Новини для українців всього свту

Thursday, Feb. 2, 2023

Кримінальне переслідування п’ятого президента України триває

Автор:

|

Червень 26, 2020

|

Рубрика:

Кримінальне переслідування п’ятого президента України триває
Петро Порошенко: «Вони розум мають?»

Державне бюро розслідувань (ДБР) України розслідує проти Петра Порошенка 20 справ.

Нацькували Вовка
У Печерському районному суді Києва анонсували, що розглянуть клопотання Офісу генерального прокурора (ОГП) про запобіжний захід п’ятому президенту України в кримінальній справі про призначення першого заступника голови Служби зовнішньої розвідки, яке в ОГП вважають незаконним. Пізніше там уточнили, що попросять суддю взяти Порошенка під варту.
Причому оголосили ці наміри в суді попри смерть Олексія Порошенка, батька колишнього глави держави. А Ілля Новіков, адвокат останнього, повідомив, що запобіжний захід Петру Порошенку розгляне одіозний суддя Сергій Вовк. «Про суддю Вовка існує циркулююча серед юристів думка, що він пов’язаний із Офісом президента (ОПУ). Особисто нас деякі події з біографії судді Вовка схиляють до того, що ця думка обґрунтована. Те, що це клопотання в силу низки причин виявилося розподілено на суддю Вовка, очікувано і нас не здивувало», — наголосив правник.
«Радіо Свобода» про Вовка нагадало: «Це ім’я відоме всім, хто стежив за резонансними судовими процесами останнього десятиліття в Україні — за рішення та дії Вовка за ним закріпився епітет «скандальний».
Київський «Телеканал новин «24» уточнив про суддю: «2012 року він засудив Юрія Луценка (колишнього міністра внутрішніх справ і генерального прокурора України. — Авт.) у справі, яку весь світ визнав політичним переслідуванням, а Європейський суд встановив грубі порушення прав людини».
«16 червня помер батько Петра Олексійовича. Згідно з християнським звичаєм, похорон відбувається на третій день. Але Петро Порошенко обов’язково з’явиться цього дня в суді, це принципове питання», — повідомив п. Новіков. А Святослав Цеголко, прессекретар п’ятого президента, повідомив: «Петро Порошенко іде до суду. Тому похорон батька довелося перенести на п’ятницю 19 червня».
І шойно в день похорону київський часопис «Сьогодні» повідомив, що «генпрокурорка Ірина Венедиктова подала до суду клопотання про перенесення засідання через неможливість явки Петра Порошенка». «За словами Венедиктової, адвокати Порошенка нібито одразу були поінформовані про клопотання (про перенесення засідання суду. — Авт.). Але захист не отримував жодних сповіщень про це клопотання. З адвокатами за два дні ніхто не зв’язувався, — розповів адвокат Петра Олексійовича. — Родина Порошенка не просила переносити. Ми вважаємо, що це маніпуляція. І маніпуляція дуже лицемірна. Якщо генеральна прокуратура хоче зірвати засідання, їм це доведеться робити під свою відповідальність і це не робити це з посиланням на інтереси Порошенка і його родини. Порошенко про це не просив».

«Зеленський уже програв»
18 червня до суду колишній глава держави пішов не сам — біля його будівлі зібралися близько 1,5 тис. людей, котрі скандували «Слава Україні!» та «Героям слава». А п. Порошенко неабияк «підігрів атмосферу» новиною, що ДБР порушило проти нього справу ще й через «розпалювання релігійної ворожнечі шляхом отримання томосу і створення Православної церкви України» (ПЦУ).
У ДБР підтвердили: «6 листопада 2019 року Служба безпеки розпочала розслідування за заявою парафіян Української православної церкви Київського патріархату (УПЦ КП) на незаконні дії низки вищих посадових осіб, котрі вчинили дії, спрямовані на розпалювання міжрелігійної ворожнечі при створенні ПЦУ. Надалі Служба безпеки України справу передала для розслідування до ДБР. Слідство у справі триває».
«Представники» УПЦ КП, якої вже не існує, уточнили, що її глава Філарет «не виступав проти Томосу як такого, але він проти залежності ПЦУ від Константинопольського патріархату». А «проінформоване джерело в ДБР» розповіло порталу «Українська правда»: «Філарет має претензії до керівництва держави передусім через те, що гроші, які отримувала УПЦ КП від своїх іноземних представництв, після створення ПЦУ сплачують у Константинополь».
Як у ДБР вбачають у цьому «розпалювання релігійної ворожнечі»? Вочевидь, тому, що Михайло Добкін, соратник Януковича по Партії реґіонів, у своїй заяві в ДБР писав: «Маніпулюючи прагненнями православної спільноти України до об’єднання, Порошенко використовував церковні організації та релігійне протистояння для досягнення перемоги на виборах 2019 року. Такі злочинні дії Порошенка викликали загострення релігійного (міжконфесійного) протистояння та ворожнечі в державі».
Оглядач Марина Данилюк-Ярмолаєва констатувала: «У Порошенка зараз горе. Помер батько. І влада, яка відкриває справи за томос і змушує Порошенка перенести похорон, аби сходити до суду, виглядає жалюгідно. Бо це не правосуддя, а особиста помста». 
«А справа по томосу попри старання ДБР об’єднає навколо п’ятого президента навіть тих, хто був різко проти нього. Адже звинуватити за кляузами ображених єпархів у створенні того, про що українські вірні просили вже кілька століть — це треба мати вдачу бегемота в крамниці посуду, — вважає журналістка. — Зеленський уже програв. Посадити Порошенка для Зеленського — підписати собі смертний вирок. Тепер кожен удар по п’ятому з боку шостого тільки посилюватиме п’ятого».

Може розтягнутися
Схоже, це зрозуміла й п. Венедиктова (чи, радше, президент України Володимир Зеленський, котрий призначив її генпрокуроркою). Бо змінила своє клопотання щодо запобіжного заходу Порошенку на м’якше. Представник ОГП у суді заявив: «Відповідно до Конституції України, законів про статус народного депутата та регламент Верховної Ради, Порошенко повинен відвідувати засідання Верховної Ради, проводити зустрічі з виборцями, а також, беручи до уваги, що Порошенко заявив, що не буде переховуватися від органів досудового слідства, останньому необхідно обрати запобіжний захід у вигляді особистого зобов’язання».
18 червня суддя відклав розгляд клопотання прокуратури про обрання запобіжного заходу Порошенку на 1 липня, залишивши його таким чином у «підвішеному стані». А Венедиктова повідомила того ж дня про закриття за відсутності складу злочину трьох кримінальних справ щодо Порошенка — стосовно призначення прем’єра за відсутності коаліції, втручання в діяльність Окружного адміністративного суду Києва та призначення членів Вищої ради правосуддя. Але, водночас, нагадала, що ДБР розслідує щодо Порошенка ще 20 справ.
Та в опублікованому 22 червня ОПУ його інтерв’ю канадському часопису The Globe and Mail Зеленський заявив, що це нібито «Порошенкові хочеться бути жертвою і щоб усі вважали, що в Україні є політичні переслідування» й що «більшість людей в Україні розуміють, що все це схоже на політичний театр». Та хіба ж Порошенко відкрив щодо себе 20 кримінальних справ? Якщо ж Зеленський має інформацію, що його попередник замовив у ДБР відкриття щодо нього справ, то чому не оприлюднить факти?
Володимир Фесенко, директор Центру політичних досліджень «Пента», зауважив: «Для міністра закордонних справ Дмитра Кулеби це буде додатковий головний біль, але це не вплине на стосунки між Україною та країнами Заходу, бо не буде такого ж фіналу, як у Тимошенко. У цьому я переконаний не на 100 %, але на 90 %. Бо тоді була інша і політична, і правова ситуація».
Експерт також дійшов такого висновку: «Після всього, що сталося за останні шість років, будь-який суддя десять разів подумає, чи потрібно садити Порошенка? Ніхто ж не хоче повторювати долю судді Кірєєва, котрий судив Тимошенко. Щоб додому не приходили учасники протесту з фаєрами, Порошенка або відправлять під домашній арешт, або під заставу — і все нормально».
«Тому краще знайти компромісний варіант, а слідство у цих справах може затягнутися на років зо два, а то й більше. Тому справа Порошенка може розтягнутися на достатньо тривалий період, без такого фіналу, як у Юлії Володимирівни, — вважає він. — «Насправді це політичні ігри, в яких кожен грає за своїми правилами. Не беруся оцінювати юридичний бік, але вважаю, що політично це просто випадок безвиході».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply