Новини для українців всього свту

Wednesday, May. 18, 2022

Інавгурація Порошенка

Автор:

|

Червень 12, 2014

|

Рубрика:

Інавгурація Порошенка

Печатка вже в руках нового Президента

Обраний на позачергових президентських виборах 25 травня ц. р. п’ятий Президент України Петро Порошенко на врочистому засіданні парламенту присягнув на вірність своєму народові й офіційно став главою держави.

Рекордне число гостей

«Я, Петро Порошенко, волею народу обраний Президентом України, заступаючи на цей високий пост, урочисто присягаю на вірність Україні. Зобов’язуюсь усіма своїми справами боронити суверенітет і незалежність України, дбати про благо Вітчизни та добробут українського народу, обстоювати права та свободи громадян, додержуватися Конституції України і законів України, виконувати свої обов’язки в інтересах усіх співвітчизників, підносити авторитет України у світі», — запевнив своїх співгромадян уже п’ятий глава української держави, поклавши руку на Пересопницьке Євангеліє.

Коментуючи церемонію, журналісти зауважили, що на інавгурацію Петра Порошенка в Україну прибула рекордна кількість міжнародних гостей. Серед них були віце-президент США Джо Байден, прем’єр-міністр Канади Стівен Гарпер, заступник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй Джефрі Фельдман, голова Європейської ради Герман Ван Ромпей, чинний голова та Генеральний секретар Організації з безпеки та співробітництва в Європі, відповідно, Дідьє Буркхальтер і Ламберто Дзанньєр, а також президенти Німеччини, Швейцарії, Польщі, Литви, Румунії, Австрії, Албанії, Білорусі, Грузії, Македонії, Словаччини, Словенії та Молдови, керівники урядів Угорщини й Латвії, спікери парламентів Азербайджану та Казахстану.

Загалом на церемонії інавгурації Петра Порошенка були присутні представники близько 60 офіційних іноземних делегацій, у тому числі понад 20 глав держав, урядів і міжнародних організацій. Тоді як Російську Федерацію представляв лише її посол в Україні.

Довгоочікуваний план

А щодо перших слів новообраного глави держави на його посаді, приміром, Українська служба Deutsche Welle цілком слушно зауважила: «На інавгураційну промову новообраного Президента України Петра Порошенка українці чекали з нетерпінням, адже в ній він обіцяв окреслити довгоочікуваний план мирного врегулювання ситуації на сході країни».

Отож, виступаючи з трибуни парламенту з післяінавгураційною промовою, легітимізований п’ятий Президент України підтвердив свій намір вести діалог із жителями Східного реґіону: він закликав усіх, хто на Донбасі взяв до рук зброю, скласти її в обмін на гарантії звільнення від карної відповідальності, зауваживши при цьому, що амністія можлива лише для тих, хто не є причетним до вбивств українських вояків і мирних жителів. При цьому Петро Порошенко пообіцяв створити контрольований коридор виходу з України для російських найманців, які зараз воюють на боці «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки».

Президент України наголосив: «Я — за діалог. Але не зі стрілками, бісами, абверами й іншою нечистю. Ідеться про діалог із мирними громадянами України». Петро Порошенко також запевнив усіх, що ініціює дочасні місцеві вибори на сході країни, аби населення цих реґіонів делегувало законних представників для діалогу.

На схід — не з порожніми руками

Прикметно, що ту частину своєї інавгураційної промови, у якій ішлося про деескалацію конфлікту в Донецькій і Луганській областях, Президент виголосив російською мовою. Зокрема, він пообіцяв, що відвідає ці реґіони найближчим часом, і конкретизував, звертаючись до жителів східних областей: «Я, як президент, приїду до вас із миром і планом децентралізації влади, із гарантією вільного використання у вашому реґіоні російської мови, із твердим наміром не ділити українців на правильних і неправильних, із поважним ставленням до специфіки реґіону, до права місцевих громад на історичну пам’ять, пантеони героїв і до релігійних традицій».

Президент України також зазначив, що привезе жителям сходу узгоджений із європейськими партнерами проект створення робочих місць на Донбасі й програму економічної реконструкції реґіону. З огляду на виклики, що постали перед Україною, п. Порошенко пообіцяв зміцнювати безпеку в країні шляхом переозброєння армії, підписати міжнародний договір, який замінить Будапештський меморандум і реально гарантуватиме територіальну цілісність України аж до військової підтримки підписантами цього договору.

Росію ж у своєму плані мирного врегулювання ситуації новий український Президент удостоїв усього одним реченням, зауваживши, що громадяни України не почуватимуться у безпеці, допоки не буде врегульовано відносини з Російською Федерацією. Водночас, Петро Порошенко наголосив: «Крим був, є і буде українським!», викликавши оплески в присутніх у Верховній Раді. Не встала при цьому зі своїх місць лише фракція «п’ятої колони» Росії — Комуністичної партії.

Сказав усе, чого хотіло суспільство!

Свій виступ український Президент завершив своєрідним зверненням до європейських партнерів, наголосивши на тому, що впевненість у перспективі членства України в Європейському Союзі подарує українцям мир і спокій. Відтак, Іван Капсамун, редактор відділу політики київської газети «День», зізнався: «Промова п’ятого Президента вразила. Вона була сильною, правильною та пристрасною. Фактично всі розставлені акценти влучали в «десятку».

Своєю чергою, народний депутат Олесь Доній написав у «Фейсбуці»: «Інавгураційна промова — дуже сильна. Не лише красива, а й змістовна. Тепер ще важчий етап — втілення озвучених орієнтирів».

Ірина Бекешкіна, директор фонду «Демократичні ініціативи», лаконічно констатувала: «Президент сказав усе, що хотіло від нього почути суспільство». Утім, вона також зауважила: «Його мирний план — реалістичний, але багато в чому залежний саме від Росії». А тим часом російський посол у Києві Михайло Зурабов після інавгурації заявив, що «наразі сторони перебувають на початку діалогу», оскільки «Росія чекає від Порошенка припинення бойових дій у Східному реґіоні й переходу до мирного врегулювання ситуації».

Та позаяк у намірах Москви диктувати свої умови Києву умови ніхто й не сумнівається, головне зараз – те, аби навколо свого нового Президента згуртувалися якомога більше українців. Бернд Йоганн, керівник української редакції Deutsche Welle, зауважив із цього приводу: «Ще ніколи Президент України не мав довіри такої кількості людей».

«Отримав країну в екстремальній ситуації»

Німецький журналіст також додав: «Ще ніколи він не опинявся перед такою кількістю складних проблем. Порошенко отримав країну в екстремальній ситуації. Озброєні проросійські групи за підтримки Росії на сході України вже давно розпалили вогонь війни, яка щодня приносить жертви. Росія надалі дозволяє, щоби в Україну через кордон потрапляли бойовики та зброя. Усе ускладнюється й тим, що ціла країна перебуває в економічній скруті. Тільки за підтримки міжнародної фінансової допомоги їй удалось уникнути дефолту. Вона гостро потребує всеохоплюючих реформ, адже тільки так зможе економічно стати на ноги. Водночас, Росія тисне на енергетично залежну Україну в газових перемовинах. За посередництва єврокомісара з енергетичних питань Ґюнтера Еттинґера в них, здається, удалось досягнути компромісу, однак він – доволі хиткий. Усі названі проблеми й має вирішити Порошенко».

Політолог Володимир Фесенко – більш оптимістично дивиться на ситуацію: «У Порошенка є потенціал. Він, і це багато хто визнає, більше підготовлений до президентської посади за всіх своїх попередників. До нього люди йшли на посаду президента з різних позицій, у тому числі, будучи прем’єр-міністрами, але в сучасних умовах, наприклад, вільна англійська мова Порошенка одразу дає йому фору. Ми побачили це останніми днями: вільне спілкування з європейськими лідерами, президентом США. Це – дуже важливо, і це є принципова перевага Порошенка.

Плюс він має досвід — політичний, бізнесовий, дипломатичний. Також у нього є гарний лідерський потенціал. Але й виклики перед новим президентом постають дуже сильні. Непроста ситуація з точки зору внутрішньополітичних обставин. Йому ще треба буде взяти її під контроль, сформувати свою команду в державному апараті. Будь-який президент, коли приходить на посаду, формує команду, а потім її оновлює. Ще ні в кого з президентів не було готової команди. Порошенкові потрібно не просто сформувати команду, яка виконуватиме його волю в державному апараті, – треба, щоби ця команда діяла, як він каже, по-новому».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply