Новини для українців всього свту

Friday, Feb. 26, 2021

Два президенти — для держави Україна забагато?

Автор:

|

Серпень 03, 2017

|

Рубрика:

Два президенти — для держави Україна забагато?

Позбавлення Михайла Саакашвілі українського громадянства може призвести до нового протистояння в Україні.

«Спеціально поїхав»
Петро Порошенко, перебуваючи 17-18 липня ц. р. з візитом у Тбілісі (Грузія), двічі відповідав на запитання журналістів про те, чи відбудеться екстрадиція його колишнього грузинського колеги за посадою Михайла Саакашвілі на батьківщину, де щодо нього порушені кілька карних справ за звинуваченням в розтраті державних коштів і перевищенні повноважень.
Сам же п. Саакашвілі зауважив 24 липня у Facebook: «Президент України спеціально поїхав у Батумі після офіційної тбіліської частини візиту, щоб обговорити це питання (екстрадиції. — Ред.) із фактичним керівником грузинської влади Іванішвілі в його резиденції Урекі під Батумі. Їхня таємна зустріч тривала понад дві години і майже повністю була присвячена мені».
Екс-президент Грузії також запевнив, що п. Іванішвілі — повністю «російський проект» і найбільший приватний акціонер «Газпрому», відтак, резюмував: «Союз двох олігархів-мільярдерів, керівників країни, проти людини без грошей і будь-якої посади, тобто мене. На жаль, доводиться констатувати факт, що Порошенко в цій ситуації поводиться не як президент і гарант Конституції, а просто як гендляр душами — підключив ресурси бізнесмена Ріната Ахметова. Його телеканал закупив для показу фільм про мене, знятий на газпромівські гроші на замовлення Іванішвілі, а його кишеньковий «опозиціонер» Олег Ляшко знову став голосно кричати про те, що мене час вислати з України».
Нагадаємо, що про позбавлення Михайла Саакашвілі українського громадянства першим повідомив Ігор Мосійчук, народний депутат України від Радикальної партії Олега Ляшка. А 26 липня Державна міґраційна служба (ДМС) пояснила, що отримала з Генеральної прокуратури (ГПУ) передані тій грузинською стороною матеріали щодо п. Саакашвілі, опрацювала їх і спрямувала на розгляд комісії з питань громадянства при президенті України.
Своєю чергою, Антон Геращенко, радник міністра внутрішніх справ, нагадав: «Рішення про скасування статусу громадянина приймається в разі, якщо особа, яка бажає отримати громадянство України надала свідомо неправдиві дані — тобто, збрехала, представила фальшиві документи або приховала важливий факт зі своєї біографії».

«Зумовлено поданням»
Відтак журналіст київського інтернет-видання «Українська правда» звернувся за поясненнями до «джерела в оточенні президента», яке запевнило: «Він втратив громадянство, бо під час заповнення документів на отримання українського громадянства написав, що не має судимості, а насправді мав — по ньому кілька тяжких справ у Грузії. ДМС вирішила, що Саакашвілі не мав права в Україні отримати громадянство, й анулювала рішення».
Сам же вигнанець, котрий у цей час відвідував родичів у США, опублікував у Facebook відеозвернення, в якому стверджував, що «докази» у його справі — брехня, оскільки нової справи проти нього у Грузії не порушували, кваліфікував позбавлення його громадянства як прямий і однозначний сигнал українському суспільству — «більше жодних ігор у демократію» й запевнив: «Я живу в Україні вже понад 13 років, брав участь у трьох революціях: Революції на граніті та двох Майданах! У мене лише одне єдине громадянство — українське й їм не вдасться мене його позбавити! Зараз мене хочуть змусити отримати статус біженця. Цього не буде! Не збираюсь ніде залишатися та отримувати якийсь статус! Буду домагатися законного права повернутись в Україну!».
Більше того, Михайло Саакашвілі заявив, що його підпис в анкеті на громадянство — сфальшований! Він порівняв факсиміле з цих документів зі своїм — вони разюче різняться. На що Володимир Ар’єв, народний депутат України, слушно припустив, що громадянство п. Саакашвілі надали на підставі фальшивих документів. «Виявилося, що анкету в ДМС, з якої матеріали пішли в Адміністрацію Президента (АП) 2015 року готували та подавали його помічники, а не він сам. Ще й заднім числом оформлювали», — стверджує депутат. — І якщо підпис не Саакашвілі, тоді це значно серйозніше ніж просто брехня в анкеті».

Справжній підпис Михайла Саакашвілі на президентській бібліотеці в Грузії

А Павло Богомазов, адвокат екс-президента, повідомив: «Плануємо подавати адміністративний позов до адміністративного суду. Зараз збираємо документи від державних органів». А 27 липня кількасот соратників Михайла Саакашвілі по очолюваний ним партії «Рух нових сил» протестували проти припинення його українського громадянства на Майдані Незалежності й під АП, де відбулися короткі сутички між ними та силовиками. Щойно після цього до будівлі АП пропустили ініціативну групу».
Того ж 27 липня в інтернет-виданні «Українська правда» повідомили, що в його розпорядженні опинився «документ ГПУ за березень 2015 року», в якому зазначено: «Аналіз запитів грузинської сторони у сукупності з доповіддю Бюро демократичних інститутів та прав людини Організації з безпеки та співпраці в Європі, резолюцією Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ) щодо Грузії, а також численних публікацій у засобах масової інформації стосовно Саакашвілі дає підстави вважати, що запит про його видачу був зроблений з метою переслідування за політичні переконання».
В «Українській правді» зауважили: «Документ ГПУ датований 31 березня 2015 року й містить перелік справ, порушених грузинською стороною проти Саакашвілі. При цьому указ про надання громадянства України Саакашвілі Президент Порошенко підписав через місяць — 29 травня 2015 року, тобто на момент, коли вже було відомо про порушення цих справ».

Реакція не забарилася
Це, звісно, не могло не слугувати приводом для припущень політиків і журналістів. Навіть лояльний щодо Президента Віталій Кличко, міський голова Києва, зауважив: «Важливо, щоб із України і про Україну йшли позитивні новини. Про успішні перетворення. Дуже важливо втілювати зміни, а не створювати скандали. Рішення щодо позбавлення громадянства Саакашвілі позитивним я не вважаю».
Пішов у контратаку і сам Михайло Саакашвілі. Він заявив, що президент США має підстави говорити про спроби уряду України 2016 року зменшити шанси Дональда Трампа на перемогу на виборах. Про це він заявив в інтерв’ю американському телеканалу CNN. «Ми в Україні цінуємо підтримку народу України з боку США. Ми воюємо з росіянами. Світ має віддати українцям належне за їхній героїчний спротив, але з іншого боку президент Трамп мав рацію. Мають місце брудні ігри, розпочаті деякими українськими олігархічними колами, — заявив він. — Мене позбавили громадянства з тих самих причин, через які я отримав проблеми з Путіним: виступив проти його олігархічного, корумпованого режиму».

Грузія готується
Грузинська влада сподівається, що, як тільки Михайло Саакашвілі повернеться в Україну, Київ зможе почати процес його видачі Тбілісі. Як заявила Тея Цулукіані, міністр юстиції Грузії, це не політичний, а правовий і слідчо-прокурорський процес. Вона нагадала, що Тбілісі вимагав екстрадувати п. Саакашвілі ще 2014-го і 2015 року. За словами міністра, його звинувачують у побитті депутата парламенту, розтраті близько 4 млн USD, розгоні мирного мітинґу в листопаді 2007-го і в причетності до розгрому телекомпанії «Імеді». У квітні 2015 року Україна відмовилася видати Саакашвілі, пославшись на те, що його переслідування в Грузії має не лише правовий характер.
Грузія вимагатиме видачі колишнього президента й очільника Одеської області від будь-якої країни. «Якщо це буде Україна, то там у нас процедури завершені й усі докази, які у нас були ще в 2014-2015 рр., вже передані українській стороні. Що стосується інших країн, наприклад, США, то якщо колишній президент вирішить залишитись там, нам знадобляться правові консультації з цими країнами, в т. ч. перемовини й угода про видачу», — заявила п. Цулукіані.
Заради справедливості варто зауважити, що сама Грузія, котра прагне екстрадиції Михайла Саакашвілі, не має наміру видавати Україні втікача з неї — Леоніда Черновецького, колишнього міського голову Києва. Грузинська прокуратура заявила, що не отримувала від України вимогу про передачу його українській стороні, але навіть у разі отримання такої вимоги, це не може відбутися, бо п. Черновецький є громадянином Грузії. Хоча Лариса Сарган, речник українського генерального генпрокурора, запевнила, що грузинські слідчі таки отримали дозвіл суду на затримання Леоніда Черновецького. 14 липня ц. р. йому повідомили про підозру в незаконному будівництві на Парковій дорозі в Києві вертолітного майданчика, яким планував користуватися тодішній президент Янукович.

Ігор Голод

Євген Кисельов, журналіст:
— У законі про громадянство України є стаття 19, а в ст. 19 є п. 2. В ньому описуються підстави для втрати громадянства України. І в цьому пункті (увага) ясно сказано, що підставою для втрати українського громадянства, набутого на підставі ст. 9 цього закону, є «обман, свідоме надання неправдивих відомостей або фальшивих документів». Звертаємося до цієї самої ст. 9 закону про громадянство України. У ній описується порядок прийняття в громадянство України і там говориться буквально таке: «До громадянства України не приймається особа, яка: перше — вчинила злочин проти людства чи здійснювала ґеноцид», — це не про Саакашвілі. Друге — «засуджена в Україні до позбавлення волі за вчинення тяжкого або особливо тяжкого злочину до погашення або зняття судимості». Мається на увазі, що якщо судимість знята або погашена, то колишній засуджений може бути прийнятий до громадянства України. Але все це, знову ж таки, також не про Саакашвілі. І, нарешті, третє: «не береться до громадянства України особа, яка вчинила на території іншої держави діяння, яке визнано законодавством України тяжким або особливо тяжким злочином». На той момент, коли Саакашвілі отримав українське громадянство, а було це 30 травня 2015 року, жодних вироків суду щодо Саакашвілі, що набули чинності, не було. У законі нічого не говориться, до речі, про те, що в громадянство України не може бути прийнята особа, проти якої ведуться ті чи інші слідчі дії, як у випадку з Саакашвілі.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply