Новини для українців всього свту

Monday, Oct. 18, 2021

Феміда активізувалася

Автор:

|

Листопад 12, 2015

|

Рубрика:

Феміда активізувалася
Олена Лукаш

Олена Лукаш

Певне пожвавлення у справі безрезультатно досі розшукуваної колишньої чиновниці Олени Лукаш суспільство сприйняло як відволікання уваги від інших «топ-тем».

«Усі ви пам’ятаєте…»
9 листопада ц. р. в Києві відпустили під домашній арешт Олену Лукаш, міністра юстиції часів президентства Януковича. Про її затримання повідомила 5 листопада Олена Гітлянська, прес-секретар Служби безпеки України (СБУ), котра пояснила при цьому: «Усі ви пам’ятаєте її (Лукаш. — Ред.) зухвалі виступи, заяви часів найпекельніших днів Майдану. Також ви пам’ятаєте рішення, які були нею візовані, у т. ч. «закони 16 січня». Гадаю, усе це буде предметом дослідження правоохоронних органів. Я думаю, що це — не остання наша зустріч із приводу затримань посадовців режиму Януковича. І для того, щоб це було не останнє затримання, ми не будемо розкривати деталей операції».
Натомість Владислав Куценко, прокурор Генеральної прокуратури України (ГПУ), поінформував про зовсім інші причини затримання екс-міністра: «Олена Лукаш повернулася в Україну, де її й затримали. У нас є інформація, яка може підтверджувати можливість учинення п. Лукаш злочину за частиною 5 статті 191 (розкрадання коштів у особливо великих розмірах) і статті 366 Карного кодексу України (службова підробка). Питання в тому, що в період літа-осені 2013 року п. Лукаш, зловживаючи своїми службовими обов’язками, за попередньою змовою з іншими працівниками Міністерства юстиції, фактично штучно провела тендерні процедури з метою реалізації загальнодержавної програми адаптації законодавства України до законодавства Європейського Союзу та заволоділа грошовими коштами на загальну суму більш ніж 2,5 млн грн». Щоправда, прокурор додав, що «це — тільки один із епізодів, який буде досліджуватися щодо п. Лукаш».

«Фактично викрали»?
Сама ж екс-міністр заявила 5 листопада: «Ніякого затримання стосовно мене не застосовувалося. Це була добровільна явка. Останні півтора року я ні на один день не покидала території України, перебувала весь час тут і активно співпрацювала зі слідством, передавши правоохоронним органам пояснення розміром із Велику радянську енциклопедію».
Її адвокат Андрій Смирнов також заперечив цього дня сказане правоохоронцями, запевнивши: «Ніякого затримання моєї підзахисної не було. Вона — на волі, вона не затримана, протоколу затримання досі не складено, я зі своєю підзахисною перебуваю у приміщенні ГПУ, де планується проведення слідчих дій». Але водночас він твердив, що нібито не відповідає дійсності відео, продемонстроване співробітниками СБУ.
А на ньому екс-міністр повідомила: «Мене звати Олена Лукаш, сьогодні, 5 листопада 2015 року, я перебуваю у місті Києві, і зараз разом зі співробітниками контррозвідки СБУ я направляюсь для дачі пояснень, показань, допиту в Генеральній прокуратурі України. Ніякого тиску на мене не здійснювали, звичайна нормальна людська розмова зі співробітниками контррозвідки пройшла спокійно, толерантно… Зараз я добровільно направляюсь для дачі показань».
Адвокат суперечив самому собі. Бо, заперечуючи заяву п. Лукаш, що вона «добровільно направляється для дачі показань», і наголошуючи, що «ніякого затримання не було», він твердив: «Її затримали десь півтори години тому. Людину фактично викрали, бо мені невідомо, у якому напрямку відвезли мого клієнта і де вона перебуває зараз». Схоже, сказане клієнткою адвоката Смирнова явно суперечило його плану щодо її захисту.

«Є інформація…»
Тим часом п. Гітлянська запевнила: «Олена Лукаш за весь час розслідування не виходила на контакт зі слідством». Натомість Андрій Портнов, колишній перший заступник глави адміністрації Януковича, котрий теж перебуває у розшуку з приводу злочинів тодішньої влади на Майдані, зауважив, що проти п. Лукаш не порушено жодної справи. «Олена буде виправдана, а ми візьмемо на себе її захист в міжнародних судових органах», — пообіцяв він.
Однак п. Куценко запевнив: «Зараз у нас відкрито карне провадження за 255-ю статтею Кримінально-процесуального кодексу, тобто діяльність злочинної організації Януковича. Там ми досліджуємо різні епізоди: і економічних злочинів, і злочинів проти волі й особистої свободи, і в т. ч. злочинів проти активістів Євромайдану. Організатором цього злочинного угрупування є безпосередньо Віктор Янукович. У нас є інформація, яка буде перевірена в рамках цього провадження, щодо можливої причетності, зокрема, і п. Лукаш до злочинів режиму Януковича та її участі у цій злочинній організації».
Андрій Левус, колишній заступник голови СБУ, а зараз — народний депутат від «Народного фронту», пояснив: «Якщо п. Лукаш до цього часу й розглядалася правоохоронними органами як фігурант подій Майдану, то в рамках справи за фактом». «Причетність Олени Лукаш до подій Революції гідності, щодо якої є публічна доказова база, — зазначає він, — стосується двох епізодів — це оцінка з боку Мін’юсту застосуванню сили проти протестувальників і підготовка «законів 16 січня».

«За тією ж схемою»
Так чи інакше, але 6 листопада Печерський суд Києва постановив узяти Олену Лукаш під варту на два місяці з правом застави 5,1 млн грн. Та хоч її оперативно вніс депутат Верховної Ради від «Опозиційного блоку» Вадим Новинський, ГПУ відпустила підозрювану з електронним браслетом щойно 9 листопада.
Між тим політолог Вадим Карасьов уважає, що події навколо п. Лукаш будуть розвиватися за тією ж схемою, за якою йшло розслідування щодо екс-нардепа Олександра Єфремова, справу якого поклали в «довгу шухляду». Він також звернув увагу на те, що після затримання Геннадія Корбана, лідера партії УКРОП, «виникло питання і про представників інших політсил». «Частина громадськості була здивована, чому відбулося таке гучне затримання п. Корбана і низки інших представників політсил, але не торкнулося видних функціонерів режиму Януковича», — пояснив політолог.
Із цим погодився Валентин Гладких, політичний експерт аналітичної групи «Левіафан». «Усі ці затримання, які сталися після Корбана, схоже, здійснюються просто для того, щоб у суспільства склалося враження, що правоохоронна система працює і працює неупереджено — проти всіх, незважаючи на їхні політичні погляди й уподобання», — вважає він.

«Можуть убити»
Своєю чергою, Ігор Луценко, член парламентської фракції «Батьківщини», занепокоєний тим, що п. Лукаш може повторити долю Михайла Чечетова. Народний депутат спрямував 7
листопада звернення до генпрокурора Віктора Шокіна, у якому закликав: «Прошу негайно забезпечити охорону Олені Лукаш з огляду на таке. 23 лютого ц. р. Вадим Новинський вніс заставу за Михайла Чечетова (він був першим заступником голови парламентської фракції
соратників Януковича з Партії реґіонів (ПР). — Ред.) у розмірі 5 млн грн. 28 лютого п. Чечетов, за офіційною версією слідства, викинувся з вікна власної квартири. У той же час певні обставини загибелі політика дають підстави сумніватися в тому, що це було самогубство. 6 листопада ц. р. все та ж особа внесла заставу за Олену Лукаш — усе тих же 5 млн грн. З огляду на важливість п. Лукаш як свідка у справах щодо злочинів режиму Януковича, необхідно убезпечити її від посягань на життя та здоров’я».
Із цим погодився Зорян Шкіряк, радник міністра внутрішніх справ України: «Лукаш справді можуть убити. Вона — реальний носій інформації про злочини «межигірськоі мафії», їхні незаконні оборудки та співпрацю з Кремлем із розвалу України».

Ігор Голод

До слова
ГПУ підтвердила закінчення терміну перебування під заставою Олександра Єфремова. Як розповів Сергій Горбатюк, начальник управління спецрозслідувань, із одного з лідерів ПР зняли браслет. Відповідаючи на запитання, чи означає це, що п. Єфремов тепер має можливість утекти і повністю залишається без контролю, він відповів: «Контролю немає. Але застава 3,7 млн грн залишається». Сам же генпрокурор Шокін, втомившись від такої «бурхливої» діяльності, узяв коротку відпустку.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply