Новини для українців всього свту

Sunday, Jan. 23, 2022

І знову вибори — тепер уже позачергові парламенту

Автор:

|

Травень 22, 2019

|

Рубрика:

І знову вибори — тепер уже позачергові парламенту
Зеленський у ВРУ

Рішення новообраного президента України розпустити парламент, яке він оголосив наприкінці своєї інавгураційної промови, здивувало всіх, адже його команда напередодні це заперечувала, а до чергових виборів залишалося півроку. А за українськими законами робити це в такий термін заборонено. Але 21 травня він підписав указ про розпуск Верховної Ради (ВРУ), призначив на 21 липня дочасні вибори.
А напередодні в Адміністрації президента відбулися його консультації з представники парламентських фракцій. «Головним аргументом для розпуску ВРУ є дуже низька довіра громадян України до цієї інституції — 4 %. Це — оцінка роботи парламенту і найвагоміший аргумент для припинення його повноважень. Я як гарант Конституції зобов’язаний гарантувати права громадян України. Юридична підстава для розпуску: з 2016 року не існувало коаліції», — заявив п. Зеленський і запропонував скликати позачергове засідання Верховної Ради для прийняття змін до чинного виборчого законодавства, зокрема, про скасування мажоритарної системи та зниження прохідного бар’єру до 3 %.
Насправді ж, згідно зі соціологічними опитуваннями, рейтинґ ВРУ — 12 %, а за словами Ірини Бекешиної, найавторитетнішої української соціологині, інші склади парламенту мали й 9 % і нічого. Однак нова влада вже звикла маніпулювати числами. Новий глава держави казав неправду навіть у своїй інавгурацій промові. Він заявив, що в Україні принизливі зарплати (насправді за три роки мінімальна заробітна плата в доларовому еквіваленті зросла у 2,8 рази — з 53 USD до 150 USD), не побачив пенсій (насправді за три роки середня пенсія зросла в доларовому еквіваленті у 1,6 разу — з 66 USD до 103 USD), не побачив робочих місць (насправді: за три роки тих, хто працює, побільшало на 732 тисячі осіб — +7,3 %), назвав ціни болючими (насправді: за 2018 рік інфляція вперше за п’ять років була меншою за 10 %), запевнив, що уряд розводить руками та нічого не може зробити (насправді завдяки зусиллям Кабінету Міністрів Україна піднялася на 41 позицію в рейтинґу Doing Business, валовий внутрішній продукт зріс на 8,4 %, значно зменшився державний борг, як і дефіцит бюджету).
Результати зустрічі з президентом прокоментували лідери парламентських фракцій. Максим Бурбак, керівник фракції «Народний фронт» заявив, що підстав для розпуску ВРУ немає. «Тому вважаю, що це більше політичне рішення для того, щоб запустити парламентські перевибори, скориставшись теперішнім рейтинґом. Цілком логічно, що Зеленський хоче завести депутатську фракцію у Верховну Раду, — сказав він. — Але наші депутати прийняли рішення все ж узяти участь у цих сумнівних дочасних виборах. Ніхто за крісла не тримається. Ми готові відстоювати той курс і ті ідеї, які з 2014 року відстоюємо в парламенті».
Артур Герасимов, голова фракції «Блок Петра Порошенка», також заявив, що партія «Солідарність» готова до нових виборів. «Щодо юридичного аспекту розпуску ВРУ є порушення Конституції. Але виборів не боїмося, до них готові», — запевнив він.
Радикальна партія України і Всеукраїнське об’єднання «Батьківщина» також заявили, що до виборів готові. Підсумував усе Андрій Парубій, голова ВРУ. «Сумно і тривожно, що гарант Конституції України починає свою діяльність на посаді із грубого порушення самої Конституції. Це поганий знак», — зазначив він.
Володимир Зеленський також зробив кілька призначень, деякі з них — особливо важливі. Так, новим начальником Генерального штабу Збройних сил України став Руслан Хомчак, котрий під час спроб визволення Іловайська добровольчими батальйонами відмовлявся йти з ними в бій із надуманих причин. Крім цього, всупереч проханню Курта Волкера, спеціального представника Державного департаменту США у справах України, новий президент призначив головою своєї адміністрації Андрія Богдана, особистого адвоката олігарха Ігоря Коломойського. За законом про люстрацію, той не мав права займати жодні державні посади. Мабуть, тому й одразу ж розкритикував як цей закон, так і його автора. Також новий голова Адміністрації президента запропонував провести всенародний референдум про діалог із Росією. Тобто перекласти відповідальність за війну з керівництва держави на плечі простих людей, котрі подекуди не усвідомлюють наслідки таких доленосних рішень. До речі, таку ж спробу уникнути відповідальності за свої дві зробив і новий глава держави у своїй інавгураційній промові. «Кожен із нас — президент. Не 73 %, які за мене голосували, а всі 100 % українців. І це — наш спільний шанс, за який ми несемо спільну відповідальність», — заявив він.
Цікаво також, що заступницею глави Адміністрації президента призначили Олену Зеркаль, котра з серпня 2014 року працювала заступницею міністра закордонних справ України з європейської інтеграції й очолювала українські делегації у міжнародних судах у справах України проти Росії. Однак працювати з новим президентом вона відмовилася.
А 22 травня відбулося засідання Верховної Ради, на якому наполягав Володимир Зеленський. Але народні депутати відмовилася навіть розглядати законопроект президента про зміну системи виборів і не включили документ до порядку денного сесії. Після цього Андрій Парубій закрив засідання і призначив наступне на 28 травня.

Євген Клен

До слова
Андрій Портнов, заступник голови Адміністрації президента Януковича, вже наступного дня після того, як він повернувся на Батьківщину, подав у Державне бюро розслідувань заяву про злочин колишнього Президента України. Він вважає Петра Порошенка причетним до державної зради, спроби захоплення державної влади та перевищенні влади і службових повноважень. «Цією дією ми набуваємо ряд процесуальних прав, які використаємо залежно від офіційної реакції цього органу впродовж кількох днів», — колишній чиновник у Facebook. Його заява пов’язана з походом кораблів Військово-морських сил (ВМС) України через українську (хай навіть анексовану) Керченську протоку, до українських портів, який закінчився піратським захопленням службовцями Федеральної служби безпеки Російської Федерації у полон і моряків, і кораблів. «Ці дії Петра Порошенка були спрямовані на умисне вчинення провокації аґресивних і прогнозованих дій російських військових за час напруженої ситуації і завдання втрат ВМС», — йдеться в заяві. Експерти вважають, що наступними позовами можуть стати звинувачення українських військових і добровольців у спротиві російському аґресорові.
Водночас Генеральна прокуратура України (ГПУ) викликала Андрія Портнова на допит. Про це 21 травня повідомив Сергій Горбатюк, начальник Управління спеціальних розслідувань ГПУ. Чиновнику часів Януковича відправили повістку, у якій міститься вимога прибути на допит 27 травня об 11-й годині.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply