Новини для українців всього свту

Thursday, Dec. 8, 2022

Депутати вихолостили декларування прибутків багатіями

Автор:

|

Червень 13, 2021

|

Рубрика:

Депутати вихолостили декларування прибутків багатіями
Дмитро Разумков, голова ВРУ і депутат партії «Слуга народу»

Володимир Зеленський запевнив, що «не допустить знищення» звітування чиновників про майно.

Звели нанівець
Президент України пообіцяв накласти вето на ухвалений минулого тижня парламентом закон «Про внесення змін до Кодексу України про адміністративні правопорушення, Кримінального кодексу України щодо вдосконалення відповідальності за декларування недостовірної інформації та неподання суб’єктом декларування декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування». Бо якщо б підписав його, то це був би «гол у власні ворота».
Адже, за словами Віталія Шабуніна, керівника Центру протидії корупції в Україні, «Верховна Рада знищила систему електронного декларування — всього кілька поправок звели нанівець ініціативу президента відновити реальне покарання за брехню в декларацію». Причому поправки внесли депутати пропрезидентської фракції «Слуга народу».
Зокрема, Ігор Фріс запропонував «зазначати майно, яким користується чи володіє член сім’ї, треба лише, коли сам член сім’ї надав таку інформацію». За це проголосували 304 депутати, які, вочевидь, переписали на родичів майно та не хотіли його оприлюднювати.
Але Олександр Новіков, голова Національної аґенції з питань запобігання корупції (НАЗК) адресував президенту зауваження: «Замість того, щоб забезпечити позбавлення волі за брехню у декларації, Верховна Рада дозволила записувати коштовне майно на родичів». А Ярослав Железняк, депутат парламентської фракції «Голос», пояснив: «Припустімо, у вас є дружина або чоловік, чиє майно ви також повинні внести в декларацію. Але якщо ви не хочете цього робити, навіть якщо у вас на руках всі дані, то можете просто сказати, що ваша дружина (чоловік) відмовилися надавати потрібну інформацію».

Обмеження — не покарання
Своєю чергою, 251 депутат підтримав поправку «слуги народу» Олексія Ковальова, який зауважив: «За неподачу декларацій є позбавлення волі до двох років. Я думаю, що це надмірне покарання. Моєю правкою пропонується обмеження волі, а не позбавлення». 
Експерт-правник Олег Черниш пояснив термін «обмеження свободи» так: «Порушник відбуває термін не у в’язниці, а в спеціальній установі відкритого типу без ізоляції від суспільства. Може жити в окремій квартирі зі сім’єю, користуватися грошима та телефоном, а також залишати центр за спецперепусткою. В разі визнання провини, відшкодування збитку й каяття порушника можуть узагалі звільнити від покарання».
Віталій Шабунін констатував: «Депутати знесли покарання у вигляді позбавлення волі за умисне неподання декларацій. Вони подумали, що обмеження волі (себто гуртожиток) релевантне покарання на приховування своїх статків». Натомість п. Черниш наголосив у листі президенту: «Ослаблення санкцій за зазначені діяння не дозволить забезпечити досягнення мети покарання — виправлення засуджених, а також запобігання новим кримінальним правопорушенням. Тюремне ув’язнення за брехню в декларації — поширена практика в європейських країнах. Наприклад, у Франції за це можна «сісти» на три роки, в Польщі — на п’ять, а в Литві — на вісім».
А в коментарі журналістам зауважив: «Покарання у вигляді позбавлення волі може отримати підліток за невелику крадіжку. За таких умов позбавлення волі за брехню в декларації на мільйони гривень важко назвати суворим покаранням. Ув’язнення має передбачатися в разі, якщо чиновник не задекларував майно на 1 млн грн і більше».
Олександр Калітенко, юридичний радник антикорупційної громадської організації Transparency International Ukraine, теж вважає, що «депутати замінили два роки в’язниці на «два роки гуртожитку». Відтак, за словами правника, «вигідніше просто не подати декларацію взагалі, ніж подати з брехнею, за яку загрожує справжні два роки в’язниці».
Своєю чергою, депутат Железняк обурювався: «Якщо ви збрехали в декларації, не вказавши яхту або будиночок в Італії, вас за це повинні посадити до в’язниці. Правки не скасовують такого покарання, але якщо не подати декларації взагалі, то вам буде лише штраф».
А от Антон Марчук, аналітик Центру протидії корупції, вимагаючи повернути тюремне ув’язнення за брехню в декларації, нагадав: «Міжнародний валютний фонд включив цю вимогу як пріоритетну дію з боку України для того, щоб було продовжено співпрацю».

Не те, чого очікують
Президент погодився з критикою ухваленого парламентом і запевнив: «Я не допущу знищення чи послаблення електронного декларування чиновників. Підписання закону в проголосованому у ВРУ вигляді неможливе. Це не те, чого очікують українці, й не те, що їм обіцяв я, внісши цей законопроєкт на розгляд парламенту. Ми маємо встановити пропорційне та справедливе покарання за правопорушення, пов’язані з декларуванням».
«Система електронного декларування була вимогою Європейського Союзу (ЄС) для запровадження безвізового режиму з Україною. Дотепер проводиться моніторинг цих зобов’язань, тож я не можу поставити під загрозу одне з головних досягнень на шляху до інтеграції з ЄС — безвізовий режим, — нагадав він. — «Кримінальна відповідальність за неподання декларації та внесення до неї завідомо недостовірних відомостей має бути достатньо суворою та передбачати можливість призначення покарання у вигляді позбавлення волі. Корупціонери повинні понести відповідальність згідно із законом».
Та за оптимістичним сценарієм Дениса Монастирського, голови парламентського комітету з питань правоохоронної діяльності, депутати зможуть переглянути закон наступного пленарного тижня. За більш реалістичним — наприкінці червня.

Фактична амністія
Але п. Черниш зауважив, що п. Зеленський відреагував не на всі хиби скандальний закону. І розповів: «Ще один важливий нюанс, закладений у документі, це фактично «амністія» всіх порушень у деклараціях чиновників за минулі роки. Період декларування завершився 1 квітня, а закон про кримінальну відповідальність, якщо його приймуть 3 червня, не передбачає зворотної дії в часі».
«На цей аспект звертала увагу й «Венеційська комісія» — нагадав експерт. — Європейці пропонували українській владі зобов’язати чиновників повторно подати декларації. Таку правку до другого читання законопроєкту Зеленського вніс заступник голови антикорупційного комітету Ради Ярослав Юрчишин. Але шанси на те, що її врахують у фінальній версії документа невеликі».
Сам Ярослав Юрчишин пояснив: «Ніхто з депутатів не хоче ще раз подавати декларацію, ще раз показувати всім своє майно. Це чистий конфлікт інтересів: депутати, які повинні були б подати приклад і повторно подати декларації, навряд чи будуть самі за це голосувати».
Розглядати кримінальні справи про недостовірні дані в деклараціях нардепів і чиновників може тільки Вищий антикорупційний суд (ВАКС). Але там поки обережні в оцінках того, що відбувається. Суддя-спікер ВАКС Катерина Сікора нагадала, що зараз ці порушення не тягнуть за собою позбавлення волі. Вона зазначила, що за пів року дії «м’якого» закону про декларування до Антикорупційного суду не передали жодної справи проти чиновників, які «провинилися». Відповідно, ще рано говорити про складнощі, які можуть виникнути при розгляді таких проваджень, — зауважив п. Черниш. — «До резонансного рішення Конституційного Суду ВАКС розглядав кількадесят справ про недостовірне декларування. Ба більше, в деяких з них вже були винесені вироки. Після — всі вони були скасовані і закриті. Навіть якщо кримінальну відповідальність повернуть, ці справи не можна розглядати повторно».

Допоможе уникати
Олег Черниш зауважив ще одну хибу закону: «Закон вводить і більш істотні зміни. Він дозволяє чиновникам не декларувати операції з купівлі, продажу або обміну валюти. Крім цього, вводить часовий «люфт» для виходу чиновників з бізнесу після призначення на посаду».
А голова Національної аґенції з питань запобігання корупції констатував: «Відтепер посадовці зможуть зловживати положеннями закону, щоб одночасно займати державні посади й очолювати бізнес, а також не передавати корпоративні права в управління іншим особам. Усе це, звісно, вплине на об’єктивність рішень цих посадовців, а також допоможе їм уникати відповідальності за свої дії». Голова НАЗК закликав президента накласти вето ще й з цього приводу. Але глава держави не відреагував на заклик антикорупціонера. Адже сам поєднує президентство з бізнесом?
Як повідомляв «Міст», ВРУ прийняла закон щодо брехні в е-деклараціях.

Ігор Голод

До слова
Аґенція США з міжнародного розвитку (USAID) планує зосередитися на боротьбі з корупцією в Україні й інших державах. Про це заявила Саманта Павер, адміністраторка аґенції під час виступу на міжнародній конференції Democracy in Action: Zero Corruption Conference. «Впродовж найближчих тижнів USAID створить антикорупційну оперативну групу, яка активізуватиме, посилюватиме й інтегруватиме антикорупційну роботу всієї аґенції для боротьби з корупцією в Україні та деінде, ґрунтуючись на досвіді провідних внутрішніх та іноземних експертів», — поінформувала вона. За словами дипломатки, ця оперативна група «визначатиме нашу антикорупційну політику». «Ми проведемо всеохопний аналіз наших програм, аби визначити, як наша іноземна допомога — чи йдеться про судову реформу, чи глобальні програми охорони здоров’я — може бути найліпше застосована для обмеження й упередження корупції», — зазначила вона й уточнила, що оперативна група також «створить механізм швидкого реагування, аби ми могли швидко використовувати важливі вікна можливостей для демократичних та антикорупційних реформ». «Новий бюджет президента Байдена передбачає 50 млн USD на ці нові дії швидкого реагування, й ми із нетерпінням очікуємо на можливе збільшення фінансування та заохочуємо інші держави виділяти на це кошти», — додала п. Павер.

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply