Новини для українців всього свту

Sunday, May. 16, 2021

Фальсифікації — масові

Автор:

|

Жовтень 02, 2012

|

Рубрика:

Фальсифікації — масові

Схоже, ЄС заспокоїв українську владу, що визнає результати парламентських перегонів

Авторитетний політолог Віталій Портников дійшов висновку, що «європейці приймуть диктатуру Януковича в обмін на відмову від зв’язків із Росією».

Лідери — ті ж

Позаяк у публікаціях про передвиборні перегони зазвичай наводять результати опитувань, за кого має намір голосувати електорат, одразу ж стисло поінформуємо, що з минулого тижня рейтинґи партій, які претендують на потрапляння до Верховної Ради (ВРУ), не зазнали змін. За результатами вісімнадцятої хвилі моніторинґового дослідження «Україна й українці», яке Центр соціальних і марке тинґових досліджень «Соціс» проводив зі 7 до 17 вересня ц. р. спільно з Інститутом політичних і етнонаціональних досліджень імені І. Кураса Національної академії наук України, найбільше голосів — 21,2 % — здобуде Партія реґіонів (ПР), яка зараз при владі.

Натомість Всеукраїнське об’єднання (ВО) «Батьківщина», чий виборчий список поповнили інші опозиціонери, а очолює ув’язнена, а отже, незареєстрована Центральною виборчою комісією (ЦВК) Юлія Тимошенко, обіцяють підтримати 17,2 % опитаних. Прохідний п’яти відсотковий бар’єр долають також іще дві партії — «Український демократичний альянс за реформи» (УДАР), за який готові проголосувати 12,7 % респондентів, і Комуністична партія (КПУ) із 9,4 % голосів опитаних.

Усе ще недобирають голосів ВО «Свобода», яке обіцяли підтримати на виборах 3,4 % респондентів, і партія «Україна — Вперед!», за яку висловилися 3,2 % опитаних. Інші партії набирають менше ніж відсоток підтримки виборців. А відмовилися відповідати або не знають, що сказати, 18,4 % громадян.

Щоправда, при цьому українці демонструють високий рівень електоральної активності, адже близько 80 % виборців готові чи схиляються до того, щоб узяти участь у волевиявленні. Зокрема, відповідаючи на запитання про готовність до участі у виборах, 54 % зазначили «точно, так»; 26,4 % — «швидше, так»; 4,7 % — «швидше, ні»; 10,8 % — «точно, ні»; натомість складно було відповісти лише 4 % опитаних.

Соціологія — політтехнологія?

Однак Ігор Тищенко, експерт соціологічної групи «Рейтинґ», зізнався в ефірі телеканалу ТVі, що по телевізору показують лише «правильні» рейтинґи: «Оприлюднюємо (результати соцопитувань. — Авт.) для всіх. Вони потрапляють, скажу чесно, в ефір тільки тоді, коли це вигідно владі, яка контролює ефіри». При цьому він уточнив, що йдеться про ефіри центральних телеканалів: «Тобто в ефір «Інтера» чи Савіка Шустера на Першому національному ми потрапляємо, коли ПР виграє».

А Олег Медведєв, політтехнолог Об’єднаної опозиції, зауважив у ефірі цього ж телеканалу, що всі соціологічні дослідження занижують справжній рейтинґ партії «Батьківщина»: «Уся історія виборчих кампаній починаючи з 2002 року — першого виходу БЮТ (тоді ще. — Авт.) на вибори — традиційно свідчить, що соціологія завжди цій політичній силі недодає».

Своєю чергою, Віталій Бала, директор Аґенції моделювання ситуацій, стверджує, що «сьогодні ніхто не знає, скільки яка з політичних сил набере», тому «соціологічні дані не відповідають дійсності: є округи, де більше за 55 % опитаних відмовляються відповідати».

«І, як правило, вони не підуть голосувати за владу, — запевняє цей експерт, пояснюючи: — Люди просто не хочуть показувати це заздалегідь». Відтак п. Бала вважає соціологічні дані, згідно з якими в змаганні за електоральні симпатії українців лідирує ПР, фальсифікованою технологією влади. І пояснює: «Коли кажуть: що би ви не робили, ПР займе перше місце — це технологія. Насправді реальних підстав для цього немає».

Бо, за словами цього політолога, «Луганська та Донецька області — це 15 % усіх виборців України, і зараз є інтриґою, хто ж посяде друге місце». Отож Віталій Бала переконаний, що «300 провладних голосів у парламенті після виборів — це міф»: «У них реально не може бути 300 голосів за жодних умов, але питання в тому, чи буде серед мажоритарників 20—30 нормальних людей. Тоді в парламенті можливе еволюційне оновлення».

Найбрутальніше — у п’ятницю

Тим часом, як твердить уже в підзаголовку своєї публікації київська газета «Україна молода», «фальсифікації при формуванні дільничних виборчих комісій стали масовим явищем по всій Україні». А депутат парламентської фракції «Наша Україна» — «Народна самооборона» (НУНС) і активістка УДАРу Ірина Геращенко написала у «Фейсбуці»: «Влада в Україні любить найбільш брутальні речі проводити в п’ятницю ввечері: у передвікендовій тиші та благодаті… Із різних реґіонів повалила інформація про брутальні порушення при формуванні дільничних комісій. В Ірпені представника УДАРу вивели зі жеребкування в наручниках. У Полтаві було два види номерків для жеребкування — складені в трубочку «правильні» і в товстий джгут — опозиційні… На Хмельниччині опечатану кімнату для жеребкування відкрили представники окружних виборчих комісій (ОВК) від влади й провели відбір необхідних членів дільничних виборчих комісій (ДВК) лише у своїй присутності».

Формування ДВК по всій Україні наприкінці минулого тижня, і справді, супроводжувалося повідомленнями про зловживання з боку представників влади. Зокрема, в Ірпені жеребкування при формуванні окружних дільничних виборчих комісій у виборчому окрузі № 95 було грубо сфальсифіковане в інтересах Петра Мельника, кандидата від ПР. Про це заявив Євген Жовтяк, кандидат від «Української платформи «Собор». За його словами, «мельниківці» в ОВК обдурили решту членів, сказавши, що йдуть на обід, але швидко «повернулися на другий поверх». Підступи до столу, де відбувалося «жеребкування», були щільно оточені «бойовиками» Мельника.

А в окрузі № 211 у Києві з «технічних» причин із жеребкування випали пропозиції до складу ДВК від Сергія Терьохіна, кандидата від Об’єднаної опозиції. Натомість окружком виборчого округу № 135 (Приморський район Одеси), де балотується «реґіонал» Сергій Ківалов, відхилив список кандидатур, запропонованих ВО «Свобода», до складу ДВК.

І такі прояви спостерігаються в багатьох «гарячих» округах. Хитрощі «реґіонів» із різним скручуванням жеребків зафіксував «ударівець» Тарас Кутовий в окрузі №151 на Полтавщині. Його довірена особа, яка сфотографувала ці папірці, потрапила на допит у прокуратуру.

Парадокс, але в деяких округах УДАР зазнає утисків як опозиція, а в деяких — є ставлеником правлячого режиму. Скажімо, у 212-му окрузі в Києві (Позняки, Осокорки, Харківський масив, Бортничі) представники 12 партій, близьких до влади, не захотіли брати участь у жеребкуванні при формуванні ДВК. Так, кандидат від «Батьківщини» Анатолій Ярема й незалежна Тетяна Мовчан визначили: справжній ставленик влади — «ударівець» Кирило Куликов. Серед тих партій, через «угоди» з якими УДАР зайшов у ОВК, — Християнська демократична партія України та «Молодь до влади».

Ольга Айвазовська, керівник громадської мережі «Опора», яка спостерігає за виборами, резюмувала: «Головні порушення на цих виборах — застосування адмінресурсу й прямий підкуп виборців. Якщо відзначати не порушення, а загальні тенденції, які, на жаль, у нас у цій кампанії леґалізовані, то на першому плані — жеребкування щодо членів окружних і дільничних комісій. Спершу так формували ОВК, тепер — ДВК. Інколи жеребкування проводилося з порушенням процедури, інколи людина, яка витягувала «неправильний» жереб, просто підглядала й тягнула правильний».

За твердженням п. Айвазовської, ЦВК прийняла постанову щодо змін порядку жеребкування учасників процедури розподілу посад у ДВК, унаслідок чого було проведене одне жеребкування на весь округ, а не між суб’єктами виборчого процесу на кожній із дільниць: «Це призвело до того, що розподіл непропорційний не тільки в межах однієї дільниці, а й у межах усього округу. В окружних виборчих комісіях є певна більшість, яка ухвалює рішення, що виходять за межі повноважень ОВК».

«Опора» надсилає сиґнали про виявлені факти, заяви, але їх спускають на рівень місцевих прокуратур, ті шлють це в ОВК, які залишають їх без розгляду. І це є маніпуляцією, що набагато гірша, ніж прикрі інциденти з обливанням фарбою кандидатів і провокації з боку представників ПР щодо громадських активістів, які аґітують проти них», — констатує Ольга Айвазовська.

То визнають чи ні?

Володимир Горбач, політичний аналітик Інституту Євро-Атлантичного співробітництва, прогнозує після парламентських виборів можливе введення санкцій проти українських посадовців. А пояснює так: «До виборів нічого бути не може, тому що це — віха для демократичної системи… Усі висновки робитимуться за підсумками».

А от політолог Віталій Портников уважає, що, навпаки, «європейці приймуть диктатуру Януковича в обмін на відмову від зв’язків із Росією». Навіть попри те, що днями Штефан Фюле, комісар Європейського Союзу (ЄС) із питань розширення та Європейської політики сусідства, ще раз застеріг Україну, що «жовтневі парламентські вибори мають бути підготовлені та проведені згідно з міжнародними стандартами, включаючи повагу до свободи засобів масової інформації (ЗМІ), рівний доступ до ЗМІ та свободу зібрань».

А депутат Європейського парламенту Павел Залевський схиляється до думки, що міжнародне співтовариство, швидше за все, визнає парламентські вибори в Україні вільними й чесними, хоч це автоматично не розв’яже проблем у взаєминах між українською державою та ЄС. Такі міркування євродепутат висловив на міжнародній конференції «Парламентські вибори в Україні: фінальний відлік», яка відбулася 25 вересня у Брюсселі: «Гадаю, що процедури будуть дотримані в частині недопущення масових фальсифікацій. Я не очікую таких фальсифікацій… Я очікую, що на певному мінімальному рівні буде можливо сказати, що вибори відбулися справедливо й вільно. Але це не вирішить наявних проблем у відносинах між ЄС і Україною».

Водночас він підкреслив, що справжньою метою проведення виборів в Україні є боротьба за ресурси: «Що таке українські вибори? Ідеться про гроші для тих, хто виграє, але не про забезпечення інтересів виборців. Це є просте й жорстке визначення». Польський політик пояснив також, що не всі в ЄС, зокрема й на рівні Кетрін Ештон, Верховного представника ЄС зі зовнішніх справ та політики безпеки, є компетентними в українському питанні. Що ж, остаточно ми пересвідчимося в цьому щойно після того, як дізнаємося їхню оцінку виборів в Україні вже по завершенні самих виборів.

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply