Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 9, 2021

Керівник САП України подав у відставку

Автор:

|

Серпень 28, 2020

|

Рубрика:

Керівник САП України подав у відставку
Назар Холодницький уже не прокурор

30 листопада ц. р. мав би завершитись п’ятирічний термін повноважень Назара Холодницького, керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). Однак за три місяці до цього він вирішив дочасно піти не лише з посади керівника САП, а й узагалі з органів прокуратури, де пропрацював 14 років.
На своїй сторінці у Facebook п. Холодницький опублікував заяву про звільнення за власним бажанням, підписану Іриною Венедиктовою, генеральною прокуроркою України. Фото заяви супроводжується розлогим текстом, присвяченим результатам його роботи, але там не вказана конкретна причина звільнення (чиновницьке кліше «за власним бажанням» насправді нічого не пояснює). Хоча певні натяки таки можна розгледіти між рядками.

Досягнення і проблеми
Серед притягнених до відповідальності за матеріалами розслідування САП за останні п’ять років п. Холодницький називає 16 народних депутатів, 22 посадовців вищого ранґу, 47 суддів, 68 керівників державних підприємств, 17 вищих посадових осіб державних органів. Крім цього, на розгляді у Вищому антикорупційному суді (ВАКС) перебуває 184 обвинувальних акти щодо 492 осіб, а Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) здійснюється досудове розслідування щодо 217 осіб, котрим уже повідомили про підозру.
Але не все відбувалося аж так гладко. «Із 2015-го по 2020 рік САП і НАБУ практично завжди були в «опозиції» до всіх правоохоронних структур і представників політичних партій. Те, що раніше було стандартом, виявилося неможливим тепер — незалежно від політичної приналежності, посад, впливу та фінансових можливостей, уникненню від карної відповідальності не підлягав ніхто», — зазначив п. Холодницький.
Він наголосив, що за час його каденції змінилися чотири генеральних прокурори, кожен із яких, за його словами, у свій власний спосіб хотів створити режим підзвітності САП. «Як наслідок, ми системно стикались із політичними спробами посягання на нашу незалежність та маніпуляціями щодо результатів роботи. Для цього залучаються величезні ресурси, просуваються тези про необхідність перезапуску/реорганізації/ліквідації САП, зменшення обсягу повноважень», — зазначив правник.
Останньої атаки САП зазнала наприкінці травня ц. р., коли новопризначена генпрокурорка Ірина Венедиктова оприлюднила відеозвернення, в якому заявила про бездіяльність САП і підкреслила, що це вимагає негайного реагування. За її словами, вивчення стану організації розслідування карних проваджень нібито свідчить про численні порушення та неналежне виконання службових обов’язків керівництвом і прокурорами САП. Ті у відповідь опублікували свого відкритого листа, в якому зазначили, що генеральний прокурор не має права давати вказівки прокурорам САП, а також спростували заяви щодо недоліків у здійсненні процесуального керівництва прокурорами САП в низці проваджень.
Але п. Венедиктова на цьому не зупинилася і віддала наказ провести щодо п. Холодницького (котрий де-юре був не тільки очільником САП, але й заступником генпрокурора) внутрішнє службове розслідування. Його результати достеменно не відомі й досі, позаяк їх чомусь позначили грифом «цілком таємно».

«Справи нарешті почали рухатися»
«У Холодницького був час спокійно допрацювати до закінчення терміну його повноважень. Раптове звільнення свідчить про наявність певного тиску на нього, бо з такої посади просто так за три місяці до кінця не звільняються», — пояснила «Німецькій хвилі» Катерина Риженко, керівниця юридичного департаменту Transparency International Україна. За її словами, останнім часом САП почала демонструвати реальні результати роботи: налагодилась ефективна співпраця з НАБУ, справи нарешті почали просуватися, а фігуранти гучних корупційних справ — отримувати обвинувальні вироки у Вищому антикорупційному суді України (ВАКС).
Цікаво, що про те, що минулі пів року стали чи не найконструктивнішими з точки зору взаємодії й ефективності роботи НАБУ та САП, йдеться і в заяві пресслужби Бюро, присвяченій звільненню п. Холодницького. «Сподіваємося, що зі звільненням керівника САП і подальшою необхідністю вирішення окремих робочих питань із Офісом генпрокурора це не стане ризиком для функціонування налагодженого антикорупційного механізму», — наголосили у відомстві.
А із цим якраз і можуть виникнути проблеми. Тепер тимчасово виконувати обов’язки керівника САП до завершення конкурсу з призначення нового керівника буде Максим Грищук, заступник п. Холодницького. Експерти вважають його спроможним протистояти політичному тиску і відстоювати незалежність САП і повноцінно продовжувати роботу за вже відкритими провадженнями.
Однак при цьому не виключають, що повноваження підписувати підозри генпрокурорка Ірина Венедиктова забере собі або віддасть наближеному до себе заступнику. Адже п. Грищук (на відміну від свого попередника) не є заступником генпрокурора, тож не має повноважень підписувати підозри фігурантам антикорупційних розслідувань.
«Із підписом підозр народним депутатам, суддям тощо можуть виникнути проблеми, позаяк ми чітко бачили, як генпрокурорка Венедиктова намагається «відмазувати» своїх політичних союзників… І це може бути проблемою», — зазначив Олександр Лємєнов, один зі засновників антикорупційної організації State Watch.

Директор НАБУ наміру звільнятися наразі не має
Зазначимо, що під постійним тиском перебуває й Артем Ситник, директор НАБУ. Спроби в той чи інший спосіб прибрати його з посади тривають фактично з моменту створення Бюро. Остання спроба була в травні ц. р., коли Комітет Верховної Ради України (ВРУ) з питань правоохоронної діяльності намагався «протиснути» законопроєкт, який передбачає можливість автоматичного звільнення директора НАБУ за притягнення його до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушення, пов’язаного з корупцією.
Торік оперуповноважені Департаменту захисту економіки Національної поліції склали адміністративний протокол через відпочинок п. Ситника в мисливському господарстві на Рівненщині, за який нібито заплатила інша людина, а директор НАБУ не вказав цю суму в декларації. Йшлося аж про 25 тис. грн (1 тис. USD за тодішнім курсом).
Сарненський суд Рівненської області визнав п. Ситника винним в адміністративному порушенні та присудив йому штраф розміром у 3,4 тис. грн. Так директор НАБУ опинився у реєстрі осіб, котрі вчинили корупційні або пов’язані з корупцією правопорушення. Зараз він оскаржує це рішення в Європейському суді з прав людини.
Зазначимо, що в чинному законі про НАБУ передбачено, що директора відомства можна звільнити лише в разі неґативного висновку незалежних професійних аудиторів, яких делегує ВРУ, президент та уряд. Це один зі запобіжників, аби Бюро залишалося незалежним від політичного впливу на його керівника та могло без тиску розслідувати корупцію найвищих чиновників. На появі цього запобіжника в законодавстві наполягали міжнародні партнери України ще на початку антикорупційної реформи 2014 року. Вони надавали фінансову й інституційну підтримку Україні саме за умови того, що НАБУ та його керівник залишатимуться незалежними.
Зазначимо, що термін повноважень п. Ситника спливає лише за два роки. Поки що виглядає на те, що добровільно йти з посади він не збирається.

Ігор Берчак

Мовою чисел
Портал «Слово і діло», який спеціалізується, в т. ч., на аналізі виконання політиками й урядовцями даних публічно обіцянок, стверджує, що за майже п’ять років перебування на посаді п. Холодницький дав усього 16 обіцянок, із яких виконав шість (38 %), а провалив — п’ять. Статус ще п’яти обіцянок «Слово і діло» визначить найближчим часом.
Зокрема, п. Холодницький не виконав обіцянку в жовтні 2016 року повідомити про завершення розслідування справи щодо скандальних закупівель наплічників для Національної гвардії, в якій фігурував син міністра внутрішніх Арсена Авакова Олександр. 2018-го він не оприлюднював докази того, що в НАБУ планували нібито залучити активістів до розміщення неґативних публікацій у засобах масової інформації в рамках розслідування незаконного збагачення одного з чиновників найвищого ранґу. Крім цього, колишній глава САП не ініціював розслідування розкрадань при будівництві опорних пунктів на Донбасі.
З виконаних обіцянок п. Холодницького можна відзначити передачу до ВАКС справи Геннадія Труханова, мера Одеси, про недостовірне декларування. Також виконана обіцянка спрямувати до суду справу за фактом вимагання в отримання хабара Володимиром Харченком, ректором Національного авіаційного університету. Також, як і обіцяв, у першій половині березня 2016-го п. Холодницький передав до суду обвинувальні акти щодо підозрюваних суддів: судді Сіверодонецького міського суду, голови Здолбунівського районного суду Рівненської області та судді Дзержинського райсуду Харкова.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply