Новини для українців всього свту

Tuesday, Jan. 25, 2022

Ідея Зеленського про перенесення АП: мінусів більше, ніж плюсів

Автор:

|

Травень 01, 2019

|

Рубрика:

Ідея Зеленського про перенесення АП: мінусів більше, ніж плюсів

Адміністрація Президента України (м. Київ, вул. Банкова, 11)

Ніхто не хоче займати кабінет президента після попередника. Таким є бажання більшості новообраних керівників держави. Однак одразу після інавгурації і входу в головні двері будівлі в Києві на вул. Банковій, українські президенти (за винятком Януковича) звільняли її лише після завершення своєї каденції. Ще кандидат у Президенти Володимир Зеленський перед першим туром голосування в інтерв’ю аґенції «РБК-Україна» заявляв, що після перемоги має намір «розібратися» з Адміністрацією Президента (АП). «Чим там узагалі люди займаються зараз? Чому їх так багато? Куди йдуть такі гроші? Звідки такі бюджетні витрати на Адміністрацію?». На пряме запитання, чи планує він перенести АП з будівлі на Банковій, п. Зеленський відповів: «Так, дуже хочу. Я сказав своїм хлопцям: шукайте якийсь ореn space, якийсь unit цікавий». Саму ж будівлю АП, якщо дозволить суспільство, Зеленський має намір «віддати комусь… не знаю… не знаю…». З моменту того інтерв’ю вже минуло трохи часу, аж раптом тема ймовірного переїзду АП, про яку, чесно кажучи, вже й забули, вважаючи звичайною гучною передвиборчою обіцянкою, знову набула розголосу в українських засобах масової інформації.

«Переїзд — це радше символ»
Уже після другого туру президентських виборів команда переможця знову почала розкручувати цю ідею. Олександр Данилюк, колишній міністр фінансів, котрий входить в ЗЕ-команду, заявив, що перенести АП в інше місце можна достатньо швидко. «Я б хотів, аби це переміщення справді відбулося. Переїзд — це радше символ… Усередині команди це буде важливо — відірватися від старих реалій, принципів, від стін. Якщо цим зайнятися, гадаю, ми зробимо це доволі швидко», — пояснив він
За словами політика, коли він бував у приміщеннях Кабінету Міністрів України (КМУ) та АП, то почувався страшенно дискомфортно. Також він наголосив, що інформація про ускладнення переїзду перебільшена. «Вирішив — переїхав. Крапка. Усі ці розмови про «секретні» телефони… У моєму кабінеті було сім «секретних» телефонів. Як гадаєте, я часто ними користувався? Я б не хотів, щоб мене слухали всі, в т. ч. росіяни. Бо зв’язок — із «тих» часів… Усе це можна зробити на сучасному рівні з новими технологіями й набагато дешевше, ніж підтримувати стару інфраструктуру, яка, найголовніше, неефективна», — пояснив екс-міністр.

Ціна питання — десятки мільйонів
Але насправді не так усе просто. Як розповів в інтерв’ю «Українській правді» Дмитро Шимків, колишній глава АП, перенесення адміністрації коштуватиме десятки мільйонів доларів. Також він наголосив і на інших аспектах, які ускладнюють переїзд. Серед них — пошук будівлі з великими залами для проведення зустрічей, прийняття делегацій та іноземних колег, пошук місця для архіву з документами, бібліотеки, кабінетів для понад 400 співробітників, встановлення спеціально облаштованих кімнат із додатковим обладнанням, яке не дозволяє знімати аудіо чи будь-який інший сигнал, а також можливість судових позовів від працівників АП на основі «істотних змін умов праці».
«Наприклад, засідання Ради з національної безпеки мають таку вимогу: обладнання, яке захищає засідання. Ми розуміємо, що Президент обговорює критичні питання. Це не просто «пацани зібралися потеревенити». Це питання, які стосуються безпеки, розвідки, військових дій — купа всього», — пояснив п. Шимків. Також він згадав про важливість фізичних переходів, які дозволяють пересуватися між АП, КМУ та Верховною Радою України (ВРУ). «Це ж потрібно постійно переїжджати то в АП, то в КМУ, то у ВРУ. Все це мусить бути поруч суто фізично, щоб цей процес міг відбуватися. Всі ж ці переміщення займають час. Не можна брати одну структуру та розглядати її відірвано від решти. Це популізм!», — наголосив він
За словами чоловіка, коли Петро Порошенко став Президентом, у його оточенні також міркували про переїзд. «Ідея переїзду АП — не нова. Її активно просував і був драйвером Борис Ложкін (став головою АП після президентських виборів 2014 року. — Ред.). Ми дискутували про це, і в Бориса була улюблена теза, що «хочу бачити в будівлі на Банковій Hilton чи Marriott, а ми маємо бути десь, де є простір». Оскільки Олександр Данилюк був тоді на багатьох наших нарадах, а зараз зі штабу Зеленського звучать слова про Hilton чи Marriott, то я розумію, як ця теза потрапила в той штаб», — зазначив п. Шимків. Він розповів, що тоді у Порошенка розглядали усі варіанти та рахували видатки. Однак вирішили не переїжджати, бо це виявилося занадто дорого. «Повірте, всі хотіли переїхати. Всіх тисне ця будівля», — підсумував п. Шимків.
Не варто забувати і про дотримання безпеки глави держави. «В урядовому кварталі Президент усе ж буде більш захищеним, ніж у будь-якому іншому новому місці… Ми перебуваємо у стані війни з Росією. І не лише війна на Донбасі, на кордоні, війна й у Києві. Гадаю, що Росія має велике бажання знешкодити українську владу. Я вже не кажу про головнокомандувача, яким є президент», — розповів у інтерв’ю «Громадському» Валерій Гелетей, керівник Державної служби охорони України.

«Важливо, щоб система працювала, а не те, де вона перебуватиме»
Тим не менш Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», припускає, що молодий недосвідчений політик, котрий прошкує всупереч системі та зміг першим провести передвиборчу кампанію в Інтернеті, цілком імовірно, може утнути революцію і в організації президентського простору. «Відсутність досвіду — це, з одного боку, мінус і слабке місце, а з іншого боку — шанс. Шанс на те, що через відсутність досвіду, через те, що вони не розуміють, можна це робити чи ні, вони можуть ламати шаблони та стереотипи», — заявив експерт в ефірі телеканалу «1+1». Водночас він наголосив, що наразі під питанням перебуває насамперед моральний аспект: «що буде дешевше — утримувати старе, хоч і скорочене-реорганізоване, чи все ж будувати нове». На його думку, в складний для економіки воєнний час виборці зайвих витрат можуть не зрозуміти.
На думку ж Ахтема Чийгоза, заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу, ідея про перенесення АП — це пошуки змін. Водночас в теперішній складній для України ситуації значно важливішим є інше. «Інавгурація новообраного Президента — це майданчик, на якому потрібно вказати чіткі напрямки та дати меседжі, оскільки й українське суспільство, й усі гілки влади мають знати, як найближчим часом рухатиметься країна. А хіба ми знаємо, що Зеленський думає про переформатування уряду та майбутні вибори до парламенту? Й як у такій ситуації очікуванням може бути стабільність і зростання економіки?» — зазначив п. Чийгоз в ефірі програми «Коментарі» на телеканалі ZIK.
На важливості конкретних дій новообраного президента в коментарі порталу «Слово і діло» наголосив і політолог Тарас Загородній. «Замість того, щоб займатися реальними проблемами, налагоджувати систему, починають займати дурницями. Важливо, щоб система працювала, а не те, де вона перебуватиме. Якщо команда Зеленського почне займатися переїздами, можна зробити висновок, що на цьому Зеленський і закінчився. По-перше, це величезні кошти. Де брати гроші? По-друге, куди переносити, як її збудувати?», — зазначив експерт. На його думку, гра в переїзд АП нагадує частину телевізійного шоу, але на посаді Президента потрібно займатися справами. «Це все треш для молоді. Хочеться вірити, що Зеленському вистачить здорового глузду в це не грати», — зазначив фахівець.
Значно категоричнішим був відомий український журналіст Віталій Портников. «Може лише дивувати, з яким захопленням громадськість долучилася до обговорення безглуздої розмови про те, в якому приміщенні буде працювати адміністрація нового президента… Проте важливо, щоб держава не витрачала гроші платників податків для її функціонування, в т. ч. для переміщень з одного місця до іншого і назад. І ще важливо, щоб ця адміністрація працювала ефективно. А ефективність забезпечується людьми та розумінням завдань. Оркестр із райцентру не зіграє на світовому рівні навіть у найкращому оперному театрі Європи, а великий музикант здатний перетворити на «Ла Скала» й сільський клуб із старим роялем. Саме тому мене абсолютно не цікавить, куди переїде адміністрація нового президента і чи переїде взагалі. Мене цікавить зовсім інше: чи здатен новий глава держави зібрати ефективну команду професіоналів державного управління. Мене цікавить, чи будуть у цій команді люди, пов’язані з різними олігархічними кланами і чи наміряються вони лобіювати їхні інтереси», — написав він у блозі на Еspreso.tv.

Ігор Берчак

Довідка
Будівля на вул. Банковій, 11, де зараз розташована АП, була споруджена в 1936-1938 рр. після перенесення 1934-го столиці Української РСР з Харкова до Києва. Сергій Григор’єв, 38-річний випускник архітектурного факультету Харківського художнього інституту, використав як основу старі симетричні кам’яниці, збудовані в 1870-х рр. Нова будівля призначалася для штабу Київського особливого військового округу. До речі, 1918-го в попередній будівлі розміщувався Генеральний штаб армії Української Народної Республіки, за часів гетьмана Скоропадського — Генеральний штаб армії Української держави. Під час окупації Києва на Банковій, 11 розташувався німецький генерал-комісаріат. А з 1944 року аж до здобуття незалежності України — Центральний комітет Комуністичної партії УРСР.
До речі, п. Григор’єв під час німецької окупації залишався в Києві — щоб вижити, розписував іконостаси для сільських церков. А восени 1943-го не став чекати Червоної армії, вирушив на Захід і опинився в США. Оселившись у місті Сент-Пол, столиці штату Міннесота, працював у кількох великих архітектурних фірмах, помер 10 червня 1975 року, похований в Сент-Полі.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply