Новини для українців всього свту

Monday, Jun. 14, 2021

Українці шоковані: країною злидарів керують крези

Автор:

|

Листопад 03, 2016

|

Рубрика:

Українці шоковані: країною злидарів керують крези

Золото

30 жовтня в Україні завершився перший етап подання електронних декларацій за 2015 рік для суб’єктів декларування, які займають відповідальне й особливо відповідальне становище.

«Економічне диво»
За даними офіційного сайту Єдиного державного реєстру декларацій, у ньому відтепер доступні понад 118 тис. зізнань можновладців. Тим часом кількість задекларованої ними готівки, яку вказали у своїх електронних деклараціях чиновники, викликала неабиякий подив і бурхливе обговорення українців. І хоч навряд чи для суспільства стало новиною те, якою заможною є його «політична еліта», однак констатація цього факту змусила багатьох переконатися в цинічності їхньої «верхівки».
Депутат Віктор Чумак визнав, що електронне декларування «розкрило всю гнилість політичної системи України», «що там немає політики, там є просто бізнесмени, котрі приходять в політику заробляти на своїх політичних можливостях або заробляти на своєму адміністративному ресурсі». Адже, приміром, Ігор Гринів, лідер парламентської фракції «Блоку Петра Порошенка» (БПП), задекларував першу друковану книгу в Україні — «Апостол».
Журналісти зауважили, що 10 травня ц. р. примірник Апостола зник із відділу стародруків Національної бібліотеки у Києві. Його вкрав звідти чоловік, котрий назвався представником контрольного органу й надав копії документів для проведення звірок книг. У власності п. Гриніва — також вісім ікон XIV-XVII ст., дев’ять картин і годинник Vasheron Constantin за 90 тис. грн.
Але його колекція тьмяніє на тлі 95 картин XIX-XXI ст., десяти скульптур і 11 наручних годинників, які задекларував Олесь Довгий, депутат від групи «Воля народу». При цьому вартість картин, скульптур і годинників на момент їхнього придбання у декларації не була вказана. Готівкою ж п. Довгий має 1,5 млн USD, 35 тис. GBP, 100 тис. EUR і 1,7 млн грн. А його дружина задекларувала 400 тис. EUR готівкою.
Позафракційний депутат Анатолій Матвієнко вніс у свою декларацію… церкву Успіння Пресвятої Богородиці в селі Бирлівці в Бершадському районі Вінниччини. Публіцист Сергій Руденко прокоментував цей факт зі сарказмом: «Мені видається цілком символічним, що першу приватну церкву в Україні задекларував колишній перший секретар ЦК комсомолу України. Ну, кому ж, як не колишньому комсомольцю і члену КПРС володіти церквою?» «Країною керує стільки талановитих, розумних, успішних бізнесменів-мультимільйонерів, а Україна змушена перебиватися від кредиту до кредиту МВФ і збирати по гривні з бабусь на армію. Ось справжнє українське економічне «диво», — гірко іронізував п. Руденко.

Мільйонери не гребують допомогою
Тим часом Борис Філатов, міський голова Дніпра, задекларував квиток у космос. «Натужно заповнюю е-декларацію… У яку графу заявити куплений квиток у космос?» — написав він у Facebook. Журналісти з Дніпра пояснили, що п. Філатов бере участь у міжнародному космічному проекті Virgin Galactic під № 145. Свого часу оплатив суборбітальний політ на Space Ship Two як перший космічний турист із України та пройшов тренування у США.
Про ще одного чиновника написав журналіст Дмитро Гнап: «Типова українська романтична історія. Він — бідний, чесний податківець. Усе життя на державній службі. Вона — успішна, маловідома бізнес-вумен. Це Микола Ільяшенко, перший заступник глави Державної фіскальної служби Києва. У них із дружиною — вісім квартир. Трохи затісно. Тому є ще будинок на 318 кв. м і купа офісів, паркомісць і землі. Моя колеґа Євгенія Моторевська кілька місяців тому дізналася, що Ільяшенко отримав 1 млн грн подарунку, походження якого він відмовився пояснити. Тепер, завдяки електронному декларуванню, Ільяшенко змушений вказати джерело. Виявилося, позика від батьків». Однак у те, що мільйонерові позичили гроші його батьки-пенсіонери, не вірить в Україні, звісно ж, ніхто.
Тим часом громадський рух «Чесно» зауважив, що в електронній декларації Олександра Долженкова, депутата від «Опозиційного блоку», є дорога квартира в Києві площею 181,3 кв. м, але він не гребує при цьому грошовою допомогою держави на оренду іншого житла. Адже оскільки він зареєстрований не в Києві, а в окупованій російськими військами частині Донецької області, то, за законом, має право на компенсацію за оренду житла, чим і користується щомісяця. Однак у русі «Чесно» підмітили, що, згідно з декларацією, депутат орендував квартиру в районі Харківського масиву столиці, яка належала Тетяні Бородіній, а особа з тим самим прізвищем є у списку помічників п. Долженкова. Таким чином депутат використовує державні кошти на компенсацію оренди житла як оплату роботи своєї помічниці.
Олександр Вілкул, ще один депутат від «Опозиційного блоку», задекларував мільйони гривень, доларів та євро готівкою, але також не погребував допомогою від держави — 157 тис. 780 грн компенсації за оренду житла.

Леґалізація корупції
Андрій Герус, експерт у сфері енерґетики, полічив, що депутати українського парламенту задекларували близько 12,3 млрд грн. Таким чином, у середньому на одного депутата виходить близько 30,4 млн грн. Економісти кажуть, що ці гроші можна було б інвестувати в економіку чи віднести в банки, тим самим, здешевити кредити і, як наслідок, пожвавити малий і середній бізнес. Натомість декларації продемонстрували: ті, хто Україною керує, у неї не вірять.
Зокрема, брати Дубневичі, депутати від БПП, та їхня родина мають понад 715 млн грн готівки. А в позафракційного депутата В’ячеслава Константиновського в «кеші» — 15 млн USD. Чималу суму готівкою має й Руслан Демчак, член банківського парламентського комітету Ради. Кілька років тому його банк визнали неплатоспроможним, і тепер 133 млн грн він тримає у готівці.
Однак економісти дійшли спільної думки, що велика кількість готівки «на руках» у декларантів статків свідчить про велику кількість корупційних джерел доходу. При цьому експерти певні, що декларанти завищили суми своєї готівки, аби леґалізувати корупційні схеми у майбутньому.
Політичний експерт Андрій Золотарьов також уважає, що суми в електронних деклараціях завищені для леґалізації майбутньої корупції. А Олександра Устинова, член правління громадської організації «Центр протидії корупції», пояснила, що чиновники вносять в електронні декларації в т. ч. ту готівку, якої у них насправді ще немає. «Зараз дуже багато декларують готівку наперед, щоби потім йому було легше пояснити, за що він купив щось 2016 року, коли йому через рік треба буде декларувати. Краще записати готівку наперед, а потім сказати: «Ой, я з цієї готівки заплатив!», — пояснила вона.

Покарання? Проблематично
Юрій Луценко, генеральний прокурор України, запевнив, що Національна аґенція з питань запобігання корупції має право перевірки готівкових коштів, поданих чиновниками в електронних деклараціях. А Руслан Радецький, заступник голови цієї аґенції, пообіцяв, що при виявленні кримінально-корупційних правопорушень в електронних деклараціях чиновників звернеться до правоохоронних органів.
Однак Карл Волох, член Люстраційного комітету, розтлумачив цю заяву таким чином: «Заднім числом покарання вводити проблематично. І незрозуміло, як це буде і що робити зараз. Гадаю, нічого. Ми отримали точку відліку, за якою через рік-два зможемо почати брати їх «за сідниці». «Як на мене, тут чисто питання політичної волі. Дати команду «фас» і садити за неправдиве декларування. Усім решта, хто обережніший і хитріший, претензії можна висувати лише з часом», — переконаний він.
Тим часом Крістофер Міллер, журналіст «Радіо Свобода», прокоментував реакцію співгромадян декларантів та оприлюднені ними статки так: «Українці обурені багатством урядовців в Україні після Євромайдану. Мінімальна заробітна платня в Україні — 45 USD на місяць; солдати отримують 276 USD на місяць».
А Александр Сміт, журналіст лондонського бюро інформаційної аґенції NBC News, також констатував, що «українці невдоволені після того, як політиків примусили задекларувати власне багатство, — виявилося, що багато з них непристойно багаті». Декотрі ж користувачі соціальних мереж жартують, що українські можновладці самі могли б фінансувати МВФ.

Ігор Голод

До слова
Войцех Бальчун, директор Укрзалізниці польського походження, заявив, що польська спільнота шокована е-деклараціями українських нуворишів. «Якщо українці не добирають слів, то поляки не можуть їх знайти. І це ще слабко сказано. Е-декларації українських можновладців бачать не лише в Україні. Я щойно з Варшави й особисто відчув тамтешню реакцію та настрої. І не ризикнув би, навіть приблизно, переказувати враження поляків від задекларованих мільярдів у панчохах, приватних церков, антикваріату, годинників, автомобілів», — написав він у Facebook. «Покажи мені свою е-декларацію і я скажу, хто ти», — тепер українці мають право так сказати. А урядовець половину прес-конференції змушений розповідати про походження своїх статків», — наголосив п. Бальчун.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply