Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Коні, що не псують борозни

Автор:

|

Листопад 25, 2020

|

Рубрика:

Коні, що не псують борозни
Андрій Садовий

22 листопада відбулося повторне голосування на виборах міських голів в 11 містах — Бердянську, Дніпрі, Дрогобичі, Львові, Миколаєві, Нікополі, Полтаві, Рівному, Слов’янську, Ужгороді та Черкасах. Його призначили тому, що в першому турі ніхто з кандидатів не набрав у цих містах більше 50 % голосів виборців.

Креатура мільярдера
За даними Центральної виборчої комісії (ЦВК), 22 листопада участь у другому турі взяли 29,53 % громадян (у Бердянську — 39,23 %, Львові — 38,94 %, Слов’янську — 32,4 %, Рівному — 30,35 % , Дрогобичі — 30,21 %, Миколаєві — 28,4 % , Ужгороді — 27,94 %, Черкасах — 26,02 %, Полтаві — 25,52 %, Нікополі — 24,2 %, Дніпрі — 23,93 %). Офіційні результати повинні оголосити не пізніше, ніж на п’ятий день після голосування.
Але ще 23 листопада ЦВК оголосила, що в Бердянську 17 282 виборці (49,98 %) проголосували за його 63-річного колишнього (1998-2007) міського голову Валерія Баранова — кандидата від партії «За майбутнє», яку пов’язують із одіозним мільярдером Ігорем Коломойським. Це на 955 голосів більше, ніж за кандидата від проросійської партії «Опозиційна платформа — За життя» (ОПЗЖ) — 43-річного ексзаступника міського голови Бердянська Олександра Свідла.
Офіційно він — заступник директора «Бердянської автотранспортної компанії». Фактично ж — її власник. А ще — висуванець Олександра Пономарьова, місцевого олігарха та депутата парламентської фракції ОПЗЖ. Завдяки його підтримці обійшов у першому турі Баранова на 5 %. Але в другому отримав лише 48,56% голосів. Вочевидь, до найвищої у Бердянську явки виборців спонукав спротив більшої частини його жителів проросійському кандидату, котрий наразі ще не визнав своєї поразки.
У Дніпрі, де територіальна виборча комісія підрахувала всі протоколи, 48-річний чинний міський голова Борис Філатов — кандидат від створеної ним партії «ПРОпозиція» — здобув у другому турі з 80,61 % голосів перемогу над 55-річним Загідом Красновим. Цього бізнесмена, котрий балотувався від партії «Громадська сила», підтримали лише 19 % тих, хто взяли участь у волевиявленні.

Спаринг патріотів
У Дрогобичі, де конкурували самовисуванці, 55-річний чинний міський голова Тарас Кучма набрав 50,57 % голосів. Але обійшов 47-річного конкурента Андрія Веселого (48,38 %) лише на 567. Хоч у першому турі здобув більшу перевагу — 41,48 % проти 26,05 %.
Однофамілець другого президента України Леоніда Кучми виграв 2015-го вибори міського голови як кандидат від громадського руху «Народний контроль». А 2006 року обирався до міської ради Дрогобича від партії «Пора». 2013-го очолював раду громадської організації «Дрогобицький майдан». У 2014 року згадав свій фах анестезіолога-реаніматолога й очолив медичну службу Батальйону оперативного призначення ім. Героя України Сергія Кульчицького Національної гвардії. Нагороджений відзнаками за участь у війні на сході України.
Опонент Кучми, Андрій Веселий, здобув освіту в Північному коледжі прикладних мистецтв і технологій у Канаді. І працював на керівних посадах у Королівському банку Канади. Але на початку 2000-х повернувся до України та заснував підприємство «Брати», яке прокладає й ремонтує дороги та тротуари. «Благодійний фонд родини Веселого» підтримував учасників Революції гідності й війни на сході України та їхні сім’ї. Цього року п. Веселий ініціював створення «Центр опору коронавірусу». Його фонд забезпечує лікарні обладнанням, а соціальні установи — засобами захисту від епідемії.

Забракло альтернативи
У Львові, за результатами екзитполу, проведеного компанією Liberty Report, 52-річний обраний ще 2006 року міським головою Андрій Садовий набрав 62,8 % підтримки виборців. Його опонент — 50-річний депутат парламентської фракції «Європейська солідарність» та колишній голова обласної державної адміністрації Олег Синютка — лише 37,2 %.
Хоч, як зауважив Олексій Роговик, аналітик громадського руху «Чесно», «вибрав стратегію більш наступальну, виходив на пресконференції з критичними матеріалами та заявами щодо Садового, котрий переважно оборонявся, спростовував». Але львів’яни вже звикли до компромату на свого міського голову. Натомість сподівалися почути принципово альтернативне. Але не дочекалися.
У Миколаєві 38-річний інфікований коронавірусом чинний міський голова — кандидат від партії «ПРОпозиція» Олександр Сенкевич — отримав, за результатами екзитполу, 61,6 % голосів. А його опонент — 48-річний син колишнього міського голови Миколаєва й брат дружини спікера парламенту Владислав Чайка, котрий балотувався від ОПЗЖ, — 38,4 %.
Позаяк у першому турі п. Сенкевич набрав 39 % голосів, а його головний конкурент — 29,3 %, то й у цьому місті проукраїнські виборці згуртувалися проти проросійських. Тим паче, що протистояння між ними в Миколаєві не вщухає.
Приміром, 2017-го проросійські депутати Миколаївської міської ради відсторонили п. Сенкевича від посади міського голови. Але Центральний суд Миколаєва скасував їхнє рішення.

«Алергія» на «слуг»
У Нікополі 46-річний секретар міської ради й кандидат від партії «За майбутнє» Олександр Саюк набрав, за даними попереднього паралельного підрахунку, 55 % голосів. А 35-річний голова благодійного фонду «Майбутнє Нікопольщини» й колишній заступник голови Федерації профспілок малого та середнього підприємництва України Руслан Олійник, котрий балотувався від пропрезидентської партії «Слуга народу» (СН), — 41 %.
У першому турі перевага переможця була менш відчутною — набрав тоді 21,86 % голосів, а його головний конкурент — 17,85 %. Тож, вочевидь, 22 листопада п. Саюка підтримали ще й ті, у кого вже «алергія» на «слуг народу». Їхній кандидат — 56-річний Сергій Іващенко — програв другий тур виборів і в Полтаві, де втретє став міським головою 52-річний колишній соратник Януковича по Партії реґіонів Олександр Мамай. Цього разу він балотувався від партії «За майбутнє».
Але його перевага над головним конкурентом у першому турі (30,6 % проти 17,71 %) була набагато відчутнішою, ніж у другому (52,81 % проти 47,19 %). 2018-го його також відсторонили від керівництва містом тамтешні депутати. І суд йому посаду не повернув.
У територіальній виборчій комісії в Рівному запевнили, що 35-річний кандидат від партії «Європейська солідарність» — ректор Рівненських духовної семінарії та Академії християн Віри Євангельської Олександр Третяк набрав у цьому місті на 106 голосів більше, ніж 42-річний Віктор Шакирзян. Цей підприємець балотувався від очоленої ним партії «Рівне разом».
Проведений соціологічним центром «Соціс» екзит-пол засвідчив зовсім інше — за п. Шакирзяна нібито проголосували 50,94 %, а за п. Третяка — 46,03 %. Перший із них випередив зі 19,84 % голосами свого головного конкурента й у першому турі. Тоді п. Третяка підтримали лише 16,93 %.

Перемога колаборанта
У Слов’янську, де полічили 100 % виборчих протоколів, ЦВК оголосила переможцем чинного міського голову — 47-річного кандидата від проросійського «Опозиційного блоку» Вадима Ляха. Він випередив у другому турі зі 60,87 % голосів кандидата від ОПЗЖ Павла Придворова, котрому програв у першому менше відсотка.
Оглядач Оксана Радіонова розчаровано зауважила: «У місті, яке стало символом протистояння окупації, до другого туру прорвалися відверто проросійські кандидати. Обоє колаборанти, котрі допомагали росіянину Ігорю Гіркіну (Стрєлкову). Навесні 2014-го підтримали незаконний «народний референдум», створення «народної дружини».
В Ужгороді чинний міський голова — 51-річний самовисуванець Богдан Андріїв — теж випередив із 51,1 % голосами кандидата від СН — 39-річного журналіста та екссекретаря тамтешньої міської ради Віктора Щадея. Цей колишній координатор «Закарпатського намету» на Майдані та комендант зайнятої учасниками Революції гідності будівлі Закарпатської обласної державної адміністрації набрав 45,4 % голосів.
Богдан Андріїв — також колишній реґіонал. А торік був сьомим номером у списку проросійського «Опозиційного блоку» на парламентських виборах. Але згодом перебрався до створеної міським головою Одеси Геннадієм Трухановим партії «Довіряй ділам». А його брат Андрій очолює список партії «Батьківщина», яка отримала найбільшу кількість голосів на виборах до міської ради.
У Черкасах, за результатами екзитполу, проведеного компанією Liberty Report, теж переміг із 54,25 % голосами чинний міський голова — 45-річний кандидат від партії «За майбутнє» (до цього очолював обласний осередок «Батьківщини») Анатолій Бондаренко. Його конкурент — 35-річний бізнесмен Віктор Євпак, котрий балотувався від партії «Голос», набрав 45,75 %. Але п. Бондаренко здобув собі репутацію «міського господарника» та найбільшого борця проти спроб уряду запровадити протикоронавірусний карантин.
Як повідомляв «Міст», другий тур мерських виборів зацікавив лише чверть виборців.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply