Новини для українців всього свту

Monday, May. 16, 2022

Канада готова постачати Україні зброю

Автор:

|

Грудень 28, 2017

|

Рубрика:

Канада готова постачати Україні зброю

Христя Фріланд

Христя Фріланд, міністр закордонних справ Канади, не дочекавшись реакції з Києва на дозвіл її уряду постачати зброю Україні, сама полетіла на Батьківшину своїх предків.

Лобіст
21 грудня до Києва вперше на посаді міністра закордонних справ Канади прибула Христя Фріланд, котра народилася 1968 року в родині адвокатів Дональда Фріланда та Галини Хом’як у Піс-Ріверві (провінція Альберта). Після закінчення Гарвардського й Оксфордського університетів вона розпочала свою журналістську кар’єру саме в Україні — як позаштатний кореспондент Financial Times, The Washington Post і The Economist.
Згодом працювала у першому з цих часописів редактором британських новин, директором московського бюро, кореспондентом у Східній Європі та редактором вікенд-видання та FT.com. Була й заступником редактора Globe and Mail та керуючим директором Financial Times у США й медіакомпанії Thomson Reuters.
2000 року видала книгу «Продаж століття». А 2012-го ще одну — «Плутократи: розквіт глобальних супербагатіїв і занепад всіх інших», яка увійшла в список бестселерів The New York Times та отримала премії — Лайонела Ґельбера (за документальне освітлення міжнародних справ) і Національну ділову (як найвидатніша канадська книга про бізнес).
Її чоловік, британець Ґрем Бовлі, також письменник і журналіст (репортер The New York Times). Але з доньками Наталкою й Галею, а також сином Іванком, які навчаються в українській школі ім. Цьопи Паліїв у Торонто, п. Фріланд спілкується українською.
2013 року її обрали депутатом федерального парламенту від Ліберальної партії, а 2015-го вже присягала як міністр міжнародної торгівлі Канади, тримаючи руку на українському Євангелії, після чого сказала українською: «Дякую!».
2016 року підписала українсько-канадську угоду про створення зони вільної торгівлі. А коли очолила 10 січня 2017-го міністерство закордонних справ (МЗС), то її колега за посадою в Києві Павло Клімкін відреагував на це у Twitter реплікою: «Уявляю собі перші перемовини міністрів закордонних справ двох держав, які ведуться українською!».
Політолог Володимир Фесенко назвав її нову посаду «ознакою, що в Канаді надають українському питанню пріоритетне значення». А Політолог Вадим Карасьов запевнив, що «це дуже важливий і знаковий для нас лобіст не лише в Канаді, а й в НАТО». Свою чергою, Андрій Шевченко, посол України в Канаді, заявив: «Це людина з українською ідентичністю, котра сама вирощена в українському дусі і вона ростить у такому ж дусі своїх дітей».
За те, що п. Фріланд наполягала на розширенні санкцій проти Росії, туди їй заборонили їй в’їзд та цькували публікаціями про її діда Михайла Хом’яка зі Львівщини — мовляв, коли він був у 1940-1944 рр. редактором «Краківських вістей», то нібито поширював нацистську пропаганду. Але в Edmonton Journal запевнили, що науковець, котрий дослідив підписані ним публікації, нацистських серед них не знайшов.

Не з порожніми руками
10 грудня Павло Клімкін запросив Христю Фріланд до Києва «для обговорення політичної та безпекової ситуації» та участі у святкуванні 100-річчя української дипломатії. Однак вона вирушила в гості не з порожніми руками — 13 грудня журнал уряду Канади запевнив: «Контрольний перелік країн, в які дозволені поставки автоматичної стрілецької зброї Україною. Цей наказ набирає чинності з дня його реєстрації. Мета такого кроку — підтримка двосторонніх відносин між Канадою й Україною, а також надання канадським експортерам права користуватися дозволом на експорт певних видів забороненої вогнепальної зброї, забороненої зброї та заборонених установок в Україні».
Левко Стек, оглядач «Радіо Свобода», пояснив 24 грудня: «До тих, хто продає Україні летальне озброєння, в грудні приєдналася і Канада. Поки що йдеться лише про боєприпаси та стрілецьку зброю».
А 20 грудня очолюване українкою МЗС заявило: «З метою вдоволення найнагальніших потреб населення, яке постраждало від конфлікту на сході України, Канада оголошує про виділення 7,75 млн. CAD на фінансування гуманітарних проектів у 2017-2018 рр.». 21 грудня міністр пояснила на брифінгу в Києві: «Канада надає Україні допомогу для Донецької і Луганської областей. Ці кошти підуть на вирішення найнагальніших потреб людей, уражених конфліктом на сході України».
А головне — п. Фріланд заявила також у Києві: «У Канаді дуже складний процес контролю експорту зброї, який для нас є дуже важливий. Ми дуже до цього серйозно ставимося, тому що це велика відповідальність уряду і мене особисто, бо я підписую всі заявки, які дозволяють експорт зброї. Треба перше, щоб було прохання на покупку зброї, а тоді це проходить через весь цей процес. Україна була виключена зі списку заборонених для експорту зброї країн 13 грудня. До цього моменту не було ніяких прохань, процес ще не почався».
Таким чином, міністр чітко дала зрозуміти, що у Канаді вже дев’ять днів очікують заявки від керівництва України на зброю. Чому досі не отримали її? Хтозна, можливо, в Києві ще не нашкребли відповідних коштів.
21 грудня міністр Фріланд також запевнила у Києві: «Канада — один із найбільших міжнародних помічників України. Одним із пріоритетів нашого президенства у G7 наступного року стане розбудова більш мирного та безпечного світу. У цьому контексті я з нетерпінням очікую на обговорення важливих проблем, у т. ч. поваги до суверенітету та територіальної цілісності України, а також того, як Канада може підтримати народу України у визначенні його власного майбутнього. Посли країн «Великої сімки», котрі працюють у Києві, об’єдналися у спеціальну групу, яку очолив Роман Ващук, глава канадської дипломатичної місії в Україні».

Амбітні плани
В Адміністрації Президента України повідомили, що Петро Порошенко та Христя Фріланд скоординували подальші кроки для просування ініціативи про розміщення миротворчої місії Організації Об’єднаних Націй на Донбасі. А державна агенція «Укрінформ» запевнила, що під час зустрічі прем’єра України Гройсмана й очільника МЗС Канади «сторони підбили підсумки 2017-го та визнали амбітність планів на наступний, 2018 рік».
Серед найпріоритетніших — подальша дерегуляція та запровадження нової системи державного контролю, впровадження нових правил приватизації та проведення першої хвилі масштабного продажу не стратегічних державних активів, подальша співпраця з міжнародними фінансовими організаціями, передусім із Міжнародним валютним фондом. Зокрема, Україна зацікавлена продовжити перемовини щодо збільшення експорту продукції харчової промисловості, щодо розвитку співпраці у секторі з виробництва запасних частин і комплектуючих виробів для аерокосмічної й авіаційної промисловості, щодо розвитку космічної галузі — від розробки нових ІТ-рішень до запуску нового супутника зв’язку тощо.
Натомість п. Фріланд запевнила, що Канада зацікавлена продовжувати проекти підтримки малих і середніх підприємств, допомагати в удосконаленні податкових та митних процедур, опрацьовувати спільні проекти в секторі видобутку природного газу в Україні. Уряд Канади також готовий підтримати запуск інституції з підтримки та просування експорту в Україні.
Андрій Шевченко, Посол України в Канаді, на запитання «Які конкретно результати було досягнуто під час візиту Фріланд?» відповів так: «Перше — це майбутнє головування Канади в G7. Тут роль Канади може бути унікальна. За великим рахунком нам було важливо використати той авторитет, репутацію Канади, яку вона має, щоб нарощувати підтримку на користь України.
«Друге — це безпекова тема й усе, що пов’язано з мирним процесом. 13 грудня Канада оголосила про те, що Україна включена до контрольного переліку країн, до яких дозволено поставки автоматичної стрілецької зброї. Це рішення, до речі, було ініційовано міністром Фріланд», — зазначив дипломат.
Андрій Шевченко також вважає: «Третє, це тема — наші реформи та технічна допомога. Канада є нашим вдумливим партнером у наших реформах, у технічних аспектах допомоги, це національна поліція, центр правової допомоги, суспільне мовлення. Дуже важливо подивитися, в яких інших сферах життя наша співпраця з Канадою може принести максимальний результат».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply