Новини для українців всього свту

Sunday, Jul. 3, 2022

Чи вдасться деокупувати Донбас «по-кравчуківськи»?

Автор:

|

Листопад 21, 2020

|

Рубрика:

Чи вдасться деокупувати Донбас «по-кравчуківськи»?
Леонід Кравчук

Як писав «Міст», Леонід Кравчук, глава української делегації України в Тристоронній контактній групі (ТКГ) із мирного врегулювання ситуації на сході України, розповів про стратегію, згідно працюватимуть над деокупацією Донбасу. Він заявив, що до кінця 2020-го повністю припиняться військові дії, наприкінці березня 2021-го вже пройдуть місцеві вибори в Окремих районах Донецької та Луганської областей (ОРДЛО), проведуть повну амністію для бойовиків і утворять там вільної економічну зону, а незабаром відбудеться нова зустріч у «Нормандському форматі». Перший президент України також закликав розпочати розмінування 19 ділянок на лінії розмежування до того, як відбудеться значне погіршення погоди. До цих ділянок, зокрема, належать кладовища, електромережі, об’єкти водопостачання на лінії розмежування. Крім цього, глава української делегації в ТКГ закликав повернути додому до Різдва та Нового року всіх взаємно утримуваних осіб, що «стало б прикладом високої моралі та відповідальності учасників, ознакою їхнього прагнення домовитись і щодо решти позицій».
Такі заяви неабияк збурили українське суспільство. Адже незаконні збройні формування (НЗФ) продовжують проводити інженерні роботи, спрямовані на відновлення та посилення теперішніх позицій на всій ділянці лінії контакту. Приклади грубих таких порушень делегація України в Організації з безпеки та співпраці в Європі (ОБСЄ) надала під час засідання Форуму безпекової співпраці 11 листопада. За даними української сторони, росіяни порушили пункт, який передбачає заборону на наступальні дії. Під ним також розуміються будь-які спроби змінити позиційне розміщення військ, у т. ч. додаткове інженерне обладнання позицій у бік супротивника. Ситуацію прокоментували полковник Служби безпеки України Олег Стариков, кандидат військових наук і генерал-лейтенант у відставці Ігор Романенко та військовий експерт Михайло Жирохов.
— Що нам дасть ще одна зустріч у Нормандському форматі?
Олег Стариков: — Якщо Володимир Зеленський буде готовий здати Путіну щось вагоме, тоді ця зустріч відбудеться, якщо ні — нічого й не буде.
Ігор Романенко: — Для того, щоб ця зустріч відбулася, всім сторонам необхідно виконати всі пункти, напрацьовані в Парижі — обмін полоненими «всіх на всіх» і надання ОБСЄ цілодобового спостереження по всій території. На жаль, цього не відбулося. Лише тоді можна буде розглядати план спільних кроків, як це подає Леонід Кравчук.
Михайло Жирохов: — Ця зустріч Російській Федерації (РФ) не потрібна, тому її не буде. Президент Зеленський і його оточення дуже прагнуть цієї зустрічі була проведена, але Москва виставила такі умови, за яких її проведення неможливе — прийняття закону про особливий статус Донбасу. Наше суспільство до цього не готове.
— Виведення військ, амністія бойовикам та вибори в ОРДЛО у березні 2021-го року?
О. С.: — Дмитро Пєсков, прессекретар Путіна, вже заявив, що для них виведення військ, контроль України над кордонами тощо неприйнятні. РФ свої війська виводити не буде, бо «іх там нєт», як вони заявляють. Бойовиків, ясна річ, вони також роззброювати не збираються. Тому немає нічого такого, що змусило б Москву піти на поступки. Кремль іде на поступки лише під загрозою, якої наразі не існує. Тому Володимир Зеленський буде намагатися щось справді здати Путіну, а потім розповідати українському народу, що все добре, він досягнув миру. Тому треба дуже уважно стежити за цими явищами і не дозволяти себе дурити. Адже йдеться не про Кравчука, а про політику президента.
А для того, щоб когось амністувати, його треба засудити за певний злочин. Сама ж ідея амністії «всіх і одразу» банально призведе до дуже великих внутрішніх протистоянь в Україні. Люди, котрі пройшли війну, всі патріоти України не сприймуть такої амністії для тих, хто вбивав українців. І які, за перепрошенням, вибори можуть там бути? Туди поїдуть українські політики чи журналісти? Їх там можуть елементарно вбити. На цій території необхідно ще кілька років наводити лад, перш ніж проводити якісь вибори. Там швендяють цілі банди антиукраїнських елементів, суцільна російська пропаґанда і Україна ці території не контролює. Коли там будуть стояти українські війська, наші прикордонники закриють кордон, тоді нам усе одно знадобиться кілька років підготовки до тих виборів, там усе зруйновано. Туди має зайти Центральна виборча комісія, яка має сформувати дільничні та територіальні виборчі комісії. Це дуже тривалий процес.
І. Р.: — Почнімо із виборів. Всі сторони узгодили, що їх проводитимуть за законами України, а також згідно досвіду ОБСЄ, що дуже суттєво. Щоб усе так і відбувалось, бойові дії треба повністю припинити, а території, де мають відбуватись вибори, — звільнити від НЗФ. Але виникає питання по кордонах. Для того, це владнати, і на цьому наполягає РФ, існує «формула Штайнмаєра». Тут є протиріччя: з одного боку треба взяти під контроль кордон до виборів, а з іншого формула Штайнмаєра передбачає, що це треба починати робити наступного дня після виборів, якщо їх визнає ОБСЄ.
М. Ж.: — Наразі не існує запобіжника, який контролюватиме виведення військ. Для того, щоб відвести війська, необхідно збільшити присутність ОБСЄ у зоні бойових дій. Щоб було не 50-100 представників, а 1,5-2 тис. Але яким чином вони будуть контролювати, що РФ відвела окупаційні війська, а не «перефарбувала» їх у народну міліцію? Що стосується амністії, то в ній немає нічого страшного для України і рано чи пізно ми до цього дійдемо. А для виборів потрібна підготовка. Виведення російських військ, де окупація, на цій території мають з’явитись українські партії, органи влади і лише тоді можна буде проводити місцеві вибори. До них готуються щонайменше пів року. Тому розмови про березень — просто маячня.
— Вільна економічна зона на сході України має тривати 30 років. Вона потрібна?
О. С.: — Це просто черговий абсурд. По-перше, вільні економічні зони передбачають вільний режим партнерства зі зарубіжними країнами. В цьому випадку — це лише РФ, бо інших держав там нема. По-друге, це преференції, але ж хтось має заплатити за цей «бенкет» — інші області України, а вони цього аж ніяк не захочуть. По-третє, такі зони передбачають іноземних інвесторів, а який нормальний інвестор піде на цю зруйновану територію, де немає елементарної безпеки? Хто ризикне власними грішми? Це авантюра на авантюрі.
І. Р.: — Вільна економічна зона — це засіб економічного та соціального підйому на певній території. Але 30 років — надто великий термін. В Україні вже були приклади таких зон і, на жаль, багато хто використовував це для власного збагачення деінде. Підприємства формально туди заходили лише формально. За рахунок таких маніпуляцій ухилялися від сплати податків тощо. Вільну економічну зону треба вводити на десять років і продовжувати за доцільністю.
М. Ж.: — Вільну економічну зон протягують олігархи, котрі хочуть отримати додаткові кошти. Гадаю, що, маючи підтримку в парламенті, Рінат Ахметов лобіює таке рішення. Чи необхідна така зона для відродження Донбасу — ні. Але якщо Ахметов вирішить інакше, її введуть.
— Що, на вашу думку, потрібно робити, аби справді деокупувати Донбас?
О. С.: — Деокупація Донбасу стане можливою лише тоді, коли Україна буде повністю контролювати всю цю територію. Закрити кордон, біля нього має стояти наша армія, озброєна до зубів, а Путін має повністю піти з України, чого він найближчим часом не зробить. Йому вигідно зараз мати таку «кнопку», як ОРДЛО. Він на неї натискає, аби створити Україні проблеми.
І. Р.: — Повна зупинка ведення бойових дій і звільнення територій від НЗФ. Цього можна досягти через підписання відповідного документу про проведення виборів на базі мінських угод. Уся наша стратегія має полягати у тому, що необхідно втілити мінські угоди, як би це важко не було. Маємо погоджувати всі прийнятні для України пункти в рамках ТКГ і «Нормандського формату». Треба шукати компроміси і якщо з нами не будуть погоджуватися, доведеться наголошувати, що ми пропонуємо різні речі, а РФ на це не йде. Зараз президент Зеленський і його команда дають зрозуміти, що наш план полягає — анонс пропозиції, а якщо нам не йдуть назустріч, треба завершувати перемовини в Мінську та шукати інших варіантів.
М. Ж.: — Ми повинні продовжити вичікувати, доки Москва сама не дійде висновку, що Донбас їй не потрібен. Путін має збагнути, що йому треба робити якісь кроки у напрямку деескалації цього конфлікту. Передусім забрати своїх банди та передати кордону під контроль України. Доки у нас буде «дірявий» кордон, нічого не зміниться. І поки в Кремля є кошти, щоб спонсорувати окуповану територію, вони будуть за неї триматися.

Роман Гурський, «Вголос»

До слова
Відповідно до рішення командувача Об’єднаних сил України з 10 листопада на Донбасі відновили пропуск громадян через усі сім контрольно-пропускних пунктів в’їзду-виїзду (КПВВ). Серед них новими КПВВ «Щастя» і «Золоте». Пропуск громадян і транспортних засобів проводитиметься щодня з 8.00 до 18.00. При цьому громадяни мають пройти температурний скринінг, а також перебувати в захисній масці та дотримуватися дистанції. Також при в’їзді на підконтрольну територію громадяни повинні дати згоду на проходження самоізоляції через додаток «Дій удома або обсервацію».

About Author

Meest-Online

Comments are closed.

Leave A Reply