Новини для українців всього свту

Friday, Dec. 2, 2022

Команда президента завзято розпилює між собою державні кошти

Автор:

|

Лютий 02, 2021

|

Рубрика:

Команда президента завзято розпилює між собою державні кошти
Володимир Зеленський у ролі Наполеона

Дороги зробили великими Стародавній Рим у сучасні Сполучені Штати. А Україна отримала від Московії в спадок приказу: у нас дві проблеми — дурні та дороги. І вона сьогодні актуальна, як ніколи.

Наполеонівські плани
Після обрання президентом Володимир Зеленський вирішив зробити ключову ставку на оновлення інфраструктури. «Я хотів би бути президентом, якого запам’ятають як людину, після якої в Україні з’явилися дороги. Я хочу їздити по дорогах і щоб мені не було соромно», — заявив він.
Тож у березні 2020 року Олексій Гончарук, тодішній прем’єр-міністр України, оголосив програму «Велике будівництво», один із девізів якої було «Зшити країну». «Це — масштабна розбудова якісної інфраструктури України, дороги та школи, дитячі садки, центри екстреної медичної допомоги та стадіони, — обіцяв він. — Основне завдання проєкту 2020 року — будівництво чи реконструкція 6,5 тис. км доріг, 142 шкіл, 117 дитсадків, 212 відділень екстреної медичної допомоги, 570 медичних амбулаторій, 122 спортивних комплексів по всій країні. Будівництво та реконструкція об’єктів засноване на принципах енергоефективності та високої якості, інклюзивності та націленості на кожного українця як клієнта».
І влада прийняла «геніальне» рішення використати для цієї програми кошти з… Covid-фонду, не задумуючись, що якщо люди вимруть від пандемії коронавірусу, по дорогах просто не буде кому їздити. Але на ділі виявилося навіть гірше: людей залишили сам-на-сам зі заразою, а якісні дороги залишилися лише на словах. Проте на амбітний проєкт виділили рекордну за всю історію України суму — понад 120 млрд грн.
Одним із ідеологів проєкту «Велике будівництво» називають Юрія Голика. За часів президентства Петра Порошенка він працював радником Валентина Резніченка, голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації, та відповідав за розвиток інфраструктури області. Після зміни влади президент Зеленський звільнив п. Резніченка (хоча потім знову призначив його на цю ж посаду), а п. Голик перейшов на посаду радника Олексія Гончарука, тодішнього прем’єр-міністра України.

Голослівні заяви
Перед закінченням сезону дорожніх робіт в «Укравтодорі» відзвітували, що 2020-го оновили 10 % від усієї мережі державних доріг, а до грудня плани вдалося виконати більш ніж на 90 %. «Це означає, що ділянки здають в експлуатацію, закінчується влаштування верхнього шару або ці роботи вже завершені», — заявив Олександр Кубраков, голова відомства.
А Володимир Зеленський запевнив, що за 2020 рік зробили вдесятеро більше, ніж за попередні десять літ.
Цим він нагадав Віктора Януковича, котрий також звітував про гучні дорожні успіхи. Той заявляв, що за два роки підготовки до Євро-2012 було зроблено у 19 разів більше, ніж за два попередні.
Теперішній президент України намагався демонструвати особистий контроль — під час робочих поїздок часто з’являвся на дорожніх будівельних майданчиках. Зокрема, перебуваючи в жовтні 2020-го на Волині, приїхав подивитись, як ремонтують автодорогу Київ-Ковель-Ягодин.
Як свідчать результати моніторингу ініціативи CoST Ukraine, торік уклали угоди на будівництво на 14,35 км доріг. Ще 77 км планували реконструювати і на 450 км — провести капітальний ремонт. Поточний і середній ремонти планували виконати на 4 395 км доріг.

Великий пшик
Критикувати проєкт розпочали відразу ж після оприлюднення планів щодо будівництва та реконструкції 4,2 тис. км доріг державного значення і 2,5 тис. км місцевих шляхів. Опоненти зазначали, що ці плани — нереальні.
А куратори проєкту «Великого будівництва» вирішили створити ілюзію інфраструктурних перемог в Україні, роблячи заяви про рекордні успіхи в будівництві/ремонті доріг. Та освоївши бюджет як за п’ять років, «Укравтодор» побудував навіть менше доріг, ніж 2018-го. Це виявили представники Deutsche Welle, котрі розкрили маніпуляцію Офісу президента України (ОПУ) при звітах за 2020 рік.
На підставі офіційних відповідей «Укравтодору» журналісти показали, що 2020-го часто йшлося не про будівництво нових або капітальну реконструкцію старих доріг, а про облаштування «верхнього шару покриття» на 3 356,7 км доріг за бюджетних витрат 120 млрд грн! Та «верхній шар» — це лише два шари асфальту, в кращому випадку з посиленою основою, але які ще потрібно доводити до розуму. Саме такий результат збільшення масштабів корупційного «розпилу» теперішньої української влади.
«Майже 90 % від всього обсягу — це поточний середній ремонт. Його ніяк не можна називати «побудуємо», як заявляв президент, адже за українськими нормативами це навіть не роботи, а послуги», — запевняє Агія Загребельська, колишня державна уповноважена Антимонопольного комітету України.

Злодії у законі?
За 2020 рік команда президента почула чимало звинувачень. Спершу критики дорікали, що заявлені плани занадто амбітні та виконати їх вчасно неможливо, та згодом критика переросла в прямі звинувачення в корупції.
Виявилося, що «Укравтодор» сформував «картель» із підрядників, які отримують левову частку замовлень. Лідерами за вартістю виграних закупівель стали товариства з обмеженою відповідальністю «Автомагістраль-південь», «Автострада», «Техно-буд-центр», «Онур конструкціон інтернешнл», «Ростдорстрой» і ПБС. За даними проекту журналістських розслідувань «Наші гроші», вони виграли 62 % дорожніх тендерів, сумарно освоївши понад 55 млрд грн.
Щоб підтримати саме їх, «Укравтодор» запровадив неконкурентні вимоги до інших учасників тендерів. Так, для участі в тендері на капітальний ремонт доріг державного значення на 1 млрд грн і більше учасник мав довести, що в останні три-п’ять років повністю виконував такі види робіт. Він також мусів підтвердити свій річний дохід, який мав становити щонайменше третину вартості підряду. Також на момент оголошення тендеру компанія була зобов’язана мати асфальтобетонний завод на відстані до 150 км від місця ремонту.
Цікаво, що на порталах приватних оголошень несподівано почали з’являтися оголошення про продаж за зниженими цінами будматеріалів, призначених на програму «Велике будівництво». Що ж, дуже складно проконтролювати, скільки гальки, асфальту, чи бетону вгатили в кожну конкретну ділянку дороги. Особливо, якщо контролюючим органам «допоможуть» заплющити на це очі.
Чиновники, відповідальні за реалізацію президентського проєкту, всі звинувачення відкидають, стверджуючи, що дорожню тему занадто політизували. Зокрема, цитують дані дослідження Ukraine Economic Outlook, в якому наголошується, що падіння економіки у четвертому кварталі 2020-го без «Великого будівництва» сягало б 11 %. У цьому звіті йдеться, що інфраструктурні проєкти зберегли від 2,5 % валового внутрішнього продукту у другому кварталі до 5,1 % і 7,3 % у третьому і четвертому відповідно.
В «Укравтодорі» ж заявляють, що їм нема чого приховувати. «Я персонально відповідаю за кожну витрачену гривню. Будь-які спекуляції закінчаться, а побудовані дороги залишаться на десятиліття», — заявив Олександр Кубраков.
Тож розставити крапки над «і» в цьому питанні повинен Офіс генерального прокурора, який нещодавно розпочав перевірку дітища Зеленського на предмет корупції. Та Ірина Венедиктова, генеральна прокурорка України, вже не раз виявляла надмірну лояльність до глави держави, тож якихось викриттів від її діяльності сподіватися марно.

Це ще не кінець
«Велике будівництво» на папері дуже сподобалося теперішній українській владі. За інформацією джерел із ОПУ, Олександра Кубракова планують підвищити до міністра, адже його діяльність оцінили дуже позитивно.
Володимир Зеленський анонсував на 2021 рік дорогу зі заходу на схід. Він оголосив, що до 30-річчя незалежності України збудують найдовша трасу в країні, яка з’єднає Львівську та Луганську області.
Своєю чергою, Денис Шмигаль, теперішній прем’єр-міністр України, повідомив про старт реалізації першої концесійної дороги в Україні. «Цього року, я впевнений, ми почнемо реалізацію першої концесійної дороги», — поінформував він і наголосив, що всі необхідні для цього підзаконні акти готові, нагадавши, що основою розвитку економіки є розвиток державно-приватного партнерства.
А Олексій Чернишов, міністр розвитку громад і територій України, запевнив, що в рамках програми «Велике будівництво» 2021-го збудують близько 300 об’єктів. «З 70 % із них — це об’єкти соціальної інфраструктури: школи, дитячі садки, спортивні об’єкти та Центри з надання адміністративних послуг. А 30 % — об’єкти економічного розвитку: індустріальні парки, економічні агломерації, туристична інфраструктура, а також музеї науки», — перелічив він.
За словами урядовця, кожен об’єкт без винятку відповідатиме сучасним вимогам доступності та принципам інклюзії. «Цього року, ґрунтуючись на торішньому досвіді, ми будемо вимірювати ефективність виконання програми в кожній області не тільки за кількістю нових місць у школах або садочках. Тепер будемо оцінювати кількість реально створених робочих місць, а не потенційних, і показник суми майбутніх інвестицій, залучених у конкретну область завдяки проєктам «Великого будівництва-2021», — резюмував він, однак скромно замовчав, скільки коштів зі запланованих можуть розікрасти.
Як повідомляв «Міст», безуспішно минув і «Рік Зеленського-миротворця».

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply