Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 2, 2021

Кримський прокурор ініціює «Нюрнберґ-2»

Автор:

|

Листопад 30, 2017

|

Рубрика:

Кримський прокурор ініціює «Нюрнберґ-2»

Гюндуз Мамедов

Гарі Каспаров, чемпіон світу з шахів, а тепер — російський громадський і політичний діяч, стверджував 25 листопада: «Володар Кремля не збирається віддавати Україні Крим. Відступати Путін не може, бо диктатори не відступають. Тому безглуздо навіть обговорювати, чи готовим є Путін йти на поступки. Відповідь — ні. На поступки він іти не може».

Рівно через 72 роки
У Міжнародному військовому трибуналі в Нюрнберзі 20 листопада 1945-го розпочався судовий процес над колишніми керівниками гітлерівської Німеччини. Рівно через 72 роки, 20 листопада ц. р., Гюндуз Мамедов, прокурор Автономної Республіки Крим (АРК) заявив, що має намір ініціювати міжнародний судовий процес через незаконну російську анексію півострова за прикладом Нюрнберзького процесу.
Правник наголосив, що до відповідальності притягнуть як виконавці, так і тих, хто віддавав злочинні накази. Він також запевнив, що доручив на початку 2017 року своїм підлеглим «сформувати доказову базу для розгляду фактів, пов’язаних із військовими злочинами, які здійснюють окупанти на території АРК, у Міжнародному кримінальному суді» (МКС).
За словами прокурора, «на території окупованого Криму щодня фіксуються факти жорстокого придушення опору громадян проти окупації півострова, незаконні затримання й обшуки, примусове переселення корінного населення, витіснення української мови з усіх сфер суспільного життя, перешкоджання проведенню релігійних обрядів й інші порушення прав людини. Відтак, стверджував також п. Мамедов, «спільно з неурядовими правозахисними громадськими організаціями підготовлене перше інформаційне повідомлення, яке незабаром буде направлене до МКС, а ще одне перебуває на завершальній стадії».
А 21 листопада Сергій Князєв, керівник Національної поліції України, запевнив Гюндуза Мамедова, що роботу поліції АРК також перезавантажать. «Йдеться, зокрема, про зміну роботи слідчих підрозділів та карного розшуку, розставляння пріоритетів у роботі для блоку превенції. Ми проведемо вивчення громадської думки жителів Криму та посилимо роботу з документування правопорушень, які скоюють проти наших громадян, котрі стали заручниками окупації», — конкретизував він.
А це, звісно, може неабияк поповнити доказову базу прокуратури Автономної Республіки Крим. 22 листопада свій внесок зробив і Мустафа Джемілєв, уповноважений Президента України у справах кримськотатарського народу. Під час зустрічі з делегацією Конґресу місцевих і реґіональних влад Ради Європи він заявив, що своїми репресіями на анексованому півострові його окупанти грубо порушують Женевську конвенцію 1949 року «Про статус окупованих територій». Бо цей міжнародний документ заборонив окупантам застосовувати своє законодавство на загарбаних ними теренах. Також він повідомив, що Російська Федерація (РФ) завезла до окупованого Криму 250 тис. осіб із окупованих територій на сході України і ще близько 300 тис. — із РФ.

Зібрали ґрунтовну доказову базу
Того ж дня прес-центр Служби безпеки України (СБУ) запевнив: «Співробітники Головного управління СБУ в АРК спільно з Нацполіцією під процесуальним керівництвом кримської прокуратури зібрали ґрунтовну доказову базу щодо порушення прав людини, законів та звичаїв війни, що відбуваються на тимчасово анексованій території України. Під час досудового розслідування співробітники спецслужби задокументували всі виявлені обставини порушення основоположних прав і свобод людини, жорстокого поводження з цивільним населенням, порушення законів і звичаїв ведення війни, міжнародних угод та конвенцій».
У прес-центрі СБУ наголосили: «Були виявлено обставини дискримінації за етнічними, релігійними ознаками й інші порушення прав громадян України, котрі перебувають в анексованому Криму. Правоохоронці встановили, що представники так званих Державної Ради Республіки Крим, Ради міністрів Республіки Крим та інших незаконно створених країною-аґресором окупаційних органів влади незаконно захопили та привласнили будівлі, споруди, земельні ділянки, автотранспортні засоби, інше рухоме та нерухоме майно, товарно-матеріальні цінності тощо».
«Слідчий підрозділ Головного управління СБУ в АРК отримав санкції суду на арешт незаконно привласненого майна, яке до анексії Криму перебувало на балансі державних органів України. За матеріалами, зібраними СБУ, прокуратура підготувала перше інформаційне повідомлення, яке буде скеровано до МКС».
А 28 листопада прес-центр СБУ запевнив, що науковці Національної академії СБУ підготували дослідження на тему «Ідеологічне та квазіправове обґрунтування РФ анексії АРК», а також конкретизував: «Автори дослідження висвітлили ідеологізовані історико-політичні версії імперської політики Росії щодо України крізь призму псевдонаукової та політичної думки у питанні статусу Криму. Фахівці академії також провели політико-правовий аналіз антиправового обґрунтування РФ анексії АРК».
Зокрема, серед документальних джерел «виправдання» анексії у дослідженні згадується приклад законопроекту, внесений фракцією «Справедлива Росія» 28 лютого 2014 року щодо прийняття до складу РФ АРК. Цей документ експерти Правового управління нелегітимної Державної думи РФ визнали таким, що «не відповідає загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права та не відповідає міжнародним договорам РФ».
У прес-центрі СБУ наголошують, що саме тоді на території АРК діяли російські силовики — так звані зелені чоловічки. Як пізніше визнав й Путін, це вони організували так званий референдум.

Міжнародні суди, хоч і повільні…
22 липня ц. р. Василь Грицак, голова СБУ, повідомив, що Україна передала до Міжнародного суду ООН в Гаазі докази аґресії РФ на Донбасі та Криму. Правозахисники з міжнародної організації Human Rights Watch також подали докази того, що, за їхніми словами, «після окупації Криму ситуація з правами людини на півострові значно погіршилася — під різними приводами, включно з боротьбою з екстремізмом, влада переслідує людей, які наважуються відкрито критикувати дії РФ на півострові, особливо — кримських татар».
Чи здатне все це призвести до «Нюрнберґу-2»? Коли 22 листопада трибунал Організації Об’єднаних Націй (ООН) із військових злочинів у колишній Югославії визнав винним у ґеноциді й убивстві мусульман у Сребрениці й засудив до довічного ув’язнення Ратко Младича, колишнього генерала боснійських сербів, Олена Зеркаль, заступник міністра закордонних справ України, запевнила: «Вирок міжнародного суду Ратко Младичу доводить, що з часом покарання буде і за аґресію на Донбасі та в Криму. Міжнародні суди, хоч і повільно, але довели, що можуть карати за воєнні злочини. Отже, будуть покарані й ті аґресори, які вчиняли їх у Криму і на Донбасі. Без справедливого суду, як довго він би не тривав, мир і примирення неможливі, без справедливої оцінки, без справедливого суду за всі злочини війни не можна відновити мир. Неважливо, як складно і як довго добиватися відповідальності за вчинене у Міжнародному суді ООН, МКС, Європейському суді з прав людини. Це треба робити для того, щоб у пам’яті людства чітко було зафіксовано, хто й які злочини вчинив».

Ігор Голод

Гоп-ля
23 листопада в анексованому Сімферополі померла Веджіє Кашка, ветеран кримськотатарського руху. Це сталося після того, як її спробували затримати співробітники Федеральної служби безпеки РФ. У 82-річної жінки стався інфаркт від пережитого стресу. Веджіє Кашку забрала карета «швидкої допомоги». Силовики мали намір затримати її разом із Бекіром Дегерменджі, Асаном Чапухом і Кязімом Аметовим. Навіть на її похороні російські силовики не дали кримцям спокою — на околиці селища підігнали десятки автозаків. На похорон також приїхав Ескендер Бєлялов, колишній радник представника президента РФ по Криму, але його з ганьбою прогнали. Прокуратура АРК порушила карну справу за фактом смерті Веджіє Кашки. Відомості до реєстру за фактом смерті ветерана кримськотатарського національного руху внесли за статтею «Умисне вбивство».

До слова
Українська діаспора у Канаді закликала Оттаву посилити тиск на РФ через переслідування окупаційною владою Криму місцевих активістів. Про це заявив Павло Ґрод, президент Конґресу українців Канади. «Теперішні нападки на кримськотатарських активістів російськими спецслужбами в окупованому Криму засвідчують необхідність негайного застосування Канадою широких санкцій проти російських посадовців, відповідальних за порушення прав людини, — наголосив він. — Виконавці цих злочинів мають імена. Це — судді, прокурори, політики, працівники спецслужб і посадові особи кримінального окупаційного режиму, котрі систематично порушують права громадян України. Канада має відверто заявити, що ці злочини не можуть вчинятися російською владою безкарно».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply