Новини для українців всього свту

Wednesday, Jul. 6, 2022

Демократи об’єдналися. Опозиція піде на вибори єдиним списком

Автор:

|

Квітень 26, 2012

|

Рубрика:

Демократи об’єдналися. Опозиція піде на вибори єдиним списком

Лідери найбільш рейтинґових політичних опозиційних сил Юлія Тимошенко й Арсеній Яценюк постановили спільно взяти участь у виборах до Верховної Ради України (ВРУ) — як у мажоритарних округах, так і за єдиним списком. Під Декларацією єдності,

оп­ри­­­людненою ввечері 23 квітня, підписалися Арсеній Яценюк від «Фронту змін» та Олександр Турчинов — від «Батьківщини». Політики заявили, що до єдиного списку опозиції ввійдуть також кандидати від Народного руху, партій «Реформи й порядок», «За Україну» та «Народна самооборона». Очільники дрібніших партій, як і їх офіційні представництва, відмовчувалися. Таким чином, про спільний похід на владу кореспондентка «Моста» вирішила розпитати безпосередньо представників потенційних учасників єдиного списку.

Ксенія Ляпіна, заступник голови партії «За Україну!», народний депутат:

— Партія «За країну!», як і низка інших опозиційних партій, котрі зголосилися піти на вибори єдиною командою, увійде до єдиного опозиційного списку. Про це стало відомо не сьогодні й не вчора. У внутрішніх партійних документах значиться, і наш лідер В’ячеслав Кириленко це підтверджує, що ми погодилися взяти участь в об’єднавчому процесі й, таким чином, у парламентських виборах. Ми будемо висувати кандидатів на базі партії «Батьківщина».

— Перелічіть усі опозиційні сили, які згодні взяти участь у виборах саме в такому форматі.

— До об’єднання на базі «Батьківщини» вже входять «Фронт змін», «За Україну!», «Народний рух України» (НРУ), «Реформи й порядок» (ПРП) і «Народна самооборона».

— Чи формування штабів відбуватиметься централізовано? А ваша партія не планує створювати власний штаб?

— Центральний виборчий штаб і реґіональні штаби будемо створювати разом. Зараз цей процес узгоджується, і в деяких реґіонах уже досягнуто домовленості, тож там уже формують штаби.

— Як відбуватиметься висування кандидатів в округах на базі об’єднаної опозиції? Чи передбачена якась конкуренція між своїми?

— Ми продовжуємо погоджувати кандидатів-мажоритарників. Однак цей процес відбувається в межах Комітету опору диктатурі (КОД), коди входять партії, які в об’єднавчий процес не ввійшли. Тому там усе трішечки складніше. Але в округах, урешті-решт, також буде все проводитися узгоджено.

— Кого з кандидатів від партії «За Україну!» делегують до єдиного списку від опозиції?

— Про це буде повідомлено, коли оприлюднять остаточний список.

— Участь блоків у виборах заборонено. Як виглядатиме ваш спільний похід на владу?

— Єдиний список від опозиції буде формуватися на базі партії «Батьківщина». У нашій заяві, яку ми опублікували (спільна заява А. Яценюка й О. Турчинова), чітко сказано, що кандидатів висуватимуть від «Батьківщини».

— Чи кандидати від партії «За Україну!» напишуть заяви про вихід із партії?

— Вони напишуть заяви про припинення членства.

— Тимчасове?

— Ми будемо дотримуватися підписаних угод. Ми підписали угоду з «Фронтом змін» про те, що після виборів утворимо спільну партію влади.

— І відповідна спільна фракція буде сформована в парламенті після виборів?

— Спільна фракція, справді, буде утворена у ВРУ. Що ж до спільної партії з «Фронту змін» і «Батьківщини», то поки що між ними не було підписано жодних угод. Такий варіант, як я розумію, обговорюється між політичними силами, але наразі це — лише процес. Тому тут зарано щось заявляти.

— Чи проводить об’єднана опозиція перемовини з іншими політичними опозиційними силами про їхнє можливе приєднання до спілки?

— Наскільки мені відомо, перемовини тривають постійно, тому що всі зацікавлені в тому, аби це об’єднання було всеохоплюючим. Власне, Юлія Тимошенко заявила про це з-за ґрат.

Про відповідні домовленості щодо спільної участі у виборах НРУ та ПРП тижневик «Міст» поінформували в прес-службі партій Марія Гриневич і Володимир Бобечко.

Лариса Сарган, прес-секретар партії «Народна самооборона»:

— «Народна самооборона» братиме участь в об’єднаній опозиції. Юрій Луценко особисто заявив про це. Він написав відкритого листа з відповідним месиджем на з’їзд «Батьківщини», який відбувся місяць тому. У цьому документі Юрій Віталійович указав, що він особисто й партія «Народна самооборона», яку він очолює, вступають до лав «Батьківщини».

— Як це буде оформлено?

— Про те, як саме це відбуватиметься, я наразі не готова сказати. Найближчим часом пройде партійний з’їзд «Народної самооборони», щоби ми могли узгодити всі моменти. Але зазначу, що вже майже півроку наші депутати, активісти на місцях, у реґіонах беруть активну участь у заходах для координації спільних дій, об’єднання зусиль опозиційних сил у єдиний список для того, щоб отримати перемогу на парламентських виборах. Це — єдиний шанс, який залишився зараз в опозиції.

— Коли відбудеться цей з’їзд?

— Важко відповісти, тому що виконувач обов’язків керівника партії (Сергій Луценко) наразі відсутній у центральному офісі, він проводить роботу з людьми, щоби, власне, визначитися з датою проведення з’їзду.

— Чи є вже попередні домовленості всередині партії щодо кандидатів, яких буде висунуто в єдиний список і на мажоритарних округах від вас?

— Знову ж таки, нині такою інформацією володіє керівник, він управляє цим процесом, він також входить до загального штабу, що зараз формується з лав «Батьківщини», «Фронту змін» і інших опозиційних партій. Усе наразі відбувається під спільною координацією й не виноситься в пресу. Поки що ми перебуваємо на стадії попередніх домовленостей і узгоджень. Коли більш-менш буде відома ситуація, будуть визначені й «мажоритарники», і «списочники», тоді ми будемо погоджувати конкретні прізвища та їхні місця в єдиному списку. А так, звісно, є люди в областях, які достойні представляти не тільки «Народну самооборону» як партію, а і як загальну опозиційну силу. Так само й наші нинішні депутати. Хоча реально як член партії в нас тільки один — Юрій Гримчак, але й п’ять інших нардепів, які входять до «Народної самооборони», залишаються зараз із нами. Я впевнена, що вони також знайдуть свої місця або в загальному єдиному списку, або в округах.

— Центральний штаб і місцеві штаби також будуть сформовані від загальної опозиції, чи окремі партії, зокрема «Народна самооборона», формуватимуть власні, додаткові?

— Ні, усі будуть єдині. Ми не плануємо створювати окремі виборчі штаби. Бо для чого вони нам? Хіба для того, щоби розпорошувати свої сили й ресурси?

Володимир В’язівський, народний депутат

від «Нашої України»:

— Володимире Михайловичу, чи партія «Наша Україна» (НУ) братиме участь у парламентських виборах?

— Так, братиме.

— Ви заявляли, що НУ не ввійде до єдиного списку від опозиції, бо це призведе до розколу всередині партії. Низка опозиційних сил оголосила про об’єднання, НУ там немає. Чому?

— Це — неправда, НУ також у числі членів цього об’єднання. Валентин Наливайченко (голова політради партії) був уповноважений і підписав документ про спільні дії ще 22 січня ц. р. Тоді була узгоджена позиція про те, що опозиційні сили підуть на вибори за спільним списком.

— Кого ви делегуватимете до єдиного списку?

— Від імені Львівської обласної організації партії, яку я представляю, ми рекомендували Валентина Наливайченка та Володимира Огризка, а також почали відпрацьовувати мажоритарні округи в питанні кандидатів-претендентів від НУ. І цей документ Валентин Наливайченко підписав.

— У заяві про участь у виборах за спільним списком НУ не згадується; у коментарях тижневику «Міст» вас також не згадують, і, перепрошую, ваш офіційний сайт мовчить про цю непересічну подію…

— Це запитання — до засобів масової інформації. Окремі політичні сили підписали угоди або з «Фронтом змін», або з «Батьківщиною». Натомість є партії, які ще ні з ким угоди не підписували, але є учасниками КОД, де зараз диктуються правила гри. НУ туди входить.

— Чи кандидати від НУ, яку все ще очолює Віктор Ющенко, розчиняться у «Батьківщині» Юлії Тимошенко?

— У форматі КОД було кілька міркувань із цього приводу. Як ви знаєте, «Свобода» має намір іти окремим списком, але узгоджувати позицію за мажоритарними округами. Що ж до «Удару» Володимира Кличка, то ви можете запитати в нього.

Олександр Черненко, голова правління Комітету виборців України:

— Є лише один правовий спосіб спільної участі опозиції у виборах. Будь-яка партія може включити до своїх списків або своїх членів, або безпартійних. Якщо «Батьківщина» включить до свого списку цих кандидатів, то після виборів вони можуть поновити членство у своїх партіях. Головне, аби на момент формування списків вони були безпартійними або членами «Батьківщини».

— Чи матиме влада законні підстави перешкодити цьому процесові?

— Той спосіб, яким діє опозиція, — у межах закону. Для того, щоби перешкодити цьому, треба знову змінювати закон.

— Чи є ще час змінити виборче законодавство або звернутися й отримати рішення Конституційного Суду України (КСУ) навіть на надуманих підставах щодо леґітимності масового припинення членства в партіях?

— Для рішення КСУ немає ані підстав, ані часу. Вважаю, що суд, навпаки, мав би стати на захист прав громадян бути обра­ними. А закон про вибори можна змінювати хоч в останній день перед виборами (сміється), тут юридичних обмежень немає. І, хоча це не зовсім добре й правильно, депутати, коли захочуть, можуть знову внести зміни в правила гри.

***

Першим етапом формування опозиційної єдності можна назвати створення КОД. Комітет став свіжою й цікавою трибуною як для дрібних політичних гравців, так і для більш рейтинґових партій. Однак ця організація, яка фактично трансформувалася в об’єднану опозицію, так і не перетворилася на платформу для об’єднання в єдиний список усіх опозиційних сил — учасників КОД. Хоча до заяви про спільний список долучилася низка опозиціонерів, ця організація недораховує чимало політичних фігур і партій. Немає в цій «корпорації» Української народної партії, Української республіканської партії «Собор», Християнсько-демократичного союзу, Європейської партії України, громадської партії «ПОРА», Партії захисників Вітчизни. Відкололася від БЮТ Наталія Королевська разом з Українською соціал-демократичною партією України (перейменована на «Вперед, Україно!»), окремим списком підуть на вибори Всеукраїнське об’єднання «Свобода», «УДАР» Віталія Кличка та «Громадянська позиція» Анатолія Гриценка. Тож не доводиться говорити про те, що опозиція об’єднана загалом. Деякі опозиційні сили все-таки формують на вибори окремі колони. Про їхні перспективи — у наступних номерах тижневика «Міст».

 Юлія Кухар

About Author

MiCT

Comments are closed.

Leave A Reply