Новини для українців всього свту

Sunday, Oct. 2, 2022

Хто з політиків ускладнює шлях України до ЄС?

Автор:

|

Вересень 05, 2013

|

Рубрика:

Хто з політиків ускладнює шлях України до ЄС?

Литва, яка в липні ц. р. розпочала своє перше в історії шестимісячне головування в Раді Європейського Союзу (ЄС), є для офіційного Києва важливим зовнішньополітичним партнером. У першу чергу тому, що в листопаді ц. р. у Вільнюсі відбудеться саміт «Східного партнерства», під час якого очікується підписання Угоди про асоціацію між Україною та Європейським Союзом. Країни Балтії у своїй зовнішній політиці сповідують підходи, які відображають їхнє прагнення максимально наблизити до ЄС такі держави, як Україна, Грузія й Молдова. Литва — цілком очевидне підтвердження цього.

Отримавши право протягом ІІ півріччя впливати на рішення Євросоюзу, офіційний Вільнюс робить зараз усе від нього залежне, аби на саміті «Східного партнерства» було зафіксовано успіхи політики ЄС на Східному напрямку. Це не тільки принесе успіх для литовської дипломатії, а й упише Литву в історію сучасної Європи як країну, яка зуміла переламати ходу історії та забезпечити для України європейське майбутнє. Саме тому погляди аналітиків були звернені на вивчення поведінки литовської політичної еліти, яка може вплинути на атмосферу саміту «Східного партнерства» у Вільнюсі в листопаді.

Парламентарії Литви — небезпечні для України?
Важливим міжнародним майданчиком, на якому перетинаються політичні інтереси України й Литви, є Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ). Аналіз поведінки литовської делегації в ПАРЄ протягом двох останніх років дає привід говорити про те, що окремі члени парламенту Литви, які водночас входять до складу національної литовської делегації в ПАРЄ, можуть ускладнити Україні участь у Вільнюському саміті «Східного партнерства».
Тема тюремного ув’язнення колишнього прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко протягом двох минулих років дуже резонансно звучить під час сесій ПАРЄ. Різні політичні групи, і насамперед Європейська народна партія, використовують «чинник Тимошенко» як інструмент політичного тиску на офіційний Київ. Зокрема, робляться спроби провести під час сесій ПАРЄ термінові дебати щодо України, пишуться проекти резолюцій, а також тематичні доповіді, де президента України звинувачують у переслідуванні своїх політичних опонентів. Таким чином, у представників ЄС формується імідж України як держави, із якою не слід мати справу.
І в цих процесах члени литовської делегації беруть якнайактивнішу участь. Так, наприклад, під час січневої сесії ПАРЄ 2012 року член литовської делегації Егідіус Варейкіс поставив питання про позбавлення української делегації повноважень, аргументуючи це дисбалансом української делегації (представники опозиції та правлячої партії були нерівноцінно представлені в складі української делегації ПАРЄ). 2013-го подібна ситуація повторилася. Цього разу її причиною була проблемна ситуація, яка виникла з позбавленням депутатського мандата Сергія Власенка, адвоката колишнього українського прем’єр-міністра.
І знову проти української делегації зіграли литовські депутати Гедемінос Яковоніс, Орінта Лейпуте й Артурас Скардзіус. Схожа позиція окремих членів литовської делегації також була продемонстрована під час обговорення в червні 2013 року проекту доповіді про розділення політичної та карної відповідальності, автором якої виступив Пітер Омціг (Нідерланди). Левова частка доповіді стосувалася України, хоча, за задумом Парламентської асамблеї, тема мала бути універсальною.
З огляду на те, що Литва справді залишається досить твердим лобістом України в ЄС, такі дії окремих членів литовської делегації викликають побоювання. Особливо з урахуванням того, що офіційний Київ, незважаючи на посилення політичний і економічний тиск Росії, продовжує розглядати інтеграцію в Європейський Союз як пріоритетний напрямок своєї зовнішньої політики.

Чого очікувати Україні в ІІ півріччі?
Аналітики вважають дуже важливим те, у якій атмосфері пройде чергова сесія ПАРЄ в жовтні ц. р., буквально за місяць до проведення у Вільнюсі саміту «Східного партнерства». У зв’язку із цим хотілося би підказати делегації Литви в ПАРЄ кілька ідей, які потрібно реалізувати восени цього року:
1. Усі зусилля кинути на критику Росії, яка своїми дискримінаційними діями стосовно українських товарів поставила під загрозу розвиток українсько-російських відносин. Також слід засудити методи, які використовує російське керівництво для зриву інтеграції України в ЄС.
2. Підняти тему арешту російського опозиціонера Олексія Навального. Можливо, було би доцільно провести термінові дебати по Росії, яка системно порушує права людини.
3. Організувати звернення Парламентської асамблеї Ради Європи до Європейської комісії, у якому вказати на необхідність прийняття Брюсселем політичного рішення про підписання цьогоріч Угоди про асоціацію з Україною.
Група глобальної розвідки Geostrategy
http://geostrategy.ua/node/553

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply