Новини для українців всього свту

Tuesday, Aug. 9, 2022

Дуже довгий і тернистий шлях до Північно-атлантичного альянсу

Автор:

|

Липень 20, 2017

|

Рубрика:

Дуже довгий і тернистий шлях до Північно-атлантичного альянсу

Україна ініціювала діалог із НАТО про надання Плану дій щодо членства в Альянсі (ПДЧ). Країни-члени НАТО «зі задоволенням прийняли» цю ініціативу української сторони. Саме такою заявою вразив журналістів Петро Порошенко на прес-конференції з Єнсом Столтенберґом, генеральним секретарем НАТО. От лише за якийсь час оголошена перемога обернулася на розчарування. Прес-служба НАТО поширила офіційний коментар про те, що жодної домовленості про рух до ПДЧ досягнуто не було.

Незнайома ідея
Заява НАТО справді виявилася несподіваною, адже генсек Альянсу мав можливість виправити Президента України ще до того, як новина розійшлася в засобах масової інформації, однак не скористався нагодою.
Єнс Столтенберґ стояв поруч із Петром Порошенком на прес-конференції, де той зробив заяву про ПДЧ, але не став сперечатися й обмежився кількома стандартними фразами про те, що Україна рухається до стандартів НАТО незалежно від членства. У його подальших виступах, в т. ч. під час дискусії у Верховній Раді України, де він цитував вірші Тараса Шевченка, також не прозвучало жодних ремарок.
По-перше, такою є особливість п. Столтенберґа. Він відомий своїм умінням уникати конфліктних ситуацій, а публічна полеміка з президентом України точно не входила в його плани. По-друге, він не мав мандату від країн-членів на обговорення цієї теми. Адже НАТО наразі просто не має офіційної позиції щодо ідеї п. Порошенка!
Варто також зазначити, що в Альянсі не чекали на таку заяву глави Української держави. Саме тому промовчав п. Столтенберґ: заява його українського візаві так само стала для нього несподіванкою. Принаймні частину іноземних учасників Комісії Україна-НАТО (КУН) здивувало не лише те, що вони «позитивно сприйняли» пропозицію Петра Олексійовича, але й те, що вони взагалі її обговорювали!
«Схоже, Президент говорив розмито — не всі звернули увагу на його слова про новий формат. Виступ п. Порошенка справді був сприйнятий позитивно, але саме виступ, а не ця ідея», — зауважив один із членів делегації. — Посли ж, виходячи зі засідання, говорили протилежне — що Президент України зміг уникнути всіх спірних моментів і пропозицій. Тобто цю ідею вони не почули».

То що ж було насправді?
Наразі дипломати відсилають до тексту спільної заяви КУН. В цьому документі немає ні згадок, ні навіть натяків на новий формат співпраці чи консультації з приводу ПДЧ. Водночас, кілька учасників зустрічі підтвердили: Петро Порошенко справді говорив послам про такий діалог. «Так, Президент чітко заявив, що ми хочемо вести діалог про надання Україні ПДЧ, і я на власні вуха це чув», — запевнив один із українських посадовців.
Та проблема в іншому: насправді жоден із представників Альянсу під час засідання КУН не заявив про підтримку цієї ініціативи. А отже, ремарка Петра Олексійовича про те, що Альянс «зі задоволенням сприйняв його пропозицію», виявилася чи то помилкою, чи свідомим блефом.
Наразі більше схоже на друге. Порошенко піднімає ставки. І має підстави для цього.
Багато хто на Заході вкрай негативно поставився до рішення Києва законодавчо закріпити мету вступу України до Альянсу. В політичних і дипломатичних колах цей опір ще більший, ніж у експертних. Кажуть, що під час підготовки до зустрічі КУН окремі країни навіть переконували колег не їхати до Києва через небезпеку того, що Україна «подасть заявку на вступ».
Заява українського лідера спричинила справжню бурю в альянсі (цікаво, що найбільше обурювалися деякі центральноєвропейські держави, які часом зараховують до друзів Києва). І саме тому й з’явилася заява прес-служби альянсу про те, що НАТО не підтверджує домовленість щодо офіційного запуску діалогу з Україною.

Заборонити не можна дозволити
Хай там як, але процес розпочався. Київ оголосив, що буде йти до ПДЧ і, без сумніву, скоро знову підійматиме це питання. А отже, рано чи пізно альянс буде змушений дати на нього офіційну відповідь. І знайти консенсус із цього питання для Альянсу буде вкрай непросто.
Згоди на зближення з Україно в Брюсселі немає і близько, чимало країн хотіли би відкласти це питання у довгу шухляду. Але принцип «відкритих дверей» не дозволяє Альянсу сказати тверде «ні» у відповідь на запит Києва.
Дуже показовою є відповідь п. Столтенберґа на запитання у Верховній Раді про прагнення України отримати ПДЧ. Генсек уникнув коментарів щодо заяви Президента, але чітко заявив: Україна має повне право заявляти про свої прагнення вступити до НАТО. А альянс, зі свого боку, не має права обмежувати євроатлантичні прагнення України.
«Для НАТО абсолютним і фундаментальним принципом є те, що кожна країна має право обирати свій шлях. В т. ч. визначати, чи хоче вона стати членом певного безпекового альянсу. Тому ми поважаємо ваше рішення (яке законодавчо визначило вступ до НАТО метою України. — Ред.)», — заявив високий гість.
Тому восени 2017-го українців чекають непрості дискусії у штаб-квартирі Альянсу. І є високий шанс на те, що за їхніми підсумками Україна та НАТО святкуватимуть нехай невелику, але спільну перемогу.
Та найголовніше — пам’ятати, що діалог про ПДЧ хоча й є політично важливим, але на практиці — ні на крок не наближає Україну до повноцінного членства. Щоб просуватися цим шляхом, Україні потрібно проводити як політичні, так і військові реформи. Без цих кроків усі розмови про Україну в НАТО та закони про прагнення до членства залишаться лише гарними словами.

Сергій Сидоренко, УП

 

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply