Новини для українців всього свту

Friday, May. 7, 2021

До Києва повернувся тепер уже знову українець Михайло Саакашвілі

Автор:

|

Червень 05, 2019

|

Рубрика:

До Києва повернувся тепер уже знову українець Михайло Саакашвілі

Михайло Саакашвілі

Минулого тижня до України повернувся Михайло Саакашвілі, колишній президент Грузії й голова Одеської обласної державної адміністрації. Адже напередодні президент Зеленський поновив його в українському громадянстві. Нагадаємо, що 12 лютого 2018 року, скандального політика затримали на даху його помешкання, де він переховувався від українських правоохоронців. Після цього преса жартівливо порівнювала його з героєм казки Астрид Ліндґрен.
Петро Порошенко тоді позбавив свого колишнього соратника українського громадянства, мотивуючи своє рішення тим, що викрилося порушення закону при його призначенні. Хоча більшість експертів стверджували, що це сталося через те, що п. Саакашвілі активно критикував п. Порошенка та навіть вивів проти нього на вулиці людей. Однак опальний діяч вирушив у вигнання.

Що каже «вічний революціонер»
Після прибуття на київське летовище Михайло Саакашвілі заявив, що не має в Україні політичних амбіцій. «Я вже був на всіх посадах і все бачив. Я буду дуже обережним, коли буду на щось погоджуватися. Я через це проходив, я бачив, як це виглядає, тому я не рвуся ні на які посади», — запевнив політик.
Репатріант похвалив президента Зеленського за те, що той дотримав слова і відновив його українське громадянство. «Це людина, у якої слова не розходяться з ділом. Після першого туру (виборів президента. — Ред.) він сказав, що мені потрібно повернути громадянство, і повернув. Пацан сказав — пацан зробив. Крапка!», — заявив політик. Хочеться вірити, що використання злодійського жаргону не було натяком на те, що теперішній глава держави походить із Кривого Рогу, де далеко не все гаразд зі злочинністю.
На запитання про те, чи не боїться він вертатися до України через відкриту проти нього карну справу, колишній керівник Одещини відповів, що ні. «Не боюся. Два дні тому прокурор Кулик детально розповів, як фальсифікували цю справу, як Президент Порошенко особисто керував цим. Це — кримінальний злочин і хто має сидіти в автозаку, мені зрозуміло. Гадаю, що буде новий прокурор, він перегляне всі ці справи, буде некорумпований і слідство на цьому закінчиться», — наголосив п. Саакашвілі.
Своє затримання та вивезення з України він назвав незаконним і наголосив, що був готовий співпрацювати з усіма правоохоронними органами. «Коли мене незаконно захопили, ви казали, що це була прикордонна служба. Насправді це були особисті охоронці президента Порошенка», — пояснив він.
Міхо додав, що сумував за Україною і передусім хоче зустрітися з друзями. На запитання, чи хоче стати прем’єр-міністром, він відповів: «Порошенко тричі пропонував мені стати прем’єром, я тричі відмовлявся. Обставини різні можуть бути, але зараз я не бачу себе на посаді».
Своєю чергою, Давид Сакварелідзе, колишній заступник генпрокурора України, а тепер — один із лідерів партії «Рух нових сил», лідером якої є Михайло Саакашвілі, заявив, що ця політична сила братиме участь у позачергових виборах до Верховної Ради. «Ми маємо легітимне право на вільну участь у виборах. Підемо на ці вибори і будемо відстоювати ту філософію і проекти, які хочемо здійснити як політична сила», — сказав він.
Відповідаючи на запитання про те, чи підтримує ця політсила проведення дочасних парламентських виборів в Україні, п. Сакварелідзе сказав: «Ми вважаємо, що це правильний хід з боку Зеленського, тому що та Верховна Рада вже чотири роки нелегітимна».
Проте Дмитро Разумков, соратник президента Зеленського та голова партії «Слуга народу», наголосив, що сам п. Саакашвілі не зможе потрапити в партійний список жодної політичної сили на цих дочасних виборах через свою тривалу відсутність в Україні. За українським законодавством, він повинен прожити на території країни безперервно останні п’ять років.

Що кажуть експерти
Політолог Олесь Доній запевняє, що згідно з Конституції України, ніхто не може бути позбавлений громадянства України. А Петро Порошенко ліквідував акт надання п. Саакашвілі громадянства, щоб розправитись із політичним конкурентом. «Екс-президент Грузії та теперішній президент України не належать до однієї команди. На певному етапі їхні інтереси можуть збігатися, а можуть і ні. Саакашвілі дуже експресивний, він активний політик. Знаючи його характер, можна спрогнозувати, що він все ж займатиметься в Україні політикою. Зокрема він візьметься за свого кривдника Порошенка», — прогнозує він.
Політолог Кирило Молчанов також упевнений, що Михайло Саакашвілі буде мстити Петру Порошенку. «З появою п. Саакашвілі в Україні можна очікувати поглиблення політичного кризи. Зеленський йому повернув громадянство, щоб той добивав рейтинґи його попередника. У Зеленського немає політичних спікерів і критиків колишньої влади, ним власне й може стати Саакашвілі. Той видаватиме різноманітні заяви, дискредитуючи Порошенка та його оточення. Сам Саакашвілі, вочевидь, також має величезні політичні амбіції та повернувся в Україну не просто так. Як на мене, Зеленський, як і свого часу Порошенко, хоче його просто використати», — зазначає він.
А Юрій Романенко, експерт Українського інституту майбутнього, вважає, що таким кроком президент Зеленський продемонстрував, що він — самостійний гравець. Адже така політика не збігається з інтересами олігарха Ігоря Коломойського та міністра внутрішніх справ Арсена Авакова, котрим Міхо свого часу добряче насипав перцю на хвіст. «Зеленський повернув Саакашвілі громадянство, щоб той не допустив реваншу Порошенка. Зверніть увагу, зараз в Україну активно повертаються вороги Порошенка — Коломойський, Портнов, Саакашвілі. Вони ображені, а тому почнуть нищити бізнес Порошенка та його найближче оточення. У Сааакашвілі є шанси закріпитись на орбіті Зеленського та виконувати функції противаги щодо не лише Порошенка, а й Коломойського», — припускає він.
Політтехнолог Ярослав Макітра також вважає, що п. Саакашвілі стане тараном у боротьбі Зеленського з п. Порошенком. «Відомо, що Володимир Зеленський упродовж своєї передвиборчої кампанії консультувався з Михайлом Саакашвілі. Навіть ціла низка ресурсів, створених у соціальних мережах під екс-президента Грузії, були переформатовані під Зеленського. Саакашвілі може судитись із Порошенком, оприлюднювати компромат на нього. Та повернення Саакашвілі може обернутися і проти самого Зеленського, адже таке ж сталося з Порошенком. Він запросив Саакашвілі до України, дав йому громадянство та посаду, але вже згодом про це пошкодував. Саакашвілі — це класичний політик, для якого влада важливіша за гроші та власний комфорт. Він отримує задоволення від самої політичної боротьби».
Віталій Бала, директор Аґенції моделювання ситуацій, вважає повернення Михайлові Саакашвілі українського громадянства плюсом для Зеленського. «Але поведінка Саакашвілі залежатиме від того, як екс-президента Грузії сприйматиме команда Зеленського. І цікаво, що робитиме Саакашвілі далі? Чи не перемкнеться з критики діяльності Порошенка на критику Зеленського?».
А от Володимир Ар’єв, народний депутат від «Блоку Петра Порошенка», вважає, що рішенням про повернення Саакашвілі невдоволені навіть симпатики Зеленського. «Розумію, що зі садово-городним інвентарем Зеленський ще не знайомий, але очевидно, що найближчі місяці познайомиться, тому що варто було б хоча б вивчити, як воно діє. Він, вочевидь, вирішив набивати собі ґулі. Всю історію Саакашвілі мали б вивчити до того, як видавати цей указ. Не можна говорити про справедливість, а лише про законність. А якщо хтось піде до окружного адміністративного суду скасовувати зараз указ Зеленського, що буде? Дали Саакашвілі громадянство, забрали громадянство, повернули громадянство, знову щось буде не так», — зазначає він.
Цікаву думку вислови політичний аналітик Тарас Чорновіл, колишній народний депутат України. «Повернувши громадянство України Михайлові Саакашвілі, Зеленський розмріявся, що знайшов собі шавку, яка буде обгавкувати Порошенка. Товариш Саакашвілі і справді трохи погавкає на Порошенка. Але не довго. В його черепі такий обшир планів і така завищена самооцінка, що йому воювати з колишніми президентами не пасує. Він же відразу почне очікувати й добиватися визнання свого «мегапланетарного значення». А коли його не отримає… Ось тут уже таке почнеться!», — прогнозує він.
«Порошенко колись зробив помилку, надавши Саакашвілі громадянство. Його ще можна зрозуміти. Ми ж усі тоді пам’ятали іншого Міхо, того, котрим він був ще на початку свого президентства — реформатора, активного й креативного і навіть інколи трошки скромного. А те, що люди можуть так фатально змінюватися (особливо за роки майже абсолютної влади), всі ми забуваємо. Але повторювати ще раз таку ж помилку інших — це вже реальні танці на граблях», — запевняє експерт. — Зеленський не просто повернув українське громадянство шанувальнику амстердамських утіх, він домудрувався придбати собі статус «бариги». І йому, на відміну від Порошенка, ця номінація від Саакашвілі підійде ідеально… А ще ж скоро, не сьогодні, а десь за місяць-другий, президенту почнуть, крім усіх інших гріхів, згадувати, що повертаючи громадянство Саакашвілі, він оперативно й скрупульозно виконав побажання Путіна».

Євген Клен

Цитата:
Офіційне повідомлення російської інформаційної агенції ТАСС від 29 квітня 2019 року: «Президент Росії Володимир Путін порадив обраному президентові України Володимиру Зеленському відстоювати права людини. Що стосується свобод, в цьому сенсі краще почати навіть не з Росії, не з росіян, а, припустімо, з грузинів або з колишніх грузинів. До прикладу, було б справедливо повернути український паспорт, чоловікові, котрий у минулому був грузином, а тепер вважає себе українцем, маю на увазі Саакашвілі Михайла Миколайовича. Його незаконно позбавили громадянства, незаконно вислали з країни і його варто було б повернути, відновити його в порушених правах, також, як і багатьох інших громадян України, котрі були змушені покинути територію країни і виїхати в землі обітовані, рятуючись від переслідування сьогоднішнього українського режиму».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply