Новини для українців всього свту

Monday, Apr. 12, 2021

ЄС має «план Б» для Києва

Автор:

|

Липень 25, 2013

|

Рубрика:

ЄС має «план Б» для Києва

Новини зі «західного фронту» України надходять невтішні. Але ще не все втрачено.

Ключове питання
Попередження Радослава Сікорського, міністра закордонних справ Польщі, що в разі невиконання Україною висунутих умов керівництво Європейського Союзу (ЄС) таки передбачило «план Б» — відмову підписати з нею Угоду про асоціацію та зону вільної торгівлі (ЗВТ), виявилося не єдиним. Наявність цього плану підтвердив литовський колега Сікорського за посадою Лінас Лінкявічюс, а також Лауринас Касчунас, аналітик Центру східних студій у Вільнюсі.
Причому останній, а також Ендрю Ґарднер, оглядач брюссельського тижневика European Voice, вважають, що від Угоди про асоціацію ЄС може відокремити ЗВТ з Україною, якщо її керівництво досягне домовленості з Митним Союзом Російської Федерації (РФ), Білорусі й Казахстану, бо його правила — не сумісні з європейськими. Та все ж ключовою умовою для підписання Угоди про асоціацію в ЄС називають звільнення з-за ґрат Юлії Тимошенко.
Міністр закордонних справ Литви пояснив: «Я звертаюся до моїх українських друзів: ставтеся до цього серйозно. У Європі є уряди, що вважають цю особисту справу символом верховенства права. Вам може це подобатися, але найкращим шляхом є звільнення цієї хворої жінки, тому що вона потребує медичної допомоги. Звільнення п. Тимошенко для багатьох із країн ЄС — обов’язкова вимога, що має бути виконана до підписання Угоди про асоціацію. Наразі, за моїм відчуттями, обидві сторони — Україна та ЄС — наближаються до досягнення бажаного, однак «вікно можливостей» не буде відкритим довіку».
Вирішити питання з Юлією Тимошенко ще до початку листопадового саміту у Вільнюсі закликав Україну 15 липня й Фабріціо Романо, посол Італії в Києві, який наголосив: «Справа п. Тимошенко — це основна частина вимоги щодо вибіркового правосуддя. У ситуації з Юлією Тимошенко позиція Італії — це позиція всіх європейських країн».
Того ж дня про те, що звільнення Юлії Володимирівни є одним з основних пунктів, які впливатимуть на підписання Угоди про асоціацію України з ЄС, нагадав також Ален Ремі, посол Франції в Києві. При цьому додав: «Зараз є певна динаміка навколо справи п. Тимошенко, і що далі Україна буде просуватися в цьому напрямку, тим швидше буде просуватися процес перемовин».

«Хоча би перший крок»
Причому для того, щоб Угода про асоціацію була підписана, керівництву України наразі буде достатньо, за твердженням лідера парламентської фракції «Батьківщина» Арсенія Яценюка, «хоча би зробити перший крок — дати Юлії Тимошенко змогу виїхати за кордон для медичної операції». «Надання п. Тимошенко можливості пройти медичну операцію в Німеччині дозволить ЄС дуже серйозно розглянути питання про Угоду з Україною, — запевняє політик.
Щоправда, і він нагадав, що іншими важливими вимогами ЄС є ухвалення закону про прокуратуру та реформа судочинства. «Але якщо Янукович виявить політичну волю й надасть Тимошенко нагоду отримати медичну допомогу в Німеччині, усі інші питання будуть не настільки важливі й дадуть можливість ЄС дуже серйозно розглянути питання підписання Угоди про асоціацію», — зазначив п. Яценюк.
Його оптимізму, втім, не поділяють експерти київської газети «Вечірні вісті», друкованого органу Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина». Під час «круглого столу» на цю тему вони дійшли спільного висновку: «Євросоюз, швидше за все, відмовить президенту Януковичу в підписанні угоди про асоційоване членство на саміті Україна-ЄС». Бо звіт громадського моніторингу «Асоціація з ЄС: як Україна виконує умови для підписання угоди» свідчить, що з 11 критеріїв «списку Фюле» лише за чотирма можна відзначити певний прогрес, за п’ятьма — мінімальний прогрес, а ще за двома – прогрес відсутній узагалі. Натомість, за даними провладного політолога Костя Бондаренка, угода України з ЄС буде підписана, а Леді Ю відправлять до Німеччини.
А варшавська газета Rzeczpospolita цитує запевнення президента Польщі Броніслава Коморовського, що український колега пообіцяв йому знайти «шлях вирішення цієї проблеми». Тобто, звільнити Юлію Тимошенко. Наприклад, ухваливши для цього у Верховній Раді спеціальний закон.

Виїде 15 вересня?
Наразі, за даними німецьких мас-медіа, уже нібито досягнуто домовленості, що 15 вересня п. Тимошенко прооперують у німецькій клініці «Шаріте» у Берліні. І хоча жодної офіційної інформації з цього приводу ще не надходило, однак прем’єр Азаров у інтерв’ю французькому журналу Le nouvel Economiste допустив «виїзд ув’язненої, якщо лікарі знайдуть серйозні підстави для цього». А лікар із Німеччини Карл Макс Айхопль уже заявив: «Якщо Юлію Тимошенко найближчим часом не прооперувати, то її хвороба може закінчитися інвалідністю».
Між тим, Микола Азаров поскаржився, що Юлія Тимошенко не хоче їхати за кордон. Її тітка Антоніна Ульяхіна підтвердила журналістам київської газети «Вести», що екс-прем’єр іще не дала згоди на це, але запевнила: «Ми будемо переконувати її погодитися, бо вважаємо, що в нинішніх умовах вона не вилікується й може залишитися інвалідом».
За даними ж німецького видання n-tv, «Тимошенко чіпляється за останні іскри влади, відмовляючись просити Януковича про виїзд». Зокрема, n-tv переповідає такі подробиці: «У Києві шепотілися, що посол США Джон Теффт і представник Брюсселя Ян Томбінський домовлялися з відповідальними особами в Україні. У разі звільнення п. Тимошенко договір від 30 березня 2012-го, який був парафований і відкладений до кращих часів, нібито може бути нарешті підписаний. Певні ознаки вказують на те, що український президент поступиться тиску, щоби «гуманітарним жестом» вирівняти дорогу його країни в Західну Європу».
Посилаючись на добре поінформованого українського журналіста, який хотів би залишитися анонімним, n-tv, додає: «Якщо хочете, то виїзд Юлії Тимошенко — це пастка. У Німеччині швидко вилікують її хворобу, і тоді в неї є два варіанти: якщо вона повертається в Україну, то знову опиняється у в’язниці; якщо залишається в еміґрації, їй будуть заявляти, що вона уникає відповідальності, тож вона втратить останні залишки своєї політичної влади. Хто знає Юлію, той знає, що вона радше тлітиме у в’язниці, ніж скнітиме в незначущості».

«Уже не така категорична»
Утім, коли верстався цей номер, київська газета «Вести» переповіла з уст давнього соратника п. Тимошенко депутата парламентської фракції «Батьківщини» Сергія Саса, що Юлія Володимирівна «вже не така категорична щодо рішення лікуватися в німецькій клініці «Шаріте» й не відкидає повністю варіанту виїзду за кордон». До того ж він запевнив: «Я нещодавно був у Юлії Володимирівни – переконував, що варто звернутися до лікарів із клініки «Шаріте», які з нею працювали й котрим вона довіряє. Вона сказала мені, що не виключає такого варіанту… «Так далі не можна. Рік без сонячного світла. Це не сприяє поліпшенню здоров’я. Треба приймати рішення», — сказала мені Тимошенко».
Тим часом, Павло Нусс, голова правління Громадянського комітету національного порятунку, бачить ситуацію з Леді Ю так: «Ув’язнена побоюється залишити Україну суто з політичних мотивів: після її від’їзду вона остаточно втратить політичний вплив на фракцію «Батьківщина» й буде позбавлена можливості ухвалювати важливі рішення та редагувати політику партії. Яценюк, який узурпував владу всередині політсили – особа найбільш зацікавлена в міґрації формальної лідерки «Батьківщини» у Берлін. Бо саме тоді стане можливою реалізація його планів стосовно кандидата від цієї політичної сили. Розуміючи очевидне, Юлія Володимирівна ставить під сумнів свій вояж, ризикуючи власним здоров’ям, а можливо, і життям. Юлі необхідні гарантії недоторканності власного статусу саме від членів фракції, а не від її керівництва, які «присягнули на вірність» амбітному імбецилу Яценюку. Наразі члени фракції мають усвідомити, що в їхніх руках фактично перебуває здоров’я та, можливо, життя Леді Ю. Тому, рекомендую народним депутатам «Батьківщини» скликати позачергове засідання фракції, на якому слід буде підняти питання щодо звуження кола повноважень Яценюка та прийняття так званого «Гарантійного акту» Юлії Володимирівни».
І все ж будемо сподіватися, шо питання, яке перешкоджає євроінтеграції України, таки буде вирішене позитивно.

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply