Новини для українців всього свту

Tuesday, Sep. 28, 2021

Інтерпол зняв із розшуку Януковича, але на вимогу РФ шукає Яценюка

Автор:

|

Січень 04, 2018

|

Рубрика:

Інтерпол зняв із розшуку Януковича, але на вимогу РФ шукає Яценюка

Арсеній Яценюк

Вільям Браудер, засновник британського фонду Hermitage Capital Management (HCM), закликав призупинити членство Російської Федерації (РФ) в Інтерполі за «неприпустиме зловживання» механізмами роботи цієї міжнародної організації. За його словами, РФ ушосте звернулася в Інтерпол за його арештом, «після того, як попередні п’ять запитів були відхилені як нелегітимні та політично вмотивовані».

Закон Магнітського
Раніше Михайло Резніченко, представник Генеральної прокуратури РФ, повідомив, що відомство готує черговий запит на оголошення бізнесмена в міжнародний розшук і його екстрадицію в Росію. Це нібито пов’язано з тим, що Тверський районний суд Москви 29 грудня заочно засудив британського фінансиста до дев’яти років позбавлення волі за «навмисне банкрутство й ухиляння від сплати податків».
Нагадаємо, що HCM із 1995-го по 2006 рік був одним із найбільших зарубіжних інвестиційних фондів на російському фондовому ринку. 2007-го прокуратура РФ запідозрила його дочірні підприємства в ухилянні від сплати податків. Після обшуків у компанії юрист фонду Сергій Магнітський звинуватив чиновників Міністерства внутрішніх справ і прокуратури у використанні отриманих ними матеріалів для розкрадання у держави понад 230 млн USD.
У відповідь силовики висунули обвинувачення проти самого Магнітського. Юрист був заарештований і помер у слідчому ізоляторі (СІЗО) в листопаді 2009-го у віці 37 років. Офіційно — через хворобу, хоча є всі підстави вважати, що чоловік не витримав тортур під час допитів. 2012 року в США був прийнятий «закон Магнітського», що забороняв в’їзд до США причетних до загибелі юриста в СІЗО. Пізніше список постійно розширювався, влада США долучала в нього посадових осіб РФ, відповідальних за грубі порушення прав людини. В Кремлі закон сприйняли дуже болісно (нагадаємо, це було ще до запровадження проти РФ широких міжнародних санкцій) і вирішили за будь-яку ціну зіпсувати життя його ініціатору Вільяму Браудеру. В жовтні 2017 року РФ уже вносила запит в базу Інтерполу на арешт фінансиста, після чого йому анулювали американську візу. Однак після детального розгляду Інтерпол видалив запит, а Сполучені Штати відновили дозвільний документ.

Український «Рембо»
Претензій до міжнародної поліційної організації накопичилося чимало. Багато хто закидає Інтерполу політичну заанґажованість, причому дивним чином у базі розшуку опиняються люди, які в той чи інший спосіб дратують Кремль.
Як писав «Міст», 23 грудня 2017-го в аеропорту Женеви за запитом РФ затримали, а потім відпустили Арсенія Яценюка, колишнього прем’єр-міністр України. «Істерика, яку історія з десятихвилинним затриманням Арсенія Петровича викликала в російських і проросійських медіа, свідчить: Кремль боїться. Стільки сил і ресурсів було кинуто на дискредитацію «чеченського бойовика», стільки нових фейків було вигадано… І це ще раз підтверджує: Кремль боїться і мстить», — повідомила Ольга Лаппо, прес-секретар політика.
Нагадаємо, що в травні 2017 року Слідчий комітет (СК) РФ подав запит до Генерального секретаріату Інтерполу у французькому Ліоні про оголошення Арсенія Яценюка в міжнародний розшук. Обвинувачення — просто сенсаційні: «участь в озброєній банді» та «зумисне вбивство двох чи більше людей, скоєне за попередньою змовою групою осіб».
Запит РФ в Інтерпол був поданий на основі заочного ордеру на арешт п. Яценюка, виданого міським судом міста Єсентуки Ставропольського краю. Російські слідчі, як випливає з документа, обвинувачують колишнього прем’єр-міністра України в тому, що він «брав участь в атаках на російських військовослужбовців у Грозному в період із 31 грудня 1994-го по 2 січня 1995 року». Якщо йняти віру російським слідчим, лише за три дні на той час 20-річний студент юридичного факультету Чернівецького університету «вогнем із автомата Калашникова вбив 30 і поранив 13 російських військовослужбовців». Голівудський Рембо плаче від заздрощів.
Зрозуміло, що подібна нісенітниця не мала жодних шансів на успіх. «Зі задоволенням і повагою констатую, що Інтерпол як адекватна та солідна міжнародна правова організація відмовила в безглуздому клопотанні РФ», — повідомив тоді Арсен Аваков, міністр внутрішніх справ України. Як виявилося, з того часу СК РФ, як і у випадку з Вільямом Браудером, подав повторний запит на міжнародний розшук Арсенія Яценюка. Тут постає цілком логічне запитання: навіщо Інтерпол вирішив наступити на ті самі граблі? Адже в базі даних чітко зазначено, що перша спроба росіян виявилася невдалою.
Сам «Рембо» вважає, що Москва своїм звернення до Інтерполу банально намагається чинити тиск на тих, хто проти неї виступає. «Російська Федерація не може пробачити те, що я подав позов до Європейського суду з прав людини проти неї. Мною було прийнято рішення про подачу позову до Стокгольмського суду проти російського «Газпрому». Мною було прийнято рішення про прийняття закону про санкції, і Президент потім відповідно запровадив санкції проти росіян. І міжнародна позиція як на посаді прем’єр-міністра, так і зараз уже на посаді лідера політичної сили залишається дуже чіткою — проукраїнська й антиросійська», — написав п. Яценюк у Facebook.

Януковича ніхто не шукає
У серпні 2014 року Петро Порошенко заявляв, що у базі розшуку Інтерполу є 27 українських екс-посадовців колишнього режиму. В цьому списку були, зокрема, екс-прем’єр Микола Азаров, колишній секретар РНБО і екс-глава президентської адміністрації Андрій Клюєв, екс-міністри Едуард Ставицький, Раїса Богатирьова, Сергій Арбузов, Юрій Колобов, Олександр Клименко, колишній керівник державної компанії «Укрспирт» Михайло Лабутін, екс-депутат від Партії реґіонів Олександр Шепелєв, бізнесмени та депутати Сергій Курченко, Сергій Клюєв та Юрій Іванющенко.
За менш ніж три роки вже нікого з них Інтерпол не шукає. В травні 2017-го були зняті з розшуку сам Віктор Янукович і його син Олександр. Як повідомив тоді Юрій Кірасир, прес-секретар екс-президента, «йдеться про те, що стосовно Віктора й Олександра Януковичів у базі даних Інтерполу відсутні так звані червоні картки, тобто, на них не поширюється спеціальний запит про арешт». В усіх випадках причиною зняття з розшуку колишніх українських високопосадовців було те, що «інкриміновані їм злочини мали місце під час зміни влади, а тому містять ознаки політичних переслідувань».
Станом на грудень 2017-го на сайті міжнародної поліційної організації можна знайти лише одне прізвище особи, пов’язаної з періодом президентства Януковича — колишнього судді Миколи Чауса, котрий 2014-го ухвалював рішення проти активістів «Автомайдану». В квітні минулого року він закрив справу Юрія Іванющенка, внаслідок чого Інтерпол зняв того з розшуку. Сам п. Чаус зараз переховується в Молдові.
Ось таку дивну тактику сповідує міжнародна поліцейська організація. Британець Вільям Браудер та українець Арсеній Яценюк, котрі чимало сала залили за комір Путіну, з підозрілою регулярністю опиняються в розшуковій базі даних Інтерполу, натомість обвинувачення проти Януковича та компанії «містять ознаки політичних переслідувань».

Ігор Берчак

Довідка
Інтерпол (International Criminal Police Organization, ICPO) був створений 1923 року. Це друга в світі міжнародна міжурядова організація за кількістю країн-членів після Організації Об’єднаних Націй — до складу Інтерполу входять 190 країн світу, кожна з яких сплачує 59 млн USD щорічних внесків. Штаб-квартира розташована в Ліоні (Франція). Працівники Інтерполу не мають права безпосередньо виконувати поліційні функції (здійснювати арешти чи обшуки, вести спостереження, застосовувати вогнепальну зброю тощо). Вони займаються лише координацією зусиль поліційних служб із різних країн, допомагаючи долати такі проблеми, як особливості національного правосуддя, законодавства, мовний бар’єр. Серед основних завдань: координація міжнародного розшуку, а також боротьба з торгівлею людьми, організованими злочинними співтовариствами, контрабандою наркотиків, злочинами у сфері економіки та високих технологій, підробкою цінних паперів і дитячою порнографією. Останнім часом велика увага приділяється боротьбі з тероризмом.
Цікавий факт: оскільки первісно штаб-квартира організації перебувала у Відні, то після аншлюсу Австрії, яка стала частиною Третього рейху, Інтерпол послідовно очолювали генерали СС Райнхард Гейдрих (1940-1942), Артур Небе (1942-1943) та Ернст Кальтенбруннер (1943-1945). Хоча формально Інтерпол діяв і в роки Другої світової війни, більшість країн призупинили свою участь в організації. Відтворення Інтерполу відбулося 1946 року з перенесенням штаб-квартири до Франції.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply