Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Голова парламенту віддалився від керівника держави

Автор:

|

Лютий 18, 2021

|

Рубрика:

Голова парламенту віддалився від керівника держави
Дмитро Разумков

Дмитру Разумкову найбільше довіряють в Україні лише учасники опитування, проведеного працівниками аналітичного центру, створеного його батьком.

Порушив угоду
Один із депутатів пропрезидентської парламентської фракції «Слуга народу» (СН) поскаржився порталу «Українська правда» (УП), що Дмитро Разумков, голова Верховної Ради України (ВРУ), порушив «неписаний договір», укладений оточенням глави держави: «працюємо на одну людину — Зеленського». І, мовляв, «одразу почав вести свою гру».
Відтоді поступово дистанціювався від Зеленського, розчаруванням щодо якого поділився торік в інтерв’ю: «Усі люди змінюються, президент — не виняток. Тягар відповідальності, який несе той, хто прийшов до влади, й усвідомлення, що від твоїх дій і рішень іноді залежать і долі людей, і доля країни, накладає відбиток. Влада сьогодні в тебе є, а завтра її може не бути, а ось твої людські риси та моральні підвалини мають залишитися».
Коли п. Разумкова запитали, чи брав участь в ініційованому президентом опитуванні, відповів, що не зміг знайти волонтерів, які проводили «плебісцит». А коли президент зареєстрував законопроєкт про повернення скасованого Конституційним судом декларування доходів посадовців, спікер вніс альтернативний документ.
І лише він не голосував у Раді національної безпеки й оборони з» підтримані президентом санкції проти Тараса Козака, депутата проросійської парламентської фракції «Опозиційна платформа — За життя», та його телеканалів. А коли Зеленський закликав призначити першим віцепрем’єром Юрія Вітренка, спікер заявив, що не підтримає його.
І хоча запевнив журналістів, що не конфліктує з главою держави, оприлюднив у Facebook пафосне відео, на якому, сідаючи в крісло голови парламенту, заявив: «Починаємо працювати». У коментарях під цим роликом зауважили: «Схоже на передвиборчий ролик»; «Що, президентська кампанія вже стартувала?».
На запитання «На кого розраховане відео?» спікер відповів: «На моїх підписників. Тих, хто зі мною працює, кого я хотів би бачити частиною нашої великої команди. У минулому я політтехнолог. Так ось, до виборів потрібно починати готуватися наступного дня після попередніх. Але працювати в цьому напрямку у мене сьогодні мети немає». А на зауваження «Усі ваші останні інтерв’ю зводяться до однієї тези, що ви — конкурент президента», відреагував: «Будемо конкурувати в хороших справах і в хороших досягненнях для країни».

«Не проти підсадити»
Після того, як п. Разумков визнав себе конкурентом глави держави, джерело УП у фракції СН повідомило: «Як розповідають в оточенні Зеленського, президент був би не проти підсадити Руслана Стефанчука (першого заступника голови ВРУ. — Авт.) на щабель вище у парламентській ієрархії».
Джерело уточнило: «Офіс президента (ОПУ) вирішив не форсувати зміну керівництва парламенту, а для початку медійно прокачати Стефанчука. Для початку організували окрему від ВРУ пресслужбу, яка зараз активно його просуває в медіа. Крім цього, на представника президента в Раді працює окрема аналітична група на Банковій (вулиця в Києві, на якій розташований ОПУ. — Авт.)». 
«Слуга народу» додав: «Головне — віцеспікеру дають шанс проявити себе як державному менеджеру в новому проєкті. Мова про так звані трійки» Це близько 20 профільних груп, в кожну з яких входять відповідний голова комітету ВРУ, член уряду та заступник голови ОПУ. Їхнє завдання — скласти план і написати закони під програму президента. Змодерувати роботу «трійок», проконтролювати написання законів та простежити за їх розглядом в Раді якраз і має Стефанчук. Разумков у процес не залучений взагалі».
Коли його попросили прокоментувати це, то лише сказав, що «матеріал, який опублікувала УП є професійним і збалансованим». Але Кирило Тимошенко, заступник голови ОПУ, запевнив: «Разумков — частина нашої команди, один із лідерів команди, тому взагалі питань щодо того, що він не в команді, немає». А Олександр Корнієнко, голова партії СН, назвав чутками повідомлення, що президент нібито має намір замінити спікера, й запевнив: «Не бачу я жодної конфронтації ані між президентом і Разумковим».
Натомість Марія Карабач, речниця Руслана Стефанчука, заявила, що «позицію анонімних джерел не коментує, навіть якщо вони дуже достовірні». Отже, визнала достовірним те, що назвав чутками п. Корнієнко.
Своєю чергою, Михайло Подоляк, радник голови ОПУ, запевнив що президент не бачить проблеми у тому, що п. Разумков фігурує нині поруч із ним у рейтинґах потенційних кандидатів у президенти. Тим паче, що тільки заснований батьком голови Верховної Ради «Український центр економічних і політичних досліджень ім. Олександра Разумкова» оголосив, що, за даними проведеного ним опитування, спікеру довіряють 32 % респондентів, а Зеленському — 26,5 %. Але політолог Петро Олещук назвав ці результати «створенням якоїсь «віртуальної політичної реальності», де Разумков уже веде «бої» проти Зеленського і претендує на щось глобальне».
Як повідомляв «Міст», Дмитро Разумков — головна загроза Зеленському.

Ігор Голод

Коментарі експертів
Сергій Гайдай, голова Луганської обласної державної адміністрації:
— Казати, що Разумков — досі в команді Зеленського, більше не можна. Він на всю країну (так чи інакше) дав сигнал, що тепер він — самостійна політична фігура. Підозрюю, що біля нього створилася така атмосфера, коли кожен другий йому каже: «Дивись — рейтинґ Зеленського падає, тому що він робить багато помилок, зростає недовіра, люди шукають альтернативу, тож, можливо, це ти?». І його переконали, і він переконав себе, що це час для особистого політичного старту.

Ірина Геращенко, співголова фракції «Європейська солідарність»:
— Очевидно, що архітектори президентства Зеленського шукають уже запасні варіанти і намацують, хто може бути наступником. Один із варіантів, на який вони ставлять, — Разумков, адже очевидно, що серед 254 слуг іншого прізвища, гадаю, навіть самі виборці слуг не згадають.

Сергій Лещенко, журналіст і колишній народний депутат України:
— Разумков більше не партнер, а конкурент президента. Він будує свої окремі взаємини з олігархами та депутатами й робить це наперекір ОПУ, явно прагнучи самостійної політичної кар’єри. Веде самостійну гру, саботує ініціативи Зеленського та вибудовує особисті стосунки з олігархами. Все з прицілом на те, аби продовжувати власну політичну кар’єру вже після закінчення повноважень чинного президента.

Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:
— Заяви начебто про заміну Разумкова поширюють навмисне. Це цілеспрямований витік інформації. Попередження, мовляв, якщо будеш занадто швидко рухатися від президента, то можеш втратити посаду.

Євген Магда, директор Інституту світової політики:
— Посада спікера інституційно налаштована або на відкритий конфлікт із президентом та його офісом, або на повну сервільність і підпорядкованість президентській вертикалі. Разумков обрав третій варіант — уникає відкритого протистояння, не наважується вголос кинути виклик президенту, проте підспудно торпедує ключові президентські ініціативи й узагалі ніби грає за іншу команду. У спікера є окремі, достатньо резонансні позиції, але говорити зараз про те, що він готовий із шаблею над головою бігти в атаку на Зеленського, готовий від’їдати його електорат, поки що зарано.

Вадим Карасьов, директор «Інституту глобальних стратегій»:
— Є невдоволення спікером, є вимога, щоб він був абсолютно лояльний команді президента та вбудований у неї й її дисципліну. Це все призводить до того, що чутки про можливу заміну Разумкова небезпідставні. Звісно, є труднощі з тим, як відставити Разумкова, враховуючи, що у ВРУ є сили, які не зацікавлені, щоб її головою був Стефанчук, абсолютно вбудований у дисциплінарну команду Зеленського. Але якщо поставити жорстко питання, то заміна Разумкова на Стефанчука можлива, але поки що вирішили поставити на павзу і подивитися, чи витримає випробувальний термін Разумков. Проблема не в тому, залишиться він спікером, чи ні. Це тенденція, яка означає, що не потерплять у команді Зеленського автономної гри й інтересів. Або ти в команді, або ні.

Микита Трачук, політолог:
— Разумков та ОПУ виглядають як закляті друзі. Не явні вороги, але взаємини явно прохолодні. З часом може розвинутися відкритий конфлікт. Поки до цього не дійшло, Разумкова можуть спробувати збити на зльоті (вже є розмови, що його можуть усунути з посади). Втім, не виключаю варіант, що ОПУ та Разумков домовляться не відкривати «бойових дій».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply