Новини для українців всього свту

Monday, May. 16, 2022

Формула президента Макрона для України

Автор:

|

Червень 29, 2017

|

Рубрика:

Формула президента Макрона для України

Експерти наразі стримано сприйняли візит Президента України у Францію.

Відповідь Путіну
Хоча Петро Порошенко вперше зустрічався 26 червня в Парижі зі своїм французьким колегою за посадою Еммануелем Макроном, той чекав його на ґанку Єлисейського палацу. Фотокореспонденти засвідчили світлинами, що глави держав при цьому дружньо обіймалися.
Богдан Яременко, колишній генеральний консул України в Единбурзі та Стамбулі, зауважив із цього приводу: «Порошенка прийняли в Парижі в Єлисейському палаці. І це важливо, бо мало хто знає, і чомусь ніхто не каже про те, що Великий Тріанонський палац Версалю, де Макрон приймав Путіна, насправді споруджувався як місце королівських утіх із куртизанками. Не виключено це і була відповідь Макрона Путіну на особистісні образи з боку російської пропаганди». «І друге. Макрон закрив питання про те, що освічені французи знають про Анну Київську. Все знають. І Москві там нічого ловити», — додав дипломат.
Так п. Яременко коментував запевнення п. Макрона на його спільній із Порошенком прес-конференції: «У нас — дуже давні історичні стосунки між нашими країнами. Анна Київська була королевою франків і це дуже важливо у контексті нашої тисячолітньої спільної історії».
Ця згадка про доньку Ярослава Мудрого пролунала у відповідь Путіну, котрий заявив 29 травня, що французько-російські відносини нібито розпочалися зі шлюбу згаданої киянки з Генріхом I 1051 року. Однак у Росії сказане п. Макроном почули не всі. Адже практично всі тамтешні інтернет-провайдери заблокували доступ до французького аналога YouTube — Dailymotion. Бо в Кремлі явно не зраділи не лише відповіді президента Франції Путіну про те, звідки насправді королева Анна Ярославна.
Еммануель Макрон також заявив під час спільної прес-конференції з Петром Порошенком: «Ми з Німеччиною визнаємо факт аґресії з боку Російської Федерації (РФ) щодо України. Також ми визнаємо анексію Криму, що вона є незаконною. Ми знаємо, хто розв’язав війну».
Явно не до шмиги Кремлю були й запевнення президента Порошенка після перемовин із президентом Макроном: «Ми провели ґрунтовні перемовини по порядку денному наших двосторонніх відносин. Ми домовилися про те, щоб прискорити проведення двосторонньої економічної міжурядової комісії. Ми домовилися про конкретні напрямки співпраці в енергетичній сфері, в т. ч. я підняв питання активізації роботи зі залучення французьких інвесторів у галузі переробки сміття. Дуже важлива наша співпраця в сільськогосподарській, переробній промисловості та покращення інвестиційного клімату».
За словами Петра Олексійовича, в Єлисейському палаці «обговорювалось також питання створення природних і комфортних умов для французьких компаній в Україні, що буде запорукою активізації та розширення французьких інвестицій у різні галузі, в т. ч. в сонячну енергетику». Своєю чергою, президент Франції підтвердив, що вони «дуже детального розмовляли про двосторонні відносини, про ситуацію загалом».

Готова продовжити
Еммануель Макрон також запевнив: «Франція готова продовжити зусилля в «нормандському форматі» і ми готові провести нову дискусію в рамках «нормандського формату». Ми налаштовані продовжити мінський процес… Ми підтримуємо ідею щодо активної співпраці саме в «нормандському форматі» зі залученням Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ). Це те, що я пропонував всім сторонам».
Президент Франції також повідомив журналістам, що він спілкувався з українським колегою про те, що вони могли б запропонувати під наступної зустрічі в «нормандському форматі» цілу серію умов для того, щоб з усіх сторін запропонувати конкретні рішення для виходу з кризи. За словами президента Франції, він не хоче, що б дискусія щодо виконання мінських домовленостей завершилася нічим.
Президент Макрон також повідомив, що зустріч лідерів України, Франції, Німеччини та РФ відбудеться наприкінці червня — початку липня цього року й додав: «Стосовно дати — її обговорюють. Це буде десь між кінцем червня — початком липня».
Відтак, він наголосив: «У нас є кілька місяців, щоб у рамках цих угод досягти успіхів. Розумію, що для когось це не ідеальний формат, але поки що я не бачив кращих пропозицій. Щонайменше я їх не зрозумів. Нам ще необхідно буде передбачити час для принципових дискусій, і йдеться не про те, що написано, а про виконання того, що написано. Зараз пріоритетом є не почати все з нуля з будь-яким іншим процесом, намагаючись переглянути принципові засади, а реалізація вже існуючих варіантів вирішення ситуації. Сторони конфлікту на Донбасі мають узгодити та виконати свої зобов’язання. Ми реально налаштовані продовжувати «мінський процес». Ми підтримуємо ідею відновлення активної співпраці в «нормандському форматі» зі залученням ОБСЄ. Моє бажання, і ми про це балакали, щоб ми могли під час нашої наступної зустрічі в «нормандському форматі», справді запропонувати цілу серію нових умов, аби з усіх боків знайти конкретні рішення для виходу з кризи».

Шляхом маленьких кроків
27 червня Костянтин Єлісєєв, заступник голови Адміністрації Президента України, конкретизував: «На сьогоднішній день існує домовленість, що найближчим часом, бажано до саміту G20 (запланованого на 7-8 липня ц. р. — Ред.), провести телефонну конференцію лідерів «нормандського формату» за участю керівників Спеціальної моніторингової місії (СММ) ОБСЄ. При цьому планується, що розмова лідерів має бути предметною, докладно підготовленою та націленою на ефективне вирішення нагальних проблем у галузі безпеки на Донбасі».
Чиновник пояснив, що йдеться про підготовку відповідного набору пріоритетних питань, які можна було б подати на розгляд сторін. Зокрема — як домогтися повного дотримання режиму припинення вогню, надати безперешкодний доступ СММ ОБСЄ до всіх тимчасово окупованих районах Донецької та Луганської областей, забезпечити безпеку міжнародних спостерігачів, розведення сторін і відведення важкої техніки, створення умов для виведення російських військ і озброєння з території окупованого Донбасу, а також звільнення заручників.
Заступник голови адміністрації президента України підсумував: «Так звана формула Макрона передбачає спільну цілеспрямовану роботу, щоб шляхом маленьких, але конкретних кроків забезпечити повне виконання мінських домовленостей. При цьому є розуміння, що рішення ключових питань «пакету безпеки» мінських домовленостей є першочерговим».

Ігор Голод

Коментарі експертів
Богдан Яременко, колишній генеральний консул України в Единбурзі й Стамбулі:
— Макрон також визнає неефективність мінських домовленостей, але заявляє про необхідність їх виконувати, бо не бачить нічого кращого. Тобто продовжується все те, що ми бачили рік тому за Франсуа Олланда, за Барака Обами: всі розповідають, що мінські домовленості не працюють, але не бажають шукати іншого формату, між тим роблять якісь заяви, що інший формат і зміст домовленостей, в принципі, всіх би влаштували. Важко сказати, що думає з цього приводу сам Макрон: він ще не проявив себе, щоб можна було легко аналізувати, що він має на увазі в специфічних ситуаціях, коли каже, наприклад, що поки що не бачив пропозицій для врегулювання кращих, ніж мінські домовленості. Зараз дуже важко сказати, чи є взагалі в когось якесь бачення, чи кожен грає в тактичну гру. У Макрона складна позиція: він, враховуючи наростання суперечностей між європейцями та США, не може зробити щось, що не буде погоджено з Анґелою Меркель. Адже це означатиме руйнування й внутрішньоєвропейської єдності. А Меркель поки категорично виступає за Мінські домовленості.

Катерина Зарембо, заступник директора київського Iнституту світової політики:
— За підсумками візиту можна відзначити кілька моментів: що Макрон, на відміну від свого попередника Олланда, не стільки гратиме «другу скрипку» у тандемі Німеччина-Франція, а, вірогідно, сам може стати локомотивом перемовного процесу, принаймні, поки що французький лідер демонструє щодо цього певний ентузіазм. По-друге, риторика Макрона щодо РФ, мабуть, найбільше відповідає очікуванням України від Франції за усі три роки війни. Щодо «формули Макрона», то наразі важко сказати, чи стане вона поштовхом для врегулювання конфлікту, адже її деталі достеменно невідомі. Найважливіше — як ця формула буде сприйнята з боку Кремля. Питання не стільки у формулі, скільки у політичній волі Росії урегулювати конфлікт, яка наразі відсутня. Однак бажання нового президента Франції активно займатися питанням врегулювання, при цьому чітко визначаючи, хто несе відповідальність за розпалювання конфлікту, — однозначний плюс для України.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply