Новини для українців всього свту

Thursday, Sep. 29, 2022

Кому потрібен референдум?

Автор:

|

Вересень 12, 2013

|

Рубрика:

Кому потрібен референдум?

Віктор Янукович також заговорив про референдум щодо вступу в Європейський (ЄС) чи Митний Союз (МС).

«Нам не обійтися»
Наприкінці серпня президент України підкинув співгромадянам чергову тему для дискусій, повідомивши в інтерв’ю українським телеканалам, що «коли буде ухвалене рішення про вступ у Європейський Союз чи в Митний Союз, тоді в будь-якому разі нам не обійтися без референдуму». Причому чи не вперше він обмовився про вступ України в котресь із цих об’єднань.
Адже щодо ЄС наразі заплановане лише підписання Угоди про асоціацію з ним, яке, за українським законодавством, не вимагає проведення референдуму. Що ж до МС Росії, Білорусі й Казахстану, то президент запевняв, що Україна готова приєднатися лише до тих положень цього об’єднання, котрі не суперечать нормам Світової організації торгівлі й не завадять підписанню угоди з ЄС.
Окрім того, п. Янукович нагадав під час інтерв’ю, що «Україна визначилася зі своїм подальшим кроком, обравши європейський напрямок у Законі «Про засади зовнішньої та внутрішньої політики». Тож доволі дивно було чути з його вуст, що таки «буде прийняте рішення про вступ» не лише в ЄС, а й у Митний Союз.
Тобто, він чому ні з сих, ні з тих заговорив про очевидне: що «не обійтися без референдуму» в разі інтеграції України в одне зі згаданих об’єднань? Адже всім відомо, що в складі будь-якого з них вона повинна передати йому частину свого суверенітету, на варті якого стоїть уже перша стаття її Конституції, котра застерігає, що «Україна є суверенна й незалежна». Та й п’ята стаття Основного Закону передбачає, що «носієм суверенітету та єдиним джерелом влади в Україні є народ». Тож якщо доведеться ділитися суверенітетом із ЄС чи МС, то дозвіл на це повинен дати народ.
А зробити це він зможе лише на референдумі. До слова, саме так учинили перед вступом до ЄС, наприклад, в Ірландії, Данії, Австрії, Фінляндії, Швеції, Естонії, Латвії, Литві, Польщі, Чехії, Словаччині, Угорщині, Словенії, Мальті та Хорватії. А от у Норвегії, де референдум із цього питання проводили двічі, рішення про вступ до ЄС так і не було підтримане. Утім, в Україні, за даними соціологічних опитувань, із кінця 2011 року досить стабільно переважають прибічники євроінтеграції. Наприклад, у ході дослідження громадської думки, проведеного в травні ц. р. Фондом «Демократичні ініціативи імені Ілька Кучеріва» та Соціологічною службою аналітичного центру імені Олександра Разумкова, вступ України в Євросоюз схвалив 41,7% респондентів, у Митний —31 %, а 13,5 % обрали варіант відповіді: «Не треба приєднуватися ані до ЄС, ані до МС».

Елемент торгу
Якщо ж постановку президентом питання про референдум щодо вступу в ЄС чи МС пояснює його речення: «Будь-які рішення, які ми приймаємо, повинні бути далекоглядними», то, виявляється, він усе-таки не відкидає вступу, у тому числі, до складу того союзу, у якому домінує Росія. Чи всього лише вкотре обнадіює її, щоби вона припинила «торговельну війну» проти України, аби та не підписувала Угоди про асоціацію з ЄС?
По суті, такого висновку дійшов, наприклад, Олександр Михельсон, політичний оглядач київського журналу «Український тиждень», який вважає, що «референдум, точніше, спроби його провести, може стати елементом торгу хоч із Росією, хоч зі Заходом». Тим більше що, як він слушно зауважив, «закон про референдум виписаний так, що його організація – від реєстрації ініціативних груп до встановлення результатів – перебуватиме під щільним контролем президентської адміністрації», а «кінцева імплементація рішень так само залежатиме від президента й парламентської більшості».
Натомість, Сергій Соболєв, заступник голови опозиційної парламентської фракції «Батьківщина», прокоментував заяву Віктора Януковича так: «Президент виявив, щонайменше, необізнаність, заявивши про намір провести референдум щодо вибору між ЄС і МС. Ми підписуємо лише договір про зону вільної торгівлі — аналогічний ми маємо з Росією й іншими країнами — і ніхто не проводив референдуму із цього приводу. Якщо це стосується асоціації з ЄС, то ми — асоційовані члени СНД. Коли президент вирішив прикрити референдумом вступ до Митного Союзу, то це теж – неможливо. Бо Митний Союз — наддержавне утворення, не передбачене Конституцією. І жоден референдум тут нічого не може змінити». Утім, водночас п. Соболєв не виключає, що «Янукович відчуває, що все провалилося й Угоду ніхто не буде підписувати, тому пробує сховатися нібито за думкою народу».

Грає на випередження?
Своєю чергою, Олексій Гарань, науковий директор Школи політичної аналітики Києво-Могилянської академії, пояснює, що президент заявив про референдум щодо вступу в ЄС чи МС через наполегливі вимоги комуністів і кума президента Росії Володимира Путіна й водночас лідера громадського об’єднання «Український вибір» Віктора Медведчука провести народне волевиявлення щодо вектора інтеграції України негайно. Тобто, вирішив перехопити це гасло в тих, хто міг би відібрати завдяки ньому хоч частину голосів на наступних президентських виборах.
Такої ж думки дотримується Руслан Кошулинський, заступник голови парламенту й один із лідерів опозиційного Всеукраїнського об’єднання «Свобода»: «Зараз уже йде розмова про президентську виборчу кампанію. За допомогою референдуму можна підтягнути до другого туру Симоненка — єдиного кандидата, у якого вони можуть виграти. Це – поле, у якому Партія реґіонів (ПР) уміє працювати та з якого вона вже виштовхувала комуністів».
Подібного висновку дійшов і Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій: «Заявою про те, що стовно вступу в ЄС або в МС в Україні має відбутися референдум, п. Янукович лише намагається випередити своїх політичних конкурентів. Цю заяву треба розглядати як тактичний хід на випередження комуністів, внутрішніх проросійських дисидентів у ПР і Кремля, які теж не проти погратися в популістську гру «народний референдум». Як добрий тактик Віктор Янукович розуміє для себе всі електоральні, політичні та партійні ризики від підписання Угод про асоціацію й зону вільної торгівлі на Вільнюському саміті — тим більше що його електоральна база живе на півдні й на сході України, де є багато проросійських виборців, які зараз перебувають під серйозним інформаційним тиском комуністів, нашого східного сусіда та різних проросійських громадських рухів на кшталт «Українського вибору» п. Медведчука. Тому як людина, у якої дуже розвинений інстинкт влади, президент грає на випередження й прагне обійти на повороті як комуністів із їхньою ідеєю референдуму, так і опозицію, котра виступає за європейську інтеграцію та європейський вибір. Тут — більше тактики, аніж продуманої стратегії й, тим більше, визначеної дати проведення такого референдуму».

Простір для маневру
Соціолог Ірина Бекешкіна, голова правління фонду «Демократичні ініціативи», теж гадає, що заява президента — це «маніпуляція, спрямована на те, щоби заспокоїти виборців, які внадають перевагу МС, щоби не знизити рейтинґу, пообіцяти, що питання вступу в ЄС чи МС вирішуватиметься на референдумі». Володимир Фесенко, керівник Центру політичного аналізу «Пента», теж запевняє, що «Янукович оголосив не про намір провести референдум, а про його можливість» і що «навколо цієї теми поки йде лише піар-гра».
Але не заперечує також, що «Янукович захоче залишити для себе простір для маневру: «Так, зараз він іде на підписання угоди з ЄС, гадаю, він не буде від цього відмовлятися. Хоча це – ще не факт, що таку угоду буде підписано. Але потім йому треба буде або підтвердити через референдум, що населення підтримує курс на європейську інтеграцію, якщо, наприклад, будуть виклики з боку росіян, комуністів тощо. Або навпаки: якщо угоди не буде підписано й відбудеться розворот у бік інтеграції з МС, тоді також може знадобитися такий референдум. Але тепер — на підтримку євразійської інтеграції».
Із наведеними вище думками згоджується політолог Володимир Бондаренко: «Референдум може стати запасним парашутом для президента Віктора Януковича. У разі непідписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом глава української держави дасть відмашку на проведення плебісциту та буде посилатися на волевиявлення народу, щоб уникнути відповідальності за провал курсу на євроінтеграцію».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply