Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Коломойський збунтувався

Автор:

|

Березень 26, 2015

|

Рубрика:

Коломойський збунтувався

Ігор Коломойський

Перемогти у конфлікті між двома керівниками — усієї держави й «тільки» Дніпропетровщини — може й третя сторона. Це — Росія.

Привіз до Києва 2 000 бійців
В Україні, яка перебуває в стані хоч і неоголошеної, але війни, цілком може виникнути «другий фронт», ініційований спробою Президента Порошенка повернути державі контроль над компаніями «Укрнафта» й «Укртранснафта», який у неї де-факто перехопив Ігор Коломойський, олігарх і за сумісництвом — голова Дніпропетровської обласної державної адміністрації (ОДА).
Історія розвивалася так. Коли 19 березня ц. р. наглядова рада «Укртранснафти» усунула з посади голови правління Олександра Лазорка (ставленика п. Коломойського), останній серед ночі з’явився в офісі цієї компанії, ще й не сам, а, як повідомив народний депутат України від Блоку Петра Порошенка (БПП) Сергій Лещенко, з озброєними автоматами бійцями. А журналіста «Радіо «Свобода», котрий поцікавилися, що ж робить керівник Дніпропетровщини серед ночі в офісі компанії «Укртранснафта» в центрі Києва, олігарх вилаяв нецензурними словами, але все ж пояснив: «Ми звільняли будівлю «Укртранснафти» від російських диверсантів».
Пізніше Севгіль Мусаєва-Боровик, головний редактор київського інтернет-видання «Українська правда», повідомила у Facebook, що на зустрічі з міністром енергетики Володимиром Демчишиним і виконувачем обов’язків голови «Укртранснафти» Юрієм Мірошником Ігор Коломойський визнав, що «привіз до Києва 2 тис. бійців своїх батальйонів (тобто екіпірованих його коштом. — Ред.), зірвав їх із місця», тому що в нього забирають «його підприємства».
А вже невдовзі, як констатував Сергій Рюмочкін, оглядач київської газети «Сегодня», «із бізнес-розборок конфлікт переріс у політичне протистояння». Журналіст звертає увагу співгромадян на певні тривожні симптоми: «Мало хто помітив, що в інтерв’ю одному із центральних телеканалів губернатор Дніпропетровщини зробив кілька гучних заяв щодо спроб Президента мирно вирішити конфлікт на Донбасі. Зокрема, п. Коломойський вважає, що українській владі варто вести перемовини з бойовиками».
Бо хоч губернатор Дніпропетровщини й визнав, що в листопаді минулого року відбулися псевдовибори, однак щодо тих, хто проголосив себе переможцями, висловився так: «Сьогодні вони там — влада. Захоплена, узурпована, але це — влада. Ми повинні дивитися на цю ситуацію об’єктивно, хоч би тому, аби підготуватися до можливих сценаріїв».

Прихована погроза й натяк
Політолог Володимир Фесенко прокоментував цю заяву так: «Його теза про те, що треба розмовляти з лідерами бойовиків — це прихована погроза й натяк на те, що він може й із ними домовлятися. Гадаю, Петро Порошенко чудово розуміє цей ризик і тому не погодився на пропозицію деяких депутатів, котрі пропонували зняти Ігоря Коломойського з посади губернатора. А той такими заявами фактично шантажує українську владу: або ви зі мною домовляєтеся (щодо контролю над «Укрнафтою» і «Укртранснафтою» — Ред.), або я можу піти на якісь домовленості з сепаратистами».
Натомість, ризикнув 23 березня України Валентин Наливайченко голова Служби безпеки України (СБУ), заявивши: «СБУ перевіряє високопоставлених чиновників Дніпропетровської ОДА щодо причетності до фінансування банди, пов’язаної з перевезенням контрабанди через лінію розмежування зони бойових дій, викраденням людей і вбивством працівника СБУ у Волновасі. Він загинув від пострілу в голову, зробленого особою у формі Збройних сил України (ЗСУ), коли разом із представником прокуратури зупинив у місті контрабандний вантаж. Людина, котру ми підозрюємо в убивстві, носить прізвище Гордєєв і розшукується нами».
А вже за кілька годин Андрій Денисенко, депутат парламенту від фракції БПП і засновник організації «Січ» у Дніпропетровську, яку керівник СБУ звинуватив у захопленні «Укрнафти», визнав, що співробітника СБУ у Волновасі застрелив один із його помічників Денис Гордєєв, котрий воював у складі добровольчого корпусу «Правого сектору» та батальйону «Дніпро», фінансованого п. Коломойським. Після цього Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ, дав очільнику Дніпропетровщини 24 години на те, щоби він «відкликав озброєних людей «охоронних фірм» із громадських місць» (міністр явно мав на увазі офіс «Укрнафти»). А згодом і Президент Порошенко заявив, що в Україні не можуть існувати «кишенькові батальйони губернаторів», і озвучив вимогу роззброїти всіх людей в «Укрнафті».

Настав час скликати…
Ще олії у вогонь підлив Юрій Луценко, голова парламентської фракції БПП, констатувавши, що «з’явився інший Коломойський, котрий прагне будь-якою ціною залишити під особистим контролем держпідприємства». Після цього про свій вихід зі складу цієї фракції заявило четверо соратників очільника Дніпропетровщини: Віталій Купрій, Олександр Дубінін, Валентин Дідич та Андрій Денисенко, який ще й анонсував на 25 березня народне віче у Дніпропетровську, додавши: «Настав час скликати в Дніпропетровську народне віче. Я сподіваюся, що це буде віче за національну єдність, проти переродження всього демократичного режиму в режим авторитарний і тоталітарний, проти реваншу та спроб розколоти Україну, виконавши таємний протокол Мінських домовленостей».
Крім того, п. Денисенко стверджував на прес-конференції, що в таємному протоколі до Мінських угод Президент України нібито взяв на себе зобов’язання перед Путіним звільнити голову Дніпропетровської ОДА з посади. Доклав свою руку до «розборок» між олігархом та Президентом і Захід. Виявляється, нещодавно Ігор Коломойський особисто розмовляв із Джеффрі Паєттом, послом США в Україні й, за словами останнього, п. Коломойський «розуміє, що закон джунглів, який панував за часів Януковича, — це рецепт трагедії та катастрофи для України». Тобто, американський дипломат делікатно натякнув, що керівнику області варто віддати контроль над «Укрнафтою» й «Укртранснафтою» державі.

У нього — найсильніший банк!
Між тим, Віталій Портников, оглядач «Радіо «Свобода», звертає увагу й на інші загрози: «Питання ще й ось у чому: чи ті люди, які борються з Коломойським, враховують те, які кроки він може зробити в бізнес-середовищі? Зауважу, що він — не просто губернатор Дніпропетровської області, у нього ще й величезний вплив у цьому реґіоні. У його руках – найсильніший банк України. І проблеми в цьому банку — якщо вони почнуться — призведуть до повного краху української фінансової системи. А це — страшніше за війну. Ігор Коломойський все це чудово знає, і він розуміє, що його партнери та конкуренти в бізнесі це теж знають. Він дозволяє собі аффектовані дії, бо вважає: є якісь червоні лінії, які його вороги чи партнери ніколи не дозволять собі перетнути. Але я не знаю, чи існує така червона лінія насправді. Бо поки що всі ці люди — і клуб олігархів, і особи, котрі перебувають при владі в Україні, — не раз показували: вони здатні думати наперед на період до 24 годин і не більше».
Однак не всі експерти вірять у можливість політичної війни п. Коломойського проти п. Порошенка. Зокрема, політтехнолог Тарас Березовець вважає, що «всі, хто про це говорить, трохи перебільшують». «Ніякої війни насправді немає, і все вирішиться мирно», — стверджує він.
На думку ж політолога Вадима Карасьова, такі випади Ігоря Коломойського — це спроба захистити свої бізнес-інтереси. «Влада хоче впорядкувати свої активи, щоби вони працювали на державу. Чому Коломойський так відреагував? Він побачив у цьому наступ на свої бізнесові і політичні позиції», — упевнений експерт.
А ось політолог Володимир Фесенко таки бачить протистояння між Петром Порошенком та Ігорем Коломойським. «Але вони не хочуть великого конфлікту й прямої війни. У кінцевому підсумку це стало би великим подарунком Путіну. Коломойський не хоче віддавати компанії державі й використовує традиційні рейдерські спроби захисту свого менеджменту в цих компаніях. Я би сказав так: він хоче досягти компромісу на своїх умовах із використанням силових методів», — констатував фахівець.
Петро Порошенко задовільнив прохання Ігоря Коломойського про відставку з посади голови Дніпропетровської ОДА. Відповідний указ Президент України підписав під час зустрічі з ним 25 березня о 1:45 ночі.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply