Новини для українців всього свту

Saturday, Oct. 1, 2022

Меркель чи не востаннє завітала до Києва як канцлер

Автор:

|

Листопад 07, 2018

|

Рубрика:

Меркель чи не востаннє завітала до Києва як канцлер

Анґела Меркель, канцлер Федеративної Республіки Німеччина (ФРН) побувала в Україні вдруге після Революції гідності.

Приймали з найвищою шаною
1 листопада до України з одноденним візитом завітала канцлер ФРН, яку приймали в Києві з найвищою пошаною. Вулиці столиці України були прикрашені прапорами двох держав, рух автотранспорту в центрі столиці був обмежений, а 140 акредитованих на висвітлення зустрічі п. Меркель із Петром Порошенком журналістів після проходження кількох рівнів безпеки побачили роту почесної варти, яка зустрічала німецьку гостю перед офіційною президентською резиденцією — Маріїнським палацом.
Вітаючи Анґелу Меркель на ґанку цієї споруди, Презизент України подарував їй букет білих троянд, після чого канцлерка звернулася до шеренги почесної варти українською мовою: «Вітаю воїнів!».
Після перемовин глава Української держави запевнив: «Тема припинення російської аґресії була однією з провідних під час перемовин».
Зокрема, п. Меркель засудила проведення нелегітимних «виборів» у непідконтрольних Києву районах Донецької та Луганської областей, а також заявила, що Німеччина виступає за територіальну цілісність і самовизначення майбутнього України та за продовження санкцій Європейського Союзу (ЄС) щодо Російської Федерації (РФ). «На жаль, мінські домовленості не дотримуються, якщо щось відбувається, то тільки по міліметру вперед, але час від часу — відхід назад», —додала висока гостя.
Обговорювали п. Меркель і п. Порошенко й питання енергетичної безпеки та напрямки стимулювання німецьких інвестицій в економіку України. Український лідер наголосив після перемовин, що ФРН продовжує підтримувати Україну, зокрема, фінансово. Німеччина є провідним інвестором в економіку України з показником 1,7 млрд EUR. Найдинамічніше розвиваються інвестиції в автомобільну галузь. В один із приїздів канцлерін наголосила на рішенні німецького уряду про виділення кредиту в 500 млн EUR на підтримку української економіки. Частина цих коштів має бути використана на кредит для побудови дороги Запоріжжя-Маріуполь.
Анґела Меркель стверджувала: «Ми в плані гуманітарної допомоги — найбільший донор (України. — Ред.). Нам удалося пом’якшити наслідки жахливого конфлікту, наприклад, через гуманітарне розмінування 2014 року. Із 2014 року Бундесвер лікує понад 110 поранених солдатів. Ми продовжуватимемо транспортування та забезпечення поранених».
Висока гостя доповнила: «Ми будемо створювати центри передового досвіду на суму 2 млн EUR. Дуже важливо, щоб науковці мали шанс залишатися в Україні, а не виїжджали за кордон. Я дужа рада, що можу говорити про нашу готовність про виділення додаткових коштів на суму майже 85 млн EUR для покращення перспектив працевлаштування молодих українців, шляхом професійної освіти, а також покращення житлової ситуації. Наша торгівля зросла — понад 20 % в обидва боки».

Своєрідні оглядини?
Напередодні візиту Анґели Меркель не бракувало й прогнозів щодо мети її чергового візиту до України. Одним із припущень було те, що вона їде підтримати Петра Олексійовича напередодні офіційного старту президентської кампанії в Україні або на своєрідні оглядини всіх кандидатів у Президенти.
Журналіст Денис Трубецькой висловив у статті для німецького видання Mitteldeutscher Rundfunk так: «Хоча офіційно президентська кампанія в країні розпочнеться лише 31 грудня, вже зараз всюди видніється політична реклама потенційних кандидатів у Президенти. До того ж восени 2019 року пройдуть парламентські вибори, тому цей період стане вирішальним для визначення майбутнього України. У зв’язку з цим у Берліну та Брюсселя виникла проблема з вибором відповідного кандидата з найперспективніших претендентів на посаду глави держави, якими, на думку багатьох німецьких політиків, є Юлія Тимошенко та Петро Порошенко. Тому п. Меркель й приїхала до України на кастинг майбутніх Президентів. Вона хоче намацати ґрунт».
Проте Ірина Верещук, експерт із міжнародних проблем, вважає: «Німеччина не буде втручатися в українські вибори. А п. Меркель всіх української політиків давно вже знає».
Своєю чергою, Андрій Каракуц, старший науковий співробітник Національного інституту стратегічних досліджень, дійшов висновку, що, попри відсутність чогось нового у словах очільників двох країн, ця зустріч була більшою, ніж просто «звіряння годинників»: «Вони не просто послухали один одного. Це була дуже важлива зустріч. Це був меседж для Росії. Це підтримка українського уряду, української влади. Сьогодні вона приїхала і показала, що Україна — це не є десь на задвірках, а Україна — це повноправний член європейського суспільства».
Віктор Мироненко, керівник Центру українських досліджень Інституту Європи Академії наук РФ, також вважає, зустріч президента України й канцлера Німеччини була певним символом. Бо, за його словами, «ніхто не зробив для цілісності України більше за Меркель, хоча шляхів виходу з конфлікту очільники двох країн не знайшли».
А політичний експерт Андрій Вігірінський прокоментував відвідини канцлером Києва так: «В Україні одні політики розцінили цей візит як символ підтримки Порошенка. Інші — знак політика, який планує відійти від ключової посади ФРН. Всі вони не мають рації. Анґела Меркель буде канцлером ще три роки, а її політична сила має рейтинґ довіри більше 30 %. Такого рівня немає в жодної української партії. Не їм говорити».
Фахівець пояснив: «Меркель як дипломат і політик значно виваженіша і більш досвідчена, ніж переважна більшість наших політиків. Тому могла сказати те, що реформи відбуваються, що Україна продовжить курс на євроінтеграцію, внутрішні перетворення, боротьбу з корупцією. З Петром Порошенком на останньому році президентських повноважень ніхто зараз не стане про щось конкретне домовлятися».
Натомість Вадим Хомаха, експерт із міжнародних відносин, здивувався необхідності візиту канцлера ФРН до України. Він вважає, що п. Меркель могла й провести телефонну розмову з п. Порошенком. «Вона приїхала до Києва додавити до виконання мінських домовленостей Порошенка, поки він ще Президент. Що вона ще може нам сказати? Запропонувати новий формат? Ні. Я не бачу в цьому візиті жодного сенсу. Що вона може сказати такого, що вона не могла сказати телефоном?» — риторично питає він.
Експерт також наголосив, що в процесі перемовин лідери двох країн не підписали жодних документів. А це, на його думку, свідчить про неефективність візиту Анґели Меркель.

Мета — підтримка
А от в Українській службі Deutsche Welle пояснили мету відвідин канцлерін Києва так: «Під час візиту в Україну Анґела Меркель висловила підтримку Україні, засудила «вибори» в непідконтрольних Києву районах Донбасу та виступила за продовження санкцій Євросоюзу щодо РФ. Цілковита підтримка української незалежності і суверенітету, безальтернативність виконання мінських домовленостей, засудження нелегітимних «виборів» у самопроголошених ДНР/ЛНР і продовження санкцій ЄС щодо Росії — такими були головні заяви канцлера ФРН на перемовинах із першими особами України під час її офіційного візиту до Києва 1 листопада. Лідерка ФРН заявила про продовження надання Україні фінансової та технічної допомоги в реформуванні економіки. Вона також сказала про зацікавленість німецького бізнесу інвестувати в Україну та закликала офіційний Київ активізувати боротьбу з корупцією».
Політексперт Сергій Таран також дійшов висновку, що п. Меркель відвідала Київ передусім із метою підтримки України та пошуку шляхів припинення війни на Донбасі. «В риториці з Кремлем Меркель стала набагато жорсткішою, ніж на початку воєнного конфлікту. Але треба розуміти, що в неї немає таких інструментів тиску на Росію, які є в набагато жорсткішого за неї американського президента Дональда Трампа», — вважає аналітик.
Він упевнений, що, незважаючи на заяву канцлерки ФРН про її намір у майбутньому більше не балотуватися на цю посаду, вона «залишається політиком № 1 не лише в Німеччині, а й в Євросоюзі». А це, на думку експерта, означає, що її позицію щодо до Москви буде поділяти й решта європейських лідерів.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply