Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 25, 2022

Керівником СБУ став приятель дитинства глави держави

Автор:

|

Травень 29, 2019

|

Рубрика:

Керівником СБУ став приятель дитинства глави держави

Іван Баканов

Новообраний президент України продовжує дивувати своїми кадровими призначеннями. 22 травня першим заступником голови Служби безпеки України (СБУ) став 45-річний Іван Баканов. Фактично, він очолив СБУ, оскільки Василь Грицак, котрий керував головною українською спецслужбою з червня 2015-го, написав рапорт на звільнення. Його, щоправда, ще має затвердити Верховна Рада України (ВРУ), але генерал Грицак уже передав усі справи п. Баканову. Склалася парадоксальна ситуація — головну українську спецслужбу замість генерала армії, Героя України Грицака очолила людина, котра не те, що не має жодного досвіду оперативно-розшукової діяльності, а й навіть у війську не служила.

«Де скажуть, там і буду працювати»
Хоча донедавна Іван Баканов був керівником мегапопулярного шоу «Студія Квартал-95», він украй непублічна особа і вважає за краще залишатися за лаштунками як у бізнесі, так і тепер ц політиці. До минулого року його фото неможливо було навіть знайти в Інтернеті. Навіть його профіль у Facebook практично порожній, а на аватарці — картинка без обличчя. Виняток він зробив лише на час виборів, коли як керівник передвиборного штабу кандидата Зеленського дав кілька інтерв’ю журналістам. Тоді всі й дізналися, що Баканов і Зеленський — друзі дитинства, жили в одному будинку і ходили в ту саму школу.
Спершу, репрезентуючи Баканова в складі своєї команди перед другим туром виборів, Зеленський казав, що той у разі перемоги буде відповідати за зв’язки з парламентом. Потім з’явилися чутки, що колишній директор «Студії Квартал-95» очолить Адміністрацію президента. Сам Баканов поводився скромно і жодних амбіцій не демонстрував. «Я — командний гравець, де скажуть, там і буду працювати. Скажуть йти в політику, піду. Скажуть у виконавчу владу, якщо ми переможемо на парламентських і на місцевих виборах, — піду туди. Скажуть залишитися в «Кварталі» — залишуся», — заявив він у інтерв’ю «Цензору» в березні ц. р. Як бачимо, чоловік виявився послідовним: сказали піти не генеральську посаду в СБУ — пішов.

Скандальне управління «К»
До призначення Івана Баканова колишні та діючі співробітники СБУ поставилися по-різному. Варто пояснити, що насправді він посів одразу дві посади: першого заступника голови СБУ і начальника департаменту з боротьби з корупцією й організованою злочинністю (управління «К»). Саме цей підрозділ вважається найскандальнішим у спецслужбі, його співробітників звинувачують у «кришуванні» бізнесу та систематичному вимаганні хабарів. Європейський Союз (ЄС) та США давно наполягають, що боротьба з корупцією має бути виключена з компетенції СБУ, яка мала б сконцентруватися на виконанні виключно трьох завдань: захисті державної таємниці, контррозвідці та запобіганню тероризму.
Як розповідав свого часу Олександр Лємєнов, головний експерт групи «Антикорупційна реформа» Реанімаційного пакету реформ, СБУ не повинна займатися корупційними злочинами, зокрема, тому, що її співробітники не мають достатньо компетенції для фахового розслідування, особливо в разі, коли йдеться про правопорушення у фінансовій сфері. «Та попри це вони реєструють провадження за злочинами, які не можуть бути для них підслідними», — стверджує експерт. І робиться це часто-густо зовсім не в інтересах дотримання безпеки держави. СБУ іноді виступає як інструмент тиску в суперечці великих бізнес-груп або самостійно займається різновидом «державного рекету».
«Співробітники управління «К» уже давно втратили і совість, і авторитет. СБУ перетворилася на збіговисько шахраїв, «блатних» і «рєшал». Усе спрямовано на заробіток за будь-яку ціну, на вимагання, про службу ніхто не думає. Посади купують. Час або розігнати управління «К», або вигнати хоча б 60 % і замінити весь керівний склад», — розповів на умовах анонімності один із діючих співробітників СБУ.
«Це вперше на оперативний підрозділ призначили людину без досвіду і військової служби. Якщо глава СБУ — ще політична фігура, без досвіду може бути й заступник, котрий курує зв’язки з органами влади, аналітику, архів або медичне управління, та призначити людину без досвіду на управління «К» — це нонсенс», — запевнив LIGA.net Андрій Левус, народний депутат і колишній заступник голови СБУ в лютому-листопаді 2014 року.
Втім, інші співробітники СБУ не такі категоричні і сподіваються, що Баканов наведе лад у всьому відомстві, а не лише в управлінні «К». «Іван Баканов буде куратором реформування СБУ. Завдання перше і головне — позбавити СБУ невластивих їй функцій, переформатувати управління «К» і «КЗЕ» (головне управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економіки — Ред.). Тому сприймати таке призначення потрібно не зі сміхом, а з об’єктивністю», — розповів інтернет-виданню Ukraina.ru один із колишніх співробітників СБУ.

Хитра комбінація
У цій ситуації є ще один вкрай цікавий нюанс. Оскільки власне голову СБУ за поданням президента повинна затвердити більшість у ВРУ, в Зеленського чудово розуміють, що теперішній склад парламенту його кандидатуру не пропустить. Але на носі — дочасні вибори, після яких президентська партія «Слуга народу» цілком може самостійно сформувати парламентську більшість. Не виключено, що Баканов може так і залишитися першим заступником, а на голову СБУ висунуть зовсім іншу людину.
За даними інсайдерів, ним може стати генерал-майор Андрій Кміта, котрий із 2010-го по 2013 рік керував Головним управлінням контррозвідувального захисту економіки СБУ, яку тоді очолював Валерій Хорошковський. «Кміта називали «директором СБУ з комерції». Й основною його діяльністю було поліпшення матеріального становища як самого Хорошковського, так і свого власного. І це Кмітові вдалося. Він має розкішний особняк навпроти маєтку Петра Порошенка в Козині, велику кількість нерухомості в Києві, Криму та в далекому зарубіжжі. А за Петра Порошенка Кміта достатньо активно постачав продукти харчування в українські в’язниці», — пише інтернет-портал Спілки блогерів України.
Ще одним імовірним кандидатом називають Владислава Бухарєва, народного депутата від Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина». У 2007-2010 рр. він працював начальником податкової міліції України, 2014-го був заступником голови СБУ Валентина Наливайченка. Восени того ж року генерал-лейтенант Бухарєв став народним депутатом, вигравши вибори в мажоритарному окрузі на рідній Сумщині.
Він є давнім знайомим Володимира Зеленського і не раз організовував гастролі «95-го кварталу» в Сумській області. Дуже недешеві концерти політик оплачував із власної кишені, а квитки глядачам роздавали безкоштовно. Причому траплялися випадки, коли мегапопулярний в Україні колектив виступав у… звичайних селах. Причина проста — «Квартал» виступав у тих населених пунктах, які входили до виборчого округу генерала Бухарєва.
Ось такі пристрасті вирують навколо головної української спецслужби. При цьому на тлі суперечок навколо доцільності існування відділу «К» та втручання його співробітників у бізнес-суперечки, чомусь мало хто згадує, що Україна перебуває в стані неоголошеної війни з Російською Федерацією (РФ). Призначення людини без жодного досвіду оперативно-розшукової роботи керівником СБУ, чиє головне завдання — все ж контррозвідувальна протидія аґресорові, викликає величезні побоювання. Адже захопившись долею співробітників відділу «К», можна проґавити діяльність інших співробітників — Федеральної служби безпеки РФ.

Андрій Калюжний

Довідка
Іван Баканов народився 2 травня 1974 року в Кривому Розі на Дніпропетровщині. Закінчив Академію праці, соціальних відносин і туризму в Києві за спеціальністю «ревізор». Хоча сам Баканов у одному з інтерв’ю стверджував, що у нього є й друга освіта — прокурорська, він завжди хотів «попрацювати в органі, що відповідає за дотримання законності». Із 25 січня 2013-го Баканов керівник «Кварталу 95», а з 27 грудня 2013 року — керівник «Студії Квартал-95». Засновник і кінцевий бенефіціар обох — компанія Green Family Ltd, зареєстрована на Кіпрі. Згідно з реєстраційними документами, у цієї компанії є два керівники — Оксана Лазаренко (дружина Івана Баканова) і Марина Разомова-Ґеорґіу. Як з’ясували перед виборами «Схеми», через Green Family партнерам Зеленського належить ще одна фірма — «Ґрін Філмс», яка працює в РФ і навіть користується підтримкою Міністерства культури РФ. Із 2014 року її обіг склав близько 350 млн грн. Декларація Баканова про доходи та витрати на сайті Національної аґенції зі запобігання корупції наразі відсутня.
Із грудня 2017-го Іван Баканов був лідером політичної партії «Слуга народу». На кінець 2018 року ця партія безкоштовно користувалася крихітним офісом площею 4 кв. м у Києві, не мала на рахунку жодних коштів і не проводила жодних виплат. Під час президентських виборів він був главою передвиборного штабу кандидата в президенти України Зеленського. Баканов часто супроводжує Зеленського під час офіційних зустрічей. Так у квітні ц. р., у розпал президентської кампанії, він їздив із ним до Парижа на зустріч із Еммануелем Макроном, президентом Франції.

Підпис до фото:
Іван Баканов

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply