Новини для українців всього свту

Saturday, May. 21, 2022

Друга черга «панамських паперів»: офшорних «українців» стає більше

Автор:

|

Травень 12, 2016

|

Рубрика:

Друга черга «панамських паперів»: офшорних «українців» стає більше

Mossack Fonseca

Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ) опублікував базу даних з інформацією про понад 200 тис. офшорних компаній із «панамських паперів». Інтерактивна база даних дозволяє знайти ім’я власника офшорів і пов’язаних із ним компаній. В описі компаній вказується, в якій юрисдикції вони були зареєстровані й активні досі. У вже існуючу базу даних додали понад 214 тис. офшорних компаній. Загалом там уже є дані про понад 360 тис. осіб і компаній, пов’язаних із офшорними структурами.
Крім нової інформації про офшори, база даних містить інформацію про 100 тис. офшорних компаній, які були опубліковані ICIJ ще 2013 року. Цей масив даних містить інформацію про компанії, зареєстровані в юрисдикціях Британських Вірґінських островів, Сінґапуру і островів Кука в 1980-2010 рр.
Безпосередньо матеріали з числа 11,5 млн документів, що потрапили в розпорядження ICIJ, не публікуються. В оприлюдненій базі можна лише з’ясувати імена верифікованих дослідниками власників офшорів і зв’язки між різними компаніями. На сайті розміщена інформація про 643 громадян України і 469 компаній, пов’язаних із Україною.
Так, в офшор була виведена кондитерська компанія «Конті», бенефіціарами якої є брат Ріната Ахметова Ігор і Борис Колесников, колишній народний депутат України, а тепер — член «Опозиційного блоку», котрого там називають «опозиційним прем’єром». «Конті» була зареєстрована у грудні 2014 року на Британських Вірґінських островах.
Крім п. Ахметова та п. Колесникова, бенефіціарами вказані дружина останнього — Світлана, екс-реґіонали Сергій Кий та Юрій Чертков, син донецького бізнесмена Михайла Ляшка В’ячеслав, а також Раїса Такташева, дружина покійного генерального директора футбольного клубу «Шахтар», з дітьми Ельмірою та Ренатом.
У базі даних можна побачити всі 26 офшорних компаній, зареєстрованих на Олексія Азарова, сина прем’єр-міністра часів Януковича. Всі фірми зареєстровані 2012-го. Крім цього, в документах є офшори, зареєстровані на Петра Порошенка, Бориса Ложкіна (теперішній голова Адміністрації Президента України. — Ред.), Павла Лазаренка, Геннадія Труханова. Міський голова українського міста Одеса чомусь значиться громадянином Російської Федерації (РФ). Також у документах вказаний Олександр Клименко, котрий є бенефіціаром компанії Proveco Services Limited, зареєстрованої ще 1995 року на Британських Вірґінських островах. Він — колишній депутат парламенту від «Нашої України».
Беніфіціаром офшорної компанії Intraco Management Ltd є Сергій Зайцев, заступник генерального директора корпорації Roshen. Про це повідомив Дмитро Гнап, журналіст інтернет-видання «Слідство.Інфо». У документі вказана адреса його реєстрації: Київ, вул. Електриків 29а. «Саме за цією адресою на Рибальському острові в Києві зареєстроване ціле гніздо фірм старих друзів — Порошенка, Кононенка, Зайцева, Свинарчука (Гладковського)», — пише він. За цією ж адресою міститься і штаб-квартира заводу «Ленінська кузня», акціонером якої є Президент України, а сама компанія Roshen зареєстрована за адресою: м. Київ, вул. Електриків, 26/9.
Раніше у статті впливової британської газети The Guardian, присвяченій «українському сегменту» панамських офшорів, вказувалося, що п. Порошенко і п. Кононенко пов’язані з офшором Intraco Management Ltd. Ще торік видання зазначало, що компанія переказувала валюту доньці п. Кононенка, а також оплачувала приватний літак, яким користувався п. Порошенко. Згодом у засобах масової інформації (ЗМІ) з’явилась інформація, що в жовтні 2014 року цей офшор купив 500 т авіаційного палива у російської дочірньої компанії російського «Газпрому». Тоді депутат Кононенко спростовував свою причетність до компанії Intraco Management Ltd.
Як писав «Міст», в квітні ц. р. десятки ЗМІ по всьому світу одночасно опублікували матеріали про власників великих офшорів, ґрунтуючись на даних «панамських паперів» — збірки документів про офшорні схеми Mossack Fonseca, маловідомої фірми з Панами. В оприлюднених документах фігурують десятки колишніх і теперішніх лідерів держав, політиків та багатих і впливових бізнесменів. З-поміж українців — Президент Порошенко, колишній прем’єр-міністр Павло Лазаренко, мер Одеси Геннадій Труханов, колишні та теперішні народні депутати.

Євген Клен

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply