Новини для українців всього свту

Monday, Jul. 4, 2022

Геополітичний шпагат

Автор:

|

Листопад 07, 2013

|

Рубрика:

Геополітичний шпагат

Київський телевізійний канал ТVі поскаржився глядачам, що прес-служби президентів Віктора Януковича й Володимира Путіна підозріло утримуються від коментарів про їхню зустріч у Сочі, яка відбулася 27 жовтня.

Готував нову Переяславську раду?
У прес-службі російського президента взагалі не захотіли розмовляти зі журналістом ТVі про зустріч Путіна з Януковичем і кинули слухавку. А в аналогічному українському офісі у відповідь на прохання прокоментувати чергове рандеву глави України з московським колегою зажадали офіційного запиту.
На сайті ж президента України було розміщено лише коротку інформацію про те, що зустріч у Сочі відбулася. А от про що на ній ішлося — ані слова. Це неабияк занепокоїло Олега Соскіна, директора Інституту трансформації суспільства, який видав таку розгнівану тираду: «Немає жодної інформації про те, для чого він туди їздив. Що Янукович там робив? Чи здавав Україну, готував нову Переяславську раду?.. Що це за приховування, що це за ігри? Що він робив у Сочі? Чи підписав акт капітуляції України? Чому досі не проведена прес-конференція? Скільки він буде з нами бавитися?»
Телеканал ТVі на своє ж запитання: «Тож, чому таку важливу зустріч глав обох держав, стосунки між якими протягом останніх місяців перебувають у напрузі, тримають у таємниці?» – відповів так: «За неофіційною інформацією, президенти обговорювали план «Б» на випадок непідписання Угоди про асоціацію з ЄС. За іншими джерелами, Путін пропонував Україні знижки на газ, аби та не була настільки категоричною й змінила своє рішення щодо вступу до Митного Союзу (МС)».
А київська газета «Україна молода» зауважила: «Непрямим доказом того, що в Мінську все ж таки говорили про газ, була буцімто присутність при розмові Януковича з Путіним нашого віце-прем’єра Юрія Бойка, який тривалий час очолював Мінпаливенерґо й нині курує двосторонні перемовини з Москвою».

Було зроблено пропозиції
За інформацією російського політолога Андрія Окари, «Януковичу там було зроблено пропозиції, від яких «дуже важко відмовитися». Володимир Фесенко, голова правління Центру прикладних політичних досліджень «Пента», також упевнений, що, «швидше за все, Путін запропонував Україні щось таке, що могло би змусити Януковича почекати з підписанням Угоди про асоціацію з Європейським Союзом (ЄС) — зокрема, це міг бути пільговий кредит розміром 5-10 млрд USD».
«Такий кредит принципово відрізняється від кредиту Міжнародного валютного фонду (МВФ) тим, що ці гроші дозволено використовувати на соціальні програми під час виборів президента, — пояснив п. Фесенко. — Це дасть Януковичу чимало можливостей для маневру. Він, наприклад, може сказати Європі, що наразі країна не готова до підписання угоди, оскільки ЄС надзвичайно багато хоче: відпустити Тимошенко на неприйнятних умовах. Янукович спробує знову натиснути на Євросоюз, і якщо нічого не вийде, домовиться з Російською Федерацією» (РФ).
За даними ж політолога Віктора Небоженка, директора соціологічної служби «Український барометр», «президент України Віктор Янукович виставив чіткі вимоги президенту РФ Володимирові Путіну — 30 млрд USD: 10 млрд USD — для сім’ї та бізнесу, ще 10 млрд USD – на зменшення ціни на газ, і 10 млрд USD — на соціалку». Але, додає експерт, «Путін не готовий іти на такі витрати, а Янукович вимагає цього негайно».
Пан Небоженко трактує їхній торг так: «Насправді це – питання політичного майбутнього обох президентів. Хто програє в цьому протистоянні, той змушений буде покинути політичну арену назавжди. Якщо Україна вийде з-під крила Співдружності Незалежних Держав (СНД) і РФ, то російська еліта не пробачить цього Путіну».

Маневрована дискусія
Вадим Карасьов, директор Інституту глобальних стратегій, переконаний: «Говорити про «тіньові» домовленості поки що зарано, тому що йде дуже серйозна в’язка позиційна маневрована дискусія. Путін розмірковує цю ситуацію в термінах геополітики й термінах сфер впливу. Його точка зору — така: підписуючи Угоду про асоціацію, Україна підпадає під сферу впливу ЄС як геополітичної, а не торгівельно-економічної величини. А Янукович міркує в торгівельно-економічних термінах. Тобто, дискусія точиться щодо того, чи вдасться поєднати ці точки зору».
Експерт ще й конкретизує: «Для Путіна зараз головне — не вступ України до МС, а непідписання угоди з ЄС. Окрім того, у Києві не виключають, що очікуваного документа у Вільнюсі можуть і не підписати. Тому обидві сторони готуються до плану «Б»: як жити, коли Вільнюський саміт нічого не змінить. Це не означає відмови від домовленостей із ЄС, iдеться лише про запасний варіант. Янукович умовляє Путіна, щоби реалізувати свій сценарій вирішення інтеграційної дилеми. Вочевидь, на думку українського президента, вирішення її полягає в тому, щоб одночасно бути учасником двох зон вільної торгівлі (ЗВТ) — ЄС і МС.»
За даними ж зазвичай добре поінформованої газети «Комерсант-Україна», під час зустрічі в Сочі Путін  таки намагався переконати Януковича, аби той відмовився від підписання Угоди про асоціацію з Євросоюзом. Причому, за твердженням київського видання, «бесіда Путіна та Януковича у форматі тет-а-тет, деталі якої тримають у суворій таємниці, тривала більш ніж п’ять годин, але українська сторона залишилася непохитною».

Примушування триває…
Відтак, подальші спроби примусити Україну вступати до складу МС не забарилися. 28 жовтня його постійно діючий наднаціональний регулюючий орган — Євразійська економічна комісія (ЄЕК) — оприлюднила своє рішення, котре, як виявилося, притримали на той випадок, якщо Володимир Путін усно «дотисне» Віктора Януковича. Однак, схоже, цього не сталося, бо наступного після зустрічі в Сочі дня таки був опублікований документ ЄЕК, у якому та наділила себе правом у односторонньому порядку переглядати ставки мит у ЗВТ між країнами СНД, асоційованим членом якого є, у тому числі, Україна.
А 29 жовтня Сергій Глазьєв, радник президента РФ із питань реґіональної економічної інтеграції, заявив у ефірі телевізійного каналу «Росія 24», що в разі вступу України до Шенгенської зони Росія запровадить для її громадян візовий режим. Сергій Таран, директор Міжнародного інституту демократій і Центру політологічних і соціологічних досліджень «Соціовимір», коментує погрозу п. Глазьєва так: «У такий спосіб він хоче показати, що люди, які заробляють гроші в Росії, не користуватимуться внутрішніми паспортами. Це – натяк для заробітчан, що в них можуть виникнути проблеми: вони опиняться в юридично сумнівному статусі на території Російської Федерації».
Та водночас Сергій Глазьєв зазначив, що Угода про асоціацію між Україною та ЄС не може бути підписана на листопадовому саміті «Східного партнерства» у Вільнюсі, бо цим документом «Україна порушує Договір про дружбу з РФ». Й уточнив: «Згідно зі статтею 13 нашого Договору про дружбу з Україною, ми зобов’язалися зближувати наше законодавство, прагнути створити Єдиний економічний простір. Угода про асоціацію закриває таку можливість. Тобто, українське керівництво порушує базовий Договір про дружбу з Росією, на якому будується весь фундамент наших двосторонніх відносин».
А оскільки в цьому договорі РФ зреклася тих теренів України, де компактно проживають етнічні росіяни, то радник п. Путіна своїми нагадуванням цілком недвозначно натякав на майбутні територіальні претензії Москви. Утім, російський політолог Андрій Окара запевняє: «До 29 листопада, саміту у Вільнюсі, стосунки між Україною та Росією будуть жорсткими з періодичними намаганнями щось змінити, але це ні до чого не призведе».
У цьому ж переконаний і п. Карасьов, який пояснює: «Хоча навіть якщо Янукович не підпише Угоди про асоціацію у зв’язку з небажанням випускати Тимошенко на волю, це не означатиме, що він автоматично підписує угоду про Митний Союз. Україна за жодних умов не буде членом МС».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply