Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 3, 2023

Генпрокурорка порушила кримінальну справу проти депутата ВРУ

Автор:

|

Вересень 23, 2021

|

Рубрика:

Генпрокурорка порушила кримінальну справу проти депутата ВРУ
Гео Лерос

Нагінки на народного депутата Гео Лероса в Україні сприйняли неоднозначно.

«Створення ілюзії»
Ірина Венедиктова, генеральна прокурорка України, порушила 14 вересня проти Гео Лероса (ім’я та прізвище при народженні — Георг Курехян), позафракційного депутата Верховної Ради, кримінальну справу «за фактом можливого вчинення готування до завідомо неправдивого показання свідка (потерпілого) для надання слідчим органам». Наступного дня вона доручила цю справу Державному бюро розслідувань (ДБР).
Начальник його головного слідчого управління (ГСУ) Максим Зінорук пояснив, що підставою для справи стало опубліковане 13 серпня в Telegram-каналі Online анонімне відео. На ньому, за словами слідчого, «особа, схожа на народного депутата України Гео Лероса, підшукує співучасників для імітації нападу на себе».
«За це він забажав у невстановленого співрозмовника гроші. Метою імітації могло бути створення у суспільстві ілюзії погроз на його адресу нібито за політичну діяльність, але головною ціллю могла бути дискредитація органів державної влади. Попередня кваліфікація кримінального правопорушення — готування до злочину та введення в оману суду або іншого уповноваженого органу», — доповнив він.
Позаяк п. Зінорук не конкретизував «імітацію нападу», переповімо те, що видно й чути на відео з неякісними звуком і зображенням, яке слугувало підставою для кримінальної справи. Велика частина картинки на відео з невідомою метою розмита — видно тільки чоловіка, схожого на депутата Лероса, який, за словами анонімного автора відео, сидить 24 липня в одному з офісних центрів у Києві.
Судячи з ракурсу зйомки, кадри з нібито Леросом є відеозаписами з камер спостереження. На відео чоловік, зовні схожий на депутата, отримує пакет від розмитого співрозмовника, який каже, що «тут 60 тис. доларів у євро». Після цього схожий на Лероса чоловік пропонує співрозмовнику організувати «триходівку», яка передбачає фізичний напад на нього з метою дискредитації представників влади, й забирає пакет. Наприкінці відеозапису закадровий голос просить Лероса «покаятися і назвати ім’я замовника», оскільки «зворотний відлік часу пішов».

«Чому не раніше?»
Начальник ГСУ ДБР запевнив: «Слідство встановило цінних свідків, розголошення відомостей про яких на цей час може зашкодити досудовому розслідуванню. Але інформація, якою вони володіють, має важливе значення для встановлення всіх обставин кримінального правопорушення».
Утім, цю заяву сприйняли доволі неоднозначно. Адже українські правоохоронці, які далеко не завжди належно виконують свої обов’язки, негайно ж відреагували на опубліковане анонімом в Telegram-каналі. Столичне управління поліції того ж 13 вересня відрапортувало, що «вивчає відеозапис», який «буде долучено до матеріалів кримінального провадження». Але, по-перше, генпрокурорка порушила його щойно… наступного дня.
По-друге, вже наступного дня після оприлюднення відео були «встановлені цінні свідків» у кримінальній справі, підставою для порушення якого слугувало відео з неякісними звуком і зображенням. Депутат Лерос пов’язав оперативність щодо нього з критикою ним влади, за яку його виключили торік із пропрезидентської парламентської фракції «Слуга народу» (СН).
Він зауважив у Facebook, що на відео повністю сфабрикований звук і замазано 70 % екрану. І що воно датоване 24 липня 2020 року, попри те, що він на ньому в теплій куртці. І що насправді отримав гроші як арткуратор на створення муралів.
Депутат також наголосив: «Тема розмови була зовсім інша. Це монтаж кількох епізодів у різні роки. Фрагмент із передачею грошей відбувається за великої кількості свідків, тому що це не є злочином чи секретом, це було до того, як я став депутатом, саме у такий спосіб київська влада виділяла кошти на підтримку мистецьких проєктів».
За словами київського журналіста Юрія Смирнова, двоє його співрозмовників у керівництві фракції СН розповіли йому, що про відео, яке слугувало для порушення кримінальної справи проти депутата, було відомо давно, але Леросу давали шанс перестати паскудити. А один із керівників фракції зізнався: «Чому не раніше його опублікували? Тому що допік».

«Пік» перманентно
Причому «пік» перманентно. Приміром, торік 29 березня виклав в Інтернеті відео, на яких Денис Єрмак, брат керівника офісу президента Андрія Єрмака, обговорював із юристом і позаштатним співробітником Служби безпеки України призначення на державні посади. Згодом ці співрозмовники Єрмака заявили, що він отримав за призначення головою Держгеокадастру Олександра Луцького 100 тис. USD, 10 тис. USD із яких передав своєму брату. Але 11 серпня, Київський апеляційний суд визнав оприлюднене Леросом недостовірним.
Натомість 22 квітня останній опублікував, за його словами, досьє на депутата пропрезидентської парламентської фракції СН» Миколу Тищенка. А 29 квітня розповів, що міністр енергетики України Герман Галущенко є фігурантом кримінальних справ.
Своєю чергою, 6 вересня звинуватив Володимира Зеленського, що той «має наміри подати воду в окупований Крим та імплементувати формулу Штайнмаєра», яка передбачає надання спершу тимчасового особливого статусу окупованим територіям Донбасу, а після виборів там — постійного. 10 вересня Лерос запропонував Зеленському попросити Путіна присвоїти Андрію Єрмаку звання «заслуженого працівника Федеральної служби безпеки РФ» — у зв’язку з особистим внеском у зрив спеціальної операції зі затримання бойовиків російської приватної військової компанії «Ваґнер».
Як повідомляв «Міст», Гео Лерос заявляв про корупцію у вищих ешелонах влади.

Ігор Голод

Коментарі експертів
Андрій Золотарьов, керівник київського аналітичного центру «Третій сектор»:
— Виявляється, не тільки боротьба з корупцією перетворилася на бізнес з високим доходом. У нас «правдивість» у політиці також дуже добре оплачується. Виходить, що «правдоруб» — на зарплаті. Добре б дізнатися, в кого?

Володимир Фесенко, голова правління київського Центру прикладних політичних досліджень «Пента»:
— Не впевнений у достовірності цього відео, не можу ані підтвердити, ані спростувати його автентичність. Але виникає низка запитань. По-перше, чому це відео з’явилося тільки зараз, через рік після нібито зйомки? По-друге, хто знімав і для чого? Щодо відео, на якому фігурує Лерос, можна припустити, що знімали для контролю й для ймовірного подальшого шантажу Лероса. Але хто знімав? По-третє, хто дає гроші? Чомусь зображення людини, яка передає гроші, ретельно замилене. Здавалося б, якщо викривати Лероса, то треба викривати й тих, хто його фінансує. Проте, можливо, той, хто передавав це відео, сам був причетний до цієї зйомки, і не хоче підставлятися. Загалом, великий простір для різноманітних конспірологічних версій. Але вкотре підтверджується одна зі закономірностей української політики: на кожного «компрометера» знайдеться свій компромат або на кожного розповсюджувача компромату знайдуть компромат проти нього.

Руслан Рябошапка, колишній генеральний прокурор України:
— Незалежних прокуратур, Державного бюро розслідувань та поліції немає. Вони керуються політичною волею свого керівництва чи керівництва держави. До того часу, поки прокурор і керівник ДБР будуть своїми, правди не дізнаються. Так само щодо Гео Лероса — можуть мститися, використовуючи інструменти правоохоронної системи — ДБР чи прокуратуру й фіскальну службу.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply