Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Хто ухвалить бюджет-2013?

Автор:

|

Грудень 06, 2012

|

Рубрика:

Хто ухвалить бюджет-2013?

У роботі Верховної Ради (ВРУ) шостого скликання, для якої перший тиждень грудня стане останнім, залишилася лише одна інтрига: чи діяльність її депутатів обмежиться врочистим спільним фотографуванням для історії, чи наостанок парламент усе ж ухвалить державний бюджет на 2013 рік. Згідно з нормами Бюджетного кодексу, парламент мав отримати проект бюджету на наступний рік не пізніше, ніж 15 вересня ц. р. Понад те, уряд затвердив цей документ ще 12 вересня. Однак за кілька днів спікер Володимир Литвин повідомив, що проект повернуто до Кабміну: у ньому начебто не враховано пропозицій президента, викладених у щорічному посланні до ВРУ.

Доопрацювання бюджету триває… 6 листопада прем’єр-міністр Микола Азаров заявив, що парламент отримає проект бюджету за два тижні, тобто 20 листопада. Однак цього не сталося. А Володимир Литвин повідомив, що ця Рада навряд чи встигне ухвалити бюджет на 2013 рік. Проте минулого тижня інформаційні агенції повідомили, що уряд на своєму засіданні затвердив макропоказники соціально-економічного розвитку України на наступний рік. Проте чиновники Національного банку (НБУ) поінформували, що цих показників ще не бачили.

Зарплати чи етика?
«Наступна Рада почне працювати з нового року, і країна ввійде в 2013-й без бюджету. У такому разі ми не зможемо навіть зарплати повністю виплачувати», — заявив Владислав Лук’янов, перший заступник голови бюджетного комітету. Опозиціонери відповідають: борги із зарплат уже є, а думати про дотримання норм кодексу владі потрібно було раніше, зараз треба віддати право працювати над бюджетом новообраним парламентаріям – хоча б з етичних міркувань. «Бюджет повинна приймати нова ВРУ, у цьому полягає логіка політичного процесу. Суспільство обрало нових депутатів — відповідно, вони мають ухвалювати й контролювати виконання бюджету наступного року, оскільки це є функцією парламенту», — каже Остап Семерак, член бюджетного комітету.
За його словами, Бюджетний кодекс передбачає те, як повинні фінансуватися бюджетні видатки, якщо головного кошторису країни не ухвалено. «Новий парламент має правильно пройти бюджетну процедуру — хай навіть вона й запізниться. А громадянам треба пояснити: є така проблема, її причина — безвідповідальність уряду Азарова, але ми її вирішимо», — пояснює своє бачення виходу із ситуації п. Семерак.
Наступне запитання: чи можна бюджет, із яким парламентарії попрацюють, у кращому разі, кілька днів, назвати справді якісним документом? Павло Жебрівський, голова одного з підкомітетів бюджетного комітету, упевнений, що ні. «Для того, щоби не приймати кота в мішку, а повністю розглянути бюджет, потрібно, аби бюджетний комітет працював цілодобово, щонайменше, місяць», — стверджує він.
Остап Семерак припускає: якщо врахувати те, що новий парламент значною мірою буде сформований із депутатів-новачків, то термін роботи Ради над поданим урядом проектом бюджету може виявитися навіть більшим. Представники влади, своєю чергою, кажуть, що за великого бажання якісний бюджет можна підготувати набагато швидше. «Ми отримали бюджетну резолюцію, ми знаємо макропоказники, ми маємо прогноз розвитку на три роки. Досвідчений бюджетник доведе бюджет до ладу за кілька годин», — переконаний п. Лук’янов.
Валерій Баранов, голова бюджетного комітету, відповідає на питання про якість бюджету, ухваленого парламентом протягом кількох днів, ухильно: «Це — суперечлива тема. Про те, чи слід бюджет назвати якісним, можна дисертацію написати. Але збалансованим він бути може».

Чи будуть голоси?
Нарешті, на те, коли саме буде ухвалено бюджет, безпосередньо впливає й надзвичайно популярна останнім часом тема політичної конфігурації в наступному парламенті. Річ у тому, що в цій ВРУ влада володіє стабільною більшістю, члени якої цілком зможуть зайвий раз проголосувати за рішення, із котрим вони ледь знайомі, кажуть опозиціонери. А от чи вдасться сформувати таку саму більшість у наступному парламенті — не зрозуміло.
Тим більше, що в умовах, коли експерти не виключають початку нового етапу економічної кризи в Україні, бюджет, поданий на розгляд парламенту, може містити чимало непопулярних позицій. «У нас залізна більшість є й буде. Навіть якщо коса найде на камінь, то в наступній Раді ми зберемо за бюджет 270-280 голосів», — знайомить із підрахунками Партії реґіонів (ПР) Владислав Лук’янов.
Його опоненти вважають: влада видає бажане за дійсне. Остап Семерак запевняє, що останні заяви Олександра Єфремова, лідера фракції ПР, свідчать про те, що самостійної більшості, яка би взяла на себе відповідальність за непопулярний бюджет, у наступній Раді його політична сила не набирає. «Звичайно, для влади краще цю брудну справу зробити руками цього парламенту й показати, що це ж не ми, це – вони», — каже п. Семерак.
Наступна ВРУ відрізнятиметься від поки що чинної ще й тим, що половину її депутатів складатимуть мажоритарники. Парламентарії, прив’язані до конкретних територій, почнуть вимагати за свій голос якісь преференції для свого округу — згадують досвідчені депутати будні Ради, обраної 2002 року. Знайти спільну мову з таким парламентом уряду буде набагато складніше, припускають фахівці.

Чому так пізно?
Чому взагалі виникла ця проблема? Чому уряд досі не подав до парламенту проект бюджету, хоча його перша редакція була підготовлена Кабміном ще у вересні? Представники ПР кажуть, що додатковий час на розробку цього документа для того, щоби детальніше виписати його показники, максимально взяти до уваги всі чинники, що на нього впливатимуть, наприклад, результати виборів президента США.
Опозиція підозрює, що це не зовсім відповідає дійсності. По-перше, влада боялася виносити непопулярний бюджет на світло денне перед виборами: це нібито могло би суттєво зіпсувати підсумковий результат ПР. По-друге, кажуть противники влади, проблемою є те, що досі не відомо, хто реалізовуватиме бюджет наступного року. У коридорах влади ширяться чутки про можливу заміну Миколи Азарова на посаді прем’єр-міністра, і це нібито не додає чинному Кабміну мотивації підготувати проект бюджету якнайшвидше.
Так чи інакше, обидва політичні табори сповнені рішучості домогтися того, аби перемогла саме їхня точка зору. «В ідеалі можна вкластися в один сесійний день», — відповідає Владислав Лук’янов на запитання, скільки часу парламентаріям потрібно для розгляду й ухвалення державного бюджету.
А от Остап Семерак не виключає, що, аби не допустити цього, його політична сила може заблокувати роботу парламенту шостого скликання в останні дні його життя. «Теоретично це можливо, це було би правильне рішення. На жаль, на нашій фракції це поки що не обговорювалося, можливо, обговорюватиметься пізніше. Хоча, звичайно, не хотілося би, щоб останнє сесійне засідання цього парламенту запам’яталося черговими синцями та розбитими головами».
Утім, такі прецеденти в історії України вже були: державний бюджет на 2010 рік ухвалювався мало того що в квітні того ж таки 2010 року, та ще й у парламентській залі, із якої ще не вивітрився дим від шашок, незадовго до того запущених депутатами під час ратифікації «харківських угод».
Бі-Бі-Сі Україна

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply