Новини для українців всього свту

Monday, Apr. 12, 2021

ЄС кличе, але застерігає. В Україні резолюцію Європарламенту сприйняли специфічно

Автор:

|

Листопад 03, 2011

|

Рубрика:

ЄС кличе,  але застерігає. В Україні резолюцію Європарламенту сприйняли специфічно

Упродовж минулого тижня українська держава «перетравлювала» документ, прийнятий щодо неї Європарламентом.

Дороговказ-дилема

Ухваленою 27 жовтня стосовно України резолюцією Європарламент поставив перед нею дороговказ-дилему: якщо її екс-прем’єр і лідер партії «Батьківщина» Юлія Тимошенко, засуджена за нібито перевищення повноважень при укладанні «газових» угод до семи років ув’язнення й позбавлена ще протягом трьох років права обіймати державні посади, вийде на волю й візьме участь у наступних виборах, то Київ матиме перспективу членства в Європейському Союзі (ЄС), якщо ж ні — то «бувайте здорові». На це законодавчий орган ЄС вказав уже в першому пункті свого документа: «Європарламент… уважає, що поглиблення відносин між ЄС і Україною й пропонування Україні європейської перспективи мають велике значення та є в інтересах обох сторін; визнає прагнення України, згідно зі статтею 49 Договору про ЄС, за умови, що буде дотримано всіх критеріїв, включаючи повагу до принципів демократії, прав людини, фундаментальних свобод і верховенства права».

Наступний пункт документа конкретизує, що Європарламент «засуджує обвинувальний вирок колишньому прем’єр-міністру Тимошенко як порушення прав людини та зловживання судовою системою для політичного переслідування провідних опозиційних політиків України; наголошує на тому, що закон, який був вибірково застосований до пані Тимошенко, походить із радянських часів і передбачає карне переслідування за політичні рішення, тоді як статті 364 та 365, які наразі розглядаються Верховною Радою України (ВРУ), не відповідають стандартам ЄС і ООН».

Відтак законодавчий орган ЄС «закликає українську владу забезпечити справедливий, прозорий і неупереджений судовий розгляд апеляції Юлії Тимошенко, якщо вона її подаватиме, й інших судових процесів проти членів колишнього уряду; наполягає на тому, що пані Тимошенко необхідно дати змогу скористатися зі свого права на повноцінну участь у політичних процесах уже зараз і на майбутніх виборах в Україні».

А, вочевидь, тому, що керівництво України й після попередніх застережень ЄС запевняло, що її євроінтеґрація триватиме попри ізоляцію лідера опозиції за ґратами, третій пункт резолюції Європарламенту уточнює: він «занепокоєний тим, що судовий процес проти Юлії Тимошенко повністю суперечить проголошеній українським урядом відданості демократії та європейським цінностям».

Не забув законодавчий орган ЄС і про ще одну жертву нинішнього керівництва України, заявивши в четвертому пункті документа, що він «висловлює свою щиру стурбованість триваючим перебуванням під вартою колишнього міністра внутрішніх справ Юрія Луценка, якому поки що не було винесено вироку, й іншими аналогічними справами». Тому в п’ятому пункті резолюції Європарламент «наполягає на тому, що всі судові процеси проти колишніх і чинних високопосадовців уряду повинні проводитись із дотриманням європейських стандартів справедливості, неупередженості, прозорості та незалежності». Здавалося б, на цьому можна поставити крапку, але…

Вочевидь, сумний досвід непорозумінь між ЄС і українським керівництвом змусив законодавчий орган Євросоюзу ще раз наголосити в шостому пункті його резолюції на тому, що, «якщо не буде переглянуто вирок Юлії Тимошенко, це поставить під загрозу підписання угоди про асоціацію та її ратифікацію, ще більше віддаляючи країну від реалізації її європейської перспективи». Європарламент «висловлює занепокоєння певними ознаками згортання демократичних свобод, а також можливим перетворенням державних інституцій на інструменти здійснення партійних завдань і політичної помсти». А от у 10-му пункті резолюції Європарламенту взагалі йдеться про його «стривоженість повідомленнями про погіршення свободи та плюралізму преси в Україні», тож він «закликає владу вжити всіх необхідних заходів для захисту цих невід’ємних аспектів демократичного суспільства, а також утриматися від будь-яких спроб кон­тролювати, прямим або непрямим чином, зміст повідомлень у національних мас-медіа».

З одного боку…

Як сприйняли ці застереження Європарламенту в самому ЄС? Приміром, Радослав Сікорський, міністр закордонних справ Польщі, нагадавши, що остаточних рішень стосовно асоціації України з ЄС ще не ухвалено, дорікнув президентові України, що той намагається «торгуватися з Європою», яка вимагає перегляду справи Юлії Тимошенко. Тож голова польського зовнішньополітичного відомства попередив Україну: «Коли торгуєшся, то можеш переоцінити свої сили».

Своєю чергою, авторитетне французьке видання Le Point розцінило резолюцію Європарламенту як «погрозу не ратифікувати угоди про асоціацію з Україною, якщо ця країна не відмовиться від політичного переслідування Юлії Тимошенко».

А як відреаґував на те офіційний Київ? Доволі специфічно. З одного боку, президент Янукович визнав, що «проблеми, про які говориться в рішенні (Європарламенту. — Ред.), існують». Відтак запевнив: «І ми працюємо над їх вирішенням. Більшість із них — проблеми попередніх років, навіть радянських. Усе, що ми робимо останнім часом, треба було зробити давно. Країну потрібно модернізувати. Завдання, яке ми ставимо собі, — у грудні підписати угоду про асоціацію, яка би мала європейську перспективу для України. Це — моя принципова позиція й позиція більшості українського суспільства. Ми повинні мати зобов’язання з обох сторін».

Водночас, міністр зовнішніх справ України Костянтин Грищенко стверджував: «Ми також звернули увагу й на критичні елементи резолюції. Їх буде враховано в процесі реалізації проголошених президентом України системних реформ, які базуються на засадах демократії й верховенства права». І навіть Василь Кисельов, народний депутат із парламентської фракції Партії реґіонів (ПР), прогнозує: «Я вважаю так: Тимошенко подала апеляцію, її буде розглянуто. І я переконаний, що буде прийнято виважене рішення в рамках українського законодавства».

А Володимир Литвин, голова ВРУ, порівнявши резолюцію Європарламенту з «батогом і пряником», закликає: «До цього документа потрібно поставитися з усією серйозністю». А також прогнозує: «Це буде темою гострої дискусії наступного пленарного тижня». Але стосовно скасування парламентом статті Кримінального кодексу, за якою засуджено Юлію Тимошенко, спікер висловлюється скептично: «Я — за те, аби ми вирішили цю проблему. Але як мотивувати ВРУ, як змусити її голосувати?».

З іншого ж…

Фразою: «Неможливо досягти миттєвих результатів» президент дав привід запідозрити його в намірі щонайменше відтермінувати вимоги ЄС щодо Юлії Володимирівни. І навряд чи лише від свого імені соратник Віктора Януковича по ПР і нардеп із її парламентської фракції Олена Бондаренко заявляла би, що «для України є неприйнятним і неприпустимим, коли за наполегливими рекомендаціями Європарламенту ми повинні втручатися в судовий процес». Голова ж ради Національного банку України та колишній міністр закордонних справ Петро Порошенко зауважив у ефірі телевізійного ток-шоу «Шустер Live»: «Бачу особистісний конфлікт, який заважає моїй країні йти в Європу».

А Тарас Чорновіл, перший заступник голови комітету ВРУ в закордонних справах, навіть спрогнозував реакцію Віктора Януковича на документ Європарламенту: «Чи впливають усі ці резолюції на президента Януковича? По-перше, я не впевнений, що він їх читає. Йому дають якісь дайджести, якісь коментарі. Чи він читав сам текст, я не знаю. Насправді ніхто не знає, що взагалі планує робити Віктор Янукович. Я розумію, що він не хоче до Росії. Путін його зневажає. Але він вирішив гратися з ЄС у досить дивну гру — шантаж Росією. Мовляв, забудьте про справу Тимошенко й дайте нам стовідсоткову ґарантію членства, незважаючи на те, що ми витворяємо. Європа, звичайно, на такі поступки ніколи не піде. Пан Янукович ще продовжуватиме бавитися цим шантажем і вимагатиме перспективи членства в ЄС, чого не буде за жодних обставин, якщо взяти до уваги те, що в нас робиться. Віктор Янукович також зірве перемовини й не поїде у Брюссель розмовляти на певних умовах, унаслідок цього зірветься саміт, бо не буде на ньому що парафувати».

Однак політолог-міжнародник Геннадій Друзенко не радить президентові України сподіватися на шантаж ЄС утягуванням України в інтеґраційні проекти Росії. Арґументи експерта — такі: «Очевидно, що ЄС буде робити все від нього залежне, щоби зблизитися з Україною, але певні межі не буде перейдено, інакше ЄС зрадить сам себе, ту базу, на якій його створено, — базу спільних цінностей, як її часто називають».

Сергій Таран, директор Міжнародного інституту демократій, також уважає, що «поки що виглядає на те, що українська влада не готова йти на виконання вимог Заходу». «У Януковича ще є шанс змінити свою позицію, хоча такі шанси я оцінюю як 40 на 60 (40 — змінить свою позицію, 60 — не змінить), — висловлює міркування експерт і додає: — Не дотримуючись демократичних норм, можна отримати лише міжнародну ізоляцію».

Причому, за даними пана Тарана, українська влада ладна вже була звільнити пані Тимошенко, але… Тут експерт припускає: «Гадаю, що президента хтось переконав, що Україні, по-перше, не загрожує міжнародна ізоляція. А по-друге, навіть якщо так станеться, для нього особисто це не закінчиться нічим сумним. І хтось у цьому його переконав буквально кілька тижнів тому». На думку директора Міжнародного інституту демократій, перед Віктором Януковичем постав вибір: «євроінтеґруватися або ж бути авторитарним лідером, на якому буде зав’язано багато дій, і це виявиться важче, ніж просто інтеґруватися в ЄС». Вердикт експерта із цього приводу: «Мені здається, що, власне, оці тижні, що залишилися до саміту Україна—ЄС, мають бути вирішальними для президента Януковича в тому плані, чи готовий він зробити той чи інший вибір».

 Ігор Голод

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply