Новини для українців всього свту

Friday, Sep. 24, 2021

Інтродукція до візиту Володимира Зеленського в США

Автор:

|

Серпень 16, 2021

|

Рубрика:

Інтродукція до візиту Володимира Зеленського в США
Андрій Єрмак

Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ, і Андрій Єрмак, глава Офісу президента України (ОПУ), минулого тижня прибули до Вашинґтона для підготовки візиту до Сполучених Штатів Володимира Зеленського, який має відбутися 30 серпня. Керівник українського зовнішньополітичного відомства розповів, що під час візиту запланували зустрічі з Джейкобом Салліваном, радником президента США з національної безпеки; Ентоні Блінкеном, державним секретарем США; сенаторами й американськими аналітиками. «У президентів є низка великих тем. Але якими б вони не були, не буде ніяких «підвищених тонів» чи якогось шантажу. Буде розмова союзників, які спільно працюють над вирішенням складних проблем безпеки і процвітання України, Європи і євроатлантичного простору», — повідомив він.
Міністр зазначив, що п. Зеленський поїде до США одразу після наймасштабнішої в історії України міжнародної події: установчого саміту «Кримської платформи», на який до Києва приїдуть більше 30 партнерів, зокрема, й делегація зі Сполучених Штатів. Як писав «Міст», що делегацію США на саміті представлятиме Пітер Буттіджедж, міністр транспорту США.
Дмитро Кулеба повідомив, що під час візиту президента України до Сполучених Штатів буде три блоки питань: політичний, безпековий та економічний. «У нас зі Сполученими Штатами з 2008 року — стратегічне партнерство. Безумовно, за цей час усе змінилося, і це стратегічне партнерство потрібно вивести на новий рівень. Тому це перше завдання, — пояснив він. — Всі розуміємо, що це протидія російському аґресору, питання Донбасу, питання Криму, куди й як будемо рухатися. Будемо обговорювати кілька дуже конкретних ідей, не можу наразі ними поділитися. Розмова з цього питання була предметна. Ми не приховуємо, що й хочемо бачити більше американських грошей в українській економіці, особливо у стратегічних галузях. Можемо збудувати дуже ефективні партнерства з американським бізнесом і американськими фінансовими установами. Готуємо до візиту конкретні проєкти з назвами, числами, термінами реалізації, які передамо на розгляд американської сторони». Міністр також наголосив, що попри російську аґресію, Україна продовжує втілювати складні та системні реформи, зокрема, судову.
Андрій Єрмак і Дмитро Кулеба зустрілися з Джейкобом Салліваном. У ході зустрічі обговорили підготовку візиту Володимира Зеленського до США і його зустріч із Джозефом Байденом. Сторони також обговорили розвиток ситуації на Донбасі та спільні зусилля України і Сполучених Штатів у мирному врегулюванні російсько-українського конфлікту. «Особливу увагу зосередили на питаннях розширення стратегічного партнерства між двома державами і останнім досягненням в процесі реформування судочинства в Україні та інших важливих реформ», — повідомили в ОПУ.
Наступна зустріч була з Ентоні Блінкеном. Під час перемовин сторони висловили переконання, що зустріч президента Зеленського і президента Байдена зміцнить стратегічне партнерство двох країн. Також учасники зустрічі обговорили інші питання, в т. ч. протидію російській аґресії проти України. «Співрозмовники приділили увагу подальшому розвитку партнерства Києва і Вашинґтона в сфері безпеки та військово-технічній сфері, зміцненню демократії в реґіоні й економічному розвитку України, спільним зусиллям у протидії збройній аґресії Росії проти України, енергетичній безпеці України та реґіону», — уточнила пресслужба ОПУ.
Своєю чергою, глава Державного департаменту підтвердив незмінну підтримку США суверенітету, територіальної цілісності України й її євроатлантичних прагнень, а також запевнив у беззаперечній підтримці «Кримської платформи».
У Білому домі також заявили, що візит п. Зеленського підтвердить незмінну підтримку Сполученими Штатами суверенітету та територіальної цілісності України перед обличчям триваючої російської аґресії на Донбасі і в Криму, а також тісну співпрацю між країнами у сфері енергетичної безпеки.
До останньої якраз — найбільше запитань. Як писав «Міст», уже після оголошення про візит президента Зеленського США та Німеччина оголосили, що офіційно домовилися про завершення будівництва російського газогону «Північний потік-2» (ПП2) в обхід України.
На думку аналітиків, навіть дату для запрошення українського президента до Вашинґтону вибрали таку, аби обмежити його зустрічі з американськими конґресменами, які виступають різко проти рішень Джо Байдена, що стосуються ПП2. Адже в Конґресі будуть канікули.
«Незважаючи на ці хитрощі, питання ПП2, безумовно, впливатиме на атмосферу візиту. Навіть наприкінці серпня. Можливо, гостроту проблеми частково вдасться пом’якшити за допомогою деяких компенсацій, які США могли б надати Україні як частину пакета безпеки. Адже для нас питання ПП2 — це передусім безпека, — вважає Олена Гетьманчук, директорка центру «Нова Європа». — Було б добре вже під час візиту підписати такий двосторонній оборонний документ, який би зафіксував не лише ті питання і ті сфери, де ми вже працюємо, але й ті, де ми можемо істотно посилити співпрацю. Це може бути рамкова угода, яка зафіксує наші ключові сфери безпеки співпраці. Потім, у майбутньому, можемо вийти на якусь посилену оборонну операцію. Є багато країн, приміром Сінґапур, які починали з меморандумів про взаєморозуміння, потім підписували рамкові угоди, а потім — посилені оборонні угоди. В України тепер є великі шанси підписати таку рамкову угоду. Ба більше, далеко не факт, що Сполучені Штати були б готові її підписати, якби не питання ПП2. А точніше, якби не відчуття, що вони все ж повинні запропонувати Україні щось узамін».
Як повідомляв «Міст», невідомо, на чий бік схиляться шальки терезів Джо Байдена.

Євген Клен

About Author

Meest-Online