Новини для українців всього свту

Monday, Sep. 20, 2021

Чи розмістять в Україні ракети зі США?

Автор:

|

Серпень 21, 2021

|

Рубрика:

Чи розмістять в Україні ракети зі США?
Олексій Резников

Заступник керівника уряду підвищив ставки Володимира Зеленського перед візитом до Вашинґтона.

Просили з 2014 року
Олексій Резников, віцепрем’єр і міністр із питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, заявив минулого тижня Ґленові Говарду, президенту американського аналітичного центру The Jamestown Foundation: «Важливим є розширення безпекового пакету для України. У першу чергу — за рахунок розгортання сил протиповітряної оборони (ППО) навіть шляхом розміщення американських підрозділів. Наше законодавство це дозволяє».
Переповідаючи це, київське «Громадське телебачення» зауважило: «Конституція України прямо забороняє розташування іноземних військових баз на території України (ч. 7 ст. 17). Водночас, закон «Про порядок допуску й умови перебування підрозділів збройних сил інших держав на території України» передбачає, що іноземні війська можуть перебувати в Україні для допомоги у відсічі збройній аґресії. Проте такий допуск обов’язково має затвердити Верховна Рада».
Вочевидь, в її згоді не сумніваються і п. Резников, і Андрій Єрмак, керівник Офісу президента України (ОПУ), який заявив у коментарі журналу Time: «Україна протистоїть натиску Російської Федерації (РФ) не лише заради себе, а й заради Заходу. І де США розміщують свої ракети Patriot? Найближчі — в Польщі. А вони повинні бути тут».
Але Павло Клімкін, колишній міністр закордонних справ України, нагадав: «Просили Patriot, починаючи з 2014 року. Американці вважають, що продаж цієї системи створить фундаментальний конфлікт із РФ. А друге — не довіряють нам, аби ми повністю керували нею. Бояться витоку технології, інформації та що це потрапить до російських рук».
Заяву п. Резникова ексміністр пояснив так: «Це тест, стовідсотково узгоджений із ОПУ. Гадаю, цей тест був невдалим. Американці його дуже погано сприйняли. Ми ж хочемо американські бази, інфраструктуру. А Джо Байден на сьогодні намагається тримати з РФ тактику батога та пряника, і поки що достатньо успішно».
«Другий момент — яким чином ми думаємо, що американці нам будуть повністю довіряти, що ця технологія не потрапить до чужих рук, що немає тут шпигунів? Ще й американці повинні все обслуговувати. Тоді у нас тут буде американська армія, що було б непогано, але політично зрозуміло, що сьогодні й завтра такого не буде», — доповнив він.

«Гіпотетичний варіант»
Привід для припущення, що у Вашинґтоні несхвально відреагували на ініціативу віцепрем’єра, випливає з пояснення, яке пролунало з уст Сергія Никифорова, речника президента України: «Заяву Резникова варто трактувати не як намір, а як гіпотетичний варіант щодо зміцнення безпеки України. Це не те, що Україна розраховує найближчим часом вдатися до запрошення американців і встановлення американських баз. Це залежить не лише від слів, й від консенсусу в українському суспільстві, бажання НАТО та готовності прийняти той факт, що будь-які кроки в цьому напрямку дуже роздратують нашого північного сусіду. Тому це, гадаю, просто розмірковування щодо того, як нам посилити нашу безпеку».
Своєю чергою, Володимир Огризко, ще один колишній міністр закордонних справ України, прокоментував: «Думаю, що реакцію на заяву п. Резникова в ОПУ можна охарактеризувати так: злякалися власної хоробрості».
Пролунало й роздратування «сусіди». Костянтин Косачов, віцеспікер Ради Федерації, верхньої палати парламенту РФ, назвав заяву Олексія Резникова «небезпечною провокацією». А Леонід Слуцький, голова комітету Держдуми, нижньої палати парламенту РФ, із міжнародних справ  — «грубою провокацією».
За його словами, розгортання ППО США в Україні може змінити баланс сил не лише в реґіоні, а й за його межами. Тож воно, запевнив п. Слуцький, не залишиться без відповіді з боку РФ. Тобто в Москві зацікавлені, щоб Україна й надалі залишалася беззахисною.
Оглядач Ігор Яковенко коментував реакцію в РФ на заяву Резникова так: «Це була повна істерика. Росія реагує на ініціативу п. Резникова вкрай болісно». А Микола Маломуж, колишній керівник Служби зовнішньої розвідки України, пояснив: «Знаю з різних оперативних і політичних каналів, що для Росії розміщення Patriot в Україні — перехід кордону, «червона лінія». Їхнє розміщення буде ще одним сигналом для Москви почати «гарячу» фазу конфлікту. США не підуть на такий крок, як розміщення Patriot в Україні, з кількох причин, одна з яких — небажання надавати росіянам гіпотетичну можливість захоплення високотехнологічних зенітно-ракетних комплексів».

«Мотлох» налякав РФ
Натомість Александр Вершбоу, колишній заступник генерального секретаря НАТО, ще 14 квітня відповів на запитання Олесі Бацман, головної редакторки українського видання «Гордон», «Чи може НАТО створити військову базу в Україні у відповідь на аґресивну політику Росії?» так: «Адміністрація США може розглянути питання розміщення реальних військ в Україні, але думаю, що вона буде стурбована тим, що це призведе до розколу всередині НАТО, де, на жаль, немає консенсусу на користь прямого введення військ, щоб допомогти Україні захистити себе».
Але в Москві, схоже, вирішили перестрахуватися. На заяву п. Резникова ополчилася «п’ята колона» РФ в Україні —телевізійний канал «Наш». Його власник Євген Мураєв, лідер проросійської партії «Наші», запевнив, що розгорнути ППО США в Україні не дозволяє «маса міжнародних договорів». Але їх не назвав.
Водночас твердив: «Засоби ППО ніяк не захищають наш суверенітет. Це система раннього виявлення пуску ракет. Вона допоможе Сполученим Штатам підготуватися, якщо через нашу територію, в радіусі дії цієї системи, полетять ракети в її бік».
Того ж дня на «Нашому» надали слово Олегові Старикову, полковнику Служби безпеки України у відставці. При цьому назвали його «експертом у сфері оборони та безпеки». Він запевнив, що ППО США «розробляли у 1960-ті роки, а поставили на бойове чергування 1983-го». Відтак, стверджував: «Тобто це мотлох. Покоління цієї зброї в той час справді було найбільш передове. Але Україну, якщо її реально закуплять, від північного сусіди це не захистить. Адже він стріляє крилатими ракетами. Це звичайні залізяки, які реально не підвищать рівень боєготовності нашої країни».
Олена Дяченко, директорка консалтингової компанії «Партія влади», яку на «Нашому» назвали політологом, заявила в його етері: «Представники влади розуміють усі наслідки, до яких призведе розміщення тут американської військової бази, систем ППО або військової бази НАТО? З відповідей РФ ми розуміємо, що нічого нового — за якийсь час до установки цих систем вони будуть знищені з боку Росії. Як ми розуміємо, тільки наявність людських жертв зможе принести в цій ситуації вигоду та політичні дивіденди владі. Інакше ми опинимося в глухому куті. Після цього ми що — оголосимо війну РФ? Чи це одноходова комбінація, щоб подивитися на реакцію й залякати?».
Як бачимо, «п’ята колона» РФ в Україні сама собі суперечила — пригрозила знищенням того, що назвала мотлохом. Натомість у Польщі вважають інакше.

«Правильний меседж»
Там у березні ц. р. розпочали встановлювати американську систему ППО, про яку Аґенція протиракетної оборони США розповіла: Aegis Ashore використовує кінетичні перехоплювачі Standard Missile-3, які не несуть боєголовку з вибуховою речовиною. На кінцевій фазі польоту третій ступінь ракети відокремлюється й екзоатмосферний малогабаритний перехоплювач починає самостійний пошук цілі за допомогою отриманих даних і власної інфрачервоної головки самонаведення. Система космічного маневрування точно виводить перехоплювач на зустрічний курс. Енергія удару при зіткненні з ціллю становить 130 МДж, що еквівалентно детонації 31 кг тротилу й більш ніж достатньо для знищення будь-якої балістичної цілі».
Тож політичний аналітик Володимир Горбач дійшов такого висновку: «Ініціатива п. Резникова — гарний, правильний меседж. Хочу нагадати, що сказав він у США на зустрічі не з офіційними представниками влади, а з представниками аналітичних центрів. Це вкидання теми в інформаційний простір, щоб про це подумали, на це орієнтувалися в т. ч. як на одну з можливостей і у владних коридорах Вашинґтона».
А політолог Мар’ян Ощановський вважає: «Є сумніви, що 30 серпня Володимирові Зеленському вдасться повернутися з Вашинґтона з домовленостями про розташування в Україні американського протиракетного устаткування. Та й навряд чи є така мета. Дуже ймовірно, що Резников та Єрмак «підвищують ставки» перед поїздкою Зеленського до США, щоб у процесі перемовин «зійтися посередині». Такою «серединою» може бути надання Києву статусу основного союзника США поза НАТО».
Як повідомляв «Міст», Польща купила у США комплекси Patriot.

Ігор Голод

До слова
Олексій Резников також зустрівся з Крісом Смітом, директором Ради національної безпеки США з питань Східної Європи та Кавказу. Сторони обговорили ситуацію на Сході України. «У ході зустрічі віце-прем’єр Резников представив ідеї щодо можливих шляхів залучення США до мирних перемовин і пожвавлення відповідних дипломатичних процесів», —повідомили прес-служба Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Крім цього, п. Сміт заявив про готовність Вашинґтона до візиту Володимира Зеленського, а також висловив підтримку «Кримській платформі» і процесу врегулювання конфлікту на Донбасі.

About Author

Meest-Online