Новини для українців всього свту

Saturday, Jul. 24, 2021

Фарс із відставкою

Автор:

|

Березень 03, 2016

|

Рубрика:

Фарс із відставкою

Віктор Шокін

Після вистави у Верховній Раді України (ВРУ), яка супроводжувалася провалом відставки прем’єр-міністра, у Києві не виключають чергового фарсу.

«Говорять одне, а роблять…»
16 лютого Петро Порошенко обнадіяв співгромадян новиною: «Сьогодні вранці я мав зустріч і ґрунтовну розмову з генеральним прокурором. Я звернувся до Віктора Миколайовича (Шокіна. — Ред.) з пропозицією, щоб він написав заяву про відставку. Генеральна прокуратура України (ГПУ) не змогла заручитися довірою суспільства. І саме тому на порядку денному стоїть питання про відставку генпрокурора».
Але того ж дня джерело в ГПУ повідомило інформаґенції «Українські новини», що п. Шокін ще 15 лютого пішов у… відпустку. А оскільки, за законом, не можна звільняти з роботи того, хто у відпустці, заява Президента нагадала його попередню — про потребу відставки прем’єра, яка закінчилася, даруйте, пшиком.
Щоправда, 17 лютого Юрій Луценко, керівник парламентської фракції «Блоку Петра Порошенка» (БПП), пояснив ситуацію з Віктором Шокіним: «Президент із ним зустрівся й отримав від нього заяву про відставку. Поки ВРУ її не затвердить, він виконує обов’язки».
19 лютого Святослав Цеголко, прес-секретар Президента, повідомив, що «Шокін написав заяву про звільнення. Вона сьогодні надійшла до Адміністрації Президента. Сам бачив».
Але ж якщо генеральний прокурор, як твердив п. Луценко, уже вручив главі держави заяву про відставку 17 лютого, то навіщо присилати її ще раз 19-го? І чому він не повернувся з відпустки, щоби Президент отримав можливість його звільнити, щоб ГПУ якомога раніше очолив його наступник, у котрого роботи — непочатий край?
Того ж 17 лютого на радіостанції «Голос столиці» Валентина Гладких, політолога й експерта аналітичної групи «Левіафан», запитали: «А чому Президент розмістив на своєму сайті звернення, у якому просить п. Шокіна піти у відставку, якщо у нього є право внести пропозицію до парламенту щодо відставки генпрокурора?»
«Президент, мабуть, гадає, що він — найрозумніша істота в цій країні. Він думає, що може ставити питання про недовіру уряду, і потім десять людей із його фракції можуть не голосувати за цю постанову у ВРУ… Ці люди кажуть одне, думають третє, а роблять четверте», — відповів політолог.

«Порошенко цього боїться»
Того ж дня журналісти запитали в Мустафи Найєма, депутата з фракції БПП: «Чи зможе ВРУ відправити у відставку Шокіна?» «Все залежить від того, які аномалії, бурі, я так розумію, сонячні, погода, не знаю, що впливає на фракцію, цілком можливо, що і не знайде голосів, подивимося», — відповів той. А отже — не виключав, що з п. Шокіним повторять те, що і з прем’єром.
Також 17 лютого Ігор Луценко, депутат із фракції «Батьківщини», заявив на телеканалі «112 Україна»: «Впевнений, що є величезне бажання п. Порошенка продовжувати працювати в цьому режимі ручного управління прокуратурою, який фактично склався. Підозрюю, що п. Шокін залишиться на своєму посту. Зараз, наскільки я знаю, ніхто не бачив його заяви, є тільки слова».
А 18 лютого Владислав Куценко, прокурор ГПУ, повідомив, що його начальник знову продовжив собі відпустку. Відтак адвокат Ростислав Кравець прогнозував того ж дня в коментарі «Газеті по-українськи»: «Відставку генпрокурора відтермінують щонайменше на три місяці. В інформаційне поле викинуть якусь новину, щоб відволікти увагу суспільства. Це дасть змогу «заморозити» ситуацію».
«Президент боїться відпускати п. Шокіна, бо досі не знайшов йому заміни. На цю посаду може потрапити кандидатура, котра заважатиме п. Порошенкові спокійно розвивати свій бізнес. Чи не буде покривати злочинні схеми Ігоря Кононенка, бізнес-партнера Президента. Глава держави цього боїться», — пояснив юрист.
Своєю чергою, 19 лютого п. Куценко нагадав у коментарі інтернет-виданню «Українська правда», що «поки Президент не задовольнить цього рапорту, а ВРУ більшістю голосів не дасть згоди на звільнення, п. Шокін і надалі займатиме посаду генпрокурора». «Враховуючи політичну ситуацію, яка склалась у країні, ми не виключаємо будь-яких рішень. Поки питання остаточно не буде вирішено, підбирати й обговорювати кандидатів на цю посаду — зарано», — додав він.

«Відбуваються торги»
Як бачимо, шанси на те, що заклик Петра Порошенка до Віктора Шокіна, щоб той звільнив свою посаду, був насправді лише грою на публіку, доволі великі. Того ж 19 лютого адвокат Анна Маляр заявила в ефірі радіостанції «Голос столиці»: «Мені здається, що навіть Президент і сам генеральний прокурор точно не знають — піде він чи ні. Зараз відбуваються торги, й я можу просто аналізувати позицію сторін і вже з неї робити висновок. Приміром, Джо Байден, віце-президент США, публічно позитивно оцінив відставку п. Шокіна. Тобто США спробували закрити двері за генпрокурором, аби він не повернувся в ГПУ. Відповідно, позицію однієї зі сторін ми з вами розуміємо. Із другого боку, це могла бути частина стратеґії з відставкою прем’єр-міністра, яка нібито не вийшла, і відставка генпрокурора була фальстартом. У такому разі він зараз разом із Президентом шукатиме способи повернутися».
Натомість на запитання про те, чому п. Порошенко не відправив п. Шокіна у відставку, а лише порадив піти, юрист відповіла: «Мені здається, що це була ота частина багатоходівки з відставки прем’єра. Президент закликав до відставки не лише генерального прокурора, а й прем’єра. Очевидно, він розраховував, що у відставку підуть обидва. І, можливо, з боку Президента посада генпрокурора розглядалася як обмін за відставку прем’єр-міністра, або навіть плата, а коли відставки прем’єра не сталося, то Президент, можливо, відчуває, що зарано вистрелив із проханням до генпрокурора».
Щоправда, Олександр Кодола, депутат із фракції «Народного фронту», запевнив 22 лютого на радіостанції «Голос столиці»: «Це — зовсім інша ситуація, ніж була при голосуванні щодо Кабінету Міністрів, тому що я у ВРУ не знаю жодного депутата, котрий буде підтримувати генпрокурора. Це питання вже давно назріло і наша фракція також буде одноголосно голосувати за його звільнення».
І 22 лютого у парламенті зареєстрували проект постанови Президента про надання згоди на звільнення генпрокурора. Однак 29 лютого п. Куценко повідомив, що йому «наразі невідомо, коли Шокін повернеться з відпустки».

«Кандидатура замовчується»
Попри це у фракції БПП, як повідомив 19 лютого депутат Найєм, уже обговорювали кандидатуру наступного генпрокурора. А ним хочуть бачити… Юрія Луценка, котрий, утім, відреаґував на це досить гостро — мовляв, «ніяких офіційних пропозицій із цього приводу не отримував».
Та й політичний аналітик Ярослав Павловський не вважає його серйозним претендентом на крісло генпрокурора. «Після всіх скандалів, що відбулися у стінах ГПУ, п. Порошенко просто не зважиться призначати туди керівником таку контраверсійну фігуру. Інформація щодо п. Луценка радше є «качкою», запущеною, щоб виміряти градус настрою у суспільстві».
Натомість Анатолій Гриценко, лідер партії «Громадянська позиція», можливо, жартома, повідомив: «Є ще потужніший варіант — Віталій Кличко, лідер президентської партії. Зростом вищий, кандидатський ступінь має, мови іноземні знає, не судимий, та й випиває менше».
Іншого претендента назвали, посилаючись на джерела в кулуарах ВРУ, журналісти видання «Апостроф». Це — Павло Жебрівський, глава Донецької обласної військово-цивільної адміністрації, але той запевнив: «У мене є робота, важка і дуже відповідальна. Не менш відповідальна, ніж посада генерального прокурора. На моє глибоке переконання, територіальна цілісність України і розвиток України залежать від того, як буде розвиватися Донецька область». На уточнююче ж запитання — чи погодився б він очолити ГПУ — п. Жебрівський відповів: «Скоріше ні, ніж так».
Називали в кулуарах заміною п. Шокіну й Анатолія Матіоса, головного військового прокурора, котрий також не забарився з реакцією: «Нісенітниць не коментую».
Того ж 19 лютого п. Маляр пояснила на радіостанції «Голос столиці»: «Кандидатура (наступного генпрокурора. — Ред.) замовчується, тому що, за Конституцією, це мусить бути
креатура Президента. Глава держави розуміє, що йому буде складно знайти голоси за нового прокурора, котрий буде його особистою креатурою, тому він настільки довго утримував п. Шокіна, аж до цієї кульмінації з відставкою прем’єра, яка не відбулася».

Ігор Голод

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply