Новини для українців всього свту

Thursday, Jul. 7, 2022

ЄК очікує вирішення «проблеми Тимошенко» до 19 листопада

Автор:

|

Листопад 14, 2013

|

Рубрика:

ЄК очікує вирішення «проблеми Тимошенко» до 19 листопада

Головна перешкода на шляху до підписання Угоди про асоціацію України з Європейським Союзом (ЄС) — справа Юлії Тимошенко.

Дедлайн — 19 листопада
Єврокомісія (ЄК), керівний орган ЄС, 10 листопада закликала Україну якнайшвидше ухвалити ті закони, котрі є, водночас, передумовами її асоціації з ЄС. Зокрема, вирішити до 19 листопада «проблему Тимошенко». Пітер Стан, представник єврокомісара з питань розширення й політики добросусідства Євросоюзу Штефана Фюле, укотре нагадав: «Ми повністю підтримуємо зусилля місії Європейського парламенту Пета Кокса й Олександра Кваснєвського для досягнення цієї мети. Їхня остаточна доповідь у Європарламенті матиме вирішальне значення».
Цю остаточну доповідь про готовність України до асоціації з Євросоюзом спостерігачі Кокс і Кваснєвський представили у Брюсселі ввечері 13 листопада. Після цього документ передали на розгляд Ради ЄС, засідання якої заплановане на 18 листопада ц. р. Однак коли журналісти запитали в Олександра Кваснєвського про результати чергових перемовин із президентом України Віктором Януковичем і спікером парламенту Володимиром Рибаком, то спостерігач Європарламенту відповів: «Складно, усе дуже складно».
Бо хоч для розробки чергового законопроекту щодо лікування за кордоном засуджених у парламенті й було створено робочу групу, до якої ввійшли депутати з фракції провладної Партії реґіонів (ПР) й опозиціонери, до своєї головної мети вони просуваються вкрай повільно, адже повсякчас сваряться між собою. Бо навіть після того, як прибічники п. Тимошенко йдуть на чергову поступку, аби посприяти її лікуванню в Німеччині, бо українським лікарям вона не довіряє, «реґіонали» вигадують нову відмовку.

Не встигають навмисно?
Але навряд чи є сенс їх переповідати, бо суть – не в них, а в цілком очевидному намірі влади затягнути вирішення головної перешкоди підписанню Угоди про асоціацію з Євросоюзом на листопадовому саміті «Східного партнерства», щоби поставити керівництво ЄС перед фактом: мовляв, не встигли з «питанням Тимошенко», оскільки завадила завжди в усьому винна «невістка»-опозиція. Тим більше що президент Янукович сподівається, що неабияк налякав Брюссель своїми останніми візитами до президента Путіна, який, заплющивши очі на п. Тимошенко, прийме Україну у свої обійми, щоби не втрачати її як ринок збуту своїх товарів.
Урешті-решт, це затягування «питання Тимошенко» спонукало 11 листопада київську газету «КоммерсантЪ-Украина» до висновку: навіть якщо компроміс у робочій групі й буде знайдено, Київ напевно не встигне виконати всі процедури, аби звільнити екс-прем’єра до Вільнюського саміту. Як вважає видання, навіть якщо групі з вирішення долі екс-прем’єра й удасться узгодити остаточний проект, виникає нова проблема — брак часу.
Вимогу місії Кокса-Кваснєвського, щоби на позачерговому засіданні Верховної Ради закон про лікування ув’язнених був прийнятий у цілому, «КоммерсантЪ-Украина» розцінив як нереальну. Газета погоджується при цьому з депутатом-«реґіоналом» Володимиром Олійником, який заявив: «Такий графік навряд чи можливий. Якщо хоч один депутат скаже, що в нього є поправка до закону, то я вас вітаю: ми автоматично входимо в процес підготовки до другого читання, що навіть за скороченою процедурою триває сім днів».
Київський часопис зазначає, що в такому разі закон удасться прийняти не раніше, аніж 22 листопада. А опубліковано його буде не раніше, ніж 25 листопада. Тож до Вільнюського саміту, запланованого на 28-29 листопада, технічно неможливо буде отримати судовий дозвіл на виїзд Леді Ю за кордон. Відтак, на думку журналістів на позачерговому засіданні конференції президентів Європарламенту Пет Кокс і Олександр Кваснєвський будуть змушені констатувати невиконання Києвом ключової вимоги ЄС.

Крига скресла?
Геннадій Москаль, депутат від опозиційної партії «Батьківщина»,  повідомив12 листопада, що напередодні ввечері робочій групі з підготовки законопроекту «для Тимошенко» таки вдалося налагодити роботу: «Учора все зрушило з місця. Врахуйте, що ми за 6-7 з 19 поправок (до законопроекту. — Ред.) знайшли консенсус. Зараз уже виписали закон, і видно, де прогалини. Тобто, побудували будинок – і видно, де немає вікон, а де немає дверей. Усе одно далі треба продовжувати працювати. Ми взяли за основу всі законопроекти. Із кожного вибрали раціональне зерно, але, може, із деяких узагалі нічого не візьмемо».
Депутат висловив, відтак, сподівання, що робота групи піде «більш конструктивно», пояснивши: «Перший день є перший день. До обіду я взагалі не вірив, що ми після обіду щось зможемо прийняти. І здвиг пішов, але тяжко». Окрім того, п. Москаль запевнив: «Ми мусимо дійти спільного рішення. Сьогодні приїжджають Кокс і Кваснєвський, ми повинні показати законопроект. Завтра – позачергова сесія, і там виноситься тільки це питання. Багато було суперечок на засіданні групи, але в політику ми не втручалися, суперечки були тільки в юридичній площині».
Тим часом відкриття карної справи проти захисника Юлії Тимошенко Сергія Власенка, звинуваченого Генеральною прокуратурою в побитті його вже колишньої дружини, спонукало політтехнолога Тарас Березовця до висновку, що Віктор Янукович не хоче звільняти Юлію Тимошенко. А прийшов до нього експерт таким чином: «Зараз Європа чекає на рішення в справі Тимошенко, а натомість іде прямий тиск зі загрозою арешту її захисника. Це – прямий сигнал Європі від влади, що не буде ніякого ухвалення закону про лікування Юлії Тимошенко, який відбувся показово наступного дня після зустрічі Віктора Януковича з Володимиром Путіним».
Політтехнолог зауважив, що такими діями влада вводить в оману як європейців, так і росіян: «У Януковича — геополітичні «гойдалки». Сьогодні рух у бік Європейського Союзу — отже, посадили Маркова (депутат із фракції ПР. — Ред.). Завтра рух у бік Росії — отже, заморозили ухвалення законопроекту Тимошенко. Янукович робить настільки непередбачувані речі, що не здивуюсь, якщо завтра буде якийсь сигнал стосовно того, що справа Тимошенко вирішуватиметься. Ці дії остаточно збивають із пантелику наших європейських партнерів і росіян. Сьогодні вони вельми здивовані, і ніхто не може зрозуміти, що має намір робити Янукович. Можу сказати точно, що він жодним чином не має наміру інтегруватись у Митний союз чи Євразійський. Є два варіанти: або Янукович підписує асоціацію з Євросоюзом, або ні — і Україна залишається в нейтральному статусі».
Пан Березовець також запевняє, що президент перебуває в полоні власних емоцій: «Соратники переконали Януковича в тому, що не варто відпускати Тимошенко до останнього моменту, оскільки Європа й так із нами все підпише. Моє враження — Януковичу хочеться підписати асоціацію з Євросоюзом, але не ціною звільнення Тимошенко».
Олексій Голобуцький, заступник директора Агенції моделювання ситуацій, теж переконаний, що мета п. Януковича та його соратників у парламенті — «підписати асоціацію, залишивши Тимошенко в тюрмі»: «Янукович просто доведе ситуацію до краю, до останнього дня, і ще раз засвідчить те, що, загалом, у цій країні все вирішує він. І помилує (Юлію Тимошенко. — Ред.). Принаймні, це може бути одним із варіантів. Помилує й покаже, що ані Верховна Рада, ані опозиція, словом, ніхто не може нічого зробити, окрім нього самого, що, в принципі, не суперечить дійсності».
Якщо ж євроінтеграція України буде під загрозою зриву, Європа проявить певну принциповість. Але, знову ж таки, ми бачимо, що ситуація зараз починає змінюватися. Дуже багато європейських експертів і політиків говорить про те, що не може доля держави залежати від однієї людини, навіть дуже впливової. І влада намагається довести все до такої ситуації, коли і Європа, і багато інших гравців скажуть: що ж, підпишімо зараз асоціацію, а всі інші питання будемо вирішувати вже після цього.

Ігор Голод

До слова
Що ближчий саміт у Вільнюсі, то більше істерії навколо підписання Угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Наприклад, радикальна угорська партія «Йоббік» уже висунула свої умови до України: створення спеціального угорського округу на Закарпатті.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply