення не стільки до парламентарів, скільки до виборців — мовляв, євроатлантичний вектор є незмінним.
Відповідний законопроект 3 вересня зареєстрував у Верховній Раді сам глава держави. А 18 вересня парламентський Комітет з питань правової політики рекомендував додати до порядку денного сесії парламенту цей проект закону про зміни до Конституції. Петро Олексійович запевнив, що Україна продемонструвала таким чином своїм союзникам, що тримається курсу до НАТО.
Глава держави також учергове нагадав про безвізовий режим і про те, що 1 вересня виповнився рік асоціації України з ЄС. «Для українців відкрито вже майже дві третини країн світу», — запевнив при цьому він.

«Я підняв армію»
Упродовж своєї промови п. Порошенко також хвалив українську армію, наголошуючи на контрасті між Збройними силами України зразка 2014 року (мусили воювати «босоніж») і теперішнім військом. «За чотири роки Україна має боєздатну армію, яка переходить на стандарти НАТО. І вже мова йде про переозброєння і стратегічну програму імпортозаміщення та залежності від Російської Федерації (РФ) у комплектуючих. Держава вийшла на рівень 3 % від валового внутрішнього продукту на оборону. Та оборонні потреби перевищують можливості. Але вже цього року планується купівля і розробка високоточного ракетного озброєння. І окреме місце в стратегії — нарощення оборонних можливостей акваторії Азовського моря», — стверджував він. Оглядач Сокирчук пояснила: «Меседж до виборців простий — «Я підняв армію».
Глава держави також запевнив: «Ми нарешті захищаємо, розвиваємо й утверджуємо українську мову — складову сили й успіху нашого народу. І надалі вживатимемо ефективних заходів для зміцнення державного статусу української мови, посилення та поширення її у всіх сферах публічного життя».
А коли Президент зауважив, що проросійські депутати Вадим Новинський, Олександр Вілкул і Нестор Шуфрича покинули залу через те, що розмова зайшла за українську мову, то пообіцяв: «Нас ніхто не зупинить». Український лідер також анонсував «повне розмосковлення української Церкви» і стверджував, що Україна уникла дефолту, відновила економічне зростання та покращила інвестиційний клімат.

Посипав голову не довго
Водночас під час промови Президент кілька разів вибачався. Зокрема — за те, що за останні роки влада зробила чимало тактичних помилок, і за це «частина відповідальності» лежить особисто на ньому. Оглядач Сокирчук дійшла висновку: «Вочевидь, це є частиною його передвиборчої стратегії. В останніх промовах глави держави такий прийом застосовується часто. Так, за обіцянку 2014 року швидко завершити війну Порошенко перепрошував вже не раз».
Утім, за словами оглядача, «посипав голову попелом він не довго, швиденько «перестрибнув» на коронні досягнення — успіхи». Дослівно ж твердив: «Та я точно знаю, що ми нічим не схибили і не погрішили в питаннях стратегії: зробити сильну й успішну Україну невід’ємною і безспірною частиною Європи без жодної перспективи повернення в зону впливу РФ. Це і є наша мета, амбіція, місія».
Президент нагадав, що не продовжив договір про «так звану дружбу з Росією», відтак, заявив: «Міністерство закордонних справ спрямує ноту до Москви (документ Кремль отримав 25 вересня. — Ред.), а я подам до ВРУ відповідний законопроект, бо останнє слово в цьому питанні — за вами, за Верховною Радою України». «Все це Порошенко вважає свободою від російської імперії. Він переконаний, що українці «нарешті вибралися з лабіринтів багатовекторності та ледь вискочили зі смертельно небезпечної пастки позаблоковості», — прокоментувала п. Сокирчук.
Глава держави також пообіцяв сприяти утриманню антиросійських санкцій. На думку п. Порошенка, російська економіка дуже страждає від санкцій, і через нестачу грошей внаслідок саме цих обмежень була змушена ввести непопулярну пенсійну реформу». Оглядач зауважила: «Під соусом вибачень Порошенко не змарнував нагоди вставити шпильки главі уряду: «Результат реформ поки що незадовільний, влада допускає прорахунки. Темпи реформ зовсім не такі, як ми проектували на старті. Суспільство незадоволене тим, що не вдалося завершити війну. Ми вистояли і відновили зростання, однак багато українців ще не відчули зростання добробуту».
Крім цього, Президент висловив невдоволення роботою антикорупційних органів: «На створення антикорупційних органів були витрачені чималі кошти, однак коефіцієнт корисної дії їхньої роботи наразі не влаштовують ні мене, ні людей».

«Обсіли голуби миру»
У своєму посланні Президент також звернувся до «Опозиційного блоку» й інших сил, які наміряються поживитися на проросійському електоральному полі, та запевнив, що не допустить російського реваншу на майбутніх президентських і парламентських виборах. Серед головних виборчих загроз він назвав «розквіт проросійських сил і політичного популізму, прояви правого радикалізму, недовіри до державних інституцій, сумніви в демократичних методах управління і симпатії до анархії або авторитаризму». «На жаль, на українській політичній шахівниці є фігури, які дозволяють Москві ходити собою. За чотири роки ми відновили не лише армію, але й розвідку, тому маємо не приблизне, а доволі точне уявлення про плани Кремля», — констатував він.
У зв’язку з цим глава держави закликав політиків «не руйнувати країну популізмом, тверезо оцінювати безпрецедентну складність викликів і загроз, які постали перед Україною». «У нас повно бігбордів зі закликами до компромісів із РФ. Ледь не кожен стовп обсіли голуби миру. Тільки тінь від них — наче від двоголового. У їхніх дзьобах — насіння миру на російських умовах», — наголосив він.
Наталія Сокирчук також зауважила: «Утім, більше за всіх дісталося Тимошенко. Президент у своєму виступі кілька разів «проїхався» по Юлії Володимирівні. І це лише зайвий раз засвідчило, що вона в очах Порошенка є його головною загрозою. Порошенко розкритикував моделі політичної системи України, яку запропонувала лідер «Батьківщини».
Зокрема, заявив: «Вважаю категорично неприйнятними ті пропозиції, які просувають явно недемократичні моделі. Хтось відверто адвокатує освічений авторитаризм, а хтось камуфлює цей авторитаризм у парламентаризм канцлерського типу — у канцлера повноважень більше, ніж у кайзера, а в Рейхстагу, по суті, створюється однопартійна система».
Однак лише критикою планів лідера «Батьківщини» зі створення парламентської республіки український лідер не обмежився. Він укотре також нагадав  про газові угоди, які Тимошенко підписала з Путіним 2009 року, і через які «Україна переплатила Кремлю десятки мільярдів доларів».
Утім, Сергій Руденко, оглядач української служби Deutsche Welle, резюмував: «Порошенко в парламенті багато говорив про проблеми, які є в Україні, але в більшості випадків не сказав, як їх треба вирішувати. А головне — не відповів на запитання, що він особисто зробив для того, щоб цих проблем не було. Порошенко дав усім зрозуміти, що він має намір жорстко боротися за другий президентський термін. Він — чудовий оратор. І навіть у деяких моментах — переконливий. Але от риторика, на жаль, не завжди збігається з його діями».

Ігор Голод

До слова
У той час, коли Петро Олексійович виступав у парламенті, біля будівлі ВРУ відбувалася акція на підтримку ветеранів антитерористичної операції (АТО) — іноземних громадян. На площі зібралося близько 400 людей. У руках вони тримали прапори зі символікою «Національного корпусу». Зокрема, протестувальники вимагали від парламенту ухвалити законопроект № 3433, що передбачає спрощену процедуру отримання українського громадянства для воїнів АТО — іноземців, мораторій на видачу ветеранів війни іноземним державам (зокрема, РФ) і міґраційну амністію. Територію ВРУ охороняло близько 100 правоохоронців. Сутичок між ними та мітинґувальниками не сталося.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply