Новини для українців всього свту

Monday, Nov. 28, 2022

«Кривавий пастор» проти «шоколадного президента»

Автор:

|

Липень 06, 2017

|

Рубрика:

«Кривавий пастор» проти «шоколадного президента»

Олександр Турчинов і Петро Порошенко

У політичному просторі України назріває серйозна сутичка, наслідком якої можуть стати дочасні вибори усіх рівнів й, відповідно, зміна політичних еліт в Україні. Почав «спецоперацію» Олександр Турчинов, секретар Ради з національної безпеки й оборони України (РНБО). А його опонентом у цьому «двобої» є не хтось, а Президент Порошенко. Свої версії розвитку подій виклали військовий експерт Олег Жданов, директор Інституту трансформації суспільства Олег Соскін і політичний аналітик Ярослав Макітра.
— Чому, на вашу думку, Турчинов розпочав пряме зіткнення з Порошенком?
Ярослав Макітра: — Конфлікт між Турчиновим і Порошенком неминучий. Але його загострення ми побачимо дещо згодом. Гадаю, що жорстока війна на виживання почнеться восени або на початку наступного року. А те, за чим зараз спостерігаємо, можна назвати лише непорозумінням. Адже «Блок Петра Порошенка» та «Народний фронт», висуванцем якого є Турчинов, взаємозалежні. Їм доводиться зараз триматися цього союзу. Проте обидві сторони чудово розуміють, що рано чи пізно ця влада піде. Тому вже зараз кожен намагається самостійно будувати своє політичне майбутнє, але межі вони ще не переходять. Зараз Порошенко і Турчинов ставлять на різні речі: глава РНБО — на тему війни, а Президент — на міжнародні теми.
Олег Соскін: — А я вважаю, що ці події інакше, як прямим зіткненням, не назвеш. Свідченням початку серйозного конфлікту є, власне, нещодавня заява секретаря РНБО про те, що потрібно нарешті завершити антитерористичну операцію (АТО) та розпочати новий формат захисту країни. Це кардинально суперечить політиці Президента та понижує його рейтинґи. Турчинов йде на конфлікт свідомо, адже у нього, як у владної персони, дуже слабкі позиції. Він усього лиш секретар РНБО. Відповідно, залежний від Порошенка, звільнити такого дуже просто. Тому Турчинов зіграв на випередження.
— Тобто заяву щодо переформатування АТО Турчинов зробив винятково задля самозбереження?
О. С.: — Це одна з причин, завдання мінімум. Я вважаю, що ці заяви дали старт компанії щодо усунення Порошенка з посади Президента України. Це може об’єднати його з Юлією Тимошенко, котра боротиметься за цей пост. Тому невдовзі Турчинов зробить ще не одну заяву, яка суперечитиме офіційній позиції Президента і впливатиме на рейтинґи останнього у бік зниження.
Олег Жданов: — Сама можливість залишитись у вищому ешелоні влади України є величезною преференцією для сучасного українського політика. А коли їм «світить» можливість наростити свої впливи чи зайняти серйознішу посаду, вони готові на все. Вважаю, що Турчинов прагне дочасних виборів. Насамперед — президентських. Своїм рейтинґом він підтримає когось із кандидатів у другому турі президентських виборів. Це може бути Юлія Тимошенко. Вони ж горшки не били.
— Які преференції у такому випадку міг би отримати Турчинов?
О. Ж.: — Президентом Турчинов не стане точно: він навіть не виставлятиме себе як кандидата. А от головою Верховної Ради (ВРУ) чи прем’єр-міністром — запросто. Ці посади йому може забезпечити та ж Тимошенко, чи будь-який інший кандидат, котрий виграє дочасні вибори президента. До слова, спікером парламенту Турчинов був далеко не найгіршим. Особливо, якщо його порівнювати з Гройсманом чи Парубієм.
— Як розвиватиметься цей конфлікт далі: які сценарії можливі?
О. Ж.: — Загалом можна говорити про два ймовірні сценарії: силовий варіант і дочасні вибори. Втім, не думаю, що буде якесь збройне протистояння. Адже у такому випадку Україна має усі шанси розвалитися на окремі «князівства», які поділять між собою різні держави. Цей ризик усі розуміють. Крім цього, народ настільки втомився, що зараз уже на барикади не піде. Хоча, якщо аналізувати арсенал, яким зараз володіє кожен із учасників конфлікту, я б сказав, що перевага якраз на боці глави РНБО. Адже Міністерство внутрішніх справ і Національна гвардія у стовідсотковому підпорядкуванні Арсена Авакова, соратника Турчинова по партії. Ресурс Порошенка: прокуратура, Служба безпеки і судова система. Щодо армії, яка підпорядковується Президенту, то я не впевнений, що у випадку якогось силового протистояння, вони стануть на його бік.
О. С.: — У цьому протистоянні у виграшній ситуації опиняється однозначно Турчинов. Почнеться все з того, що депутати почнуть масово вставати та казати, що коаліції немає, що ВРУ нелегітимна, що потрібно розпускати владу. А суспільство це підтримає, тоді відбудеться розпуск парламенту. А далі піде ланцюжок дочасних виборів в Україні — парламентських, президентських і місцевих рад.
Я. М.: — Силовий блок і політичні нюанси, звісно, важливі, але не треба забувати і про фінансово-економічні ресурси. Зараз ситуація така, що фінанси зосереджені у групи Порошенка. А гроші є дуже важливим фактором впливу у кожній конфліктній ситуації. І ми ще забули про Національне антикорупційне бюро України. Я не зачисляю цю структуру ні туди, ні сюди. Це сьогодні більш-менш незалежний орган, який працює за окремим планом. Вони «чистять» усі політичні сили. Тож паритет сил у Порошенка та Турчинові приблизно однаковий: 50 х 50.
— А чим може відповісти Порошенко?
О. С.: — Поки що нічим. Просто Порошенко з компанією поводяться дуже розгублено. Вони не знають, що з усім цим робити. Але гадаю, що він спробує максимально відтягнути вибори у часі. Також глава держави зробить усе для того, щоб дочасні президентські та парламентські вибори відбулись одночасно: щоб увага не концентрувалась на одній точці. За цей час він спробує мобілізувати свої сили. Щоб у випадку програшу президентських виборів взяти якнайбільше на парламентських і мати бодай найбільшу фракцію у парламенті. Зрештою, це той максимум, на який він може зараз розраховувати.
Розмовляла Антоніна Курилишин, «Вголос»

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply